Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Bitcoin (sekrety branży)

Nie jest wcale tak łatwo zacząć z Bitcoinem. Na szczęście drogą edukacji przeszło już wiele osób i jest to nie tylko możliwe, ale i dostępne dla wszystkich! Żeby zacząć, trzeba nauczyć się podstaw nowej technologii. Jeśli potrafisz kilkoma zdaniami wytłumaczyć, co to jest Bitcoin i jak działa, idziesz w dobrym kierunku. Kolejny krok to zdobycie i zabezpieczenie adresu w portfelu.

Stąd już tylko chwila do zakupów na giełdzie kryptowalut. Nagle okazuje się, że pierwsze kroki nie były takie trudne, a to, co nadchodzi jest jeszcze bardziej ekscytujące. Lata po starcie projektu Bitcoin rynek dyskontuje pozytywną przyszłość wielu projektów i ich potencjał do zmiany świata.

Jak zacząć z Bitcoin?

Po pierwsze, dowiedz się, co to jest Bitcoin. Szybka sugestia: metoda transferu wartości oparta o technologię blockchain. Poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez początkujących.

Czy przechowuję Bitcoiny na swoim komputerze? Nie! Masz jedynie dostęp, za pomocą klucza prywatnego, do BTC utrzymywanych przez wszystkie komputery w sieci.

Z czego wynika wartość Bitcoin? Z potencjału zastosowania technologii blockchain oraz adaptacji wśród ludzi. Takich pytań jest dużo więcej.

Zdobądź adres Bitcoin. Najprościej wygenerować go bezpiecznie na własnym komputerze.

Naucz się zabezpieczać klucz prywatny. Jest to albo dług ciąg znaków, albo 12 lub 24 słowa. Nigdy go nie udostępniaj, nikomu. Kup portfel sprzętowy lub wygeneruj papierowy portfel i zabezpiecz go hasłem lub zaszyfruj.

Zdobądź Bitcoin. Możesz go łatwo kupić na giełdach kryptowalut. Sprawdź listę giełd i ich ryzyko w podsumowaniu o giełdach kryptowalut. Jeśli nie chcesz go kupować, sprawdź jak zdobyć Bitcoiny.

Zachowaj go lub wydaj. Trzymając Bitcoiny, możesz traktować je jako długoterminową inwestycję lub metodę na dywersyfikację oszczędności. Wydając kryptowaluty, wspierasz adaptację technologii.

Jak zacząć inwestować w Bitcoin? Założyć konto na giełdzie kryptowalut, uzyskać dostęp do kursu Bitcoin i przelać pieniądze. Potem wszystko zależy od naszego talentu i zarządzania.

Jak zacząć inwestować w Bitcoin?

Inwestowanie w Bitcoin może wydawać się łatwe, szczególnie gdy wchodzimy w długo rosnący rynek. Czasem można napotkać obliczenia, ile procent wzrósł Bitcoin od początku istnienia. My potrzebujemy jednak znaleźć metodę na zyski tu i teraz.

Plan inwestowania w kryptowaluty. Na początek konieczne jest utworzenie planu, opartego o nasze potrzeby i oczekiwania.

 • Jaki jest nasz horyzont inwestycyjny?
 • Jakich zysków się spodziewamy?
 • Jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować?
 • Jak zapewnimy bezpieczeństwo portfela?

To tylko podstawowe pytania. Zastanów się, do której grupy należysz: do traderów, czyli krótkoterminowych spekulantów, czy do długoterminowych inwestorów.

Szybkie zyski na kryptowalutach – spekulacja

Jeśli zamierzasz spekulować na kursie Bitcoina i kryptowalut, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Przyda się z pewnością dostęp w czasie rzeczywistym do ceny Bitcoina i innych kryptowalut, najlepiej na giełdzie, gdzie odbywa się trading. Bardzo przydatne są narzędzia do rysowania wykresów i obliczania wskaźników, jeśli korzystasz z analizy technicznej Bitcoina.

Zdobądź dostęp do aktualnych cen i sprawdzaj wygodnie kurs Bitcoin. Dzięki alertom cenowym nie będzie konieczności ciągłego odwiedzania i odświeżania strony. Dokonując wielu transakcji przeznaczysz na opłaty sporo pieniędzy, wybierz zatem miejsce o niskich prowizjach.

Długoterminowe inwestowanie w Bitcoin

Jeśli zamierzasz długoterminowo, czyli na co najmniej 2 lata, zainwestować w kryptowaluty, jesteś w lepszej sytuacji. Po pierwsze, będziesz dokonywać mniej transakcji i wydasz mniej na prowizje. Po drugie, ten sposób jest mniej obciążający psychicznie. Spadki nie będą dla Ciebie dramatycznym przeżyciem, bo i tak zamierzasz trzymać Bitcoina przez dłuższy czas. Sprawdzającą się strategią jest uśrednianie, czyli kupowanie wybranych kryptowalut za określoną kwotę pieniędzy co miesiąc, np. 500 złotych.

Co potrzebujesz do długoterminowej inwestycji w Bitcoin?

 • bezpieczny portfel, np. sprzętowy Ledger Nano S lub zaszyfrowany portfel papierowy,
 • bezpieczna giełda kryptowalut,
 • arkusz kalkulacyjny do śledzenia postępów i obliczania stopy zwrotu lub aplikacja w telefonie do podsumowania portfolio.
Portfel Bitcoin. Jak wybrać, jak skonfigurować, jak utrzymać.

Jak założyć bezpieczny portfel Bitcoin?

Wybór odpowiednio bezpiecznego i wygodnego miejsca przechowywania Bitcoina jest kluczowy dla przyszłości zysków z kryptowalut. Jaki portfel Bitcoin wybrać, jeśli jest się początkującym użytkownikiem? Najprościej oczywiście trzymać Bitcoina na giełdzie kryptowalut, ale jest to krótkowzroczne rozwiązanie. Giełdy kryptowalut, pomimo coraz większego zaawansowania i funduszy przeznaczanych na bezpieczeństwo, nie są w stanie zapewnić 100% ochrony przed utratą kryptowalut, na przykład na skutek hackingu, błędu technicznego czy tak prozaicznego powodu, jak brak możliwości odzyskania dostępu do konta przez użytkownika.

Jaki portfel Bitcoin wybrać?

Rozwiązaniem dylematów zabezpieczenia jest po prostu przejęcie odpowiedzialności za ochronę aktywów cyfrowych. Należy zatem zadbać osobiście o bezpieczeństwo portfela Bitcoin, co wiąże się z zabezpieczeniem klucza prywatnego pod własną kontrolą. Najlepszym wyborem dla większości użytkowników jest sprzętowy portfel, taki jak Ledger lub Trezor, gdzie klucz prywatny jest bezpiecznie zaszyfrowany. Najlepszy portfel Bitcoin to zatem bezpieczne rozwiązanie sprzętowe, przypominające pendrive na usb. Kolejną możliwością jest portfel Bitcoin zainstalowany na bezpiecznym i odłączonym od internetu komputerze. Do wyboru jest wiele rozwiązań, takich jak:

 • Bitcoin Core,
 • Electrum,
 • Mycelium,
 • Armory i wiele innych.

Warto również zaopatrzyć się w portfel Bitcoin na urządzeniu mobilnym, w tym przypadku do wyboru mamy:

 • Bitcoin Wallet,
 • Mycelium,
 • Bither,
 • BRD,
 • Edge,
 • Electrum i wiele innych.

Jak założyć portfel Bitcoin?

Skoro wiemy już, że do bezpiecznego przechowywania Bitcoina potrzeba portfela, zobaczmy jak krok po kroku poradzić sobie z zakładaniem portfela Bitcoin. Oczywiście, jeśli wybieramy sprzętowe rozwiązanie, zostaniemy przeprowadzeni “jak po sznurku” przez wszystkie zawiłości konfiguracji i użytkowania sprzętowego portfela Bitcoin. Odsyłamy do naszego testu portfela Ledger Nano S.

Jak założyć portfel Bitcoin, jeśli będziemy mieli go na komputerze lub urządzeniu mobilnym? Najważniejsze są następujące etapy:

 • upewnij się, że masz pełną kontrolę nad urządzeniem (komputerem, laptopem, smartfonem), ponieważ najważniejszym czynnikiem stanowiącym o bezpieczeństwie jest zwykle człowiek. Wybierz instalację portfela na urządzeniu, do którego dostęp ma tylko jeden użytkownik i który jest dokładnie sprawdzony pod kątem zagrożeń ze strony wirusów lub nieuprawnionego dostępu przez sieć,
 • sprawdź, czy oprogramowanie, które ściągasz rzeczywiście pochodzi ze strony producentów lub autorów portfela,
 • zainstaluj portfel i wykorzystaj wszystkie dostępne metody zabezpieczeń: trudne hasło, dwu składnikowe potwierdzanie (2FA), pin, i inne, dostępne w konkretnych rozwiązaniach,
 • zabezpiecz backup portfela w miejscu niedostępnym dla innych i bezpiecznym do długoterminowego przechowywania

Zakładamy portfel Bitcoin krok po kroku: Exodus

Aby założyć portfel Bitcoin, należy upewnić się, że wchodzimy na stronę producentów portfela, a nie na stronę udającą prawidłową i mającą na celu zainfekowanie komputera.

Przykładowo, strona portfela kryptowalut Exodus znajduje się pod adresem exodus.io. Strona “Downloads” z aplikacjami dla konkretnych systemów operacyjnych pozwala na wybór odpowiedniej wersji.

Portfel Bitcoin Exodus zapewnia również dostęp do wielu innych kryptowalut, takich jak Ethereum czy EOS.
Wybierz swój system operacyjny i ściągnij odpowiednią wersję.

Aby w pełni skorzystać z portfela, trzeba najpierw przelać tam środki. Jeśli jeszcze nie masz Bitcoinów, wybierz giełdę kryptowalut, która spełnia Twoje oczekiwania co do łatwości użytkowania i poziomu ryzyka.

Pierwsza transakcja pozwoli na dwie rzeczy:

 • ustawienie hasła dostępu do portfela. Pamiętaj, żeby hasło było bezpieczne! Najczęstszym problemem użytkowników kryptowalut jest… zapomniane hasło, więc musi być też możliwe do zapamiętania. Warto korzystać z bezpiecznych rozwiązań przechowywania hasła, takich jak LastPass.
 • zabezpieczenie tzw. seeda, czyli awaryjnego klucza pozwalającego na odzyskanie portfela. Klucz składa się najczęściej z 12 lub 24 słów. Pamiętaj, żeby NIE przechowywać go na komputerze, tylko w bezpiecznym miejscu offline.

I to wszystko! Można już korzystać z portfela Exodus, przyjmować i wysyłać kryptowaluty z komputera.

Jak wybrać hasło do portfela Bitcoin?

Hasło do cyfrowych pieniędzy powinno być mocne i bezpieczne. Jakie zasady powinny przyświecać użytkownikowi, który wybiera bezpieczne hasło do portfela kryptowalut?

 • Nigdy nie używaj wielokrotnie tego samego hasła
 • Przyjęło się, że silne hasło składa się z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych
 • Używaj bezpiecznego managera haseł, takiego jak LastPass lub KeePass
 • Nie używaj sekretnych pytań lub podpowiedzi, bo są to potencjalne miejsca do zaatakowania
 • Nigdy nie dziel się swoimi hasłami ani nie czytaj ich na głos
Hasło do portfela Bitcoin, jak wybrać dobre hasło?

Nie wybieraj popularnych haseł!

Popularne hasła to bardzo częsty powód kłopotów! Pod żadnym pozorem nie używaj najpopularniejszych haseł, ponieważ jest to jeden z najprostszych sposobów na to, żeby uzyskać nieautoryzowany dostęp. Sprawdź, czy używasz niebezpiecznego hasła na liście najpopularniejszych haseł. Od razu można stwierdzić, że hasło typu “password” czy “12345678” nie spełniają standardów bezpieczeństwa.

Na skróty? Hasło łatwe do zapamiętania

Jeden z komiksów xkcd podpowiada ciekawy sposób na wygenerowanie prostej metody na łatwe do zarządzania hasło, które spełnia kryteria bezpieczeństwa. Decyzję pozostawiamy użytkownikom.

Jak zdobyć adres Bitcoin w 60 sekund?

Od posiadania adresu zaczyna się korzystanie z kryptowalut. Adres składa się z klucza prywatnego, który należy dyskretnie chronić i klucza publicznego, który jest identyfikatorem. Klucz publiczny przekazujemy drugiej stronie transakcji, żeby przetransferować na niego środki lub rozpoznajemy po nim dokonane transakcje.

Adres w postaci klucza publicznego będziemy częściej widzieć i mogłoby się wydawać, że jest ważniejszy. Tak naprawdę jednak istotniejszy jest zakodowany klucz prywatny.

Sposoby na stworzenie adresu BTC

 1. Najprościej wygenerować adres BTC za pomocą generatora adresów bitcoin BitAddress.org, działającego w przeglądarce internetowej po stronie klienta. Po wejściu na stronę wystarczy poruszać kursorem lub napisać kilka dowolnych znaków w celu dodania losowości… i gotowe. Adres, w postaci klucza publicznego i prywatnego zapisujemy jako pdf i chowamy w bezpiecznym miejscu. Przyda się skopiowanie części publicznej, która posłuży jako identyfikator lub bezpośrednio do transakcji. Zajęło krócej niż minutę, prawda?
 2. Najpopularniejsze serwisy obsługujące portfele bitcoin, takie jak Coinbase, również zapewniają obsługę adresów, włącznie z bezpiecznym przechowywaniem kluczy prywatnych.
 3. Giełdy kryptowalut również dostarczą adresu Bitcoin. Przyjmiemy na taki adres przelew kryptowaluty i pojawi się na naszym koncie w danej giełdzie. Nie polecamy jednak tego sposobu do długoterminowego przetrzymywania środków!
 4. Portfel offline to jeden z bezpieczniejszych sposobów przechowywania Bitcoina. Portfel w postaci urządzenia USB również ma adres, czyli klucz publiczny, a klucz prywatny zapisany jest bezpiecznie w urządzeniu.

Czy adres Bitcoin to portfel Bitcoin?

Z jednej strony, posiadanie adresu Bitcoin pozwala na przechowywanie kryptowaluty, więc można uznać, że adres to portfel. Jednakże rozwój technologii blockchain i trend ułatwiania życia użytkownikom doprowadził do powstania wielu portfeli, które mają dużo więcej funkcji, niż tylko bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych:

 • możliwość przechowywania wielu kryptowalut,
 • działanie na wielu systemach operacyjnych lub bezpośrednio w internecie,
 • dostęp z bieżącego kursu kryptowalut,
 • podsumowanie portfolio inwestycyjnego,
 • możliwość przechowywania tokenów i rzadkich kryptowalut.

Warto rozpocząć przygodę z kryptowalutami od kontroli swojego adresu Bitcoin i wraz ze wzrostem doświadczenia i wiedzy dobierać kolejne rozwiązania, adekwatnie do potrzeb inwestycyjnych. Przykładowe portfele, które są godne zaufania to Jaxx, Exodus lub natywne portfele poszczególnych kryptowalut, takie jak Bitcoin Core.

Własny generator klucza prywatnego i adresu Bitcoin

Dla zaawansowanych istnieje możliwość bezpiecznego wygenerowania klucza prywatnego w Pythonie. Mamy trzy typy adresów BTC, które są w użytku:

 • P2PKH, rozpoczynający się od “1”
 • P2SH, rozpoczynający się od “3”
 • Bech32, rozpoczynający się od “bc1”

Wszystkie są całkowicie poprawne i umożliwiają przyjęcie transakcji w BTC. Dodatkowo, wszystkie podlegają pod zasady związane z zachowaniem prywatności, z których jedna z bardzo ważnych brzmi: jeden adres na jedną transakcję. To tłumaczy brak popularności adresów vanity.

Zajmijmy się zatem tematem generowania adresu BTC, jako zastosowanie Pythona do kryptowalut. Skąd się w ogóle wziął ten pomysł? Wszystko zaczęło się od generatora adresów vanity. Jest kilka stron, które umożliwiają wygenerowanie adresu vanity za darmo do kilku znaków, a za opłatę w BTC w przypadku dłuższego adresu.

Taka usługa powinna zapalić u czytelników czerwoną lampkę. Generowanie klucza prywatnego na nieznanej stronie kłóci się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Jeśli ktoś jednak bardzo chce mieć adres BTC, wygenerowany całkowicie u siebie, jak to zrobić?

Jak zrobić adres Bitcoin w Pythonie?

Prostym rozwiązaniem jest skorzystanie z biblioteki bitcoin (pybitcointools). Instalujemy ją za pomocą polecenia pip install bitcoin.

Następnie sprawdzamy listę dostępnych dostępnych funkcji i odkrywamy, że jest tam gotowych kilka rozwiązań do operowania na kluczach. Nasz program do generowania klucza prywatnego będzie wyglądał następująco:

#importujemy tylko niezbędne funkcje

from bitcoin import random_key,privkey_to_address


#generujemy klucz prywatny i przypisujemy go do zmiennej

private_key = random_key()


#używamy wygenerowanego klucza prywatnego do wygenerowania adresu BTC i przypisujemy go do zmiennej

address = privkey_to_address(private_key)


#wyświetlamy na ekranie klucz prywatny i klucz publiczny

print(private_key)

print(address)

Efekt działania programu możemy zobaczyć tutaj:

Python i Bitcoin. Kod służący do wygenerowania adresu Bitcoin w Pythonie.

Wygenerowany adres jest gotowy do użytku.

Klucz prywatny: 17ddeca952210880cfe74acbe3a5f8381fcc0d9b535c2bf4fd661a28fbb47308
Klucz publiczny: 14xfXuMtLb3Je1U82YJCND5AxvQB4AXZww

Co zrobić z nimi dalej? Na klucz publiczny można wysłać BTC. Mamy adres Bitcoin, który może posłużyć do odbioru BTC.

O jakich dobrych praktykach powinniśmy pamiętać? Adresy Bitcoin są jednorazowe i nie powinny być używane wielokrotnie. Kilkukrotne używanie tego samego adresu wiąże się z wyższymi opłatami za przesłanie BTC oraz problemami z bezpieczeństwem, prywatnością i wyższą szansą na przypadkową utratę środków.

Podobnie należy uważać z przekonaniem o tym, że środki znajdują się “na adresie btc”. Często zdarza się, że wysłanie frakcji BTC powoduje, że reszta zostanie również przesłana na “change address” (adres z tzw. resztą). Nowoczesne portfele automatycznie zabezpieczają te adresy. W przypadku adresów generowanych przez nas, musimy rozumieć podstawy technologii i odpowiednio się zabezpieczyć.

Najlepszy opis Bitcoina został napisany przez… Bank Centralny USA

Ze względu na to, że Bitcoin i kryptowaluty są rozwijającą się technologią, wciąż większość ludzi na świecie nie wie, czym są kryptowaluty i na czym polegają zalety Bitcoin. Jesteśmy już po dwóch bańkach rynkowych z udziałem kryptowalut, a pomimo tego posiadanie kryptowalut deklaruje mniej, niż 4% mieszkańców USA. To wciąż za mało, żeby osiągnąć masę krytyczną. Lukę wiedzy starają się wypełnić poradniki i portale z newsami. Najlepiej jednak zadanie to wypełnił… FED, Bank Rezerwy Federalnej USA, publikując znakomity dokument przybliżający zasady działania, zalety, wady i zastosowanie kryptowalut opartych o blockchain.

Szukasz wprowadzenia do bitcoina i kryptowalut? Najlepsze podstawy bitcoin opublikował bank centralny usa, wytłumaczenie jak działają kryptowaluty w dokumencie napisanym prostym językiem.

Dokument wprowadzający w temat BTC to najlepsze zaproszenie do kryptowalut, jakie możne znaleźć ktoś władający angielskim w stopniu podstawowym. Nie ma potrzeby znać się na informatyce, kryptografii, ekonomii i matematyce. Napisany prostym językiem, podzielony na jasno zdefiniowane sekcje.

 1. Krótka historia Bitcoina, wraz z opisem wdrożenia.
 2. Wytłumaczenie co to jest gotówka i pieniądze cyfrowe oraz jak działają, z odpowiednim kontekstem historycznym.
 3. Matematyczne podstawy Bitcoin.
 4. Wydobywanie Bitcoinów i mechanizm decydowania o przyszłości kryptowaluty.
 5. Polityka monetarna w świecie kryptowalut.
 6. Jak dokonują się transakcje Bitcoin i jak są zabezpieczone w obliczu braku centralnego zarządzania?
 7. Potencjalne zastosowanie kryptowalut w przyszłości.
 8. Ryzyko Bitcoina i kryptowalut.

Zapoznając się z tym dokumentem przyswajamy podstawy kryptowalut, przedstawione prostym językiem i opisane grafikami. Co jeszcze bardziej cieszy, konkluzja bankierów jest następująca: kryptowaluty są oczekiwanym i ciepło przyjmowanym uzupełnieniem światowego systemu monetarnego. Jest tak fajnie i miło, że chyba można zacząć być podejrzliwym…

Gdzie sprawdzać kurs Bitcoina?

Kryptowaluty, jak każdy nowy rynek w początkowym stadium jest bardzo zmienny. Kurs Bitcoin może wahać się nawet o kilkadziesiąt procent w krótkim okresie. Jeśli celem inwestora kryptowalutowego jest spekulacja, musi pilnować kursu nawet kilka razy dziennie, żeby nie spotkała go przykra niespodzianka. Miejsce, gdzie sprawdzimy notowania kryptowalut zależy od tego, jakiej dokładności oczekujemy i jaka postać danych jest dla nas najwygodniejsza.

Kurs BTC na CoinMarketCap lub na giełdach

Jeśli potrzebujesz jedynie sprawdzić aktualny kurs BTC, najlepiej użyć do tego agregatów zbierających ceny z giełd lub samych giełd kryptowalut.

 1. Coinmarketcap – najpopularniejsza strona pozwalająca na sprawdzenie ceny najważniejszych kryptowalut. Pokazuje kurs, wielkość rynku, zmianę w ciągu ostatnich 24h i ranking kryptowalut.
 2. Coin360 – pozwala na sprawdzenie cen kryptowalut, graficznej reprezentacji wielkości rynku (ciekawe porównanie) i dziennej zmiany.
 3. CoinPaprika niedawno pojawił się na rynku stron przetwarzających ceny Bitcoina i zyskał wielu użytkowników.
 4. Sprawdzaj ceny na giełdzie, której używasz. Czy to będzie Binance, Bitfinex czy inna giełda, zawsze można tam szybko sprawdzić cenę, po której została dokonana ostatnia transakcja.

Wykresy dla traderów kryptowalut

 1. Tradingview – dokładny przebieg cen, dostępny bezpośrednio na portalu TradingView lub poprzez giełdy, np. Kraken. Przydaje się możliwość rysowania formacji, oznaczania wykresów.
 2. Tradeblock – aktualne wykresy, pozwalające na rysowanie formacji technicznych.
 3. Bitcoincharts – nie tylko aktualne wykresy, ale też narzędzia analizy techicznej i śledzenie giełd w różnych walutach.

Sprawdzanie jaki jest aktualnie kurs bitcoin i kryptowalut jest niezwykle popularne wśród inwestorów. Niektórzy potrafią odświeżać stronę z ceną wiele razy w ciągu dnia. Wiąże się to głównie z oczekiwaniami dotyczącymi postępów w zyskiwaniu tokenów na wartości, jak to miało miejsce w przeszłości. Czy zostaną spełnione i Bitcoin osiągnie wartość $100,000 to jedna sprawa, a druga to stopień, w jakim inwestowanie w kryptowaluty wpływa na życie codzienne… Może sprawdzanie raz na godzinę to jednak trochę zbyt często?

Kurs Bitcoin na smartfonie

Wpisywanie w pasek adresu “kurs bitcoin” i przechodzenie na stronę z ceną  może wejść w nawyk, szczególnie, jeśli mamy oczekiwania co do kierunku poruszania się wykresu wartości kryptowalut (zawsze w górę?!). Łatwo uwierzyć w szybki zysk patrząc na historyczne wzrosty, podsycane przepowiedniami analityków co do osiągnięcia poziomów $10,000, $50,000, czy nawet zawrotnych milionów dolarów za 1 BTC. Dlaczego nie łagodzić lęku przed utratą okazji częstym kontrolowaniem gdzie znajduje się poziom cen kryptowaluty, którą mamy? Najwygodniej sprawdzać to na smartfonie, a najprostszym sposobem jest po prostu skorzystanie z jednej z wielu stron internetowych pokazujących kurs Bitcoin.

