Jak zacząć z Bitcoinami? Po pierwsze, dowiedz się, co to jest Bitcoin.
Szybka odpowiedź co to jest Bitcoin? metoda transferu wartości oparta o technologię blockchain.
Czy przechowuję Bitcoiny na swoim komputerze? Nie! Masz jedynie dostęp, za pomocą klucza prywatnego, do BTC utrzymywanych przez wszystkie komputery w sieci.
Z czego wynika wartość Bitcoin? Z potencjału zastosowania technologii blockchain oraz adaptacji wśród ludzi.
Zdobądź adres Bitcoin. Zacznij z portfelem, ale można wygenerować go bezpiecznie na własnym komputerze.
Naucz się zabezpieczać klucz prywatny. Jest to albo dług ciąg znaków, albo 12 lub 24 słowa. Nigdy go nie udostępniaj, nikomu. Kup portfel sprzętowy lub wygeneruj papierowy portfel i zabezpiecz go hasłem lub zaszyfruj.
Zdobądź Bitcoin. Możesz go łatwo kupić na giełdach kryptowalut. Sprawdź listę giełd i ich ryzyko w podsumowaniu o giełdach kryptowalut.
Zachowaj go lub wydaj. Trzymając Bitcoiny, możesz traktować je jako długoterminową spekulację lub metodę na dywersyfikację oszczędności. Wydając kryptowaluty, wspierasz adaptację technologii.
Jak zacząć kupować Bitcoiny?
Uzasadnienie zakupu BTC może wydawać się łatwe, szczególnie gdy wchodzimy w długo rosnący rynek. Czasem można napotkać obliczenia, ile procent wzrósł Bitcoin od początku istnienia. Na początek konieczne jest utworzenie planu, opartego o nasze potrzeby i oczekiwania.
- Jaki jest nasz horyzont czasowy?
- Jakich zysków się spodziewamy?
- Jakie ryzyko i jakie straty jesteśmy w stanie zaakceptować?
- Jak zapewnimy bezpieczeństwo portfela?
Zastanów się, do której grupy należysz: do traderów, czyli krótkoterminowych spekulantów, czy do długoterminowych inwestorów.
Szybkie zyski na kryptowalutach: ryzykowna spekulacja
Jeśli zamierzasz spekulować na kursie Bitcoina i kryptowalut, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Przyda się dostęp w czasie rzeczywistym do ceny Bitcoina i innych kryptowalut, najlepiej na giełdzie, gdzie odbywa się trading.
Zdobądź dostęp do aktualnych cen i sprawdzaj wygodnie kurs Bitcoin. Dzięki alertom cenowym nie będzie konieczności ciągłego odwiedzania i odświeżania strony. Dokonując wielu transakcji przeznaczysz na opłaty sporo pieniędzy, wybierz zatem miejsce o niskich prowizjach.
Długoterminowe trzymanie BTC
Jeśli zamierzasz długoterminowo trzymać kryptowaluty, czyli na co najmniej kilka lat, jesteś w lepszej sytuacji. Po pierwsze, będziesz dokonywać mniej transakcji i wydasz mniej na prowizje. Po drugie, ten sposób jest mniej obciążający psychicznie. Spadki nie będą dla Ciebie dramatycznym przeżyciem, bo i tak zamierzasz trzymać Bitcoina przez dłuższy czas. Sprawdzającą się strategią jest uśrednianie, czyli kupowanie wybranych kryptowalut za określoną kwotę pieniędzy co miesiąc, np. 500 złotych.
Co potrzebujesz do długoterminowej inwestycji w Bitcoin?
- bezpieczny portfel, np. sprzętowy Ledger Nano S lub zaszyfrowany portfel papierowy,
- bezpieczna giełda kryptowalut,
- arkusz kalkulacyjny do śledzenia postępów i obliczania stopy zwrotu lub aplikacja w telefonie do podsumowania portfolio.
Jak założyć bezpieczny portfel Bitcoin?
Wybór odpowiednio bezpiecznego i wygodnego miejsca przechowywania Bitcoina jest kluczowy dla przyszłości zysków z kryptowalut. Jaki portfel Bitcoin wybrać, jeśli jest się początkującym użytkownikiem?
Najprościej oczywiście trzymać Bitcoina na giełdzie kryptowalut, ale jest to krótkowzroczne rozwiązanie. Giełdy kryptowalut, pomimo coraz większego zaawansowania i funduszy przeznaczanych na bezpieczeństwo, nie są w stanie zapewnić 100% ochrony przed utratą kryptowalut, na przykład na skutek hackingu, błędu technicznego czy tak prozaicznego powodu, jak brak możliwości odzyskania dostępu do konta przez użytkownika.
Jaki portfel Bitcoin wybrać?
Rozwiązaniem dylematów zabezpieczenia jest po prostu przejęcie odpowiedzialności za ochronę aktywów cyfrowych. Należy zatem zadbać osobiście o bezpieczeństwo portfela Bitcoin, co wiąże się z zabezpieczeniem klucza prywatnego pod własną kontrolą. Dobrym wyborem dla większości użytkowników jest sprzętowy portfel, taki jak Ledger lub Trezor, gdzie klucz prywatny jest bezpiecznie zaszyfrowany. To niewielkie urządzenie przypominające pendrive na USB. Kolejną możliwością jest portfel Bitcoin zainstalowany na bezpiecznym komputerze lub laptopie. Do wyboru jest wiele rozwiązań, takich jak:
- Bitcoin Core,
- Electrum,
- Mycelium,
- Armory i wiele innych.
Portfel Bitcoin na urządzeniu mobilnym,:
- Bitcoin Wallet,
- Mycelium,
- Coinomi
- Edge,
- Electrum i wiele innych.
Jak założyć portfel Bitcoin?
Skoro wiemy już, że do bezpiecznego przechowywania Bitcoina potrzeba portfela, zobaczmy jak krok po kroku poradzić sobie z zakładaniem portfela Bitcoin. Oczywiście, jeśli wybieramy sprzętowe rozwiązanie, zostaniemy przeprowadzeni “jak po sznurku” przez wszystkie zawiłości konfiguracji i użytkowania sprzętowego portfela Bitcoin. Odsyłamy do naszego testu portfela Ledger Nano S.
Jak założyć portfel Bitcoin, jeśli będziemy mieli go na komputerze lub urządzeniu mobilnym?
- upewnij się, że masz pełną kontrolę nad urządzeniem (komputerem, laptopem, smartfonem), ponieważ najważniejszym czynnikiem stanowiącym o bezpieczeństwie jest zwykle człowiek. Wybierz instalację portfela na urządzeniu, do którego dostęp ma tylko jeden użytkownik i który jest sprawdzony pod kątem zagrożeń ze strony wirusów lub nieuprawnionego dostępu przez sieć,
- sprawdź, czy oprogramowanie, które ściągasz rzeczywiście pochodzi ze strony producentów lub autorów portfela,
- zainstaluj portfel i wykorzystaj wszystkie dostępne metody zabezpieczeń: trudne hasło, dwu składnikowe potwierdzanie (2FA), pin, i inne, dostępne w konkretnych rozwiązaniach,
- zabezpiecz backup portfela w miejscu niedostępnym dla innych i bezpiecznym do długoterminowego przechowywania
Zakładamy portfel Bitcoin krok po kroku: Exodus
Aby założyć portfel Bitcoin, należy upewnić się, że wchodzimy na stronę producentów portfela, a nie na stronę udającą prawidłową i mającą na celu zainfekowanie komputera. Strona “Downloads” z aplikacjami dla konkretnych systemów operacyjnych pozwala na wybór odpowiedniej wersji.
Aby w pełni skorzystać z portfela, trzeba najpierw przelać tam środki. Jeśli jeszcze nie masz Bitcoinów, wybierz giełdę kryptowalut, która spełnia Twoje oczekiwania co do łatwości użytkowania i poziomu ryzyka.
Pierwsza transakcja pozwoli na dwie rzeczy:
- ustawienie hasła dostępu do portfela. Pamiętaj, żeby hasło było bezpieczne! Najczęstszym problemem użytkowników kryptowalut jest… zapomniane hasło, więc musi być też możliwe do zapamiętania. Warto korzystać z bezpiecznych rozwiązań przechowywania hasła, takich jak LastPass.
- zabezpieczenie tzw. seeda, czyli awaryjnego klucza pozwalającego na odzyskanie portfela. Klucz składa się najczęściej z 12 lub 24 słów. Pamiętaj, żeby NIE przechowywać go na komputerze, tylko w bezpiecznym miejscu offline.
Jak wybrać hasło do portfela Bitcoin?
Hasło do cyfrowych pieniędzy powinno być mocne i bezpieczne. Jakie zasady powinny przyświecać użytkownikowi, który wybiera bezpieczne hasło do portfela kryptowalut?
- Nigdy nie używaj wielokrotnie tego samego hasła.
- Przyjęło się, że silne hasło składa się z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.
- Używaj bezpiecznego managera haseł, takiego jak LastPass lub KeePass.
- Nie używaj sekretnych pytań lub podpowiedzi, bo są to potencjalne miejsca do zaatakowania.
- Nigdy nie dziel się swoimi hasłami ani nie czytaj ich na głos.
Nie wybieraj popularnych haseł!
Popularne hasła to bardzo częsty powód kłopotów! Pod żadnym pozorem nie używaj najpopularniejszych haseł, ponieważ jest to jeden z najprostszych sposobów na to, żeby uzyskać nieautoryzowany dostęp. Sprawdź, czy używasz niebezpiecznego hasła na liście najpopularniejszych haseł. Od razu można stwierdzić, że hasło typu “password” czy “12345678” nie spełniają standardów bezpieczeństwa.
Na skróty? Hasło łatwe do zapamiętania
Jeden z komiksów xkcd podpowiada ciekawy sposób na wygenerowanie prostej metody na łatwe do zarządzania hasło, które spełnia kryteria bezpieczeństwa.
Jak zdobyć adres Bitcoin w 60 sekund?
Od posiadania adresu zaczyna się korzystanie z kryptowalut. Adres składa się z klucza prywatnego, który należy dyskretnie chronić i klucza publicznego, który jest identyfikatorem. Klucz publiczny przekazujemy drugiej stronie transakcji, żeby przetransferować na niego środki lub rozpoznajemy po nim dokonane transakcje.
Adres w postaci klucza publicznego będziemy częściej widzieć i mogłoby się wydawać, że jest ważniejszy. Tak naprawdę jednak istotniejszy jest zakodowany klucz prywatny.
Sposoby na stworzenie adresu BTC
- Najprościej wygenerować adres BTC za pomocą generatora adresów bitcoin BitAddress.org, działającego w przeglądarce internetowej po stronie klienta. Po wejściu na stronę wystarczy poruszać kursorem lub napisać kilka dowolnych znaków w celu dodania losowości… i gotowe. Adres, w postaci klucza publicznego i prywatnego zapisujemy jako pdf i chowamy w bezpiecznym miejscu. Przyda się skopiowanie części publicznej, która posłuży jako identyfikator lub bezpośrednio do transakcji. Zajęło krócej niż minutę, prawda?
- Najpopularniejsze serwisy obsługujące portfele bitcoin, takie jak Coinbase, również zapewniają obsługę adresów, włącznie z bezpiecznym przechowywaniem kluczy prywatnych.
- Giełdy kryptowalut również dostarczą adresu Bitcoin. Przyjmiemy na taki adres przelew kryptowaluty i pojawi się na naszym koncie w danej giełdzie. Nie polecamy jednak tego sposobu do długoterminowego przetrzymywania środków!
- Portfel offline to jeden z bezpieczniejszych sposobów przechowywania Bitcoina. Portfel w postaci urządzenia USB również ma adres, czyli klucz publiczny, a klucz prywatny zapisany jest bezpiecznie w urządzeniu.
Czy adres Bitcoin to portfel Bitcoin?
Z jednej strony, posiadanie adresu Bitcoin pozwala na przechowywanie kryptowaluty, więc można uznać, że adres to portfel. Jednakże rozwój technologii blockchain i trend ułatwiania życia użytkownikom doprowadził do powstania wielu portfeli, które mają dużo więcej funkcji, niż tylko bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych:
- możliwość przechowywania wielu kryptowalut,
- działanie na wielu systemach operacyjnych lub bezpośrednio w internecie,
- dostęp z bieżącego kursu kryptowalut,
- podsumowanie portfolio inwestycyjnego,
- możliwość przechowywania tokenów i rzadkich kryptowalut.
Warto rozpocząć przygodę z kryptowalutami od kontroli swojego adresu Bitcoin i wraz ze wzrostem doświadczenia i wiedzy dobierać kolejne rozwiązania, adekwatnie do potrzeb inwestycyjnych. Przykładowe portfele, które są godne zaufania to Jaxx, Exodus lub natywne portfele poszczególnych kryptowalut, takie jak Bitcoin Core.
Własny generator klucza prywatnego i adresu Bitcoin
Dla zaawansowanych istnieje możliwość bezpiecznego wygenerowania klucza prywatnego w Pythonie. Mamy trzy typy adresów BTC, które są w użytku:
- P2PKH, rozpoczynający się od “1”
- P2SH, rozpoczynający się od “3”
- Bech32, rozpoczynający się od “bc1”
Wszystkie są całkowicie poprawne i umożliwiają przyjęcie transakcji w BTC. Dodatkowo, wszystkie podlegają pod zasady związane z zachowaniem prywatności, z których jedna z bardzo ważnych brzmi: jeden adres na jedną transakcję. To tłumaczy brak popularności adresów vanity.
Zajmijmy się zatem tematem generowania adresu BTC, jako zastosowanie Pythona do kryptowalut. Skąd się w ogóle wziął ten pomysł? Wszystko zaczęło się od generatora adresów vanity. Jest kilka stron, które umożliwiają wygenerowanie adresu vanity za darmo do kilku znaków, a za opłatę w BTC w przypadku dłuższego adresu.
Taka usługa powinna zapalić u czytelników czerwoną lampkę. Generowanie klucza prywatnego na nieznanej stronie kłóci się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Jeśli ktoś jednak bardzo chce mieć adres BTC, wygenerowany całkowicie u siebie, jak to zrobić?
Prostym rozwiązaniem jest skorzystanie z biblioteki bitcoin (pybitcointools). Instalujemy ją za pomocą polecenia pip install bitcoin
.
Następnie sprawdzamy listę dostępnych dostępnych funkcji i odkrywamy, że jest tam gotowych kilka rozwiązań do operowania na kluczach. Nasz program do generowania klucza prywatnego będzie wyglądał następująco:
#importujemy tylko niezbędne funkcje
from bitcoin import random_key,privkey_to_address
#generujemy klucz prywatny i przypisujemy go do zmiennej
private_key = random_key()
#używamy wygenerowanego klucza prywatnego do wygenerowania adresu BTC i przypisujemy go do zmiennej
address = privkey_to_address(private_key)
#wyświetlamy na ekranie klucz prywatny i klucz publiczny
print(private_key)
print(address)
Efekt działania programu możemy zobaczyć tutaj:
Wygenerowany adres jest gotowy do użytku.
Klucz prywatny: 17ddeca952210880cfe74acbe3a5f8381fcc0d9b535c2bf4fd661a28fbb47308
Klucz publiczny: 14xfXuMtLb3Je1U82YJCND5AxvQB4AXZww
Co zrobić z nimi dalej? Na klucz publiczny można wysłać BTC. Mamy adres Bitcoin, który może posłużyć do odbioru BTC.
O jakich dobrych praktykach powinniśmy pamiętać? Adresy Bitcoin są jednorazowe i nie powinny być używane wielokrotnie. Kilkukrotne używanie tego samego adresu wiąże się z wyższymi opłatami za przesłanie BTC oraz problemami z bezpieczeństwem, prywatnością i wyższą szansą na przypadkową utratę środków.
Podobnie należy uważać z przekonaniem o tym, że środki znajdują się “na adresie btc”. Często zdarza się, że wysłanie frakcji BTC powoduje, że reszta zostanie również przesłana na “change address” (adres z tzw. resztą). Nowoczesne portfele automatycznie zabezpieczają te adresy. W przypadku adresów generowanych przez nas, musimy rozumieć podstawy technologii i odpowiednio się zabezpieczyć.
Najlepszy opis Bitcoina został napisany przez… Bank Centralny USA
Ze względu na to, że Bitcoin i kryptowaluty są rozwijającą się technologią, wciąż większość ludzi na świecie nie wie, czym są kryptowaluty i na czym polegają zalety Bitcoin. Jesteśmy już po dwóch bańkach rynkowych z udziałem kryptowalut, a pomimo tego posiadanie kryptowalut deklaruje mniej, niż 4% mieszkańców USA. To wciąż za mało, żeby osiągnąć masę krytyczną. Lukę wiedzy starają się wypełnić poradniki i portale z newsami. Najlepiej jednak zadanie to wypełnił… FED, Bank Rezerwy Federalnej USA, publikując znakomity dokument przybliżający zasady działania, zalety, wady i zastosowanie kryptowalut opartych o blockchain.
Dokument wprowadzający w temat BTC nadaje się dla początkujących. Nie ma potrzeby znać się na informatyce, kryptografii, ekonomii i matematyce. Napisany prostym językiem, podzielony na jasno zdefiniowane sekcje.
- Krótka historia Bitcoina, wraz z opisem wdrożenia.
- Wytłumaczenie co to jest gotówka i pieniądze cyfrowe oraz jak działają, z odpowiednim kontekstem historycznym.
- Matematyczne podstawy Bitcoin.
- Wydobywanie Bitcoinów i mechanizm decydowania o przyszłości kryptowaluty.
- Polityka monetarna w świecie kryptowalut.
- Jak dokonują się transakcje Bitcoin i jak są zabezpieczone w obliczu braku centralnego zarządzania?
- Potencjalne zastosowanie kryptowalut w przyszłości.
- Ryzyko Bitcoina i kryptowalut.
Zapoznając się z tym dokumentem przyswajamy podstawy kryptowalut, przedstawione prostym językiem i opisane grafikami. Co jeszcze bardziej cieszy, konkluzja bankierów jest następująca: kryptowaluty są oczekiwanym i ciepło przyjmowanym uzupełnieniem światowego systemu monetarnego.
Gdzie sprawdzać kurs Bitcoina?
Kryptowaluty, jak każdy nowy rynek w początkowym stadium jest bardzo zmienny. Kurs Bitcoin może wahać się nawet o kilkadziesiąt procent w krótkim okresie. Jeśli celem inwestora kryptowalutowego jest spekulacja, musi pilnować kursu nawet kilka razy dziennie, żeby nie spotkała go przykra niespodzianka. Miejsce, gdzie sprawdzimy notowania kryptowalut zależy od tego, jakiej dokładności oczekujemy i jaka postać danych jest dla nas najwygodniejsza.
Kurs BTC na CoinMarketCap lub na giełdach
Jeśli potrzebujesz jedynie sprawdzić aktualny kurs BTC, najlepiej użyć do tego agregatów zbierających ceny z giełd lub samych giełd kryptowalut.
- Coinmarketcap – najpopularniejsza strona pozwalająca na sprawdzenie ceny najważniejszych kryptowalut. Pokazuje kurs, wielkość rynku, zmianę w ciągu ostatnich 24h i ranking kryptowalut.
- Coin360 – pozwala na sprawdzenie cen kryptowalut, graficznej reprezentacji wielkości rynku (ciekawe porównanie) i dziennej zmiany.
- CoinPaprika niedawno pojawił się na rynku stron przetwarzających ceny Bitcoina i zyskał wielu użytkowników.
- Sprawdzaj ceny na giełdzie, której używasz. Czy to będzie Binance, Bitfinex czy inna giełda, zawsze można tam szybko sprawdzić cenę, po której została dokonana ostatnia transakcja.
Tradingview – dokładny przebieg cen, dostępny bezpośrednio na portalu TradingView lub poprzez giełdy, np. Kraken. Przydaje się możliwość rysowania formacji, oznaczania wykresów.
Kurs Bitcoin na smartfonie
Wpisywanie w pasek adresu “kurs bitcoin” i przechodzenie na stronę z ceną może wejść w nawyk, szczególnie, jeśli mamy oczekiwania co do kierunku poruszania się wykresu wartości kryptowalut (zawsze w górę?!). Łatwo uwierzyć w szybki zysk patrząc na historyczne wzrosty, podsycane przepowiedniami analityków co do osiągnięcia poziomów $10,000, $50,000, czy nawet zawrotnych milionów dolarów za 1 BTC. Dlaczego nie łagodzić lęku przed utratą okazji częstym kontrolowaniem gdzie znajduje się poziom cen kryptowaluty, którą mamy? Najwygodniej sprawdzać to na smartfonie, a najprostszym sposobem jest po prostu skorzystanie z jednej z wielu stron internetowych pokazujących kurs Bitcoin.
Co jeśli potrzeba czegoś więcej? Są od tego aplikacje na Androida – jest wiele aplikacji kryptowalutowych, jednak najpopularniejsze są:
- Coinbase Bitcoin wallet – aplikacja pozwala na zarządzanie portfelem Coinbase, oprócz oczywiście sprawdzania kursu Bitcoin. Wyróżnia się ładnym i nowoczesnym wyglądem.
- Blockfolio – pozwala na kontrolowanie kryptowalutowego portfela inwestycyjnego. Wpisuje się stan posiadania poszczególnych krypto i portfel przelicza aktualną wartość w walucie. Można również sprawdzić historię wartości portfela i jego wyniki.
Pamiętajmy jednak, że co za dużo, to niezdrowo. Nie warto pozwolić, żeby sprawdzanie kursu zdominowało produktywne czynności lub życie rodzinne.
Jak przeliczyć kurs Bitcoina na złotówki (PLN)?
Cały świat śledzi cenę kryptowalut w dolarach amerykańskich. Z zapartym tchem inwestorzy obserwowali przekroczenie kluczowych poziomów 9000 dolarów za Bitcoin, potem szybko przez 10,000, 15,000 i aż do prawie 70,000 USD za 1 BTC. Zmiany ceny Bitcoin i innych kryptowalut były relacjonowane w popularnych programach finansowych największych telewizji, a zdarzało się, że trafiały na czołówki wiadomości i newsów.
Jak przeliczyć kurs Bitcoin na złotówki?
Poszukując prostego rozwiązania, do głowy od razu przychodzi kalkulator Bitcoin. Inwestorzy, którzy zadają sobie pytanie jak wymienić Bitcoin na złotówki, mogą skorzystać z usług giełdy kryptowalut, w której mają konto. Niestety jest warunek, musi ona wspierać przeliczanie dolarów na PLN. Najczęściej nie ma takiej opcji, ponieważ ograniczają się do niej giełdy, które kiedyś miały coś wspólnego z Polską.
Inwestorzy, którzy nie boją się obliczeń w głowie (lub na serwetce) mogą sprawdzić aktualny kurs dolara do złotówki i zrobić parę rachunków. Kurs dolara oscyluje pomiędzy 3,7 i 4,2 zł za dolara. Wystarczy pomnożyć kurs BTC razy złotówki, żeby otrzymać Bitcoin w PLN.
4,2 (kurs USD PLN) x 10000 dolarów za 1 BTC = 42000 PLN za 1 BTC
Obliczeń można dokonać w kalkulatorze na komórce lub w przeglądarce internetowej.
Kalkulator Bitcoin pod ręką, czyli Bitcoin na złotówki w przeglądarce
Obliczanie kursu bitcoin w złotówkach może wejść inwestorowi w krew tak bardzo, że nie będzie potrzebował zewnętrznej pomocy. Najczęściej jednak liczby są na tyle skomplikowane, że łatwo się pomylić. Z pomocą przychodzi… przeglądarka internetowa, a dokładniej wyszukiwarka Google.
Podziel się w komentarzu, jeśli znasz szybszy sposób na przeliczenie kursu Bitcoin na złotówki. Google bierze kurs z Coinbase, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie.
Zmienność kursu BTC
Śledzenie kursu Bitcoina przypomina czasem jazdę kolejką górską. Zjazdy w dół wyciskają z brzucha nieprzyjemne uczucia, a jazdy w górę są euforyczne. Jak się odnaleźć w aktywie, które ma dużą zmienność?
Dlaczego cena Bitcoina rośnie?
Rozważania nad trwałością trendu wzrostowego na kryptowalutach trwają właściwie przez cały cykl. Przełamywanie poziomów “okrągłych” cen Bitcoina to dobry wskaźnik postępu trendu. Następnie cena waha się w okolicach wyższego poziomu, a trend potwierdzają altcoiny. Często projekty odpoczywają po wzrostach z poprzednich miesięcy przez kilka kolejnych.
Z czasów, w których mieliśmy błyskawiczne wzrosty, najbardziej zapadły w pamięć te z 2017. Ze zdziwieniem zatem oglądamy podobne akcje, które przyniosły spore wzrosty na głównej kryptowalucie. Przykładowo, BTC potrafi zaliczyć 20% wzrost w… tydzień. Takim wynikiem mogą pochwalić się jedynie bardzo małe i spekulacyjne projekty, których wzrostu nie sposób przewidzieć. Taka kolej rzeczy jest potwierdzeniem dobrej decyzji tych, którzy kupowali lub dokładali do swojego portfolio w dołku Bitcoina po cenie w okolicach 3-4 tysięcy dolarów.
Jak zachowywać się w czasie gwałtownych zmian cen na rynku?
Warto zachować zdrowy rozsądek i nie dokupować panicznie mocno rosnących walorów. Zmienność na rynku charakteryzuje się tym, że odwroty mogą sprowadzić ceny niżej, niż określaliśmy poziom startowy. To wtedy należy zachować dyscyplinę i kupować w sytuacji, gdy rynek jest w gorszym nastroju. Rynki prawdopodobnie czeka w najbliższym czasie przerwa we wzrostach, spowodowana dramatycznym wyprzedaniem. W tej sytuacji warto pamiętać o optymalizacji kosztów, korzystając z giełdy kryptowalut o niskich prowizjach. Traderzy, szczególnie korzystający z botów lub automatów najczęściej korzystają ze sprawdzonej giełdy umożliwiającej grę z dźwignią. Nie słuchanie się emocji i inwestowanie ściśle według planu to kluczowe cechy.
Kluczowe poziomy kursu Bitcoin
Szeroka publika zdaje się całkowicie ignorować wzrosty na rynku kryptowalut i, przyznamy bez zaskoczenia, jest to całkowicie normalna sytuacja. Ludzie, którzy weszli na rynek w czasie bańki wciąż pamiętają o tym, jak bolesne są straty. Druga, bardzo duża część inwestorów wciąż pamięta i czuje się zawiedziona, że miała kryptowaluty z wielkimi wirtualnymi profitami na szczytach cen i nie zrealizowała zysków.
Ani jedna, ani druga grupa nie dokłada się aktualnie do podaży. To zjawisko jest charakterystyczne dla błyskawicznych wzrostów, ponieważ arkusze zleceń są wypełnione drobnymi zleceniami po stronie sprzedaży ze strony market makerów i niewielkimi sprzedażami konserwatywnych inwestorów.
To właśnie brak podaży ze strony dużych pieniędzy, twardych inwestorów i minerów, którzy odzyskali wigor po wojnie, która przetoczyła się po branży przez 12 miesięcy po bańce wspierał dotychczasowe wzrosty. Bardzo pomaga fakt okrzepnięcia projektów i zorganizowanie większości głównych graczy na rynku wokół ściśle biznesowej koncepcji.
Na ile działa tutaj aspekt spekulacyjny? Zdaje się, że rynek gra już pod halving na BTC, do którego pozostało już mniej, niż rok. Co więcej, sztucznie przedłużana końcówka cyklu gospodarczego sprawia, że po rynku wciąż krąży bardzo dużo spekulacyjnego kapitału, który szuka swoich szans. Ścieżek prowadzących na rynek kryptowalut jest dużo więcej, niż jeszcze 2-3 lata temu.
Dlaczego Bitcoin spada?
Pytanie o spadający kurs Bitcoina stało się najczęściej zadawanym pytaniem tuż po przełamaniu wsparć na wykresie po szczytach cenowych. Jak to się stało, ze taka nowoczesna technologia, która miała zmienić wiele branż i zrewolucjonizować światowe finanse, doświadczyła spadku ceny o kilkadziesiąt procent? Próbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego Bitcoin spada?
Jedna ze śmielszych hipotez stwierdza, że Bitcoin spada dlatego, że po prostu za mocno wzrósł. Kurs BTC był zbyt wysoki, biorąc pod uwagę popyt na Bitcoina oraz podaż wykopywanych jednostek BTC, sprzedawanych na bieżąco, żeby pokrywać rosnące koszty utrzymania infrastruktury. Część przedsiębiorców i inwestorów zaczynało sprzedawać swoje BTC tylko z tego powodu, że wysoka cena BTC pozwoliła na znaczącą poprawę jakości ich życia dzięki wyjściu z inwestycji.
Na początku “bańki” wzrostom sprzyjała mała liczba giełd kryptowalut, które nie nadążały z dostarczaniem Bitcoinów chętnym inwestorom, a pod koniec giełdy zostały zalane płynnością przez inwestorów, chcących panicznie wyjść z rynku. Co dzieje się w drugiej dekadzie istnienia projektu? Prawdopodobnie czeka nas kolejny cykl wzrostów i spadków.
Jak kopać Bitcoin?
Jeśli cofniemy się kilka lat i popatrzymy na krajobraz świata Bitcoina, odkryjemy, że jednym z najłatwiejszych sposobów na zdobycie BTC było wydobycie, czyli kopanie bitcoin. Wystarczyło zapędzić do pracy kartę graficzną (wcześniej procesor) i po kilku tygodniach mogliśmy cieszyć się ułamkiem Bitcoina. Te czasy już minęły. Bitcoin i większość kryptowalut wydobywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu, którego zdobycie wiąże się z inwestycją.
Naprawdę chcę zainwestować w koparkę Bitcoin!
Jak działa profesjonalne kopanie Bitcoinów? Funkcjonowanie blockchaina Bitcoin zależy od osób, które trudnią się kopaniem Bitcoinów. Kopanie Bitcoin ma jeden cel: znalezienie poprzez skomplikowane obliczenia odpowiedniego wyniku algorytmu, dzięki któremu blockchain rozrasta się co 10 minut o jeden blok z nowymi transakcjami. Bitcoiny najbardziej efektywnie kopie się aktualnie za pomocą wyspecjalizowanych urządzeń, np. firmy Bitmain, Innosilicon, Canaan, GMO, Bitfury czy Ebang.
Co to jest koparka Bitcoin?
Skoro już wiemy na czym generalnie polega kopanie Bitcoin, sprawdźmy termin koparka bitcoin i co to jest koparka Bitcoin. Jest to urządzenie, które służy do wykonywania obliczeń, których rezultatem jest utrzymywanie blockchaina Bitcoin. Ze względu na wbudowany potencjał zarobku za “trafienie” bloku, najprostsze rozumienie koparki Bitcoin to przedsięwzięcie to zamiany energii elektrycznej w cyfrowe aktywa, w tym przypadku Bitcoin. Główną aktywnością kopaczy kryptowalut jest zatem zapewnienie sobie wystarczająco taniej energii elektrycznej, żeby całe przedsięwzięcie było zyskowne.
Koparka Bitcoin to zwykle sprzęt od azjatyckiego producenta, który rywalizuje z innymi o coraz ekonomiczniejsze obliczenia pod kątem zużycia energii. Najpopularniejszymi urządzeniami do kopania Bitcoinów były koparki Bitcoin: Antminer S15, Innosilicon T3, ASICminer Zeon, GMO Miner B3, Ebit E11++, DragonMint T1.
Jak zacząć kopać Bitcoin na poważnie?
Część użytkowników i inwestorów w kryptowaluty widzi korzyści z pozyskiwania Bitconów z kopania, zastanawia się zatem jak zacząć kopać Bitcoin? Przyjrzyjmy się temu procesowi krok po kroku. Zaczęcie kopania Bitcoinów warto rozpocząć od zastanowienia się, czy inwestor jest w stanie zdobyć energię elektryczną po cenie, która umożliwi zyskowne kopanie Bitcoina. Jeśli nie, to całe przedsięwzięcie jest wystawione na ryzyko, w którym cena BTC może spaść do tak niskiego poziomu, że odzyskanie inwestycji i zyski będą niemożliwe do osiągnięcia w krótkim okresie. Z tego powodu ważna jest cena energii elektrycznej i odpowiednia płynność finansowa.
Jeśli problem taniej energii elektrycznej mamy załatwiony, kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich urządzeń, najlepiej od jednego producenta, żeby ułatwić konfigurację i utrzymanie. Do wyboru są minery Bitmain, Innosilicon, Canaan, GMO, Bitfury czy Ebang. Następnie należy zorganizować miejsce, gdzie będą dokonywane obliczenia: musi być bezpieczne, suche i spełniać wymagania producenta co do temperatury i wentylacji. Z pewnością przyda się przemysłowa umowa z dostawcą prądu lub korzystny podział na taryfy. Jak widać, pierwsze kroki do utrzymywania firmy kopiącej Bitcoiny są proste, ale szczegóły procesu zaczynania kopania Bitcoinów mogą wymagać sporo wysiłku i negocjacji.
Jak zrobić koparkę Bitcoin?
Gdy inwestor zdecyduje się na kopanie Bitcoinów, najprościej jest oczywiście kupić gotowy sprzęt w jak najniższej cenie, zwykle od chińskiego producenta. Jednakże, jeśli ktoś ma umiejętności i doświadczenie, może sam zrobić koparkę Bitcoin. Samo zamówienie części z Chin lub zwykłego sprzętu komputerowego, który nadaje się do obliczeń kryptowalut jest możliwe u producentów lub dystrybutorów. Przyjrzyjmy się krok po kroku jak zrobić koparkę Bitcoin?
Jeśli wybierzesz prostszą drogę i chcesz złożyć koparkę Bitcoin z dostępnych w sklepach komponentów, takich jak karty graficzne czy zintegrowane układy, skorzystasz prawdopodobnie z krajowych lub zagranicznych dystrybutorów. Sprzęt powinien mieć odpowiednie chłodzenie, więc będą to prawdopodobnie karty graficzne na specjalnie zaprojektowanych ramach. Prąd powinien dostarczać zasilacz o podwyższonych parametrach, z nadwyżką Wattów po dołączeniu wszystkich urządzeń. Do kontroli działania układu przydadzą się dołączane ad hoc monitory lub zaślepki do kart graficznych, które pozwolą na użycie oprogramowania do zdalnego dostępu.
Gdy inwestor zdecyduje się na samodzielne zmontowanie koparki Bitcoin, czeka go podobna droga. Oprócz przygotowania odpowiednio stabilnego, wentylowanego i zasilanego środowiska, potrzeba jeszcze zdobyć wiedzę z zakresu składania układów ASIC lub FPGA. Po zaprojektowaniu układu należy poświęcić czas na optymalizację i regularne update oprogramowania sterującego koparką. Nie musimy chyba dodawać, że kopanie Bitcoina wymaga monitorowana 24 godziny na dobę?
Gdzie i jak kupić Bitcoin?
Gdy decyzja o zakupie Bitcoin zostaje podjęta, pozostaje jeszcze kwestia gdzie dokonać zakupu BTC? Odpowiedź na pytanie gdzie kupić bitcoin jest często ograniczona jedynie do kilku opcji, w których zawiera się na start możliwość zakupienia niewielkich ilości BTC od znajomych lub krewnych.
Pytanie jak kupić Bitcoin zadają sobie lub zadawali wszyscy, którzy zetknęli się z technologią Bitcoin. Odpowiedź należy zacząć od uściślenia, w jakiej formie chcemy zapłacić za Bitcoin? Jeśli chcemy po prostu kupić trochę BTC, żeby zapoznać się z technologią, możemy zrobić to z pomocą znajomych lub rodziny, jeśli w tym gronie znajduje się ktoś bardziej doświadczony. Można też złożyć wizytę w stowarzyszeniu BTC lub na tematycznej konferencji, gdzie specjaliści pomogą postawić pierwsze kroki.
Jakie są opcje zakupu BTC?
Dla tych, którzy chcą rozwiązać te kwestie samodzielnie, najprostszą opcją wydaje się giełda kryptowalut, taka jak Coinbase czy Binance, gdzie można dokonać wpłaty za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej czy debetowej. Można też skorzystać z bitomatu, który przyjmie gotówkę, a zakupione Bitcoiny prześle na mobilny portfel, np. na smartfonie lub wydrukowanym na papierze QR kodzie. Jak widać, jeśli chodzi o Bitcoin, jak kupić wydaje się już dostępne dla każdego, nawet mniej zaawansowanego użytkownika internetu.
Jest kilka opcji zakupu Bitcoinów:
- Giełda kryptowalut, z których najpopularniejsze są Coinbase i Binance.
- Bitomat, czyli urządzenie, który pozwala na zakup lub sprzedaż kryptowalut. Najczęściej są umiejscowione w popularnych miejscach dużych miast, takich jak galerie handlowe czy dworce kolejowe.
- Zakup Bitcoina od znajomych lub przyjaciół.
Czy zwracać uwagę na anonimowość?
Po pierwsze, istotne jest czym zamierzamy zapłacić za Bitcoiny. Jeśli jest to gotówka, jesteśmy zmuszeni do dokonania transakcji osobiście (z korzyścią dla zachowania anonimowości, jeśli o to wcześniej zadbamy). W przypadku elektronicznego przelewu, w archiwum banku zapisana zostanie transakcja, a użytkownik zostanie poproszony o weryfikację tożsamości przez giełdę kryptowalut. Drugą istotną kwestią jest konieczność posiadania adresu Bitcoin, na który otrzyma się zakupione jednostki BTC. Koniec końców, kwestia gdzie kupić Bitcoiny nie jest już praktycznie problemem, nawet dla początkującego użytkownika. Wybór miejsca zakupu i formy płatności pozwala na dostosowanie procesu do potrzeb użytkownika.
Jak zacząć zarabiać na Bitcoin?
Osoby, które doceniają moc technologii blockchain rozważają otrzymywanie wynagrodzenia wypłacanego w Bitcoinach. Nie jest to jeszcze popularne w biznesach, gdzie łatwo jest płacić za pomocą przelewów bankowych lub gotówką, ale ta sytuacja powoli się zmienia. Łatwiej mają z pewnością technicznie uzdolnieni pracownicy, którzy działają w internecie lub w usługach, choć dzięki innowacyjnym projektom metody płatności Bitcoinami docierają do coraz większej liczby przedsiębiorców. Co zatem robić, gdy chcemy otrzymać za naszą pracę Bitcoin?
Zarabianie w Bitcoinach można zacząć od prostego pytania do pracodawcy czy klientów, czy rozważyliby rozliczanie w BTC. Taką drogą poszła większość tych, którzy sami nie otrzymali takiej propozycji. Przedsiębiorcy, którzy operują w branży usługowej lub sprzedaży mogą rozważyć implementację terminali płatniczych zintegrowanych ze smartfonem do przyjmowania płatności w kryptowalutach. Jeśli rozpoczynasz dopiero pracę lub jeśli się jeszcze uczysz, spróbuj wykonywać usługi w internecie, za które dostaniesz Bitcoiny.
Jak sprzedać Bitcoin?
Może się to wydawać aktualnie daleką perspektywą, ale jednak w pewnym momencie stanie się rzeczywistością. Przyjdzie czas na sprzedaż kryptowalut. Ci, którzy kupili kilka lat temu, zwielokrotnili swój kapitał. Inni, którzy kupowali po wyższych cenach, również mają szansę na to, żeby inwestycję zakończyć z większą wartością, niż na początku. Pojawiają się następujące pytania: jak sprzedać Bitcoiny? Jak spieniężyć kryptowaluty, aby zachować wzrost ich wartości i bezpiecznie przetransferować je do postaci, która będzie dla nas bardziej przydatna: gotówki, złotówek na koncie bankowym, dolarów, euro lub innej?
Załóżmy, że masz już Bitcoina i myślisz, jak z powrotem wrócić do tradycyjnych walut, takich jak złotówki czy funty. Jak sprzedać Bitcoin? Najlepiej osobiście osobie, która chciałaby dołożyć więcej kryptowalut do swojego zbioru oszczędności w formie cyfrowej. Jeśli nie ma takich możliwości, z pomocą przyjdą giełdy kryptowalut. Większość z nich pozwala na sprzedaż kryptowalut i wypłatę pieniędzy z tej sprzedaży na konto bankowe. Anonimowym rozwiązaniem jest skorzystanie z bitomatu, które znajdują się w większości dużych miast na całym świecie. Warto jednak pamiętać o tym, że zapłaci się wtedy kilkuprocentową prowizję.
Przy sprzedaży Bitcoina należy koniecznie zapoznać się z lokalnymi przepisami. W większości krajów przy sprzedaży kryptowalut do zwykłej waluty może pojawić się obowiązek podatkowy.
Jak wypłacić pieniądze z Bitcoin? Jak spieniężyć Bitcoin?
Pytanie, jak wrócić do walut narodowych pojawi się prędzej czy później w głowie każdego inwestora. Zarówno w przypadku, gdy inwestycja przyniosła zyski, jak i w momencie, gdy nagła sytuacja lub szansa zmusza inwestora do spieniężenia swojego stanu posiadania, ważne jest kilka kwestii. Sprawdzamy zatem, jakie warunki musi spełnić inwestor, aby wypłacić pieniądze z Bitcoina.
Musi mieć kontrolę nad adresem, na którym znajduje się Bitcoin. W przypadku długoterminowej inwestycji proces odkrywania klucza prywatnego może być skomplikowany, łącznie z próbą odzyskiwani backup-ów. W przypadku giełd kryptowalut konieczna jest kontrola adresu e-mail oraz urządzenia do dwustopniowej autoryzacji.
