Minęło już 10 lat od momentu, w którym mała grupa ludzi wystartowała projekt Bitcoin. Od tamtej pory zarówno cena 1 BTC, jak i stopień adaptacji mocno wzrosły. Setki milionów ludzi słyszało o Bitcoinach, a miliony używały BTC przynajmniej 1 raz w życiu. Jak dołączyć do rewolucji cyfrowych aktywów i zainwestować w Bitcoin w 2020?

Bitcoin można kupić na wiele sposobów, pośród których są takie jak zakup za przelew elektroniczny, mikropłatności czy zakup osobisty. W grę wchodzi anonimowość, posiadanie znacznych funduszy w nietypowych miejscach, wygoda, lokalizacja i wiele innych, indywidualnych czynników. Poniżej przegląd dostępnych możliwości wraz z rekomendacjami. Śmiałkowie, którzy chcieli zacząć z Bitcoinem przed 2017 rokiem mieli dużo trudniej. U progu nowego dziesięciolecia jest dużo więcej sposobów na szybkie i bezproblemowe zainwestowanie w Bitcoin.

Pierwszą rzeczą, o którą musi zadbać każdy inwestor w Bitcoiny jest własny, bezpieczny portfel Bitcoin. Środki trzymane w kryptowalutach na giełdach kryptowalut nigdy nie będą tak bezpieczne, jak trzymane na własnym, niedostępnym dla nikogo innego kluczu prywatnym. Sprawdź jak założyć swój bezpieczny portfel Bitcoin już teraz.

Jak kupić Bitcoin kartą kredytową lub kartą debetową?

Zakup kryptowalut za pomocą karty kredytowej wydaje się najwygodniejszym rozwiązaniem dla ludzi, którzy cenią czas i szybkość dokonania transakcji. Za te udogodnienia niestety trzeba zapłacić w postaci wyższej prowizji i częściowej utraty anonimowości. Odkąd najpopularniejsza giełda kryptowalut zaoferowała zakupy aktywów cyfrowych kartą w złotówkach (!), inwestorzy zwykle nie szukają już dalej i korzystają z tej możliwości. Nawet jeśli korzystasz już z Binance, załóż nowe, darmowe konto ze zwrotem prowizji (tylko z tego odnośnika!).

Zakup Bitcoin za kartę kredytową lub kartę debetową nie jest taki prosty, jak by się mogło wydawać. Na kupującego czekają spore prowizje, a na sprzedającego ryzyko odwołania transakcji.

Coinbase wciąż bramą do świata krypto…

Giełdą o najdłuższej historii i najprostszym interface, która pozwala na zakup Bitcoinów za pomocą kart kredytowych i debetowych jest Coinbase. Dodatkowo, przy rejestracji dziś dostajesz dodatkowo 10 dolarów w BTC za pierwszą transakcję.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że prostota i wygoda kosztuje: zakup za pomocą karty to prawie 4% prowizji. Można jej uniknąć przenosząc się na interface dla zaawansowanych, gdzie struktura opłat jest bardziej opłacalna dla użytkowników.

…ale największa giełda kryptowalut też akceptuje karty!

Największa giełda kryptowalut Binance również pozwala na zakup Bitcoinów kartą kredytową lub kartą debetową. Obsługą płatności zajmują się systemy Koinal lub Simplex, a opłata jest mniejsza niż u konkurencji i wynosi 2.5%. Akceptowane są karty Visa i Mastercard.

Metody płatności kartami kredytowymi i debetowymi za bitcoiny

Co na to inne giełdy kryptowalut?

Większość giełd kryptowalut wspiera jedynie wymianę kryptowalut na inne kryptowaluty, na przykład można wymienić Bitcoiny na Ethereum, albo na USD Tethery lub PAX. W przypadku kart debetowych lub kredytowych trzeba liczyć się z tym, że kupujący będzie musiał pokryć prowizję oraz premium za dodatkowe ryzyko dla sprzedawcy. Ryzyko polega na możliwości odwołania transakcji zgłaszając ją do banku jako nieautoryzowaną.

Jak kupić Bitcoin za przelew bankowy?

W 2019 pojawiła się nowa możliwość zakupu Bitcoin i Ethereum za pomocą przelewu bankowego. Binance Jersey to założona w przyjaznej kryptowalutom jurysdykcji giełda, która pozwala na dyskretny i szybki zakup kryptowalut za pomocą przelewu SEPA. Depozyty oraz wypłaty na konta w Euro, GBP (czyli na np. subkonta walutowe, można założyć w większości polskich banków) są za darmo. Prowizje za wypłaty w kryptowalutach są porównywalne do innych giełd.

Binance Jersey to giełda kryptowalut pozwalająca na wpłatę funtów i euro i zamianę ich na kryptowaluty

Przelew z banku to preferowana opcja zasilenia konta w wielu innych giełdach kryptowalut. Czy będzie to BitBay czy popularny Coinbase, procedura jest taka sama: wpłacamy, najlepiej przelewem elektronicznym na wskazany numer konta. Oczywistym minusem jest fakt, że od strony systemu bankowego tracimy anonimowość i od tej pory występujemy w roli domniemanego nabywcy kryptowalut w kwocie równej sumie przelewów na giełdy. Weź pod uwagę, że w czasie, gdy wiele osób wpłaca pieniądze na giełdy, czas księgowania może znacznie się wydłużyć, nawet do kilku dni ponad planowane widełki.