Co jeśli potrzeba czegoś więcej? Są od tego aplikacje na Androida – jest wiele aplikacji kryptowalutowych, jednak najpopularniejsze są:

 • Coinbase Bitcoin wallet (Android – link do Google Play) – aplikacja pozwala na zarządzanie portfelem Coinbase, oprócz oczywiście sprawdzania kursu Bitcoin. Wyróżnia się ładnym i nowoczesnym wyglądem.
 • Blockfolio (Android – link do Google Play) – pozwala na kontrolowanie kryptowalutowego portfela inwestycyjnego. Wpisuje się stan posiadania poszczególnych krypto i portfel przelicza aktualną wartość w walucie. Można również sprawdzić historię wartości portfela i jego wyniki.

Pamiętajmy jednak, że co za dużo, to niezdrowo. Kryptowaluty pozwoliły do tej pory zainkasować ogromne zyski, jednak nie warto, żeby sprawdzanie kursu zdominowało produktywne czynności lub życie rodzinne.

Jak przeliczyć kurs Bitcoina na złotówki (PLN)?

Cały świat śledzi cenę kryptowalut w dolarach amerykańskich. Z zapartym tchem inwestorzy obserwowali przekroczenie kluczowych poziomów 9000 dolarów za Bitcoin, potem szybko przez 10,000, 15,000 i aż do prawie 70,000 USD za 1 BTC. Zmiany ceny Bitcoin i innych kryptowalut były relacjonowane w popularnych programach finansowych największych telewizji, a zdarzało się, że trafiały na czołówki wiadomości i newsów.

Jak przeliczyć kurs Bitcoin na złotówki?

Poszukując prostego rozwiązania, do głowy od razu przychodzi kalkulator Bitcoin. Inwestorzy, którzy zadają sobie pytanie jak wymienić Bitcoin na złotówki, mogą skorzystać z usług giełdy kryptowalut, w której mają konto. Niestety jest warunek, musi ona wspierać przeliczanie dolarów na PLN. Najczęściej nie ma takiej opcji, ponieważ ograniczają się do niej giełdy, które kiedyś miały coś wspólnego z Polską.

Inwestorzy, którzy nie boją się obliczeń w głowie (lub na serwetce) mogą sprawdzić aktualny kurs dolara do złotówki i zrobić parę rachunków. Kurs dolara oscyluje pomiędzy 3,7 i 4,2 zł za dolara. Wystarczy pomnożyć kurs BTC razy złotówki, żeby otrzymać Bitcoin w PLN.

4,2 (kurs USD PLN) x 10000 dolarów za 1 BTC = 42000 PLN za 1 BTC

Obliczeń można dokonać w kalkulatorze na komórce lub w przeglądarce internetowej.

Zamiana BTC na PLN? Można przeliczyć nawet w głowie! Wystarczy pomnożyć kurs BTC w dolarach razy kurs złotówki. Dobrze, jeśli kurs usd i pln są w okolicach okrągłej liczby, wtedy łatwiej obliczyć btc.

Kalkulator Bitcoin pod ręką, czyli Bitcoin na złotówki w przeglądarce

Obliczanie kursu bitcoin w złotówkach może wejść inwestorowi w krew tak bardzo, że nie będzie potrzebował zewnętrznej pomocy. Najczęściej jednak liczby są na tyle skomplikowane, że łatwo się pomylić. Z pomocą przychodzi… przeglądarka internetowa, a dokładniej wyszukiwarka Google.

Jak przeliczyć Bitcoin na złotówki? Za pomocą prostej komendy BTC TO PLN można szybko sprawdzić dowolną kwotę w Bitcoin i sprawdzić, ile wynosi w PLN. Najszybszy sposób na sprawdzenie kursu kryptowaluty w złotym
Kurs Bitcoin w złotówkach z 2018. Opłacało się wtedy kupić?

Podziel się w komentarzu, jeśli znasz szybszy sposób na przeliczenie kursu Bitcoin na złotówki. Google bierze kurs z Coinbase, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie.

Zmienność kursu BTC

Śledzenie kursu Bitcoina przypomina czasem jazdę kolejką górską. Zjazdy w dół wyciskają z brzucha nieprzyjemne uczucia, a jazdy w górę są euforyczne. Jak się odnaleźć w aktywie, które ma dużą zmienność?

Dlaczego cena Bitcoina rośnie?

Rozważania nad trwałością trendu wzrostowego na kryptowalutach trwają właściwie przez cały cykl. Przełamywanie poziomów “okrągłych” cen Bitcoina to dobry wskaźnik postępu trendu. Następnie cena waha się w okolicach wyższego poziomu, a trend potwierdzają (lub nie) altcoiny. Często projekty odpoczywają po wzrostach z poprzednich miesięcy przez kilka kolejnych.

Weźmy długoterminową średni kurs BTC. Powiedzmy sobie wprost, $6000 za BTC to nie jest wygórowana cena. Dziesiątki tysięcy inwestorów było w stanie płacić ponad sto razy więcej… Na ile będzie wyceniane uczestnictwo w technologii blockchain w najbliższych latach określi rynek. Tym razem jednak inwestorzy mają szanse zdecydować o zakupie wcześniej. Nawet informacja o kłopotach giełdy Binance (strata 7000 BTC z hot walleta) nie spowodowała trwałego spadku cen Bitcoina. Co więcej, krótka przerwa we wzrostach trwała jedynie moment. Być może zadecydowało tutaj mocne wsparcie środowiska skupionego wokół kryptowalut i influencerów z branży?

Z czasów, w których mieliśmy błyskawiczne wzrosty, najbardziej zapadły w pamięć te z 2017. Ze zdziwieniem zatem oglądamy podobne akcje, które przyniosły spore wzrosty na głównej kryptowalucie. Przykładowo, BTC potrafi zaliczyć 20% wzrost w… tydzień. Takim wynikiem mogą pochwalić się jedynie bardzo małe i spekulacyjne projekty, których wzrostu nie sposób przewidzieć. Taka kolej rzeczy jest potwierdzeniem dobrej decyzji tych, którzy kupowali lub dokładali do swojego portfolio w dołku Bitcoina po cenie w okolicach 3-4 tysięcy dolarów.

Jak zachowywać się w czasie gwałtownych zmian cen na rynku?

Czy warto dać się zwieść mocnym wzrostom?
Przy wykresach rosnących wykładniczo warto zachować szczególną ostrożność. Przykład z 2019.

Warto zachować zdrowy rozsądek i nie dokupować panicznie mocno rosnących walorów. Zmienność na rynku charakteryzuje się tym, że odwroty mogą sprowadzić ceny niżej, niż określaliśmy poziom startowy. To wtedy należy zachować dyscyplinę i kupować w sytuacji, gdy rynek jest w gorszym nastroju. Rynki prawdopodobnie czeka w najbliższym czasie przerwa we wzrostach, spowodowana dramatycznym wyprzedaniem. W tej sytuacji warto pamiętać o optymalizacji kosztów, korzystając z giełdy kryptowalut o niskich prowizjach. Traderzy, szczególnie korzystający z botów lub automatów najczęściej korzystają ze sprawdzonej giełdy umożliwiającej grę z dźwignią. Nie słuchanie się emocji i inwestowanie ściśle według planu to kluczowe cechy.

Kluczowe poziomy kursu Bitcoin

Szeroka publika zdaje się całkowicie ignorować wzrosty na rynku kryptowalut i, przyznamy bez zaskoczenia, jest to całkowicie normalna sytuacja. Ludzie, którzy weszli na rynek w czasie bańki wciąż pamiętają o tym, jak bolesne są straty. Druga, bardzo duża część inwestorów wciąż pamięta i czuje się zawiedziona, że miała kryptowaluty z wielkimi wirtualnymi profitami na szczytach cen i… nie zrealizowała zysków.

Ani jedna, ani druga grupa nie dokłada się aktualnie do podaży. To zjawisko jest charakterystyczne dla błyskawicznych wzrostów, ponieważ arkusze zleceń są wypełnione drobnymi zleceniami po stronie sprzedaży ze strony market makerów i niewielkimi sprzedażami konserwatywnych inwestorów.

Google Trends pokazuje, że Bitcoin nie jest często wyszukiwaną frazą w 2019.
Narysowane przez nas strzałki wskazują, że linia trendu wyszukiwań porusza się w poziomo w wąskim zakresie.

To właśnie brak podaży ze strony dużych pieniędzy, twardych inwestorów i minerów, którzy odzyskali wigor po wojnie, która przetoczyła się po branży przez 12 miesięcy po bańce wspierał dotychczasowe wzrosty. Bardzo pomaga fakt okrzepnięcia projektów i zorganizowanie większości głównych graczy na rynku wokół ściśle biznesowej koncepcji.

Na ile działa tutaj aspekt spekulacyjny? Zdaje się, że rynek gra już pod halving na BTC, do którego pozostało już mniej, niż rok. Co więcej, sztucznie przedłużana końcówka cyklu gospodarczego sprawia, że po rynku wciąż krąży bardzo dużo spekulacyjnego kapitału, który szuka swoich szans. Ścieżek prowadzących na rynek kryptowalut jest dużo więcej, niż jeszcze 2-3 lata temu.

Jak kluczowe poziomy cen działają na innych kryptowalutach?

Wszystkie kryptowaluty z listy największych projektów zwiększyły kursy o znaczące wartości. Ethereum wzrastał razem z Bitcoinem i przekroczył newralgiczny poziom kilkuset dolarów, wzrastając do kilkudziesięciu. Wzrosty na ETH odbywają się w cieniu prac nad zmianą algorytmu PoW na PoS, do czego niestety jeszcze daleka droga. Tymczasem Ethereum jest stabilnie na drugim miejscu pod względem kapitalizacji.

Ripple wrócił do kursu na poziomie dwudziestu centów. Mimo obaw związanych z centralizacją tego projektu, inwestorzy wciąż chętnie kupują XRP, a kapitalizacja projektu prawie dwukrotnie przekracza wartość kolejnego projektu, Litecoin. LTC z kolei był beneficjentem rajdu, który miał swoje podłoże w halvingu.

Dlaczego Bitcoin spada?

Pytanie o spadający kurs Bitcoina stało się najczęściej zadawanym pytaniem tuż po przełamaniu wsparć na wykresie po szczytach cenowych. Jak to się stało, ze taka nowoczesna technologia, która miała zmienić wiele branż i zrewolucjonizować światowe finanse, doświadczyła spadku ceny o kilkadziesiąt procent? Próbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego Bitcoin spada?

Jedna ze śmielszych hipotez stwierdza, że Bitcoin spada dlatego, że po prostu za mocno wzrósł. Kurs BTC był zbyt wysoki, biorąc pod uwagę popyt na Bitcoina oraz podaż wykopywanych jednostek BTC, sprzedawanych na bieżąco, żeby pokrywać rosnące koszty utrzymania infrastruktury. Część przedsiębiorców i inwestorów zaczynało sprzedawać swoje BTC tylko z tego powodu, że wysoka cena BTC pozwoliła na znaczącą poprawę jakości ich życia dzięki wyjściu z inwestycji.

Na początku “bańki” wzrostom sprzyjała mała liczba giełd kryptowalut, które nie nadążały z dostarczaniem Bitcoinów chętnym inwestorom, a pod koniec giełdy zostały zalane płynnością przez inwestorów, chcących panicznie wyjść z rynku. Co dzieje się w drugiej dekadzie istnienia projektu? Prawdopodobnie czeka nas kolejny cykl wzrostów i spadków.

Najważniejsze źródła danych o BTC

Dane dotyczące ruchów cen, aktywności kopania i wydobywania bloków oraz wiele innych, wartościowych informacji znajdują się na Bitcoinity. Statystyki głównych kryptowalut są w wygodnej postaci na BitInfoCharts oraz Blockchain.com.

Obliczanie opłat transakcyjnych BTC ułatwi bardzo Bitcoin Fees.

Wiele wykresów z wskaźnikami ułatwiającymi podejmowanie decyzji inwestycyjnych na stronie Woobull.

Jak kopać Bitcoin?

Jeśli cofniemy się kilka lat i popatrzymy na krajobraz świata Bitcoina, odkryjemy, że jednym z najłatwiejszych sposobów na zdobycie BTC było wydobycie, czyli kopanie bitcoin. Wystarczyło zapędzić do pracy kartę graficzną (wcześniej procesor) i po kilku tygodniach mogliśmy cieszyć się ułamkiem Bitcoina. Te czasy już minęły. Bitcoin i większość kryptowalut wydobywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu, którego zdobycie wiąże się z inwestycją.