Sprzedaż Bitcoin do waluty może zostać dokonana w niewielu miejscach. Czy wybór padnie na brokera, giełdę kryptowalut, bitomat czy prywatną osobę, warto pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku. Trzeba pamiętać o rozliczeniu podatkowym, jeśli ze sprzedaży udało się osiągnąć zysk.
To konkretne pytanie o spieniężenie BTC dotyczy najczęściej transformacji posiadanych Bitcoinów do gotówki. Sprawdzamy zatem, jakie są możliwości dla inwestora długoterminowego, który chce otrzymać gotówkę (złotówki, dolary, funty) za swoje Bitcoiny. Jak spieniężyć Bitcoin?
- najprościej udać się do najbliższego bitomatu (znajdują się we wszystkich większych miastach), jednak trzeba liczyć się z kilkuprocentową prowizją, a przy większych kwotach trzeba pewnie wykonać kilka podejść. Warto też dysponować mobilnym portfelem w smartfonie, aby ułatwić sobie dokonywanie transakcji.
- można spieniężyć Bitcoiny u agenta, brokera lub w lokalnym stowarzyszeniu u sprzedawców o wysokiej reputacji (warto sprawdzić opinie w internecie). Taka usługa jest dostępna w największych miastach, w Warszawie jest nawet kilka takich punktów.
- prywatnego kontrahenta łatwo można znaleść w serwisie Localbitcoins, gdzie warto kierować się opiniami, wystawionymi przez wcześniejszych klientów.
Gotówka jest też częstym medium transferu w przypadku dokonywania transakcji ze znajomymi lub rodziną. Warto pamiętać o tej opcji, ponieważ można uniknąć dzięki temu sporych prowizji u pośredników.
Jak wypłacić Bitcoin?
Często jest potrzeba wypłacenia Bitcoin z jednego miejsca do drugiego, bezpieczniejszego lub wygodniejszego.
Po pierwsze, w zależności od ilości posiadanych Bitcoinów, wypłata powinna zostać przeprowadzona odpowiednim kanałem. Dla niewielkich ilości najlepiej sprawdzi się przeprowadzenie transakcji ze znajomym lub zakup produktów lub usług. Można płacić Bitcoinami za usługi w wielu miejscach na świecie, dokonać zakupu sprzętu elektronicznego, a nawet biletów lotniczych w niektórych serwisach. Sprawdź w kolejnej sekcji odpowiedź na pytanie co można kupić za Bitcoin.
Jeśli chcesz po prostu dokonać transakcji, wykorzystaj do tego portfel kryptowalut. Jeśli chcesz wypłacić BTC z giełdy kryptowalut na bezpieczny portfel, musisz znać adres swojego portfela. Pamiętaj, że w obu przypadkach transakcja będzie kosztować “transaction fee”, która wyraża się w jednostkach Satoshi za bajt. Jest to opłata dla górników, którzy kopią Bitcoina i potwierdzają transakcję. Najczęściej jest to kilkadziesiąt centów, ale w czasach dużej popularności Bitcoina opłata może sięgać nawet kilkunastu dolarów!
Wypłata Bitcoinów w większej ilości będzie wiązała się z większym wysiłkiem. Dobrą drogą jest giełda kryptowalut, musimy jednak wcześniej liczyć się z koniecznością weryfikacji i przesłania dokumentów, np. dowodu osobistego. Zaletą wypłaty przez giełdę kryptowalut jest możliwość otrzymania przelewu na konto bankowe oraz niskie prowizje. Jeśli chcemy uniknąć długotrwałej lub niekomfortowej weryfikacji na giełdzie kryptowalut, można, kosztem większej prowizji, skorzystać z bitomatu.
Jak wymienić Bitcoin na złotówki?
Dla Polaków jest szczególnie ważne, żeby wymieniając Bitcoin na złotówki nie płacić prowizji za przewalutowanie na dolary, euro, funty lub juany. Niestety, większość giełd kryptowalut, z paroma chlubnymi wyjątkami, nie wspiera pary kryptowalutowej z polską złotówką. Pojawia się w tej sytuacji kwestia: Jak wymienić Bitcoin na złotówki? Z pomocą przyszły popularne już i dostępne usługi zamiany Bitcoin.
- Wypłać posiadane Bitcoiny w Bitomacie na terenie Polski we wszystkich większych miastach. Bitomaty wypłacą kwotę pomniejszoną o prowizję i spread (o czym należy pamiętać), ale będą to złotówki.
- Giełdy kryptowalut takie jak Bitbay pozwalają na sprzedaż kryptowalut za złotówki (wybierz parę walutową BTC/PLN) i wypłatę środków z Bitcoin na konto w złotówkach, założone w polskim banku.
- Lokalna usługa w stowarzyszeniach Bitcoin lub firmach zajmujących się obrotem kryptowalutami z chęcią przyjmą Bitcoin i wypłacą jego równowartość w złotówkach (pomniejszony o drobną prowizję).
- Lokalni entuzjaści technologii i fani blockchain ogłaszają często możliwość wymiany kryptowalut za lokalną walutę, takie ogłoszenia można znaleźć na Localbitcoins lub na Facebooku.
Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje wszystkich sposobów na to, jak zamienić Bitcoin na złotówki. Jest to jednak dobry punkt startowy, żeby odzyskać część kapitału z kryptowalut.
Co można kupić za Bitcoin?
Dzięki szybkiej adaptacji coraz więcej sprzedawców i usługodawców umożliwia zapłatę w Bitcoinach. Liczba firm, które akceptują BTC co dzień się rozszerza, szczególnie, że znajduje się coraz więcej sposobów, żeby zmniejszyć wahania wartości portfolio kryptowalut. Jednym z najprostszych sposobów na zachowanie wartości portfela kryptowalut jest szybka zamiana dużej części na stablecoiny. Przedsiębiorcy unikają dzięki temu wahań kursu, dzięki czemu ich przepływy finansowe są stabilniejsze.
Klient dzięki temu zyskuje możliwość zapłaty Bitcoinem za towar lub usługę. Sprawdźmy zatem co można kupić za Bitcoin?
- produkty elektroniczne (komputery, laptopy, sprzęt elektroniczny), np. na Overstock czy Newegg
- karty podarunkowe, np. poprzez serwis Gyft lub eGifter
- bilety lotnicze i noclegi, np. na Expedia lub Cheapair
- produkty i usługi firmy Microsoft
- lokalne sklepy i usługi, których listy prowadzi m.in. Spendbitcoins czy Coinmap
- serwisy VPN, WordPress, Reddit i wiele innych
Jak widać, lista nie jest ograniczona do usług elektronicznych czy zamknięta do produktów internetowych. Dla ceniących aktywność i możliwość przemieszczania się, bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z płatności kryptowalutowych za bilety lotnicze i hotele.
Jeden z największych operatorów mobilnej telefonii w Stanach Zjednoczonych, AT&T, wprowadził ostatnio płatności Bitcoinem. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kontekście adaptacji Bitcoina na świecie, ponieważ jeśli jego konkurencji stwierdzą, że AT&T uzyskał dzięki temu przewagę, błyskawicznie umożliwią płatności BTC również u siebie.
Dystrybutor telewizji satelitarnej Dish dołączył do dużych przedsiębiorstw dla szerokiej gamy klientów, które umożliwiają płatności kryptowalutami. W Kanadzie Bitcoinami można płacić w KFC i w Subway, popularnych sieciach restauracyjnych. W Indiach użytkownicy sklepu z kartami podarunkowymi Nafa mogą płacić za pomocą Bitcoinów. Kolejny serwis oferujący tanie noclegi, wynajem samochodów oraz loty, More Stamps Global, również umożliwił klientom płatności w kryptowalutach.
Wg serwisu CoinMap zbierającego dane na temat miejsc, gdzie można zapłacić Bitcoinami, jest ich ponad 20000! Zgromadzone są głównie na miejskich obszarach Ameryki Północnej i Europy. Jak widać, adaptacja postępuje i liczba miejsc wzrasta z każdym miesiącem. Czy znacie jakieś ciekawe i warte opublikowania miejsca w Polsce, gdzie można zapłacić za pomocą BTC?
Trudne pytania o Bitcoin, na które nie znasz odpowiedzi
Temat Bitcoin budzi wiele skrajnych emocji. Może ze względu na zmienność, rozbudzone nadzieje i przekonanie, że uczestniczy się w czymś przełomowym? Kryptowaluty są z nami już od dłuższego czasu, zdążyli się z nimi oswoić przedstawiciele zarówno świata biznesu, jak również młodzi i dynamiczni użytkownicy internetu. Potencjał kryptowalut ma w sieci tylu adwokatów, że nie ma sensu powtarzać argumentów “za”, tym bardziej, że nie ma jak określić górnej granicy, do której może dojść cena poszczególnych tokenów. Bitcoin, jako najbardziej z nich wszystkich znany, dzięki swojej marketingowej pozycji i rozpoznawalności ma największą kapitalizację. Przyjrzyjmy się drugiej stronie.
Czy Bitcoin to prawdziwa waluta?
Wbrew pozorom to ważne pytanie, szczególnie jeśli myślimy trochę dalej niż zyski z kapitału wpłaconego na kryptogiełdę. Pomimo powszechnego przekonania, że Bitcoin to waluta, nie jest to prawdą. Bitcoin to majątek, który nosi cechy potocznie rozumianego aktywa. Jest traktowany analogicznie do nieruchomości, czyli po prostu jako część dobytku – konsekwencją jest traktowanie bitcoina w kontekście opodatkowania tak samo jak innych części dobytku, np. nieruchomości. Różnica polega na tym, że dokumentacji podlega KAŻDA transakcja z realnym światem (np. kawa za bitcoin). Jest jeszcze gorsza konsekwencja – zdecydowanie trudniej jest odpisać jakiekolwiek straty z tradingu lub koszty.
Czy zdajesz sobie sprawę, że jeśli poważnie traktujesz swoje podatkowe dossier, to inwestycja w kryptowaluty jest zaskakująco trudna do wyjścia?
Domniemana deflacyjna natura Bitcoina (ta wizja przemawia do wielu) jest sprzeczna z inflacyjną naturą świata. Entropia zwykle wygrywa i rzeczy dążą do rozkładu. Potrzeba opłaconego wysiłku, żeby utrzymywać w działaniu skomplikowany system. Ile wiary pokładasz w ludzi, od których zależy działanie sieci? Czy wiesz chociaż, kim są?
Co z prądem, który jest zużywany na kopanie BTC?
Bitcoin, pomimo zachwytów z połączenia kryptografii, blockchainu, matematyki i innych technologii w oczach specjalisty IT jest raczej prymitywnym i dramatycznie redundantnym systemem bazodanowym. Geniusz Nakamoto zakładał prawdopodobnie, że społeczność kopiących oraz utrzymujących węzły opierałaby się na pobocznym wykorzystaniu zasobów procesorów i kart graficznych, które działałyby i tak w desktopowych komputerach lub urządzeniach mobilnych. Dziś to ogromny biznes, kontrolowany przez kartele producentów układów scalonych specjalnego przeznaczenia i kart graficznych, elektrowni i władz kontrolujących ceny energii. Stawką jest zapłata za znalezienie bloku oraz transaction fees, które stały się całkiem dochodowym biznesem. Aktualnie licytacja fee, pozwalająca na przesłanie bitcoinów przypomina bitwę o kliki, odbywającej się wewnątrz ekosystemu Google adWords.
Energia zużyta na potwierdzanie transakcji jest stracona na zawsze
Cały ten cyrk jest praktycznie absurdem w standardzie dzisiejszego IT. Taki projekt mógł powstać jedynie w głowie kogoś, kto stracił wiarę w to, że wewnątrz organizacji można sobie zaufać. Być może to geniusz, który rozpoznał potrzeby w czasach, które dopiero mają nadejść. Każdy z węzłów przelicza dokładnie ten sam, stale przyrastający zbiór kluczy/wartości i nie jest to abstrakcyjna energia z gniazdka, to prąd wyprodukowany z węgla (Chiny), atomu, gazu i ropy. Tę energię można było wykorzystać do odżywiania, edukowania i leczenia ludzi, tymczasem jest bezpowrotnie lokowana w potwierdzanie transakcji. Osobne pytanie jest takie, czy kapitał ten został w momencie inwestowania zdradzony czy jest szansa na zwrot w postaci zapłaty za przyszłe transakcje? Świat ma tendencję do operowania na sensownych punktach odniesienia, z których najważniejszym jest energia. Do jego estymacji i analizy najczęściej stosuje się wielkości typu energy returned on energy invested (ERoEI), która z punktu widzenia rozwoju kryptowalut ma kluczowe znaczenie.
Zastanawiałeś się nad tym, że Bitcoin musi mieć wielkość bloku na poziomie określonym przez Satoshi, żeby był zdecentralizowany? Duże bloki oznaczają dużo mniej węzłów, ale za to profesjonalnych. Teraz już wiesz, dlaczego pytanie o energię jest najważniejsze dla przyszłości krypto.
Co może pójść nie tak z Bitcoinem z powodu ludzkiego czynnika?
Oprócz ryzyka systemowego, które istnieje w przypadku większość przedsięwzięć, głównym ryzykiem są sami użytkownicy. Dla formalności wypiszmy jednak co się dzieje w obszarze zwanym “algorytmem, który ogranicza podaż do 21 milionów”. Agentami zmian są ludzie, którzy lekceważą głębsze techniczne i ekonomiczne czynniki. Mamy tutaj głównych aktorów, czyli tych, którzy utrzymują węzły oraz kopią kryptowaluty. Wbrew pozorom nie są to respektujące zaprogramowane zasady maszyny, tylko ludzie, prowadzący normalną działalność, z kosztami, przewidywanymi w excelowej tabelce zyskami, kredytami na sprzęt, amortyzację i prąd, pod różną, czasami bardzo egzotyczną postacią. Mamy developerów, którzy nieustannie pracują nad utrzymaniem infrastruktury softwarowej i rozwoju, adekwatnie to tego, jakie wymagania stawia przed Bitcoinem ekosystem. Mamy wreszcie aktorów pobocznych, na przykład rządy, które aktywnie uczestniczą w rozwoju i ukierunkowywaniu sieci i duży kapitał, który wyznacza kierunek.
Wreszcie najważniejsi, czyli użytkownicy kryptowalut. Nie da się ukryć, że główną rolę grają Chińczycy i nie jest wcale tajemnicą, że bycie członkiem zachodniej kultury, szczególnie po publicznej edukacji, znacząco redukuje szanse na jakąkolwiek świadomość jaką charakterystykę mają mieszkańcy Państwa Środka w kontekście inwestowania. Tłumacząc to bitcoinowym optymistom z EU i US jest to po prostu nieprzewidywalny hazard, który objawia się błyskawicznym napływem chętnych pieniędzy i pompowanie wybranego aktywa, po czym następuje odpływ do nowego aktywa. Co jest niezrozumiałe dla zachodniej kultury, to kolektywne pogodzenie się z faktem, że można wszystko stracić. Co więcej, nie jest to nie tylko przeszkodą w wejściu w ryzykowne aktywo, ale kapitał aktywnie poszukuje takich miejsc, pompując ceny do niewyobrażalnych poziomów w tempie błyskawicy (tempo jest czasem szybsze niż wzrost wykładniczy!). Chińskie główne giełdy historycznie potrafiły wzrosnąć dużo ponad 100% w mniej, niż rok. Filozofia “(Let others) get rich first” w połączeniu z ogólnym poczuciem interesu społecznego sprawia, że wszelkie inwestycyjne zasady tracą ważność. Tak samo, jak fundamentalne zasady czy racjonalna ocena planów rozwoju branży.
Kiedy kapitał odpłynie do innego aktywa wydaje się zasadnym pytaniem. Chyba nie dałeś się zwieść nieprawdziwym wycenom kryptowalut na CoinMarketCap, które obliczają kapitalizację rynku na podstawie ostatniej transakcji? Zakładanie, że cała reszta ekosystemu zostanie sprzedana za taką sama kwotę (lub większą) to heurystyka, na której nie warto opierać strategii inwestycyjnej.
Jak zapewnić użytkownikom wsparcie w przypadku kradzieży?
System został zaprojektowany z myślą o tym, żeby takie przypadki pełniły rolę “edukacyjną”, czyli:
- nie zabezpieczyłeś się odpowiednio,
- nie pilnowałeś dokładnie swoich krypto,
- to twoja wina,
- nie trzeba było używać akurat tej giełdy,
- dlaczego używałeś tego dostawcy,
- trzeba było zrobić to,
- trzeba było zrobić tamto,
- nie trzeba było robić tego…
Trudna prawda jest niestety taka, że mechanizm ochrony jednostki w ekosystemie kryptowalut daje ogromną przewagę tym, którzy wykazują charakterystyczne cechy: zaawansowanie technologiczne i tendencje antyspołeczne. Psychologicznie jest to rewanż nerdów na reszcie społeczności. W ramach odwetu za agresję (bullying), niezrozumienie, samotność wykorzystują władzę nad strukturą ekosystemu. W efekcie mamy brak wsparcia dla większości mniej biegłych technicznie, zarówno w korzystaniu i przechowywaniu, jak i kontroli podaży. Bo co to tak naprawdę znaczy “kradzież” bitcoinów?
