Kryptowalutowe trading boty. Jak automatycznie zarabiać?

Co przyciąga inwestorów do zainteresowania się botami to tradingu? To obietnica automatyzacji decydowania o wejściu i wyjściu na rynek. Najpopularniejsze miejsce tradingu z wysoką dźwignią, czyli Binance, odnotowuje stały przypływ nowych traderów. Od czasu, gdy Bitmex wyrzucił wszystkich klientów, którzy nie przesłali im dokumentów, to właśnie ta azjatycka giełda przejęła pałeczkę lidera.

Załóż nowe konto na Binance ze zwrotem prowizji. Wystarczy jedynie adres e-mail lub numer telefonu. Jeśli sporo handlujesz, możesz otrzymać z powrotem setki złotych. Przez limitowany czas dostajesz maksymalny zwrot 20% prowizji! Gdy obracasz 5000 zł dziennie (co jak każdy spekulant wie, nie jest dużo!), dostaniesz rocznie zwrot w wysokości ponad 300 złotych! Warto zadbać o to natychmiast, zanim Twój automatyczny bot zrobi transakcje na setki tysięcy złotych…

Dlaczego automatyzacja jest taka ważna? Ponieważ emocjonalny trading często prowadzi prosto do strat. Intuicyjne podejmowanie decyzji bez modelu i zasad to szybka droga do bankructwa.

Jeszcze kilka lat temu automatyczne systemy tradingowe opierały się na skomplikowanych modelach matematycznych. Osoby nieobeznane z tematem ufały, że “czarna skrzynka” jest w stanie generować zyski. Aktualnie, do modeli matematycznych doszły sieci neuronowe, znane jako sztuczna inteligencja (AI). Sprawia to, że szczegóły tej metody stały się jeszcze bardziej niedostępne dla zwykłego człowieka. Traderzy natomiast zyskali niezwykłego sprzymierzeńca, samo-uczące się, autonomiczne modele.

Czy oznacza to, że automatyczny i jednocześnie zyskowny trading jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto jest w stanie zapłacić? Sprawdzamy to. Z tego opracowania dowiesz się:

 • Czym są i jak działają boty tradingowe?
 • Jakie boty tradingowe są dostępne na rynku i ile kosztują?
 • Które giełdy kryptowalut są najlepszym wyborem do handlu i co potrzeba, żeby zacząć korzystać z automatycznych botów do tradingu kryptowalut?

Artykuł nie jest zachętą do spekulacji na rynkach kryptowalut, ponieważ wiąże się ona dużym ryzykiem i możliwością strat. Wszystko co zrobisz, robisz na swoją odpowiedzialność.

Jak trudno korzysta się z botów tradingowych Bitcoin? Z pewnością przyda się trochę wiedzy IT, są jednak rozwiązania w chmurze, które ułatwiają handel, nawet z dźwignią.

Szukanie przewagi w tradingu. Czy da się zawsze zyskiwać?

Zanim przejdziemy do botów tradingowych, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: Czy da się zawsze wyjść na plus? Pozornie odpowiedź, która się nasuwa brzmi “Nie”. Na plus wychodzą jedynie brokerzy, którzy pobierają stałe opłaty w postaci prowizji od uczestników tradingu. Co wtedy, gdy prowizje są… ujemne?

Binance proponuje trzymiesięczną promocję, w której opłaty Market Maker są ujemne. Oferta dotyczy kontraktów pary USD?-M BTCBUSD (Perpetual Contracts). Każde zlecenie market maker będzie zatem przynosiło traderowi zysk w wysokości 0.0100% (zlecenie taker to wciąż opłata 0.0170%).

Co to jest bot tradingowy do kryptowalut i jak działa?

Bot tradingowy to po prostu zestaw wskaźników i parametrów podłączony do giełdy, na której będzie automatycznie dokonywał transakcji. Aby doszło do transakcji, muszą zostać spełnione zaprogramowane warunki. Bot tradingowy odzwierciedla zaprogramowane przez użytkownika jego przewidywania dotyczące zachowania rynku w przyszłości.

Jest wiele powodów do używania botów tradingowych:

 • wyeliminowanie emocjonalnych decyzji dzięki temu, że transakcji będzie dokonywał tylko bot na podstawie zaprogramowanych warunków
 • jeśli mamy sukcesy w tradingu, zaprogramowanie bota może pomóc uzyskać większe zyski dzięki automatyzacji i zmniejszeniu manualnego wysiłku
 • długoterminowa oszczędność czasu po wstępnej inwestycji w wiedzę i umiejętności

Większość botów jest zaprojektowana aby działać na podstawie tzw. analizy technicznej. Warto zatem zapoznać się z podstawami AT i używać jej chociażby do kontroli działania botów.

Aby bot poprawnie działał, jego użytkownik dokonuje testów na podstawie historycznych danych (historyczne dane to różne okresy). Jeśli efekty są zgodne z założeniami, przechodzi wtedy do działania na realnym rynku. Można zatem stwierdzić, że praca nad botami to głównie “running backtests”.

Czy boty tradingowe na giełdach kryptowalut to Święty Graal spekulacji i handlowania?

Sprawdźmy, co potrzeba wiedzieć, żeby przejść po kolei wszystkie etapy tradingu. Od początkującego inwestora w kryptowaluty do tradera, korzystającego z automatycznych botów tradingowych, modeli matematycznych i sieci neuronowych.

 1. Opanowanie podstaw rynku Bitcoina i kryptowalut.
 2. Zabezpieczenie kapitału inwestycyjnego w bezpiecznym portfelu.
 3. Nauka obsługi kont tradingowych na giełdach kryptowalut.
 4. Trading manualny i intuicyjny oraz poszukiwanie przewagi nad resztą rynku.
 5. Automatyzacja wykorzystywania wypracowanej przewagi.

Wnioski nasuwają się same. Czy twórcy obiecują prosty system, który jedynie generuje sygnały, za którymi należy podążać? W tej sytuacji trader nie ma wystarczającej przewagi, która wynika z jego indywidualnego wkładu. Bierze się to z tego, że automatycznie generowane sygnały są już “obstawione” przez tych, którzy znają je wcześniej lub wygenerowali je przed tłumem.

Należy zatem przygotować się na pracę związaną z indywidualizacją modelu i sieci, żeby spróbować poszukać przewagi na rynku. Co potrzeba, żeby to zrobić?

 • Dostęp do API giełdy, żeby uzyskać aktualne kursy kryptowalut i możliwość dokonywania automatycznych transakcji to podstawa.
 • Model podłączony do giełdy kryptowalut, który będzie generował sygnały i pilnował ich wykonania.
 • Sieć neuronowa (lub inne rozwiązanie), która będzie dostosowywała model do rzeczywistych wyników i kursów.
 • Inwestor, który będzie spinał system w działającą całość.

Giełdy kryptowalut przyjazne traderom, spekulantom i inwestorom

Giełdy kryptowalut, które są przyjazne traderom można policzyć na palcach dwóch rąk. Nie jest łatwo dostarczyć usługę, która pozwoli na w miarę komfortową egzekucję strategii spekulacyjnych. Zaczynamy od najlepszych:

Giełda kryptowalut Binance

Giełda kryptowalut Binance to najlepsze miejsce do rozpoczęcia tradingu. Dużo par walutowych, API dla botów tradingowych i automatycznych systemów handlu to tylko niektóre zalety.

Giełda kryptowalut Binance to zdecydowany faworyt, cieszący się najlepszą infrastrukturą, dobrym supportem i największą rzeszą zwolenników. Ogromną zaletą jest polska wersja językowa. Stabilność i rozpoznawalność to nie jedyne zalety, giełda może poszczycić się sporą liczbą obsługiwanych par walutowych. Koniecznie trzeba wspomnieć o możliwości redukcji opłacanych prowizji dzięki używaniu tokenów BNB. Od tej giełdy warto rozpocząć, tym bardziej, że już na początku otrzymamy zwrot części prowizji od każdej transakcji.

Aktywuj API na giełdzie kryptowalut Binance i włącz automatyczny trading za pomocą botów lub innych usług w chmurze.

Giełda ma również bardzo przystępnie opisaną dokumentację dostępu do API, umożliwiającego automatyczny trading.

BitMEX to giełda kryptowalut która pozwala na handel z dźwignią, co wiąże się z większym ryzykiem i większymi, potencjalnymi zyskami. Lewar nawet do 100x!

Giełda kryptowalut Bitmex

Giełda kryptowalut BitMEX to jeden z faworytów traderów kryptowalutowych, ze względu na wysokość dźwigni, jaką oferuje. To giełda dla zaawansowanych użytkowników, którzy posiadają długoterminową strategię spekulacyjną. Warto pamiętać, że aby korzystać z Bitmex, należy zweryfikować konto. Oznacza to konieczność przesłania skanu dokumentów.

Polecamy zaawansowanym, którzy nie boją się wielkich zmian w kapitale i potrafią znieść duże swingi. Giełda oferuje dźwignię i grę na lewarze nawet do 100x. Opis konfiguracji jest przystępny, znajduje się w dokumentacji kluczy API.

Dodawanie kluczy API na giełdzie kryptowalut BitMEX do tradingu automatycznego botami.

Dodanie klucza API do konta jest łatwe. Warto pamiętać, że danych klucza nie wolno nikomu ujawniać. Dodatkowo, klucz API powinien mieć ustawiony dostęp dla wybranych adresów IP, żeby utrudnić nieuprawnione korzystanie z niego. W przypadku BitMEX klucze mogą mieć ustawione dodatkowe restrykcje na typ zleceń. Oznacza to, że klucz może zgłaszać lub anulować zlecenie lub tylko anulować, co w niektórych scenariuszach jest przydatne.

Giełda kryptowalut Bitfinex

Giełda kryptowalut BitFinex

Giełda kryptowalut BitFinex to jedna z największych giełd, które pozwalają na automatyczny trading. Prosty interface umożliwia konfigurację botów i automatyczne dokonywanie transakcji. Dokumentacja potrzebna do konfiguracji botów tradingowych jest wystarczająca nawet dla początkujących użytkowników.

Podstawowa funkcjonalność to nie tylko możliwość tradingu kryptowalut. Są to też tokeny z dźwignią, wykresy z wieloma opcjami, API i wiele innych, takich jak zaawansowane zlecenia. Dodatkowo można handlować za pomocą tokenów giełdy UNUS SED LEO.

Boty tradingowe na rynek kryptowalut dostępne dla inwestorów

Jakie boty tradingowe do handlu kryptowalutami są na rynku?

Bot tradingowy CryptoHopper

CryptoHopper to narzędzie, które pozwala zautomatyzować strategie spekulacyjne. Oznacza to, że możesz ustawić boty, aby dokonywały transakcji za Ciebie, wtedy, kiedy będzie to zyskowne.

Ma kilka planów subskrypcji. Rejestrując się z tego odnośnika zdobędziesz trzy dni darmowego trialu planu Explorer! Serwis cieszy się świetnymi opiniami.

Wartościowym elementem abonamentu jest społeczność skupiona wokół bota CryptoHopper. Analitycy mogą wysyłać swoje analizy bezpośrednio do Twojego bota, który będzie analizował ich sygnały pod kątem skuteczności i automatycznie je stosował.

Podstawową opcją jest subskrypcja Pionier, która pozwala na darmowe przetestowanie podstawowej funkcjonalności serwisu.

Bot wspiera większość głównych giełd kryptowalut:

 • Binance
 • Coinbase Pro
 • Bittrex
 • KuCoin
 • ByBit
 • Kraken
 • BitFinex
 • i inne.

Tak, jak inne rozwiązania w chmurze, ten bot nie wymaga instalacji serwera ani aktualizacji.

Bot tradingowy zapewnia podstawowe mechanizmy podążania za rynkiem, takie jak Trailing Stop Loss czy krótką sprzedaż. Do dyspozycji użytkowników jest zestaw wskaźników technicznych, takich jak stochastyki, średnie, wstęgi, wskaźniki kierunku i dynamiki trendu i wiele innych. Cena subskrypcji zaczyna się od niskich $19 $16.50 za miesiąc.

Nie ma co ukrywać, najbardziej użyteczny jest jednak najdroższy plan Hero, który kosztuje $99 / mies. $83.25 / miesiąc. Jest tam dostęp do najlepszych technik automatycznego zarabiania:

 • arbitraż cen na wielu giełdach kryptowalut,
 • triangulacja, czyli strategia wykorzystywania różnicy cen na kilku tych samych parach walutowych na różnych giełdach,
 • strategie AI i modele AI,
 • dostęp do API,
 • wiele innych zaawansowanych opcji.

Bot tradingowy Cryptotrader

Bot tradingowy CryptoTrader to jeden z najbardziej popularnych automatycznych systemów do handlu kryptowalutami. Sprawdź jakie korzyści czekają Cię po zakupie.

CryptoTrader to najbardziej popularny bot do automatycznego handlu na rynkach kryptowalut. Jego największą zaletą jest umieszczenie rozwiązania w chmurze. Dzięki temu jest dostępny również dla nietechnicznych użytkowników, dla których programowanie lub instalacja serwera byłaby zbyt trudna. Koszt prowadzenia bota w chmurze jest pokrywany z subskrypcji.

Bot wspiera większość głównych giełd kryptowalut, w tym Binance. Wsparcie dotyczy nie tylko dokonywania transakcji, ale również sprawdzania strategii w bezpiecznym środowisku testowym. CryptoTrader wspiera mniej doświadczonych spekulantów pozwalając im nabywać sprawdzone metody handlu i spekulacji na Rynku Strategii.

Strategie można sprawdzać w bezpiecznym środowisku pod kątem zmian rynkowych. Bot zapewnia powiadomienia e-mailowe i sms-owe. Sprawdź bota CryptoTrader, my jednak rekomendujemy czekanie na kolejną, lepszą wersję platformy.

Bot tradingowy Haasbot

Bot tradingowy HaasBot ma trzy wygodne plany, które pozwalają na automatyczny handel na giełdach kryptowalut Binance, BitMEX, czy Kraken.

Haasbot to popularny bot tradingowy, który dostarcza wygodne rozwiązanie w chmurze. Dzięki temu użytkownicy nie ponoszą kosztów na zakup sprzętu i oprogramowania do utrzymywania serwera lub hostingu. Bot HaasBot wspiera większość głównych giełd kryptowalut: Binance, BitMEX i wiele innych.

Usługa bota tradingowego HaasOnline dostarcza, nawet w najmniejszym pakiecie, szereg ciekawych rozwiązań. Automatyczne konfiguracje pozwalają na tworzenie i utrzymywanie portfolio kryptowalut i wykonywanie zaprogramowanych zleceń (również w połączeniu z TradingView). Dostępne jest też zaprogramowanie akumulacji kryptowaluty, różnego rodzaju warunkowe zlecenia, strategie skalpowania rynku, handel w oparciu o trendy i wiele innych opcji.

Jedną z wyróżniających opcji są różnego rodzaju ubezpieczenia na wypadek stratnych transakcji. Zadziałają one jeśli system obliczy, że wykonanie strategii zakończy się stratą. Wtedy przerywane jest działanie bota i unika się straty. Inwestorzy z innych rynków z pewnością docenią wykresy znane z tradycyjnych giełd. Wypróbuj bota HaasBot ze zniżką za $45/mies.

Usługa wydaje się na pierwszy rzut oka droższa od konkurencji, ale w pakiecie znajdzie się również:

 • testowanie strategii,
 • dostęp do ubezpieczenia (!),
 • nielimitowane transakcje i brak opłat,
 • dostęp do 22 giełd,
 • wsparcie,
 • $100 voucher na usługi dodatkowe (cloud).

Bot tradingowy 3commas

Bot tradingowy 3commas również ma ofertę darmowego trial, po czym płaci się jedynie 29 dolarów. WIele opcji, w tym smart terminal, który pozwala na łatwe korzystanie z bota.

3commas to bot tradingowy rozwijany już od kilku lat. Od tamtej pory baza klientów wciąż rośnie, a zespół dodaje nowe funkcjonalności. Bot szczyci się posiadaniem najbardziej użytecznego terminala, w którym kontroluje się bazowe parametry handlu kryptowalutami.

Niektóre z nich to: automatyczne podążanie za trendem w celu maksymalizacji zysku, mechanizmy korzystające z TradingView, działające zarówno podczas hossy, jak i bessy, QFC Luc, optymalizacja pomiędzy kryptowalutami i inne. Warto zapoznać się z opiniami użytkowników. Niektórzy skarżyli się na działanie stop lossów, a większość była zachwycona możliwością automatyzacji wielu czynności podczas tradingu.

Bardzo przydatną opcją jest możliwość testowania portfolio i strategii na podstawie przyjętych parametrów rynkowych. Najniższy pakiet to jedyne $29 na miesiąc, a rozwiązanie można przetestować za darmo przez 3 dni. Wypróbuj bota 3commas za darmo!

Inne boty tradingowe warte uwagi

GunBot to popularny bot tradingowy, który wspiera duże giełdy kryptowalut, w tym giełdę Binance. To kolejne miejsce, które może poszczycić się wartościową społecznością. Pełna wersja bota jest droga i kosztuje kilka tysięcy złotych, ale organizowane są czasem promocje. Dodatkowo, jest to oprogramowanie wymagające instalacji na komputerze systemem operacyjnym Windows, Mac, Unix lub serwerze.

ProfitTrailer to kolejny bot z wieloma użytkownikami. Wspiera jedynie kilka giełd i jest wśród nich Binance. Tak, jak w przypadku poprzedniego bota, jest trudniejszy w obsłudze. Wymaga on instalacji oprogramowania na komputerze lub na serwerze. Bot pozwala na automatyzację transakcji opartych o wskaźniki oraz bardziej skomplikowanych strategii. Cena pakietu podstawowego to 499 euro.

Zenbot to rozwiązanie Open Source, dodatkowo wspierany przez AI, dzięki czemu może być użyty do automatyzacji arbitrażu i HFT.

Autonio to zdecentralizowana aplikacja do automatycznego tradingu, wspierana przez AI. To, co odróżnia ją od innych rozwiązań to fakt emisji ICO i napędzanie ekosystemu aplikacji za pomocą tokenu NIO (w technologii ERC-20). Dodatkowo oferuje rynek rozwiązań tradingowych, gdzie użytkownicy mogą sprzedać swoje skuteczne strategie. Aktualnie projekt ewoluował w Fundację robiącą dużo więcej niż dostarczanie produktu tradingowego.

Bot tradingowy Intralogic to polska propozycja, która jest dedykowana dla giełdy Binance. Umożliwia kopiowanie transakcji innych użytkowników, różnego rodzaju filtrowanie i wspomaganie podejmowania decyzji. Ciekawą opcją jest możliwość podejrzenia najbardziej zyskownych użytkowników serwisu.

Warto wspomnieć o porzuconym niestety projekcie Gekko. Było to rozwiązanie Open Source, które mogło być dostosowywane do potrzeb dzięki swojej nadzwyczajnej elastyczności. Gekko to jeden z najbardziej popularnych botów automatyzujących trading. Udostępnia dodatkowo dużą bazę wiedzy w postaci instrukcji video na Youtube. Najczęstsze sposoby użytkowania Gekko to zbieranie danych z rynków kryptowalut, obliczanie wskaźników, wykonywanie określonych zleceń na rynkach, symulowanie zleceń, obliczanie zysku i ryzyka, zarządzanie danymi historycznymi i symulowanie zachowania rynku na ich podstawie, generowanie wizualizacji na podstawie danych. Gekko obsługuje się za pomocą dostępnego interface webowego.

Aby kupić boty do handlu na rynkach kryptowalut należy również zarejestrować się na giełdzie kryptowalut, na której będzie dokonywany handel. Wybierz bota według swoich potrzeb.

Czy na botach do tradingu da się zarobić?

Skąd biorą się pieniądze, które wygrywają spekulanci używający botów do tradingu lub innych systemów automatycznego tradingu? Zastanówmy się jakie warunki muszą być spełnione, żeby doszło do transferu zasobów pomiędzy wszystkimi stronami transakcji. Najpierw rozważmy kwestię zdobycia przewagi.

Ze względu na to, że od każdej transakcji pobierana jest prowizja, warto wyjść od tej kwestii. Co się stanie, jeśli inwestor nie jest w stanie zarobić wystarczająco dużo, żeby pokryć prowizję od tradingu? Albo z jakiegoś powodu nie uzyskuje odpowiedniego wolumenu, żeby otrzymać indywidualne warunki? W takiej sytuacji pieniądze prędzej czy później zostaną zakumulowane u brokera.

Jest to wyjściowa sytuacja, która zdarza się najczęściej. W jaki sposób można zdobyć przewagę nad brokerem i drugą stroną transakcji? Wyliczmy kilka przykładowych dróg:

 • nisko ryzykowne strategie arbitrażowe,
 • wykorzystanie nieefektywności rynkowych za pomocą analizy newsów,
 • wykorzystanie nieefektywnych wycen fundamentalnych,
 • wykorzystywanie błędów spekulantów,
 • wykorzystywanie błędów market makerów i brokerów,
 • wykorzystanie błędów spekulantów na podstawie meta analizy technicznej.

Nisko ryzykowne strategie arbitrażowe na rynkach kryptowalut

Do strategii arbitrażowych potrzeba kont na wielu giełdach kryptowalut (wybierz co najmniej te trzy giełdy, które rekomendujemy) oraz modelu analizującego ceny i ekonomiczny sens wykorzystania różnic cenowych. Kapitał rozdziela się na wiele giełd kryptowalut i zajmuje się wstępną pozycję na walutach o największej płynności. Następnie model analizujący porównuje ceny w czasie rzeczywistym i dokonuje transakcji kupna i sprzedaży na różnych giełdach. W przypadku udanego arbitrażu, kapitał inwestora powiększa się o drobną kwotę w aktywie, gdzie korzystna różnica cenowa pozwoliła na dokonanie transakcji.

Wyróżniamy kilka procedur, które można rozważy. Jeśli posiadamy wiele różnych kryptowalut, często wystarczy sprzedać posiadane środki w mniej popularnej kryptowalucie na jednej giełdzie (tam, gdzie wycena jest wyższa) i jednocześnie dokonać zakupu, za tę samą kwotę bazowej kryptowaluty na giełdzie, gdzie kryptowaluta jest tańsza. W ostatecznym rozrachunku inwestor powiększa swój stan posiadania w tej kryptowalucie z tą różnicą, że ta minimalnie większa kwota znajduje się na innej giełdzie (tam, gdzie cena była niższa). Warto wcześniej przeliczyć prowizje, które zostaną zapłacone na obu giełdach i koszty ewentualnego transferu lub wypłaty z drugiej giełdy.

Wykorzystanie nieefektywności rynkowych za pomocą analizy newsów

Wielu inwestorów podejmuje decyzje inwestycyjne na podstawie informacji płynących z mediów. Może to dziwić doświadczonych spekulantów, którzy znają dużo szerszy wachlarz źródeł istotnych informacji dotyczących handlowanego instrumentu. Tym niemniej, można wykorzystać fakt podążania stada inwestorów za nagłówkami lub komunikatami z social mediów.

W czasach przed automatyzacją tradingu, inwestor podejmował decyzję według swojej strategii. Po zapoznaniu się z informacją lub jej potencjalnym wpływie na cenę, otwierał pozycje. Przewidywał przyszłe reakcje i oczekiwał od inwestorów reagujących na newsy konkretnego zachowania i ruchów rynkowych.

Jeśli jego przewidywania się sprawdziły, zgarniał zysk z ruchu cen. W dobie automatyzacji, zadanie to zostało przekazane do systemów i modeli komputerowych. Sieć neuronowa uczy się oceniać sentyment newsów analizując naturalny język nagłówków, komunikatów oraz komentarzy.

Odpowiednio szybko rozpoznany sentyment służy do określenia prawdopodobieństwa utrzymania, zakończenia lub rozpoczęcia trendów oraz zajęcia pozycji przed inwestorami, którzy nie dysponują takimi modelami. Jakie są komunikaty rynkowe, które wywołują dużo emocji i są potencjalnymi źródłami zmian trendów? To przykładowo komunikaty oficjeli Banku Rezerwy Federalnej, głów państw i banków centralnych, prezesów firm, pracowników urzędów nadzoru finansowego państw i organizacji, wpływowe postaci ze świata finansów, etc.

Gdzie szukać przewagi w handlu botami tradingowymi? Kto jest przeciwnikiem, jak zdobyć mniejsze opłaty?

Wykorzystanie nieefektywnych wycen fundamentalnych

Drobne nieefektywności wycen spółek, walut, obligacji, instrumentów finansowych zdarzają się cały czas. Są wynikiem tymczasowego rozdźwięku pomiędzy wyceną fundamentalną a aktualnym sentymentem inwestorów. Sentyment inwestorów, poprzez emocjonalne podejście, jest w stanie zakrzywić postrzeganie instrumentów finansowych i ich wycen. Dzieje się to do tego stopnia, że można z wysokim prawdopodobieństwem założyć powrót w odpowiednim do strategii inwestycyjnej czasie do realnej, średniej wyceny. Kwestie horyzontu czasowego oraz dynamiki ruchów powrotnych, wraz z prawdopodobieństwem kontynuacji trendu oblicza model, uczący się na przeszłych i aktualnych ścieżkach cen.

Wykorzystanie błędów spekulantów

Wszyscy popełniają błędy, a jednym z zadań spekulanta jest “czyszczenie” rynku ze źle zainwestowanych pieniędzy. Dzieje się to ze szkodą dla inwestorów popełniających błędy. Nie mniej jednak zgodnie z niezbyt powszechnie znaną zasadą, kapitał traci się nie w chwili zamknięcia stratnej transakcji, ale w chwili zawarcia błędnej transakcji. Następuje wtedy tzw. betrayal of capital, czyli pozostawienie kapitału samego sobie, bez opieki uważnego właściciela.

Zamknięcie stratnej pozycji jedynie odkrywa fakt niewłaściwie ulokowanych środków. Jest wiele rodzajów błędów, które mogą być wykorzystane przez zautomatyzowane systemy. Jednym z najmniej ryzykownych i kosztownych jest bot pilnujący długi koniec arkusza zleceń, polujący na błędy przy wpisywaniu kwot i zaokrągleń. Są przypadki pomyłek w liczbie miejsc dziesiętnych, zamiany kropek i przecinków czy liczbie jednostek opłaty transakcyjnej.

Dodatkową trudność sprawiają skomplikowane adresy kryptowalut czy przeliczenie opłaty transakcyjnej na liczbę bajtów/kilobajtów. Jedną z mniej wykorzystywanych kategorii błędów spekulantów jest ustawianie się pod wydarzenia, które nie mają w ostatecznym rozrachunku dużego impaktu.

Często są to emisje tokenów, dywidendy, wprowadzenie tokenów na giełdy lub zdjęcie listingów. W przypadku dywidendy zdarzają się sytuacje, w których wartość tokenów wzrasta wielokrotnie więcej niż przyszła wypłata. Po wypłacie cena wraca do niższych poziomów, zostawiając co bardziej zachłannych z długoterminową stratą.

Gdzie należy szukać przewagi handlując z dźwignią na rynku Bitcoin i Ethereum? Arbitraż, skalpowanie, wskaźniki analizy technicznej to początek drogi.

Wykorzystanie błędów market makerów i brokerów

Ta kategoria niesie ze sobą nietypowe zagrożenie. Brokerzy i market makerzy są w stanie w niektórych przypadkach odwrócić transakcję, żeby chronić swoje interesy. Do tej kategorii można zaliczyć kwestie dotyczące prowizji, zarówno płacenia niższych stawek, zwroty, jak i wykorzystywanie regulaminowych okazji do ograniczenia opłat.

Zarządzanie wielkością pozycji często pozwala na wykorzystanie luk lub błędów w arkuszu zleceń, szczególnie na mniej płynnych rynkach. W przypadku niszowych kryptowalut, które pozwalają na łączenie funkcji potwierdzania transakcji w blockchain z byciem market makerem, dochodzi potencjalnie zyskowna strategia spekulacyjna, polegająca na utrzymywaniu węzła w sieci danej kryptowaluty i market makera.

W przypadku brokerów, najczęściej wykorzystywanymi błędami są:

 • manipulacje arkuszami zleceń na niepłynnych rynkach,
 • budowanie ścieżek cen, mające zachęcić spekulantów do zajmowania niekorzystnych pozycji,
 • manipulowanie ceną w celu osiągnięcia poziomów pozwalających na arbitraż, etc.

Wykorzystanie błędów spekulantów dzięki meta analizie technicznej

To jeden z najpopularniejszych sposobów na spekulacje dla tych, którzy znaleźli się na wyższym poziomie tradingu. Wg guru inwestycyjnego Howarda Marksa, myślenie drugiego poziomu wymaga od spekulanta określenie, co myśli jego przeciwnik, zamiast jedynie opisać sytuację dla siebie i ocenić prawdopodobieństwo sukcesu dla poszczególnych pozycji.

