Restaking Ethereum i punkty. Szansa na stały, długoterminowy dochód

Myślałeś kiedyś o tym, że Twoje pieniądze mogą dla Ciebie pracować, nawet kiedy śpisz? W czasach, gdy oszczędzanie w tradycyjny sposób często przypomina trzymanie pieniędzy pod materacem, Ethereum wyłania się jako alternatywa. ETH daje możliwość skorzystania z ewentualnego wzrostu wartości tokenów oraz dochodu ze stakingu. Nowość, czyli restaking to okazja do uzyskania dodatkowego dochodu.

Eigenlayer to projekt z największym potencjałem na 2024 i dalej

Projekt, który jest odpowiedzialny za innowację restakingu to EigenLayer. Jest to innowacyjna technologia w ekosystemie Ethereum, która umożliwia ponowne wykorzystanie zastawionych tokenów ETH do zabezpieczenia dodatkowych usług w sieci. Te dodatkowe usługi zostały nazwane jako AVS, czyli Actively Validated Services. Dzięki temu, użytkownicy mogą zwiększać swoje dochody pasywne, jednocześnie wzmacniając bezpieczeństwo i skalowalność całej sieci, co czyni tę innowację kluczowym krokiem w kierunku bardziej efektywnego i zintegrowanego ekosystemu blockchain.

Co to oznacza dla zwykłego posiadacza kryptowalut? Po przejściu na Proof-of-Stake, samo posiadanie ETH umożliwiało roczny zwrot na poziomie 4-5% rocznie. Dzięki restakingowi, czyli używaniu tych samych ETH do potwierdzania danych z innych usług, dokładamy minimum 3% rocznie. I to nie koniec, bo są jeszcze punkty.

Jak najłatwiej dołączyć do restakingu EigenLayer?

Masz już ETH, które uczestniczą w Stakingu, np. w LidoDAO albo w RocketPool? Po prostu zdeponuj swoje ETH bezpośrednio w EigenLayer. Możesz wybrać też inne, mniej popularne protokoły stakingu. Pamiętaj, żeby używać tylko oficjalnej strony projektu EigenLayer.

Dla tych, którzy mają ETH, które jeszcze nie zostały zdeponowane w stakingowym protokole, jest interesująca i ryzykowna alternatywa.

W skrócie: restakuj ETH i zdobywaj punkty

Ulokuj swoje ETH w ether.fi i zdobywaj dochód ze stakingu, a restaking przyniesie jednocześnie punkty Eigenlayer i punkty ether.fi. Dodatkowo masz szansę na otrzymanie tokenów ether.fi, gdy projekt będzie planował przejście na zdecentralizowane zarządzanie.

Ulokuj swoje ETH w KelpDAO i zdobywaj mile lojalnościowe w projekcie. Pomimo wysokich opłat transakcyjnych ten projekt ma duży potencjał airdropu tokenów do zdecentralizowanego zarządzania DAO.

Punkty w blockchain, czyli stary sposób na zarabianie w nowej odsłonie

Wyobraź sobie, że Twoje ETH nie tylko wzrasta na wartości dzięki zmianom rynkowym, ale również produkuje dodatkowy dochód. Dzięki restakingowi, każdy może łatwo zwiększać swój kapitał, korzystając z mocy złożonego oprocentowania. Dodatkowa szansa na zyski to punkty.

Zachęta konsumentów za pomocą punktów to stara jak świat metoda stosowana przez kupców do uczenia klientów pożądanych zachowań. Przykładowo, linie lotnicze i karty kredytowe rozdają ludziom punkty za wydawanie pieniędzy na ich usługi. Można za te punkty kupić różne produkty lub doświadczenia. Najczęściej ludzie wybierają mniej korzystne dla siebie usługi (aby dostać za zakup więcej punktów), po czym wykorzystują punkty na produkty lub doświadczenia, których by nigdy nie wybrali bez tych punktów. Brzmi bez sensu, ale tak działa ten system. Punkty w świecie blockchain odróżnia od nich jedna rzecz: rynek, dzięki któremu można te punkty na bieżąco sprzedać.

Dzięki technologii blockchain, punkty są “on-chain”, a więc mimo, że nie jest limitowana ich liczba, tak samo jak tokeny są potwierdzane w otwartej księdze transakcji. Dzięki temu może powstać dla tych punktów rynek, a to jest bardzo ważna zmiana. Oznacza to, że jeśli projekt ma potencjał, to punkty można zarabiać… i sprzedawać, uzyskując dzięki temu stały, comiesięczny dochód. To właśnie odróżnia blockchainowe punkty od punktów linii lotniczych, które można najczęściej wymienić jedynie na jeden krótki lot raz na 10 lat, albo punkty karty kredytowej, za które odbierzemy “darmowy” bilet do kina.

Jak już teraz dołączyć się do rewolucji punktów w blockchain?

Chcesz zacząć? Oto prosty przewodnik krok po kroku, jak restakować Twoje ETH. Głównym projektem Jest kilka platform, które opierają się na Eigenlayer i umożliwiają natywny staking w tej platformie (w przeciwnym razie trzeba było dysponować sporą wiedzą technologiczną i większymi zasobami):

 • ether.fi (z tego odnośnika więcej EigenLayer Points i punktów lojalnościowych ether.fi, tanie transakcje)
 • KelpDAO (z tego odnośnika więcej KelpDao Miles, drogie transakcje ale wysoki długoterminowy potencjał)
 • Renzo (prosty system i niskie opłaty transakcyjne)
 • Swell (dużo opcji do zarabiania w zautomatyzowanych protokołach)

Warunki, które trzeba spełnić, aby z sukcesem zrobić restaking swoich ETH:

 1. Posiadaj ETH lub inną kryptowalutę, którą możesz wymienić na ETH. Musi być w Twoim portfelu, do którego kontrolujesz klucz prywatny. Jeśli nie masz ETH, możesz kupić je np. na Binance (link afiliacyjny, dzięki któremu otrzymasz 20% zwrotu opłat transakcyjnych)
 2. Wybierz platformę do restakingu i postępuj zgodnie z instrukcjami. Będzie się to wiązało z podłączeniem portfela (np. MetaMask lub poprzez WalletConnect) i wykonaniem jednej lub dwóch transakcji.

Restaking w ether.fi

Ether.fi to protokół restakingowy, który stawia na decentralizację, oferując użytkownikom unikalną możliwość zarabiania dodatkowych dochodów. Posiadacze jego płynnych tokenów restakingowych (eETH/weETH) mogą zdobywać punkty restakingowe EigenLayer oraz punkty lojalnościowe ether.fi, które będą miały wpływ na zdecentralizowane zarządzanie serwisem.

Zalety: niskie opłaty transakcyjne (nawet mniej niż $5), potencjał dodatkowych korzyści z przyszłej dystrybucji tokenów.

 1. Wejdź na stronę ether.fi (link afiliacyjny, dzięki któremu zdobędziesz dodatkowe punkty Eigenlayer i dodatkowe punkty ether.fi)
 2. Podłącz portfel (“Connect wallet”)
 3. Rozpocznij staking (zakładka “Stake”). Wybierz ilość ETH do stakingu i potwierdź transakcję. Najpierw kliknij “Stake”, a potem potwierdź transakcję w portfelu.
 4. Sprawdź w zakładce “Portfolio” liczbę swoich zdeponowanych ETH oraz punkty Eigenlayer i punkty lojalnościowe ether.fi
Restaking w ether.fi, instrukcja.

Wielką zaletą ether.fi jest niska opłata transakcyjna za zdeponowanie ETH do tokenu restakingu eETH. Jeśli opłaty transakcyjne są niskie (15-18 gwei), to zapłacimy jedynie $3-$5 za jedną transakcję.

Jeśli chcemy otrzymać nasze środki z powrotem, najlepiej sprzedać tokeny eETH w jednej z zdecentralizowanych giełd, takich jak Uniswap. Gdy chcemy zrobić unstaking przez protokół, potrwa to do 14 dni.

Restaking w KelpDAO

KelpDAO to platforma, która innowacyjnie wykorzystuje mechanizm restakingu, pozwalając deponentom na zarabianie “Miles”: punktów protokołu, które mogą być wykorzystane jako miara dystrybucji nagród. Restaking w KelpDAO umożliwia użytkownikom przekształcenie ich płynnych tokenów stakingowych (stETH i ETHx) w rsETH za pośrednictwem EigenLayer, oferując nie tylko dodatkowy dochód z restakingu, ale także zachowując płynność zainwestowanych środków. Dzięki temu, użytkownicy mogą wykorzystać rsETH w protokołach DeFi do generowania dodatkowych zysków, co czyni KelpDAO atrakcyjną opcją dla inwestorów szukających efektywnego sposobu na maksymalizację zwrotu z inwestycji w ekosystemie blockchain.

Zalety: bonusy, potencjał uczestnictwa w przyszłości w DAO dzięki przyszłej dystrybucji tokenów.

Wady: wysokie opłaty transakcyjne (nawet $30-$50 za depozyt)

Jak zrobić restaking w KelpDAO? Należy mieć już ETHx od Stader Labs.

KelpDAO jest jedną z trudniejszych i droższych platform. Ze względu na to, że trzeba mieć już jeden z istniejących tokenów (za ETHx są dodatkowe punkty), wymagana jest dodatkowa aktywność.

 1. Zdobądź Stader ETHx token. Możesz zrobić go samodzielnie na stronie Stader Labs (dwie transakcje, kosztujące około $20-30 – $5+$20) lub kupić go na Balancer lub Uniswap, oszczędzając na opłatach transakcyjnych.
 2. Zdeponuj ETHx w KelpDAO. Przygotuj się również na dwie czynności w portfelu: potwierdzenie ($5-7) i wysłanie transakcji ($25-$30).

Jest to jedna z droższych opcji jeśli chodzi o opłaty, więc najlepiej jest zdeponować jednorazowo większą kwotę na dłuższy czas.