Jak zapewnić prywatność, skoro wszystkie transakcje są widoczne w blockchainie?
Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda bezpieczeństwo w systemie, który bardzo, bardzo powoli, ale nieodwracalnie się degeneruje? Witaj w świecie kryptowalut z publicznym ledgerem. Uwierzyłeś w zapewnienia, że potrzeba milionów lat do odczytania klucza prywatnego do konkretnego adresu bitcoin i przy aktualnym rozwoju technologicznym jest to prawda.
Jednakże, dużo zależy od zaufania między ludźmi. Ideologicznie, Bitcoin to wytwór umysłów geeków, niepotrafiących odnaleźć się w skomplikowanych strukturach społecznych, którzy zaprojektowali prawie doskonały i niezależny od ludzi system. System, który do skalowania pod potrzeby szerszego grona odbiorców wyrósł, a raczej obrósł dokoła rdzenia, ponad wyobraźnię twórców.
Publiczny ledger jest bazą adresów, które są hashami kluczy publicznych. Kiedy będziemy dysponowali zasobami, żeby przeliczyć (aktualnie jednostronną) zależność i do czego będziemy mogli ją wykorzystać?
Ujawnione klucze publiczne są ważne
Wszystkie adresy, które już wysyłały gdzieś środki musiały na potrzeby weryfikację transakcji ujawnić klucz publiczny. Do czego możemy w przyszłości wykorzystać bazę jawnych kluczy publicznych?
Monitorowanie ruchu internetowego przez providerów internetowych i węzły to dzisiejsza rzeczywistość. Jak trudno jest powiązać strumień bitów, który pasuje do aktywności związanej z kryptowalutami do konkretnych komputerów?
3 tajemnice ekspertów, które zmienią Twoje podejście do Bitcoina
Fakty na temat kryptowalut są publikowane w wielu miejscach, niewiele osób zwraca jednak uwagę na szczególnie istotne kwestie. Najpopularniejsze tematy dotyczą najczęściej spekulacji, podpowiedzi jak szybko zarobić lub życzeniowe rekomendacje. 3 poniższe fakty, nie tylko są prawdą, ale jednocześnie skłaniają do zastanowienia się i wyjścia poza utarte schematy myślenia.
- Marnujemy lekkomyślnie energię elektryczną na kopanie bitcoina. Kopanie w sieci odbywa się na zasadzie winner takes it all. Energia zużyta przez całą resztę, tych, którzy nie wykopali bloku, jest zmarnowana. Jedynym sposobem na zatrzymanie pogoni za wykopaną kryptowalutą jest utrata płynności i bankructwo minera. Ilość energii przeznaczana na mining wzrasta wykładniczo. Należy jednak sobie uświadomić, że jako nadmiarowy i jednocześnie przyrostowy sposób przechowywania danych, po każdym bloku dramatycznie spada użyteczność potwierdzania poprzednich bloków. Dzieje się to z powodu bliskiej zeru szansy na odwrócenie transakcji leżących we wcześniejszych blokach: potencjalny atak odwracałby jedynie ostatnie transakcje, a zapuszczenie się za daleko w przeszłość blockchainu uniemożliwiłoby sukces ataku. Najważniejsze pytanie brzmi zatem – ile jest warte utrzymywanie sieci i potwierdzanie transakcji w tym momencie? Aktualnie, jedna transakcja w sieci BTC zużywa tyle energii, ile potrzeba na zasilenie na 1 dzień… 28 domów w USA.
- Prawdziwa wartość kryptowaluty znajduje się w sile implementacji blockchain. Jak to udowodnić? Blockchain działa dzięki decentralizacji. Jego moc bierze się z dystrybucji ryzyka i decyzyjności, uważni czytelnicy pamiętają pewnie eksperyment z kulkami w słoju. Pierwszym krokiem do sprawdzenia rzetelności projektu jest zatem odpowiedź na pytanie: jak pomysłodawcy i inwestorzy zamierzają rozwiązać problem utrzymania zdecentralizowanej sieci? Jak zachęcić ludzi i ich sprzęt do zainwestowania mocy w ich blockchain? Proof of Work? Proof of Stake? A może ładna strona internetowa? Aktualnie trudno znaleźć ICO, które jednoznacznie określa jak rozwiązać ten fundamentalny problem. Nawet te, które zebrały dziesiątki milionów dolarów…
- Czy wiesz, że do każdego adresu w blockchainie Bitcoin (i dla formalności, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold…) pasuje ogromna liczba kluczy prywatnych? Dokładnie jest ich 2^96! Przyznanie wartości salda odbywa się metodą kto pierwszy, ten lepszy. Dlaczego tak jest? Klucze prywatne to losowe numery o długości 256 bitów. Klucz publiczny (nie adres!) jest matematyczną pochodną klucza prywatnego i ma również 256 bitów. Adresy Bitcoin to klucze publiczne, które zostały przetworzone przez funkcję hashującą, wynikiem tej operacji jest ciąg znaków o długości 160 bitów. Ten krótszy od długości klucza publicznego adres Bitcoin może zostać otwarty przez 2^96 par klucz prywatny+publiczny. Nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa sieci, warto jednak mieć świadomość, że stanowi to potencjalny wektor ataku dla technologii, które są aktualnie rozwijane.
Jeśli masz do dodania wartościową opinię lub sugestię, prosimy o pozostawienie komentarza. Kryptowaluty zdają się dyskontować wątpliwości, które mają racjonalni inwestorzy i sumaryczna wartość rynku od pewnego czasu spada. Nie przeszkadza to w rozwoju najbardziej obiecujących projektów.
Jak poprawnie pisać słowo Bitcoin?
Nie chce się aż wierzyć, że po tak długim i dokładnie relacjonowanym w mediach trendzie wzrostowym (a potem szybkich spadkach) ktoś jeszcze może mieć problem z nazwą kryptowaluty. A jednak dość często spotyka się – szczególnie w rozmowach – różne formy nazw kryptowalut.
Na pierwszy ogień idzie oczywiście Bit Coin, pisany rozdzielnie i pisany wielkimi literami zlepek. Spotkaliśmy się też z formą “bitkon”. Z jednej strony, Bitcoin jako brand name jest już bardzo szeroko rozpoznawalny. Marka jest warta już pewnie ponad miliard dolarów, przekraczając w rozpoznawalności wszystkie inne projekty kryptowalutowe razem wzięte.
Dlaczego ludzie używają nieprawidłowej formy Bit Coin? Wpływ ma na to kilka czynników. Jednym z nich jest wymowa słowa bitcoin, w którym dobrze zaakcentowana, króciutka przerwa między składowymi może zasugerować, że wyrazy powinny być pisane osobno. Inna, to fakt, że słowo coin oznacza monetę i wiele form płacideł z wyrazem “coin” pisze się osobno. Znaczenie może też mieć nieobeznanie z technologią lub wręcz przeciwnie, świadomość, że istnieje “bit” jako definicja informatyczna i powinna być pisana osobno.
Jaka forma jest poprawna? Oczywiście pisana razem: Bitcoin (wielką literą) oznacza protokół, czyli technologiczną platformę, natomiast bitcoin to ogólna nazwa kryptowaluty, używana w bardzo szerokim wachlarzu znaczeń.
Czy warto wziąć udział w rewolucji cyfrowej Bitcoin?
Portfele i klucze prywatne służą jedynie dostępowi do środków, które są utrzymywane w istnieniu przez infrastrukturę do kopania bloków i potwierdzania transakcji. W co się tak naprawdę inwestuje, jeśli nie ma fizycznej reprezentacji aktywów?
Z Bitcoin chodzi więc o uczestnictwo w cyfrowej rewolucji, gdzie jednostki BTC są poniekąd udziałami w medium umożliwiającym błyskawiczny, tani, transgraniczny transfer wartości. Udziały te zmieniają wartość w zależności od popytu, podaży, stanu sieci i wielu innych czynników. Zmienność wartości BTC nie jest jednak naszym głównym fokusem, ponieważ świadomość transformacji, jaka czeka świat dzięki technologii blockchain pozwala na wiarę, że w długim terminie posiadanie Bitcoinów i innych kryptowalut będzie dobrą decyzją.