Wyrysowanie odpowiedniej ścieżki ceny na wykresie i sprowokowanie inwestorów posługujących się analizą techniczną do zajęcia niekorzystnej pozycji na podstawie takiego sygnału to jedna z podstawowych metod spekulacji kogoś, kto dysponuje odpowiednim kapitałem. W przypadku kryptowalut, nawet niewielki kapitał może ruszyć kursem mniej płynnych tokenów. Szczególnie, jeśli są dostępne na mniej popularnych giełdach, gdzie większość arkusza zleceń stanowią pozycje market makera.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem tradingu automatycznego za pomocą botów?

Każdy inwestor wie, że ponosi sto procent odpowiedzialności za stan swojego kapitału. Do skutecznego handlu automatami do tradingu należy opanować zarządzanie kapitałem, rozpoznawanie ryzyka i wybieranie zyskownych transakcji w taki sposób, żeby zysk przewyższył ponoszone koszy i straty. Należy ciągle się uczyć i poznawać nowe metody handlu, nowe sposoby na zdobywanie przewagi, uzyskiwanie dźwigni, zabezpieczenie kapitału.

Ryzyko handlu botami tradingowymi

Ryzyko, które istnieje zawsze, gdy powierzamy nasze pieniądze komuś przejawia się również i tutaj. Choć najczęściej będzie to dotyczyło przechowywania pieniędzy w portfelu giełdy kryptowalut, nie powinno to zmniejszyć czujności inwestora.

Straty wynikające z nieprawidłowego działania bota to fakt, z którym należy się liczyć. Dziedzina zautomatyzowanego inwestowania jest bardzo świeża, a rozwiązania nie miały wystarczająco dużo czasu, żeby zostać przenikliwie sprawdzone przez wielu traderów. Istnieje również ryzyko wycofania się z rynku twórcy bota, przez co można stracić pieczołowicie przygotowywaną konfigurację lub opracowywane strategie. Ten ostatni aspekt był wielokrotnie ćwiczony w przypadku botów grających na rynkach forex.

Ryzyko niedostosowania konfiguracji i strategii do warunków rynkowych to niebezpieczeństwo, z którym każdy spekulant będzie miał prędzej czy później do czynienia. Pułapek, które są zastawiane na nieuważnych jest sporo. W pierwszej linii to flash crash, polowanie na stop lossy, rynkowe manipulacje na niskiej płynności, wykorzystywanie formacji analizy technicznej to tylko pierwsze z brzegu zjawiska. Każdy handlujący botami do tradingu, szczególnie z dźwignią, stanie przed dylematem dotyczącym ustalania wielkości pozycji i ilości kapitału, które powinno się przeznaczać na pojedyncze transakcje.

Podatki przy handlu botami tradingowymi

Nie jesteśmy doradcami podatkowymi i nasze artykuły nie mogą być traktowane jako porada podatkowa. Podatki trzeba płacić wg obowiązującego prawa. Jeśli prawo stanowi, że opodatkowane są wszystkie transakcje na rynku, warto rozważyć… zmianę rezydencji podatkowej lub rezygnację z aktywności na rynku. Wszelkie dochody z handlu kryptowalutami należy zgłaszać w rozliczeniu podatkowym, zgodnie z przepisami prawa.

Podsumowanie tematu botów tradingowych dla początkujących

To, o czym koniecznie trzeba pamiętać, to fakt, ze boty tradingowe to nie jest rozwiązanie do zarabiania pieniędzy na autopilocie. Potrzeba naprawdę sporo pracy, nabierania doświadczenia i umiejętności technicznych i rynkowych, żeby wypracować, a potem ustawicznie wykorzystywać przewagę nad innymi uczestnikami rynku.

Na szczęście nie ma konieczności długoterminowego przywiązywania się do szczególnych rozwiązań. Stąd pomysł, żeby przetestować konta na wielu giełdach kryptowalut i wypróbować wiele rozwiązań, botów i usług, w celu wybrania najlepszej.

Zdecydowanie warto też dołączyć do grup w mediach społecznościowych, które będą stanowiły wsparcie merytoryczne i techniczne. Pamiętajcie, żeby z rozsądkiem używać swojego kapitału, dobierać stawki odpowiednio do współczynnika zysku do ryzyka. Zmieniajcie się na lepsze razem z nigdy nie zasypiającym rynkiem. Powodzenia!

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!