Na LocalBitcoins również znajdziemy wielu sprzedawców, którzy przyjmują przelew bankowy. Najwygodniej znaleźć takiego, który przyjmie wpłatę na konto w tym samym banku, znacznie skróci to czas potwierdzania zaksięgowania.

Jak kupić Bitcon za gotówkę – BTC za złotówki?

Zakup Bitcoin za gotówkę wydaje się mieć najwięcej sensu, ponieważ przy swojej pseudo anonimowości obie strony transakcji stanowią potencjalne źródło identyfikacji. Wysyłając przelew z imiennego konta na giełdę lub do dealera kryptowalut jednoznacznie identyfikujemy się jako nabywcę kryptowalut. Płacąc złotówkami, mamy jedynie ryzyko zidentyfikowania, z jakiego adresu w blockchain przyszły środki.

Z gotówką do Bitomatu

Innym sposobem jest bankomat bitcoin przyjmujący gotówkę. Maszyny wymieniające gotówkę za Bitcoin, najczęściej znajdują się w centrach handlowych lub popularnych punktach usług. Sprawdź naszą instrukcję i mapę Bitomatów, żeby dowiedzieć się gdzie są bankomaty Bitcoin i jak z nich skorzystać. Automaty są zaprojektowane do prostego zakupu Bitcoinów za gotówkę i sama operacja przychodzi każdemu bardzo łatwo. Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, bo zdarzyły się już próby wykorzystania naiwności klientów bankomatów Bitcoin. W porównaniu do LocalBitcoins bitomaty pobiorą większą prowizję, sięgającą nawet kilku procent od kursu.

Z gotówką na giełdę kryptowalut?

Giełdy kryptowalut z obsługą po polsku, takich jak Bitbay, pozwalają na przelew w Żabce lub na poczcie, co wydłuża proces księgowania aż do kilku dni, ale pozwala na wpłaty gotówkowe. Pamiętaj o tym, żeby zadbać o anonimowość. W tzw. międzyczasie giełda BitBay przeniosła się na Maltę, jednakże możliwość wpłat w złotówkach działa cały czas, według giełdy, bez zakłóceń.

LocalBitcoins wciąż dobrym miejscem do zakupu BTC za gotówkę

Miejscem z długimi tradycjami, gdzie można kupić Bitcoin za gotówkę, jest LocalBitcoins i to miejsce jest najbardziej godne polecenia. Znajdź na liście kontrahenta blisko Ciebie i dokonaj osobistej transakcji. Osoby sprzedające kryptowaluty są dostępne praktycznie w każdym zaludnionym miejscu na świecie. Istotą serwisu, który opiera się często na bezpośrednim kontakcie z wymieniającym i osobistym spotkaniu, jest reputacja. Jeśli ktoś ma długą historię uczciwych wymian i dobrego kontaktu, można ze sporą pewnością założyć, że również w transakcji z nami wszystko pójdzie dobrze.

Jak kupić Bitcoin za Paypal?

Paypal to portfel elektroniczny pozwalający na przesyłanie pieniędzy do wielu krajów. Sprzedawców, od których kupisz Bitcoin za Paypal, znajdziesz w sieci, serwisach społecznościowych lub na bitcoinowych forach internetowych (zwróć szczególną uwagę na reputację). Poszukaj również wśród bliższych i dalszych znajomych, być może ktoś będzie chciał przyjąć przelew na Paypal w zamian za Bitcoin lub inną kryptowalutę. Aktualnie, do konta Paypal często można zamówić kartę debetową, która może posłużyć do płatności za Bitcoin na giełdach lub w punktach obsługi oferujących kryptowaluty.

Inną możliwością, szczególnie popularną w USA jest używanie konta Paypal do zasilenia Coinbase. Użytkownicy z Ameryki Północnej mogą również sprzedawać kryptowaluty bez opłat bezpośrednio na swoje konto Paypal.

Kupno Bitcoin za Paypal nie jest takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Dla kupującego jest to łatwe, natomiast na sprzedającym ciąży ryzyko odwołania transakcji, nawet do 180 dni.

Jak kupić Bitcoin za Skrill (MoneyBookers)?

Skrill (dawniej MoneyBookers) to wygodny portfel elektroniczny pozwalający na wysyłanie pieniędzy do wielu krajów. Są posiadacze kryptowalut, od których kupisz Bitcoin za przelew Skrill, np. na bitcoinowych forach internetowych (zwróć uwagę na reputację). Tradycyjnie popytaj znajomych, czy nie przyjmą na konto Skrill pieniędzy za kryptowaluty. Pamiętaj, że do konta Skrill często dołączana jest karta płatnicza, którą da się zapłacić za kryptowalutę na niektórych giełdach lub w bankomatach. Wydaje się to najlepszą opcją.