Kopanie Bitcoin bierze swoją popularność z kilku czynników. Główny bierze się z przeszłości i przekroczonych oczekiwań tych, którzy wykopywali Bitcoin na swoich domowych komputerach i osiągnęli ogromne zyski sprzedając podczas bańki spekulacyjnej. Innym ważnym aspektem jest fakt, że dzięki sprzętowi komputerowemu można uzyskać konkretny zysk. Jeszcze inny czynnik to fakt, że kopanie Bitcoina wcale nie jest trudne z technicznej perspektywy, szczególnie w świetle dużej liczby poradników.

Jak zacząć kopanie Bitcoin zakładając, że jest to atrakcyjna i potencjalnie zyskowna działalność? Najprościej kupić wyspecjalizowane urządzenie do kopania Bitcoina od chińskiego producenta. Warto pamiętać jednak, że moc obliczeniowa takiego urządzenia podlega inflacji, czyli liczba wykopanych jednostek kryptowaluty ma tendencję do zmniejszania się z biegiem czasu, wskutek postępu technologicznego i wyścigu z innymi kopiącymi Bitcoiny.

Jak będąc początkującym kopać kryptowaluty? W 2018 jest już trochę za późno, choć można spróbować na komputerze za pomocą karty graficznej. Sprawdź poradnik!

Jeśli jednak bardzo chcesz spróbować, jest parę sposobów. Pierwszy to kopanie na komputerze, który i tak jest włączony przez 24h na dobę. Sprawdź nasze obliczenia i testy jak aktualnie działa kopanie Bitcoinów przez przeglądarkę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wydobyciu na poważnie, trzeba skupić się na kopaniu innych kryptowaluta. Kilka popularnych kryptowalut można wykopać za pomocą GPU, na przykład Ethereum Classic. Sprawdź szczegóły w instrukcji jak kopać kryptowaluty na zwyczajnym komputerze desktop z dobrą kartą graficzną?

Naprawdę chcę zainwestować w koparkę Bitcoin!

Jak działa profesjonalne kopanie Bitcoinów? Funkcjonowanie blockchaina Bitcoin zależy od osób, które trudnią się kopaniem Bitcoinów. Kopanie Bitcoin ma jeden cel: znalezienie poprzez skomplikowane obliczenia odpowiedniego wyniku algorytmu, dzięki któremu blockchain rozrasta się co 10 minut o jeden blok z nowymi transakcjami. Bitcoiny najbardziej efektywnie kopie się aktualnie za pomocą wyspecjalizowanych urządzeń, np. firmy Bitmain, Innosilicon, Canaan, GMO, Bitfury czy Ebang.

Co to jest koparka Bitcoin?

Skoro już wiemy na czym generalnie polega kopanie Bitcoin, sprawdźmy termin koparka bitcoin i co to jest koparka Bitcoin. Jest to urządzenie, które służy do wykonywania obliczeń, których rezultatem jest utrzymywanie blockchaina Bitcoin. Ze względu na wbudowany potencjał zarobku za “trafienie” bloku, najprostsze rozumienie koparki Bitcoin to przedsięwzięcie to zamiany energii elektrycznej w cyfrowe aktywa, w tym przypadku Bitcoin. Główną aktywnością kopaczy kryptowalut jest zatem zapewnienie sobie wystarczająco taniej energii elektrycznej, żeby całe przedsięwzięcie było zyskowne.

Koparka Bitcoin to zwykle sprzęt od azjatyckiego producenta, który rywalizuje z innymi o coraz ekonomiczniejsze obliczenia pod kątem zużycia energii.  Najpopularniejszymi urządzeniami do kopania Bitcoinów są koparki Bitcoin: Antminer S15, Innosilicon T3, ASICminer Zeon, GMO Miner B3, Ebit E11++, DragonMint T1.

Jak zacząć kopać Bitcoin na poważnie?

Część użytkowników i inwestorów w kryptowaluty widzi korzyści z pozyskiwania Bitconów z kopania, zastanawia się zatem jak zacząć kopać Bitcoin? Przyjrzyjmy się temu procesowi krok po kroku. Zaczęcie kopania Bitcoinów warto rozpocząć od zastanowienia się, czy inwestor jest w stanie zdobyć energię elektryczną po cenie, która umożliwi zyskowne kopanie Bitcoina. Jeśli nie, to całe przedsięwzięcie jest wystawione na ryzyko, w którym cena BTC może spaść do tak niskiego poziomu, że odzyskanie inwestycji i zyski będą niemożliwe do osiągnięcia w krótkim okresie. Z tego powodu ważna jest cena energii elektrycznej i odpowiednia płynność finansowa.

Jeśli problem taniej energii elektrycznej mamy załatwiony, kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich urządzeń, najlepiej od jednego producenta, żeby ułatwić konfigurację i utrzymanie. Do wyboru są minery Bitmain, Innosilicon, Canaan, GMO, Bitfury czy Ebang. Następnie należy zorganizować miejsce, gdzie będą dokonywane obliczenia: musi być bezpieczne, suche i spełniać wymagania producenta co do temperatury i wentylacji. Z pewnością przyda się przemysłowa umowa z dostawcą prądu lub korzystny podział na taryfy. Jak widać, pierwsze kroki do utrzymywania firmy kopiącej Bitcoiny są proste, ale szczegóły procesu zaczynania kopania Bitcoinów mogą wymagać sporo wysiłku i negocjacji.

Czy koparka Bitcoin opłaca się w Polsce? Koszty prądu są obciążone sporymi podatkami, a w innych krajach można skorzystać z taniego, ekologicznego prądu.

Jak zrobić koparkę Bitcoin?

Gdy inwestor zdecyduje się na kopanie Bitcoinów, najprościej jest oczywiście kupić gotowy sprzęt w jak najniższej cenie, zwykle od chińskiego producenta. Jednakże, jeśli ktoś ma umiejętności i doświadczenie, może sam zrobić koparkę Bitcoin. Samo zamówienie części z Chin lub zwykłego sprzętu komputerowego, który nadaje się do obliczeń kryptowalut jest możliwe u producentów lub dystrybutorów. Przyjrzyjmy się krok po kroku jak zrobić koparkę Bitcoin?

Jeśli wybierzesz prostszą drogę i chcesz złożyć koparkę Bitcoin z dostępnych w sklepach komponentów, takich jak karty graficzne czy zintegrowane układy, skorzystasz prawdopodobnie z krajowych lub zagranicznych dystrybutorów. Sprzęt powinien mieć odpowiednie chłodzenie, więc będą to prawdopodobnie karty graficzne na specjalnie zaprojektowanych ramach. Prąd powinien dostarczać zasilacz o podwyższonych parametrach, z nadwyżką Wattów po dołączeniu wszystkich urządzeń. Do kontroli działania układu przydadzą się dołączane ad hoc monitory lub zaślepki do kart graficznych, które pozwolą na użycie oprogramowania do zdalnego dostępu.

Gdy inwestor zdecyduje się na samodzielne zmontowanie koparki Bitcoin, czeka go podobna droga. Oprócz przygotowania odpowiednio stabilnego, wentylowanego i zasilanego środowiska, potrzeba jeszcze zdobyć wiedzę z zakresu składania układów ASIC lub FPGA. Po zaprojektowaniu układu należy poświęcić czas na optymalizację i regularne update oprogramowania sterującego koparką. Nie musimy chyba dodawać, że kopanie Bitcoina wymaga monitorowana 24 godziny na dobę?

Gdzie i jak kupić Bitcoin?

Gdy decyzja o zakupie Bitcoin zostaje podjęta, pozostaje jeszcze kwestia gdzie dokonać zakupu BTC? Odpowiedź na pytanie gdzie kupić bitcoin jest często ograniczona jedynie do kilku opcji, w których zawiera się na start możliwość zakupienia niewielkich ilości BTC od znajomych lub krewnych (w prawie każdej rodzinie jest młody, utalentowany człowiek znający się na komputerach, na pewno słyszał o Bitcoinach).

Pytanie jak kupić Bitcoin zadają sobie lub zadawali wszyscy, którzy zetknęli się z technologią Bitcoin. Odpowiedź należy zacząć od uściślenia, w jakiej formie chcemy zapłacić za Bitcoin? Jeśli chcemy po prostu kupić trochę BTC, żeby zapoznać się z technologią, możemy zrobić to z pomocą znajomych lub rodziny, jeśli w tym gronie znajduje się ktoś bardziej doświadczony. Można też złożyć wizytę w stowarzyszeniu BTC lub na tematycznej konferencji, gdzie specjaliści pomogą postawić pierwsze kroki.

Jakie są opcje zakupu BTC?

Dla tych, którzy chcą rozwiązać te kwestie samodzielnie, najprostszą opcją wydaje się giełda kryptowalut, taka jak BitBay czy Binance, gdzie można dokonać wpłaty za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej czy debetowej. Można też skorzystać z bitomatu, który przyjmie gotówkę, a zakupione Bitcoiny prześle na mobilny portfel, np. na smartfonie lub wydrukowanym na papierze QR kodzie. Jak widać, jeśli chodzi o Bitcoin, jak kupić wydaje się już dostępne dla każdego, nawet mniej zaawansowanego użytkownika internetu.

Jest kilka opcji zakupu Bitcoinów:

 • Giełda kryptowalut, z których najpopularniejsze są Coinbase i Binance.
 • Bitomat, czyli urządzenie, który pozwala na zakup lub sprzedaż kryptowalut. Najczęściej są umiejscowione w popularnych miejscach dużych miast, takich jak galerie handlowe czy dworce kolejowe.
 • Serwisy pośredniczące w sprzedaży kryptowalut, takie jak LocalBitcoins lub projekty działające na istniejących ekosystemach blockchain.
 • Zakup Bitcoina od znajomych lub przyjaciół.

Jak kupić Bitcoin za złotówki?

Dla tych, którzy chcą szybko rozpocząć inwestowanie w Bitcoina, najprostszą drogą wydaje się po prostu kupienie Bitcoina za złotówki. Sprawdzamy, czy jest to w rzeczywistości takie łatwe: jak kupić Bitcoin za złotówki? Po pierwsze, najprostszym sposobem, jak podpowiada intuicja, jest po prostu zapłata złotówkami komuś, kto chce nam bezpośrednio sprzedać Bitcoiny. Taką możliwość możemy znaleźć:

 • wśród znajomych i ich znajomych
 • w serwisach, które łączą ludzi chętnych dokonywać transakcji w Bitcoin, np. LocalBitcoins
 • w bitomatach, czyli bankomatach Bitcoin
 • w hubach kryptowalut i stowarzyszeniach, które są najczęściej w największych miastach

Jeśli nie chcemy szukać konkretnej osoby, można skorzystać z usług giełd kryptowalut, które pozwalają na wpłaty w złotówkach, np. przelewem internetowym lub przekazem. Warto pamiętać, że tym sposobem pozbywamy się sporej dozy prywatności. Tak zakupiony Bitcoin, np. na giełdzie BitBay, może zostać wypłacony na portfel Bitcoin na komputerze, komórce lub papierze czy portfelu sprzętowym.

Czy zwracać uwagę na anonimowość?

Po pierwsze, istotne jest czym zamierzamy zapłacić za Bitcoiny. Jeśli jest to gotówka, jesteśmy zmuszeni do dokonania transakcji osobiście (z korzyścią dla zachowania anonimowości, jeśli o to wcześniej zadbamy). W przypadku elektronicznego przelewu, w archiwum banku zapisana zostanie transakcja, a użytkownik zostanie poproszony o weryfikację tożsamości przez giełdę kryptowalut. Drugą istotną kwestią jest konieczność posiadania adresu Bitcoin, na który otrzyma się zakupione jednostki BTC. Koniec końców, kwestia gdzie kupić Bitcoiny nie jest już praktycznie żadnym problemem, nawet dla początkującego użytkownika. Wybór miejsca zakupu i formy płatności pozwala na dostosowanie procesu do potrzeb użytkownika.

Jak zacząć zarabiać na Bitcoin?

Osoby, które doceniają moc technologii blockchain rozważają otrzymywanie wynagrodzenia wypłacanego w Bitcoinach. Nie jest to jeszcze popularne w biznesach, gdzie łatwo jest płacić za pomocą przelewów bankowych lub gotówką, ale ta sytuacja powoli się zmienia. Łatwiej mają z pewnością technicznie uzdolnieni pracownicy, którzy działają w internecie lub w usługach, choć dzięki innowacyjnym projektom metody płatności Bitcoinami docierają do coraz większej liczby przedsiębiorców. Co zatem robić, gdy chcemy otrzymać za naszą pracę Bitcoin?

Zarabianie w Bitcoinach można zacząć od prostego pytania do pracodawcy czy klientów, czy rozważyliby rozliczanie w BTC. Taką drogą poszła większość tych, którzy sami nie otrzymali takiej propozycji. Przedsiębiorcy, którzy operują w branży usługowej lub sprzedaży mogą rozważyć implementację terminali płatniczych zintegrowanych ze smartfonem do przyjmowania płatności w kryptowalutach. Jeśli rozpoczynasz dopiero pracę lub jeśli się jeszcze uczysz, spróbuj wykonywać usługi w internecie, za które dostaniesz Bitcoiny. Długą listę inspiracji znajdziesz w opracowaniu jak zdobyć Bitcoiny.

Są osoby, które liczą na krótkoterminowe korzyści z kryptowalu. Przedsiębiorczy człowiek będzie czerpał korzyści z samej technologii, jej wdrożenia i używaniu jej. Znamy kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby wejść do branży zarabiających na Bitcoinach:

 • jeśli wierzysz w to, że wartość Bitcoina wzrośnie, wystarczy kupić BTC i trzymać do momentu, w którym osiągnie wysoką wartość. Najlepiej kupić najtaniej na giełdzie kryptowalut z najniższą prowizją.
 • kup Bitcoiny i sprzedawaj je z prowizją ludziom, którzy chcą je bezpiecznie kupić
 • rozwiń usługę, która rozwiąże konkretny problem, np. z płatnościami lub rozliczeniami
 • spekuluj na rynku Bitcoin z lewarem
 • zdobądź wiedzę i zatrudnij się u pracodawcy (najczęściej korporacje, ale też fintech i startupy), który szuka specjalisty od blockchain
 • wziąć udział w bounty hunting, airdropach, programach polecających i innych aktywnościach popularyzujących Bitcoin

Sposoby na zarabianie Bitcoinów

Osoby, które pytają się jak zarabiać na Bitcoin mają pewnie w głowie długoterminową wizję, gdzie uczestniczą w rozwoju rynku kryptowalut i czerpią z tego profity. Chodzi zatem o regularne zarabianie na Bitcoinach. Tutaj z pomocą przychodzi wiele aktywności, które pozwolą na regularny przychód z Bitcoina:

 • Kopanie kryptowalut, które opisaliśmy szczegółowo od podstaw w naszym przewodniku dla początkujących jak kopać kryptowaluty. Weź pod uwagę, że wiąże się to z inwestycją!
 • Założenie startupu lub przedsięwzięcia, które rozwiązuje konkretny problem lub dostarcza produkt lub usługę. Może być to zwykła usługa, lub bardziej skomplikowany model, np. token do przechowywania i przesyłania wartości, lub nawet Blockchain-as-a-service.
 • Freelancing za Bitcoiny.
 • Daytrading na rynku BTC lub ina rynkach altcoinów, włączając w to arbitraż i szukanie okazji na nowych tokenach.
 • Wdrażanie i utrzymywanie masternodów.
 • Dywidendy z projektów kryptowalutowych, takich jak Cosmos, Algorand czy Tezos.
 • Posiadanie kryptowalut Proof-of-Stake, takich jak Neo, Vechain lub wspomniane wyżej ATOM, ALGO czy XTZ i inkasowanie za to wypłat
 • posiadanie kryptowalut, które wypłacają airdropy, takich jak Tron i BTT

Zarabianie na BTC krok po kroku

Skoro pojawił się już pomysł, że na Bitcoinie można zarabiać i mamy już ogólną odpowiedź, jak można to robić, spróbujmy pójść krok dalej. Jakie konkretnie zrobić kroki, żeby zacząć zarabiać Bitcoiny?

 1. Jeśli nie masz doświadczenia z kryptowalutami, odbierz swoje pierwsze darmowe Bitcoiny dzięki naszej instrukcji zbierania BTC (bardzo małe ilości, które posłużą do nabrania wprawy).
 2. Załóż konto na giełdzie kryptowalut z najniższymi prowizjami i spróbuj swoich sił w spekulacji na rynku Bitcoin i altcoinów.
 3. Posiadaj w swoim portfolio kryptowaluty opierające się o Proof of Stake, takie jak Ethereum, Tezos czy Cosmos. Kupisz je za Bitcoiny i będziesz otrzymywał dodatkową kryptowalutę za samo ich posiadanie. Pamiętaj, że ich wartość się zmienia i może spaść.
 4. Jeśli masz umiejętności techniczne, spróbuj utrzymywać masternody.
 5. Kop Bitcoin lub inne kryptowaluty.

Nabierz doświadczenia zaczynając od powyższych sposobów i podążaj w kierunku trudniejszych tematów.

Jak sprzedać Bitcoin?

Może się to wydawać aktualnie daleką perspektywą, ale jednak w pewnym momencie stanie się rzeczywistością. Przyjdzie czas na sprzedaż kryptowalut. Ci, którzy kupili kilka lat temu, zwielokrotnili swój kapitał. Inni, którzy kupowali po wyższych cenach, również mają szansę na to, żeby inwestycję zakończyć z większą wartością, niż na początku. Pojawiają się następujące pytania: jak sprzedać Bitcoiny? Jak spieniężyć kryptowaluty, aby zachować wzrost ich wartości i bezpiecznie przetransferować je do postaci, która będzie dla nas bardziej przydatna: gotówki, złotówek na koncie bankowym, dolarów, euro lub innej?

Załóżmy, że masz już Bitcoina i myślisz, jak z powrotem wrócić do tradycyjnych walut, takich jak złotówki czy funty. Jak sprzedać Bitcoin? Najlepiej osobiście osobie, która chciałaby dołożyć więcej kryptowalut do swojego zbioru oszczędności w formie cyfrowej. Jeśli nie ma takich możliwości, z pomocą przyjdą giełdy kryptowalut. Większość z nich pozwala na sprzedaż kryptowalut i wypłatę pieniędzy z tej sprzedaży na konto bankowe. Anonimowym rozwiązaniem jest skorzystanie z bitomatu, które znajdują się w większości dużych miast na całym świecie.  Warto jednak pamiętać o tym, że zapłaci się wtedy kilkuprocentową prowizję.

Przy sprzedaży Bitcoina należy koniecznie zapoznać się z lokalnymi przepisami. W większości krajów przy sprzedaży kryptowalut do zwykłej waluty pojawia się obowiązek podatkowy, analogicznie do zysków kapitałowych.

Jaki portfel Bitcoin jest najlepszy dla początkującego użytkownika? Czy wybrać rozwiązanie na komputerze, laptopie, smartfonie czy sprzętowy portfel, taki jak Ledger Nano czy Trezor?

Jak wypłacić pieniądze z Bitcoin?

Pytanie, jak wrócić do walut narodowych pojawi się prędzej czy później w głowie każdego inwestora. Zarówno w przypadku, gdy inwestycja przyniosła zyski, jak i w momencie, gdy nagła sytuacja lub szansa zmusza inwestora do spieniężenia swojego stanu posiadania, ważne jest kilka kwestii. Sprawdzamy zatem, jakie warunki musi spełnić inwestor, aby wypłacić pieniądze z Bitcoina.

Po pierwsze, musi mieć kontrolę nad adresem, na którym znajduje się Bitcoin. W przypadku długoterminowej inwestycji proces odkrywania klucza prywatnego może być skomplikowany, łącznie z próbą odzyskiwani backup-ów. W przypadku giełd kryptowalut konieczna jest kontrola adresu e-mail oraz urządzenia do dwustopniowej autoryzacji.

Po drugie, sprzedaż Bitcoin do waluty może zostać dokonana w niewielu miejscach. Czy wybór padnie na brokera, giełdę kryptowalut, bitomat czy prywatną osobę, warto pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku.

Po trzecie, trzeba pamiętać o rozliczeniu podatkowym, jeśli ze sprzedaży udało się osiągnąć zysk. W Polsce podatek od zysku jest analogiczny do zysków kapitałowych, czyli wynosi 19%.

Jak wypłacić Bitcoin na Paypal?

Paypal to amerykański portfel elektroniczny, dzięki któremu można błyskawicznie przesłać pieniądze w różnych walutach do innych użytkowników tego serwisu. Ze względu na jego popularność, sporo użytkowników chciałoby wykorzystać go jako miejsce do przechowywania pieniędzy ze sprzedaży Bitcoina. Zastanówmy się zatem jak wypłacić Bitcoin na Paypal?

Główną przeszkodą dla chętnych do sprzedaży Bitcoinów i przyjmowania płatności na Paypal jest możliwość podważania zasadności transakcji aż do 180 dni po jej dokonaniu. PayPal z definicji zakłada, że to odbiorca towaru i jego zastrzeżenia są na pierwszym miejscu, co czyni transakcje kryptowalutowe działaniem bardzo wysokiego ryzyka. Stąd sprzedaż Bitcoinów za środki na Paypal jest sensowna tylko wtedy, gdy mamy dużo zaufania do drugiej strony, a co wiąże się często z utratą części anonimowości.

Jak spieniężyć Bitcoin?

To konkretne pytanie o spieniężenie BTC dotyczy najczęściej transformacji posiadanych Bitcoinów do gotówki. Sprawdzamy zatem, jakie są możliwości dla inwestora długoterminowego, który chce otrzymać gotówkę (złotówki, dolary, funty) za swoje Bitcoiny. Jak spieniężyć Bitcoin?

 • najprościej udać się do najbliższego bitomatu (znajdują się we wszystkich większych miastach), jednak trzeba liczyć się z kilkuprocentową prowizją, a przy większych kwotach trzeba pewnie wykonać kilka podejść. Warto też dysponować mobilnym portfelem w smartfonie, aby ułatwić sobie dokonywanie transakcji.
 • można spieniężyć Bitcoiny u agenta, brokera lub w lokalnym stowarzyszeniu u sprzedawców o wysokiej reputacji (warto sprawdzić opinie w internecie). Taka usługa jest dostępna w największych miastach, w Warszawie jest nawet kilka takich punktów.
 • prywatnego kontrahenta łatwo można znaleść w serwisie Localbitcoins, gdzie warto kierować się opiniami, wystawionymi przez wcześniejszych klientów.

Gotówka jest też częstym medium transferu w przypadku dokonywania transakcji ze znajomymi lub rodziną. Warto pamiętać o tej opcji, ponieważ można uniknąć dzięki temu sporych prowizji u pośredników.

Jak wypłacić Bitcoin?

Często jest potrzeba wypłacenia Bitcoin z jednego miejsca do drugiego, bezpieczniejszego lub wygodniejszego.

Po pierwsze, w zależności od ilości posiadanych Bitcoinów, wypłata powinna zostać przeprowadzona odpowiednim kanałem. Dla niewielkich ilości najlepiej sprawdzi się przeprowadzenie transakcji ze znajomym lub zakup produktów lub usług. Można płacić Bitcoinami za usługi w wielu miejscach na świecie, dokonać zakupu sprzętu elektronicznego, a nawet biletów lotniczych w niektórych serwisach. Sprawdź w kolejnej sekcji odpowiedź na pytanie co można kupić za Bitcoin.

Jeśli chcesz po prostu dokonać transakcji, wykorzystaj do tego portfel kryptowalut. Jeśli chcesz wypłacić BTC z giełdy kryptowalut na bezpieczny portfel, musisz znać adres swojego portfela. Pamiętaj, że w obu przypadkach transakcja będzie kosztować “transaction fee”, która wyraża się w jednostkach Satoshi za bajt. Jest to opłata dla górników, którzy kopią Bitcoina i potwierdzają transakcję. Najczęściej jest to kilkadziesiąt centów, ale w czasach dużej popularności Bitcoina opłata może sięgać nawet kilkunastu dolarów!

Wypłata Bitcoinów w większej ilości będzie wiązała się z większym wysiłkiem. Dobrą drogą jest giełda kryptowalut, musimy jednak wcześniej liczyć się z koniecznością weryfikacji i przesłania dokumentów, np. dowodu osobistego. Zaletą wypłaty przez giełdę kryptowalut jest możliwość otrzymania przelewu na konto bankowe oraz niskie prowizje. Jeśli chcemy uniknąć długotrwałej lub niekomfortowej weryfikacji na giełdzie kryptowalut, można, kosztem większej prowizji, skorzystać z bitomatu. W Polsce bitcoinomaty znajdują się w wielu miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Gliwice, Lublin, Łódź, Poznań, Wrocław i innych.

Jak wymienić Bitcoin na złotówki?

Dla Polaków jest szczególnie ważne, żeby wymieniając Bitcoin na złotówki nie płacić prowizji za przewalutowanie na dolary, euro, funty lub juany. Niestety, większość giełd kryptowalut, z paroma chlubnymi wyjątkami, nie wspiera pary kryptowalutowej z polską złotówką. Pojawia się w tej sytuacji kwestia: Jak wymienić Bitcoin na złotówki? Z pomocą przyszły popularne już i dostępne usługi zamiany Bitcoin.

 • Wypłać posiadane Bitcoiny w Bitomacie na terenie Polski we wszystkich większych miastach. Bitomaty wypłacą kwotę pomniejszoną o prowizję i spread (o czym należy pamiętać), ale będą to złotówki.
 • Giełdy kryptowalut takie jak Bitbay pozwalają na sprzedaż kryptowalut za złotówki (wybierz parę walutową BTC/PLN) i wypłatę środków z Bitcoin na konto w złotówkach, założone w polskim banku.
 • Lokalna usługa w stowarzyszeniach Bitcoin lub firmach zajmujących się obrotem kryptowalutami z chęcią przyjmą Bitcoin i wypłacą jego równowartość w złotówkach (pomniejszony o drobną prowizję).
 • Lokalni entuzjaści technologii i fani blockchain ogłaszają często możliwość wymiany kryptowalut za lokalną walutę, takie ogłoszenia można znaleźć na Localbitcoins lub na Facebooku.

Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje wszystkich sposobów na to, jak zamienić Bitcoin na złotówki. Jest to jednak dobry punkt startowy, żeby odzyskać część kapitału z kryptowalut.

Co można kupić za Bitcoin?

Dzięki szybkiej adaptacji coraz więcej sprzedawców i usługodawców umożliwia zapłatę w Bitcoinach. Liczba firm, które akceptują BTC co dzień się rozszerza, szczególnie, że znajduje się coraz więcej sposobów, żeby zmniejszyć wahania wartości portfolio kryptowalut. Jednym z najprostszych sposobów na zachowanie wartości portfela kryptowalut jest szybka zamiana dużej części na stablecoiny. Przedsiębiorcy unikają dzięki temu wahań kursu, dzięki czemu ich przepływy finansowe są stabilniejsze.

Klient dzięki temu zyskuje możliwość zapłaty Bitcoinem za towar lub usługę. Sprawdźmy zatem co można kupić za Bitcoin?

 • produkty elektroniczne (komputery, laptopy, sprzęt elektroniczny), np. na Overstock czy Newegg
 • karty podarunkowe, np. poprzez serwis Gyft lub eGifter
 • bilety lotnicze i noclegi, np. na Expedia lub Cheapair
 • produkty i usługi firmy Microsoft
 • lokalne sklepy i usługi, których listy prowadzi m.in. Spendbitcoins czy Coinmap
 • serwisy VPN, WordPress, Reddit i wiele innych

Jak widać, lista nie jest ograniczona do usług elektronicznych czy zamknięta do produktów internetowych. Dla ceniących aktywność i możliwość przemieszczania się, bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z płatności kryptowalutowych za bilety lotnicze i hotele.

Jeden z największych operatorów mobilnej telefonii w Stanach Zjednoczonych, AT&T, wprowadził ostatnio płatności Bitcoinem. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kontekście adaptacji Bitcoina na świecie, ponieważ jeśli jego konkurencji stwierdzą, że AT&T uzyskał dzięki temu przewagę, błyskawicznie umożliwią płatności BTC również u siebie.

Dystrybutor telewizji satelitarnej Dish dołączył do dużych przedsiębiorstw dla szerokiej gamy klientów, które umożliwiają płatności kryptowalutami. W Kanadzie Bitcoinami można płacić w KFC i w Subway, popularnych sieciach restauracyjnych. W Indiach użytkownicy sklepu z kartami podarunkowymi Nafa mogą płacić za pomocą Bitcoinów. Kolejny serwis oferujący tanie noclegi, wynajem samochodów oraz loty, More Stamps Global, również umożliwił klientom płatności w kryptowalutach.

Co można kupić za Bitcoiny? Na świecie jest już bardzo dużo miejsc!
W 2019 było to 15000 miejsc. Europa i Ameryka Północna przewyższają resztę świata w liczbie miejsc, gdzie można kupić coś za Bitcoiny. Choć brak danych z Chin może być mylący. Przez rok przybyło prawie 25% miejsc!

Wg serwisu CoinMap zbierającego dane na temat miejsc, gdzie można zapłacić Bitcoinami, jest ich ponad 20000! Zgromadzone są głównie na miejskich obszarach Ameryki Północnej i Europy. Jak widać, adaptacja postępuje i liczba miejsc wzrasta z każdym miesiącem. Czy znacie jakieś ciekawe i warte opublikowania miejsca w Polsce, gdzie można zapłacić za pomocą BTC?

Halving, czyli ograniczenie podaży Bitcoin

Wśród społeczności kryptowalutowej panuje przekonanie, że halving, który dokonuje się w określonych odstępach czasu ma pozytywny wpływ na cenę kryptowaluty. Jak się okazuje, dogłębne zbadanie tematu ujawnia, że nie jest to takie oczywiste.

Co to jest halving Bitcoina?

Halving to cecha Bitcoina, która polega na tym, że nagroda za wykopanie bloku przez “górników” zmniejsza się co jakiś czas. W algorytmie zapisane jest tempo zmniejszania nagrody co 210100 bloków, co trwa mniej więcej 4 lata. Za każdym razem nagroda jest redukowana o połowę. Celem halvingu jest ostateczne dotarcie do planowanej liczby 21 milionów Bitcoinów.

Historia halvingów, czyli jak spadała podaż BTC

Od początku istnienia Bitcoina kopiący na procesorach i kartach graficznych mogli spodziewać się aż 50 BTC za wykopanie bloku. W 28 listopada 2012 nagroda zmalała o połowę, do 25 BTC. Parę lat temu, 9 lipca 2016, nastąpiła kolejna redukcja, tym razem do 12.5.

Historia podaży BTC i historia halvingów.
Historia podaży BTC i historia halvingów.
Źródło: blockchain.com, messari.io

Jak widać powyżej, liczba dni pomiędzy halvingami nie jest stała. Można jednak spodziewać się, że wynosi około 1400 dni. Te wartości są łatwe do obliczenia, ponieważ bloki wykopywane są statystycznie co 10 minut. W rzeczywistości czas pomiędzy blokami może się różnić od zamierzonych wartości, nawet o ekstremalne wartości. Zdarzały się sytuacje, w których bloki były wykopywane co kilka sekund lub przerwa między blokami wynosiła więcej niż godzinę.

Kiedy wydarza się halving?

11 maja 2020 odbyła się kolejna redukcja, tym razem z 12.5 BTC w każdym bloku na 6.25. Tempo kopania Bitcoinów zależy od kilku czynników, między innymi liczby oraz mocy obliczeniowej kopiących urządzeń i szczęścia. Przez to trudno jest określić bardzo dokładną datę kolejnego ograniczenia nagrody dla kopaczy. Kolejna orientacyjna data halvingu to 2024 rok.

Jaki jest wpływ halvingu na cenę BTC?

Wg ośrodka badawczego Messari, wszystkie scenariusze ruchu cen Bitcoina mogą wydarzyć się w czasie halvingu. Społeczność Bitcoina wysnuwa wniosek na podstawie najbardziej podstawowych ekonomicznych reguł, w których ograniczenie podaży spowoduje wzrost ceny (tyle samo chętnych na mniej dostępne dobro). Na potwierdzenie tego przywołują teorię Stock-to-flow, która działała przy poprzednich halvingach. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak utrzymanie cen na poziomie odpowiadającym rynkowemu consensusowi. Wynika to z faktu, że wszyscy wiedzą o halvingu oraz o wszystkich kolejnych halvingach w następnych latach. Mogą dzięki temu już dzisiaj zareagować, a rynek dyskontuje wszystkie te decyzje w czasie rzeczywistym.

Są głosy, które sugerują spojrzenie na siostrzaną walutę, Litecoina i jej halving. Ruchy ceny LTC były bardziej gwałtowne przed halvingiem, ponieważ spore siły rynkowe chciały zarobić na spekulacji. Do chaosu dołożyli się również górnicy, dla których zmniejszenie nagrody często oznaczało koniec marzeń o zyskach, nawet kopiąc po niskich cenach elektryczności w Chinach.

Jaki jest prawdopodobny scenariusz?

Jak do tej pory wszystkie halvingi zakończyły się dużymi, spekulacyjnymi wzrostami. Najwyraźniej rynek nie docenia siły spekulacji i zniknięcie z rynku trzymanych przez “hodlerów” BTC.

Trudne pytania o Bitcoin, na które nie znasz odpowiedzi

Temat Bitcoin budzi wiele skrajnych emocji. Może ze względu na zmienność, rozbudzone nadzieje i przekonanie, że uczestniczy się w czymś przełomowym? Kryptowaluty są z nami już od dłuższego czasu, zdążyli się z nimi oswoić przedstawiciele zarówno świata biznesu, jak również młodzi i dynamiczni użytkownicy internetu. Potencjał kryptowalut ma w sieci tylu adwokatów, że nie ma sensu powtarzać argumentów “za”, tym bardziej, że nie ma jak określić górnej granicy, do której może dojść cena poszczególnych tokenów. Bitcoin, jako najbardziej z nich wszystkich znany, dzięki swojej marketingowej pozycji i rozpoznawalności ma największą kapitalizację. Przyjrzyjmy się drugiej stronie.

Czy Bitcoin to prawdziwa waluta?

Wbrew pozorom to ważne pytanie, szczególnie jeśli myślimy trochę dalej niż zyski z kapitału wpłaconego na kryptogiełdę. Pomimo powszechnego przekonania, że Bitcoin to waluta, nie jest to prawdą. Bitcoin to majątek, który nosi cechy potocznie rozumianego aktywa. Jest traktowany analogicznie do nieruchomości, czyli po prostu jako część dobytku – konsekwencją jest traktowanie bitcoina w kontekście opodatkowania tak samo jak innych części dobytku, np. nieruchomości. Różnica polega na tym, że dokumentacji podlega KAŻDA transakcja z realnym światem (np. kawa za bitcoin). Jest jeszcze gorsza konsekwencja – zdecydowanie trudniej jest odpisać jakiekolwiek straty z tradingu lub koszty.

Czy zdajesz sobie sprawę, że jeśli poważnie traktujesz swoje podatkowe dossier, to inwestycja w kryptowaluty jest zaskakująco trudna do wyjścia?

Domniemana deflacyjna natura Bitcoina (ta wizja przemawia do wielu) jest sprzeczna z inflacyjną naturą świata. Entropia zwykle wygrywa i rzeczy dążą do rozkładu. Potrzeba opłaconego wysiłku, żeby utrzymywać w działaniu skomplikowany system. Ile wiary pokładasz w ludzi, od których zależy działanie sieci? Czy wiesz chociaż, kim są?

Logo Bitcoin to przesunięta w prawo literka B, stylizowana na znak dolara.

Co z prądem, który jest zużywany na kopanie BTC?

Bitcoin, pomimo zachwytów z połączenia kryptografii, blockchainu, matematyki i innych technologii w oczach specjalisty IT jest raczej prymitywnym i dramatycznie redundantnym systemem bazodanowym. Geniusz Nakamoto zakładał prawdopodobnie, że społeczność kopiących oraz utrzymujących węzły opierałaby się na pobocznym wykorzystaniu zasobów procesorów i kart graficznych, które działałyby i tak w desktopowych komputerach lub urządzeniach mobilnych. Dziś to ogromny biznes, kontrolowany przez kartele producentów układów scalonych specjalnego przeznaczenia i kart graficznych, elektrowni i władz kontrolujących ceny energii. Stawką jest zapłata za znalezienie bloku oraz transaction fees, które stały się całkiem dochodowym biznesem. Aktualnie licytacja fee, pozwalająca na przesłanie bitcoinów przypomina bitwę o kliki, odbywającej się wewnątrz ekosystemu Google adWords.

Energia zużyta na potwierdzanie transakcji jest stracona na zawsze

Cały ten cyrk jest praktycznie absurdem w standardzie dzisiejszego IT. Taki projekt  mógł powstać jedynie w głowie kogoś, kto stracił wiarę w to, że wewnątrz organizacji można sobie zaufać. Być może to geniusz, który rozpoznał potrzeby w czasach, które dopiero mają nadejść. Każdy z węzłów przelicza dokładnie ten sam, stale przyrastający zbiór kluczy/wartości i nie jest to abstrakcyjna energia z gniazdka, to prąd wyprodukowany z węgla (Chiny), atomu, gazu i ropy. Tę energię można było wykorzystać do odżywiania, edukowania i leczenia ludzi, tymczasem jest bezpowrotnie lokowana w potwierdzanie transakcji. Osobne pytanie jest takie, czy kapitał ten został w momencie inwestowania zdradzony czy jest szansa na zwrot w postaci zapłaty za przyszłe transakcje? Świat ma tendencję do operowania na sensownych punktach odniesienia, z których najważniejszym jest energia. Do jego estymacji i analizy najczęściej stosuje się wielkości typu energy returned on energy invested (ERoEI), która z punktu widzenia rozwoju kryptowalut ma kluczowe znaczenie.

Zastanawiałeś się nad tym, że Bitcoin musi mieć wielkość bloku na poziomie określonym przez Satoshi, żeby był zdecentralizowany? Duże bloki oznaczają dużo mniej węzłów, ale za to profesjonalnych. Teraz już wiesz, dlaczego pytanie o energię jest najważniejsze dla przyszłości krypto.

Co może pójść nie tak z Bitcoinem z powodu ludzkiego czynnika?

Oprócz ryzyka systemowego, które istnieje w przypadku większość przedsięwzięć, głównym ryzykiem są sami użytkownicy. Dla formalności wypiszmy jednak co się dzieje w obszarze zwanym “algorytmem, który ogranicza podaż do 21 milionów”. Agentami zmian są ludzie, którzy lekceważą głębsze techniczne i ekonomiczne czynniki. Mamy tutaj głównych aktorów, czyli tych, którzy utrzymują węzły oraz kopią kryptowaluty. Wbrew pozorom nie są to respektujące zaprogramowane zasady maszyny, tylko ludzie, prowadzący normalną działalność, z kosztami, przewidywanymi w excelowej tabelce zyskami, kredytami na sprzęt, amortyzację i prąd, pod różną, czasami bardzo egzotyczną postacią. Mamy developerów, którzy nieustannie pracują nad utrzymaniem infrastruktury softwarowej i rozwoju, adekwatnie to tego, jakie wymagania stawia przed Bitcoinem ekosystem. Mamy wreszcie aktorów pobocznych, na przykład rządy, które aktywnie uczestniczą w rozwoju i ukierunkowywaniu sieci i duży kapitał, który wyznacza kierunek.

Wreszcie najważniejsi, czyli użytkownicy kryptowalut. Nie da się ukryć, że główną rolę grają Chińczycy i nie jest wcale tajemnicą, że bycie członkiem zachodniej kultury, szczególnie po publicznej edukacji, znacząco redukuje szanse na jakąkolwiek świadomość jaką charakterystykę mają mieszkańcy Państwa Środka w kontekście inwestowania. Tłumacząc to bitcoinowym optymistom z EU i US jest to po prostu nieprzewidywalny hazard, który objawia się błyskawicznym napływem chętnych pieniędzy i pompowanie wybranego aktywa, po czym następuje odpływ do nowego aktywa. Co jest niezrozumiałe dla zachodniej kultury, to kolektywne pogodzenie się z faktem, że można wszystko stracić. Co więcej, nie jest to nie tylko przeszkodą w wejściu w ryzykowne aktywo, ale kapitał aktywnie poszukuje takich miejsc, pompując ceny do niewyobrażalnych poziomów w tempie błyskawicy (tempo jest czasem szybsze niż wzrost wykładniczy!). Chińskie główne giełdy historycznie potrafiły wzrosnąć dużo ponad 100% w mniej, niż rok. Filozofia “(Let others) get rich first” w połączeniu z ogólnym poczuciem interesu społecznego sprawia, że wszelkie inwestycyjne zasady tracą ważność. Tak samo, jak fundamentalne zasady czy racjonalna ocena planów rozwoju branży.

Kiedy kapitał odpłynie do innego aktywa wydaje się zasadnym pytaniem. Chyba nie dałeś się zwieść nieprawdziwym wycenom kryptowalut na CoinMarketCap, które obliczają kapitalizację rynku na podstawie ostatniej transakcji? Zakładanie, że cała reszta ekosystemu zostanie sprzedana za taką sama kwotę (lub większą) to heurystyka, na której nie warto opierać strategii inwestycyjnej.

Jak zapewnić użytkownikom wsparcie w przypadku kradzieży?

System został zaprojektowany z myślą o tym, żeby takie przypadki pełniły rolę “edukacyjną”, czyli:

 • nie zabezpieczyłeś się odpowiednio,
 • nie pilnowałeś dokładnie swoich krypto,
 • to twoja wina,
 • nie trzeba było używać akurat tej giełdy,
 • dlaczego używałeś tego dostawcy,
 • trzeba było zrobić to,
 • trzeba było zrobić tamto,
 • nie trzeba było robić tego…

Trudna prawda jest niestety taka, że mechanizm ochrony jednostki w ekosystemie kryptowalut daje ogromną przewagę tym, którzy wykazują charakterystyczne cechy: zaawansowanie technologiczne i tendencje antyspołeczne. Psychologicznie jest to rewanż nerdów na reszcie społeczności. W ramach odwetu za agresję (bullying), niezrozumienie, samotność wykorzystują władzę nad strukturą ekosystemu. W efekcie mamy brak wsparcia dla większości mniej biegłych technicznie, zarówno w korzystaniu i przechowywaniu, jak i kontroli podaży. Bo co to tak naprawdę znaczy “kradzież” bitcoinów?

Jak zapewnić prywatność, skoro wszystkie transakcje są widoczne w blockchainie?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda bezpieczeństwo w systemie, który bardzo, bardzo powoli, ale nieodwracalnie się degeneruje? Witaj w świecie kryptowalut z publicznym ledgerem. Uwierzyłeś w zapewnienia, że potrzeba milionów lat do odczytania klucza prywatnego do konkretnego adresu bitcoin i przy aktualnym rozwoju technologicznym jest to prawda.

Jednakże, dużo zależy od zaufania między ludźmi. Ideologicznie, Bitcoin to wytwór umysłów geeków, niepotrafiących odnaleźć się w skomplikowanych strukturach społecznych, którzy zaprojektowali prawie doskonały i niezależny od ludzi system. System, który do skalowania pod potrzeby szerszego grona odbiorców wyrósł, a raczej obrósł dokoła rdzenia, ponad wyobraźnię twórców.

Publiczny ledger jest bazą adresów, które są hashami kluczy publicznych. Kiedy będziemy dysponowali zasobami, żeby przeliczyć (aktualnie jednostronną) zależność i do czego będziemy mogli ją wykorzystać?

Ujawnione klucze publiczne są ważne

Wszystkie adresy, które już wysyłały gdzieś środki musiały na potrzeby weryfikację transakcji ujawnić klucz publiczny. Do czego możemy w przyszłości wykorzystać bazę jawnych kluczy publicznych?

Monitorowanie ruchu internetowego przez providerów internetowych i węzły to dzisiejsza rzeczywistość. Jak myślisz, jak trudno jest powiązać strumień bitów, który pasuje do aktywności związanej z kryptowalutami do konkretnych komputerów?

Gdzie na mapie światowych finansów znajdzie się Bitcoin?

Ze względu na deflacyjny charakter Bitcoin nie nadaje się do najważniejszych finansowych aktywności w komercyjnym kontekście, czyli do pożyczania. Kto pożyczy aktywo, które “zawsze rośnie”? Gdy okaże się, że nie zawsze rośnie, to nie będzie chętnych na pożyczanie bo np. przeminie moda. Ze względu na publiczny i ciągle przyrastający ledger nie nadaje się do mikropłatności. W dodatku w najważniejszych momentach system po prostu się zapycha.

Na aktualnym poziomie zaawansowania Bitcoin nadaje się świetnie do spekulacji. Przyniósł też wiele zysku i radości tym, którzy kupili odpowiednio wcześnie lub emitują własną kryptowalutę. Wiadomo też, że jesteśmy już  w fazie rozwadniania ekosystemów – widać to po ICOs, które skutecznie zbierają najluźniej zarządzany kapitał. Podobnie działają altcoiny, które reklamują się jak mogą, choć nie rozwiązują zbyt wielu nowych problemów.

Bitcoin is here to stay. Jednakże, Bitcoin i jego technologia nie są ważne. Ważna jest realna produkcja i energia, a nie aspekty finansowe, jak od dziesięcioleci próbuje się wmówić światu.

Pytanie dodatkowe. Dlaczego nic nie słyszeliście o tym, jak skończyła się (?) akcja z ransomware, czyli masowej akcji blokowania komputerów, rezultatem której było zapłacenie ponad miliarda dolarów okupu w Bitcoinie? Parę newsów i koniec, co?

Są aspekty kryptowalut, które nie tylko nie są jasne dla ludzi, ale też niosą zagrożenie dla samego projektu.

3 tajemnice ekspertów, które zmienią Twoje podejście do Bitcoina

Fakty na temat kryptowalut są publikowane w wielu miejscach, niewiele osób zwraca jednak uwagę na szczególnie istotne kwestie. Najpopularniejsze tematy dotyczą najczęściej spekulacji, podpowiedzi jak szybko zarobić lub życzeniowe rekomendacje. 3 poniższe fakty, nie tylko są prawdą, ale jednocześnie skłaniają do zastanowienia się i wyjścia poza utarte schematy myślenia.

 1. Marnujemy lekkomyślnie energię elektryczną na kopanie bitcoina. Kopanie w sieci odbywa się na zasadzie winner takes it all. Energia zużyta przez całą resztę, tych, którzy nie wykopali bloku, jest zmarnowana. Jedynym sposobem na zatrzymanie pogoni za wykopaną kryptowalutą jest utrata płynności i bankructwo minera. Ilość energii przeznaczana na mining wzrasta wykładniczo. Należy jednak sobie uświadomić, że jako nadmiarowy i jednocześnie przyrostowy sposób przechowywania danych, po każdym bloku dramatycznie spada użyteczność potwierdzania poprzednich bloków. Dzieje się to z powodu bliskiej zeru szansy na odwrócenie transakcji leżących we wcześniejszych blokach: potencjalny atak odwracałby jedynie ostatnie transakcje, a zapuszczenie się za daleko w przeszłość blockchainu uniemożliwiłoby sukces ataku. Najważniejsze pytanie brzmi zatem – ile jest warte utrzymywanie sieci i potwierdzanie transakcji w tym momencie? Aktualnie, jedna transakcja w sieci BTC zużywa tyle energii, ile potrzeba na zasilenie na 1 dzień… 28 domów w USA.Energia zużywana do kopania Bitcoin i do utrzymywania sieci wzrasta. Wynosi aktualnie tyle, ile dziennie potrzeba na zasilenie 28 domów w USA.
 2. Prawdziwa wartość kryptowaluty znajduje się w sile implementacji blockchain. Jak to udowodnić? Blockchain działa dzięki decentralizacji. Jego moc bierze się z dystrybucji ryzyka i decyzyjności, uważni czytelnicy pamiętają pewnie eksperyment z kulkami w słoju. Pierwszym krokiem do sprawdzenia rzetelności projektu jest zatem odpowiedź na pytanie: jak pomysłodawcy i inwestorzy zamierzają rozwiązać problem utrzymania zdecentralizowanej sieci? Jak zachęcić ludzi i ich sprzęt do zainwestowania mocy w ich blockchain? Proof of Work? Proof of Stake? A może ładna strona internetowa? Aktualnie trudno znaleźć ICO, które jednoznacznie określa jak rozwiązać ten fundamentalny problem. Nawet te, które zebrały dziesiątki milionów dolarów…Warunkiem sukcesu ICO jest zapewnienie odpowiedniej mocy obliczeniowej do utrzymania blockchain. Nie jest to proste, wiele Initial Coin Offering nie kończy się dobrze z tego powodu.
 3. Czy wiesz, że do każdego adresu w blockchainie Bitcoin (i dla formalności, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold…) pasuje ogromna liczba kluczy prywatnych? Dokładnie jest ich 2^96! Przyznanie wartości salda odbywa się metodą kto pierwszy, ten lepszy. Dlaczego tak jest? Klucze prywatne to losowe numery o długości 256 bitów. Klucz publiczny (nie adres!) jest matematyczną pochodną klucza prywatnego i ma również 256 bitów. Adresy Bitcoin to klucze publiczne, które zostały przetworzone przez funkcję hashującą, wynikiem tej operacji jest ciąg znaków o długości 160 bitów. Ten krótszy od długości klucza publicznego adres Bitcoin może zostać otwarty przez 2^96 par klucz prywatny+publiczny. Nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa sieci, warto jednak mieć świadomość, że stanowi to potencjalny wektor ataku dla technologii, które są aktualnie rozwijane.Liczba adresów w kryptowalucie Bitcoin jest większa niż liczba kluczy prywatnych. Warto znać tę różnicę.

Jeśli masz do dodania wartościową opinię lub sugestię, prosimy o pozostawienie komentarza. Kryptowaluty zdają się dyskontować wątpliwości, które mają racjonalni inwestorzy i sumaryczna wartość rynku od pewnego czasu spada. Nie przeszkadza to w rozwoju najbardziej obiecujących projektów.

Co pisaliśmy o Bitcoin w przeszłości?

Bitcoin pojawił się na radarze specjalistów IT w miarę wcześnie. Z drugiej strony było to bardzo pierwotne doświadczenie. Nie było żadnych prostych opisów i informacji, wszystkie dane trzeba było samodzielnie przeczesywać w poszukiwaniu wiedzy o BTC.

Słownikowa definicja Bitcoina jest nieskomplikowana, jest to po prostu typ niezależnej od banku centralnego, cyfrowej waluty, w której zapis transakcji oraz nowych jednostek jest generowany dzięki rozwiązywaniu matematycznych problemów. Czy taka definicja wystarczy do rozpoczęcia używania Bitcoina? Prawdopodobnie nie, ale daje bardzo ogólny pogląd czego spodziewać się po tym technologicznym fenomenie.

Bitcoin to również jednostka tej kryptowaluty (nazywa się tak samo, jak technologia oparta o blockchain) oraz, czasami, punkt odniesienia, jeśli porównujemy coś do Bitcoina, na przykład inną kryptowalutę lub token.

Co to jest Bitcoin? Jak szybko dowiedzieć się, co to Bitcoin i zacząć przygodę z kryptowalutami

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to elektroniczna waluta, taka jak polski nowy złoty, dollar amerykański, euro, eurogąbki, SDR-y, złoto – czyli coś, co służy do płacenia. Powstał jako odpowiedź na potrzebę posiadania sposobu szybkiej, anonimowej i darmowej płatności w Internecie.

Najpierw jednak – w jaki sposób można wejść do “świata Bitcoin”? Wystarczy kupić sobie na giełdzie Bitcoinowej kilka jednostek. Zostaną one zapisane na komputerze w programie Bitcoin, potem można udać się do sklepu, który przyjmuje BTC (warto zwrócić uwagę, że sklepy i giełdy BTC w przeszłości były praktycznie niedostępne dla ludzi spoza IT, ze względu na bariery technologiczne i brak ułatwień).

Zwracaliśmy jeszcze wtedy uwagę na to, że Bitcoin nie wyczerpuje wszystkich cech pieniądza. Szczególnie wątpliwości budziła cecha “przechowywanie wartości”, która jest do dzisiaj trudna do zrozumienia dla kogoś, kto widzi BTC jako wirtualne bity, niedostępne fizycznie.

Interesujące cechy Bitcoina

 • efekt nowości – ludzie lubią nowinki, a powstanie i działanie całkiem logicznego systemu przyciąga ryzykantów i ciekawskich. Nie wiem czy pamiętasz, że po denominacji w Polsce w 1995 roku, przyglądałem się nowym monetom, 2 zł wyglądało wtedy tak fajnie, że aż chciało się taką monetę zatrzymać. Europejczycy mieli potem możliwość doświadczyć nowej jakości w 2002 roku, kiedy wprowadzono gotówkę Euro. Dla porównania, amerykański dollar został zdefiniowany w 1792 roku.
 • możliwość zdobycia “darmowych” bitcoinów za pomocą komputera, to ważny punkt. Bitcoin został opracowany i wdrożony przez informatyków i to głównie dla nich jest desygnowany ten sposób. Ponieważ idea Bitcoin opiera się na matematycznych formułach, w połączeniu z zasadami finansów daje nam to całkiem skomplikowany układ. Nam wystarczy wiedzieć, że:
  • ostateczna ilość BTC w obiegu jest ograniczona do 21 milionów sztuk (można je za to dzielić na wiele miejsc po przecinku). Jest to ważne ze względu na rolę trzymania wartości przez walutę. Aktualnie, waluty, którymi opiekuje się państwo (czyli złoty, dollar, euro) są obciążone podatkiem inflacyjnym (potocznie zwanym “inflacją”), który wynika z dokładania (“drukowania”) coraz to nowych pieniędzy do systemu.
  • żeby dołożyć do obiegu więcej bitcoinowych pieniążków, co 10 minut losuje się między wszystkich ludzi, którzy mają włączony program, który zażera moc procesora i prąd, kilka BTC.
 • anonimowość dla niektórych jest bardzo ważna. W przypadku BTC, jest bardzo trudne (chociaż oczywiście możliwe) powiązanie osoby, która wykonała transakcję z adresem, którego używa się w programie. Jest to odpowiednik używania gotówki do zakupów – wszystkie transakcje, jakie robimy kartą lub w internecie są zapisywane i używane przez banki i firmy “do poznania profilu konsumenta”…. Banknot przekazany z ręki do ręki nie powinien zostawiać śladów.
 • alternatywa dla “starych” walut, do których zaufanie jest coraz mniejsze – tutaj jedynie krótkie wyjaśnienie -państwa, takie jak USA z różnych powodów starają się, żeby ich waluta była jak najmniej warta, przez co oszczędności obywateli są warte coraz mniej – ci z kolei szukają usilnie alternatyw dla dolara dla lokowania swojego kapitału lub inwestycji. Spekulanci nie wahają się kupić BTC w nadziei na wzrost wartości i sprzedaż z zyskiem.

Minusy BTC w przeszłości

 • Bardzo trudny do zrozumienia jest ten system, a ponadto każdy chciałby, żeby komputer zarabiał za niego… A co, jak w CERN zamiast zderzać hadrony, zajmą się liczeniem Bitcoinów?
 • Velocity, płynność, flow – gdy większość spekulantów kupi Bitcoiny i zatrzyma je, czekając na przyrost wartości, bez odpowiedniego ruchu system nie zdobędzie popularności i upadnie…
 • Masa krytyczna – system musi być powszechnie używany, żeby odnieść sukces. Stąd wymaga ogromnego wysiłku zwolenników (również tego, żeby w pewnym momencie sprzedać BTC i podtrzymać cyrkulację) i wkładu w popularyzację – poprzez organizowanie miejsc, sklepów i usług, w których można płacić BTC, tłumaczenie jak to działa, itd. Nie można zapominać, że system jest po to, żeby łatwo i anonimowo dokonywać płatności przez internet, a nie wykopywać małe ilości kryptowalut za pomocą domowego komputera.
 • System nie jest podatny na inflację, ale z drugiej strony czai się… deflacja. Która “dobra” jest dla “już posiadających”, ale nie służy popularyzacji systemu.
 • Niestabilność, ceny BTC potrafią drastycznie się zmieniać.
 • Na końcu najważniejsze – nawet najlepiej zaprojektowany, odporny na inflację system może zostać po prostu skopiowany. Co, gdy na świecie pojawi się dodatkowa pula takiej samej koncepcyjnie waluty (np. CyberDollar)? Jest to niestety inflacją w trochę innej formie, innej od tej, przed którą chcieli nas uchronić specjaliści od kryptografii, systemowo ograniczając liczbę Bitcoinów do 21 milionów.

Jak poprawnie pisać słowo Bitcoin?

Nie chce się aż wierzyć, że po tak długim i dokładnie relacjonowanym w mediach trendzie wzrostowym (a potem szybkich spadkach) ktoś jeszcze może mieć problem z nazwą kryptowaluty. A jednak dość często spotyka się – szczególnie w rozmowach – różne formy nazw kryptowalut.

Na pierwszy ogień idzie oczywiście Bit Coin, pisany rozdzielnie i pisany wielkimi literami zlepek. Spotkaliśmy się też z formą “bitkon”… Z jednej strony, Bitcoin jako brand name jest już bardzo szeroko rozpoznawalny. Marka jest warta już pewnie ponad miliard dolarów, przekraczając w rozpoznawalności wszystkie inne projekty kryptowalutowe razem wzięte.

Dlaczego ludzie używają nieprawidłowej formy Bit Coin? Wpływ ma na to kilka czynników. Jednym z nich jest wymowa słowa bitcoin, w którym dobrze zaakcentowana, króciutka przerwa między składowymi może zasugerować, że wyrazy powinny być pisane osobno. Inna, to fakt, że słowo coin oznacza monetę i wiele form płacideł z wyrazem “coin” pisze się osobno. Znaczenie może też mieć nieobeznanie z technologią lub wręcz przeciwnie, świadomość, że istnieje “bit” jako definicja informatyczna i powinna być pisana osobno.

Jaka forma jest poprawna? Oczywiście pisana razem: Bitcoin (wielką literą) oznacza protokół, czyli technologiczną platformę, natomiast bitcoin to ogólna nazwa kryptowaluty, używana w bardzo szerokim wachlarzu znaczeń.

Wiemy, jaką śmiercią umrze Bitcoin

Niezbyt optymistyczne wieści przyszły ostatnio z obiektywnego świata naukowców badających blockchain. Jak można dowiedzieć się z opublikowanego pod koniec 2017 roku przez International Finance Cryptography Association dokumentu (pdf), analiza danych opublikowanych w blockchainie Bitcoin wykazała, że zawiera on niestandardowe treści. Nie tylko jest to niespodziewane, ale też niebezpieczne dla użytkowników z perspektywy prawa. Jak to możliwe?

Mogłoby się wydawać, że Bitcoin to jedynie kryptowaluta i dzięki skutecznemu zastosowaniu technologii Blockchain służy po prostu jako godną zaufania, zdecentralizowaną bazą transakcji cyfrowych. Co zaskakujące, oprócz zapisywania transakcji w blockchainie bitcoin można również zapisywać innego rodzaju dane, od ciągów znaków i tekstów do obrazków. Konsekwencją dla użytkowników utrzymujących węzły jest konieczność skopiowania tych danych razem z ledgerem.

Bezpieczeństwo Bitcoin jest zagrożone, ponieważ w blockchain opublikowano nielegalne treści, które mogą doprowadzić do dramatycznego zmniejszenia liczby użytkowników

Analiza wsteczna ledgera Bitcoin wykazała, że 99% załączonej niejako dodatkowo przez użytkowników treści jest nieszkodliwa. Niestety, mała część to odnośniki do pornografii, w tym pornografii dziecięcej zabronionej prawem większości krajów. Co za tym idzie, samo posiadanie na dysku twardym kopii łańcucha Bitcoin może narazić właściciela na surowe konsekwencje prawne! Jeśli zastanawiałeś się z którego kierunku przyjdzie atak na największą aktualnie kryptowalutę, teraz już wiesz…

To dobry moment, żeby zacząć się zastanawiać: jak zareagować? Nie trzeba chyba dodawać, że w przypadku wykorzystania tej sytuacji przez rządy liczba węzłów spadnie dramatycznie i sieć utrzymująca Bitcoin przestanie spełniać swoją funkcję. Jaki jest plan B?

Na marginesie, jeśli zastanawiasz się jakie są metody publikowania treści do ledgera, to są to m.in. template OP_RETURN; wiadomość dołączana przez aktywnego minera do wykopanych w bloku Bitcoinów; niestandardowe transakcje, które przeszły weryfikację minerów bez pominięcia dołączonej treści i inne.

Czy warto wziąć udział w rewolucji cyfrowej Bitcoin?

Osoby, które nie są zaznajomione z technologią mogą poczuć się przez moment zagubione, ponieważ Bitcoiny nie przyjmują, mimo wielu prób, fizycznych cech i właściwości. Portfele i klucze prywatne służą jedynie dostępowi do środków, które są utrzymywane w istnieniu przez infrastrukturę do kopania bloków i potwierdzania transakcji. W takim razie, odpowiedź na pytanie o Bitcoin: o co chodzi, jest tak naprawdę zapytaniem o wytłumaczenie w co się tak naprawdę inwestuje, jeśli nie ma fizycznej reprezentacji aktywów.

Z Bitcoin chodzi więc o uczestnictwo w cyfrowej rewolucji, gdzie jednostki BTC są poniekąd udziałami w medium umożliwiającym błyskawiczny, tani, transgraniczny transfer wartości. Udziały te zmieniają wartość w zależności od popytu, podaży, stanu sieci i wielu innych czynników. Zmienność wartości BTC nie jest jednak naszym głównym fokusem, ponieważ świadomość transformacji, jaka czeka świat dzięki technologii blockchain pozwala na wiarę, że w długim terminie posiadanie Bitcoinów i innych kryptowalut będzie dobrą decyzją.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!