Restaking w Renzo Protocol

Renzo to protokół restakingu, który wykorzystuje potencjał EigenLayer, aby zaoferować swoim użytkownikom zwiększone dochody z restakingu i jednocześnie upraszczając złożoność związaną z optymalizacją aktywnie walidowanych usług (AVS). Wcześni deponenci w Renzo są nagradzani ezPoints za swoje depozyty, co jest strategią często stosowaną przed potencjalnymi airdropami, mającymi na celu identyfikację i nagrodzenie kont przyczyniających się do sukcesu projektu.

Użytkownicy, restakujący swoje ETH przez Renzo, otrzymują token restakingowy (Liquid Restaking Token) ezETH, który może być ponownie wykorzystany jako zabezpieczenie w protokołach DeFi, umożliwiając zdobycie dodatkowego dochodu. Dzięki temu, że depozyty ETH są kumulowane do momentu osiągnięcia 32 ETH, potrzebnych do uruchomienia nowego walidatora, a następnie wysyłane bezpośrednio do kontraktu depozytowego Beacon Chain, Renzo zapewnia użytkownikom nie tylko wydajny sposób na zwiększenie swoich zysków, ale również otwiera drogę do bardziej zdecentralizowanej przyszłości finansów.

Zalety: prosty system z ezETH, średniej wielkości opłata transakcyjna ($15-20)

 1. Wejdź na stronę Renzo Protocol (link afiliacyjny).
 2. Podłącz swój portfel, w którym masz ETH.
 3. Wymień ETH na ezETH w jednej transakcji.
 4. Zacznij zarabiać na restakingu i otrzymuj punkty ezPoints.

Restaking w Swell

Swell to platforma do stakingu (swETH) oraz restakingu (rswETH) Ethereum, która nie wymaga pośredników i pozwala użytkownikom bezpośrednio współpracować z operatorami węzłów. W ramach tego programu zachęt, kończącego się dystrybucją tokenów do zarządzania protokołem, użytkownicy mogą zdobywać perły wykonując określone zadania, jak na przykład tworzenie swETH czy dodawanie płynności. Swell zapowiada, że każda perła to część darmowych tokenów $SWELL, które w przyszłości zamienią się w tokeny zarządzające. Protokół oddaje 95% zarobków użytkownikom stakującym i 5% operatorom węzłów, planując również przekazać część zysków do swojego funduszu DAO. Poprzez ułatwienie dostępu do stakingu i zbudowanie efektywnej sieci operatorów, Swell ma na celu zapewnienie bezpieczniejszej i bardziej przejrzystej finansowej przyszłości.

Zalety: dużo opcji stakingu i restakingu, jasny system nagradzania użytkowników perełkami i ścieżka do dystrybucji tokenów SWELL

 • Jeśli chcesz użyć Eigenlayer, wejdź na stronę Swell Network (link afiliacyjny), wybierz Stake i wymień ETH na swETH. Następnie udaj się na stronę EigenLayer i bezpośrednio zdeponuj swETH.
 • Jeśli chcesz zarabiać więcej przez Swell, wymień ETH na swETH i użyj dostępnych pooli lub automatycznych strategii stakingowych Super swETH, Sommelier, Pendle, lub innych.
 • Jeśli chcesz tylko restakingu: Wejdź na stronę Swell Network, wybierz Restake i wymień ETH na rswETH.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać adres strony, z którą wchodzisz w interakcję. Jeśli wpisujesz z każdym razem w wyszukiwarkę projekt, w którym chcesz uczestniczyć, narażasz się na niebezpieczeństwo.

Wpisujesz “kelpdao” w wyszukiwarkę Google. Pierwszy wynik ignorujesz, bo nie pasuje, a drugi to oszuści. Łatwo jest przeoczyć adnotację “Sponsored”. Po kliknięciu strona jest skopiowana tak, żeby wyglądać identycznie z oryginalną. Niestety, interakcja ze smart kontraktem prawdopodobnie doprowadzi do straty całości środków z portfela.

Uwaga na oszustów, którzy podszywają się pod oficjalne strony projektu. Interakcja ze smart kontraktami takich stron to ryzyko utraty kapitału.

EigenLayer się decentralizuje i nagradza użytkowników tokenami EIGEN

W maju 2024 Fundacja EigenLayer ogłosiła, że uczestnicy najwcześniejszego etapu rozwoju projektu zostaną nagrodzeni tokenami EIGEN. Każdy uczestnik, który spełni warunki, otrzyma EIGEN o wartości ponad 1000 dolarów (minimum 110 EIGEN). Warto sprawdzać status na stronie Fundacji Eigen.

Restaking to długoterminowa gra, w której jest miejsce na wielu zwycięzców

Zachowaj wszelkie środki bezpieczeństwa, ale też nie czekaj. Sprawdź jak więcej zarabiać na swoim ETH dzięki restakingowi.

Rozważ restaking jako sposób na zwiększenie wartości Twoich inwestycji kryptowalutowych bez dodatkowego wysiłku. To nie tylko szansa na generowanie pasywnego dochodu, ale także na wspieranie stabilności i bezpieczeństwa całej sieci blockchain, przyczyniając się do jej długoterminowego sukcesu.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!