Jak kupić Bitcoin za Euro (EUR)?

Kupno Bitcoin za euro jest zdecydowanie prostsze niż za złotówki, głównie ze względu na to, że w zachodniej Europie kryptowaluty są popularne. Większość giełd przyjmie przelewy z europejskich kont bankowych lub przyjmie karty kredytowe lub debetowe. Nawet niektóre giełdy kryptowalut dostępne dla Polaków prowadzą rachunki w Euro i pozwalają kupować Bitcoin i kryptowaluty. W 2019 rekomendowana jest giełda Binance Jersey, umożliwiająca bezpośrednie depozyty w Euro lub popularny BitBay.

Jeśli dysponujesz gotówką Euro, spróbuj znaleźć bitomat w swojej okolicy, jest ich dużo w całej Europie. W europejskich metropoliach znajdziesz bankomaty Bitcoin, gdzie kupisz i sprzedasz kryptowaluty za wiele sposobów płatności.

Jak kupić Bitcoin za funty (GBP)?

Kupno Bitcoin za funty jest nawet prostsze, niż za złotówki: ze względu na to, że w Wielkiej Brytanii jest więcej użytkowników kryptowalut. Większość giełd przyjmie przelewy z brytyjskich kont bankowych lub zapłaty brytyjskimi kartami kredytowymi. Najbezpieczniejszym miejscem do zakupu Bitcoina za funty jest giełda Binance Jersey, która pozwala na bezpośrednie depozyty w GBP. Ponadto rekomendowana jest Coinbase, najpopularniejsza giełda “na zachodzie” (z bonusem 10$ za free za pierwszą transakcję!).

Jeśli dysponujesz gotówką, z pewnością znajdziesz lokalnego sprzedawcę w większych miastach UK. W metropoliach znajdziesz bankomaty Bitcoin, gdzie kupisz i sprzedasz kryptowaluty.

Jak kupić Bitcoin za korony norweskie (NOK)?

Zakup Bitcoin za norweskie korony NOK może być większym wyzwaniem, porównując do USA lub Wielkiej Brytanii. Mimo to, w największych norweskich miastach nie powinno być problemu z zamianą koron norweskich na Bitcoin z lokalnym posiadaczem kryptowalut lub bitomat. Również większość giełd pozwala na rejestrację z norweskim adresem i wpłatę z norweskich kont. Pamiętaj, żeby sprawdzić warunki weryfikacji dla rezydentów kraju spoza Unii Europejskiej.

Jak kupić Bitcoin za SMS?

Pomysł, żeby kupować Bitcoin za SMS, jest mówiąc wprost, niezbyt opłacalny. Prowizje i podatki sprawią, że otrzymasz około 30% zapłaconej za SMS kwoty. Np. polska gruzińska giełda Beatcoin oferuje oferowała wpłaty SMS, jednakże prowizja na start wynosi 50%. Jest zrozumiałe, z drugiej strony, że trzeba wykorzystać nagromadzone na koncie prepaid środki, które nie muszą zostać wykorzystane na usługi telekomunikacyjne. Ten problem będzie trwał, szczególnie w dobie pakietów unlimited, popularnych w ofertach operatorów telekomunikacyjnych. Chyba już lepiej poświęcić czas na edukację z zakresu kryptowalut lub uczyć się tradingu kryptowalut z dźwignią.

Jest jednak inne wyjście: jeśli Twój operator oferuje inne usługi, takie jak ubezpieczenia, konta w serwisie muzycznym lub audiobooki, możesz wykorzystać zebrane środki do opłacenia takiej usługi dla kogoś, oczywiście za odstępne.

Zakup Bitcoina za SMS wiąże się z wielkimi prowizjami i utratą części kapitału. Lepiej tego uniknąć, kupując usługi lub abonament.

Jak kupić Bitcoin za PaySafeCard (PSC)?

Niektóre giełdy pozwalają na wpłatę na poczcie lub w Żabce. Sprawdź, czy na poczcie lub w Żabce w Twojej okolicy możesz opłacić przelew do giełdy za pomocą kart PSC. Możesz również spróbować sprzedać opłaconą kartę z dyskontem w zamian za przelew lub gotówkę. W ostateczności można przetransferować posiadane środki do Skrill lub Neteller.

Nietypowe płatności za Bitcoin

Jeśli znalazłeś ciekawy sposób na rozwiązanie nietypowego problemu związanego z płatnościami, podziel się w komentarzu jak kupić Bitcoin i gdzie kupić Bitcoin?

Przyłącz się do konwersacji

3 komentarze

  1. Czy macie jakiś artykuł opisujący, jak kupić bitcoin? Myślałem, że znajdę takie informacje tutaj, ale widzę tu tylko listę giełd itp. na których można kupić bitcoin.

  2. Prowizje za krypto na binance jersey są niskie, jak za wypłaty na binance, a depozyty gbp/eur są za darmo. Prowizje za wypłaty na konto zaczynają się od 3 eur.

    Do zakupu btc wystarczy mieć adres btc, po rejestracji kupić btc na giełdzie za przelew lub kartę i przesłać sobie na adres

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *