Junk silver w Polsce. Gdzie i jak kupić tanie srebro?

Junk silver czyli tanie, “śmieciowe” srebro po cenie minimalnie powyżej wartości rynkowej samego metalu to mało popularny temat w Polsce. W krajach anglosaskich kupowanie junk silver jest częstą metodą inwestowania w srebro. W Polsce z kolei mało osób zdaje sobie nawet sprawę z tego, które monety zawierają srebro i ile jest ono warte. Junk silver powinno spełniać dwa warunki:

  • nie ma dodatkowej wartości numizmatycznej,
  • jest na sprzedaż po cenie bliskiej ceny “spot”.

Junk silver nie posiada wartości powyżej zawartości srebra. Sam fakt jednak, że najczęściej są to monety o niskich nominałach i małej wadze, świadczy o ich użyteczności. Srebro inwestycyjne występuje najczęściej w rozmiarze wyższym niż jedna uncja trojańska oraz najwyższej próbie 999. Junk silver z kolei to często małe monety o wadze mniejszej niż 20-30 gram oraz zawartości srebra od 30% do 95%.

Pułapka numer jeden to szukanie wartości numizmatycznej w junk silver. Jeśli ona tam jest, to automatycznie to srebro przestaje być “śmieciowe”.

Pułapka numer dwa to kupowanie junk silver zbyt drogo. Ze względu na brak dodatkowej wartości, cena junk silver powinna być prawie równa cenie rynkowej srebra, a nawet trochę niższa, ze względu na ryzyko.

Junk silver w skrócie? Aktywnie szukaj taniego srebra.

Tanie srebro jest dostępne w Polsce w wielu formach. Potrzeba zatem sporej wiedzy, żeby je znaleźć, ocenić i odkryć jego prawdziwą wartość. Poszukiwania taniego srebra junk silver rozpoczynamy w sklepach numizmatycznych i tamtejszych wyprzedażach.

Następnie szukamy w lombardach i na targach. W internecie przeglądamy portale aukcyjne oraz serwisy z ogłoszeniami. Warto skontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą i negocjować cenę. Często też część kolekcji nie trafia do internetu.

Moneta 25 centów USA z 1964 zawierała aż 90 procent srebra. Jest to świetna metoda na zbieranie fizycznego srebra.
Amerykańska 25 centówka z 1964 to przykład junk silver. Podniszczona moneta jest warta tyle, ile zawarte w niej srebro.

Zalety inwestowania w junk silver

Junk silver ma wiele zalet, ale najważniejsze jest to, że jest tanie. Niektórzy traktują inwestycję w srebro jako ubezpieczenie na gorsze czasy lub nawet zabezpieczenie na wypadek wielkiego kryzysu. Czy te przewidywania mają szansę się sprawdzić?

Tanio tak, że prawie za darmo

Jest cały zestaw typów monet, które nie mają wcale premium ponad zawarte w nich srebro. Co więcej, niektóre monety kosztują dokładnie tyle, co zawartość srebra, co sprawia, że niejako za darmo dostajemy miedź, cynk czy nikiel, z którego mogą się składać. Taka sytuacja najczęściej występuje w czasach, gdy srebro i złoto nie są popularnymi inwestycjami, a “ulica” inwestuje w akcje lub nieruchomości.

Jest nominał taniej, srebrnej monety? To dobry znak

Ważną zaletą niektórych srebrnych monet jest fakt, że mają nominał i nominalną wartość. Chociaż często jest to jedynie cząstka wartości, na przykład srebrna ćwierć dolarówka jest nominalnie warta, no właśnie, ćwierć dolara, czyli 25 centów, a zawarte w niej srebro prawie trzy dolary. Fakt posiadania nominału może mieć znaczenie w kwestiach zapłaty podatku od transakcji lub przewozu monet przez granicę.

Rozpoznawalność ułatwi późniejszą sprzedaż

Monety junk silver są również lepiej rozpoznawalne niż sztabki lub monety bulionowe. Często przypominają nawet aktualne obiegowe monety, jak w przypadku amerykańskiego, taniego srebra. Dzięki temu łatwiej jest je sprzedać i prawdopodobieństwo, że kupujący zakwestionuje oryginalność monety jest mniejsze.

Podzielność srebra zapewnia elastyczność

Ważną zaletą jest możliwość łatwego podzielenia zgromadzonego junk silver na mniejsze pakiety. W porównaniu do kilowej sztabki, która może zostać sprzedana tylko w jednym kawałku, dużo łatwiej podzielić 150 srebrnych monet 25 centów.

Niektórzy docenią dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, które daje posiadanie junk silver. W przypadku bardzo mało prawdopodobnego wydarzenia, jakim jest depresja gospodarcza i kryzys walutowy, junk silver ma dużą szansę stać się poszukiwanym medium wymiany i prawdopodobnie bardzo dobrze przechowa wartość.

Współczesne srebrne monet również można dostać po cenie kruszcu jako junk silver.
Niemieckie srebrne monety kolekcjonerskie lub okolicznościowe są często sprzedawane za cenę zawartego w nich srebra. Szczególnie, jeśli miały duży nakład.

Wady inwestowania w junk silver

Jakie są minusy kupowania taniego srebra? Są powody dla których te inwestycje są rzadkie wśród zwykłych ludzi. Zajmują się nimi głównie ci, którzy mają czas na studiowanie szczegółów rynku i mają plan dostępu do monet spełniających kilka ważnych warunków.

Największa wada inwestowania w srebro to… VAT

Zakup srebra w Polsce wiąże się z zapłatą podatku VAT w wysokości 23%. W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, jest to bardzo dużo, nie wspominając już na przykład o USA, gdzie tego podatku nie ma.

Czy da się tego uniknąć? Tak, ponieważ wg aktualnych przepisów, srebro inwestycyjne w postaci monet inwestycyjnych sprzedaje się stosując VAT marża. Oznacza to, że podatek VAT zostanie naliczony jedynie od marży, którą nalicza sprzedający. Sprzedawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z takiej sprzedaży.

Zakup srebra w Niemczech

Jak to jest w innych krajach? W Niemczech do 2014 VAT na srebro wynosił jedynie 7%, stąd po junk silver jeździło się do Drezna lub Berlina. Po 2014 stawka została zwiększona do 19%, więc różnica stała się istotna jedynie przy zakupie większych ilości.

Zakup srebra w Estonii

Krótko mówiąc, srebro w Estonii można kupić… bez podatku VAT. Warunków jest jednak kilka, z których najważniejszy to konieczność osobistego odbioru zakupionego Ag. Oznacza to, że sklepy nie mogą aktywnie wysyłać towaru, a kurier dowożący towar musi zostać załatwiony przez nabywcę.

Kiedy zaczyna się opłacać podróż do Estonii? Jeśli w Polsce srebro kosztuje 10% drożej (na VAT marży), niż w Estonii, można dokonać prostych obliczeń. Zakupy za 10000 zł oznaczają potencjalne 1000 zł oszczędności. Oznacza to, że na przykład wakacyjny weekend w Tallinie, połączony z zakupem 500 sztuk używanych monet zawierających w przybliżeniu jedną uncję srebra, to kilka tysięcy złotych oszczędności.

Junk silver jest trudno dostępne w niskich cenach?

Początkujący inwestorzy napotkają problem już na starcie. Gdzie szukać taniego srebra? Często jest tak, że srebro jest tanie nie bez powodu. Monety mogą być zniszczone, ich pochodzenie lub oryginalność może być niepewna lub po prostu nie ma na nie popytu.

Czy warto kupić tanie srebro w biżuterii?

Srebrna biżuteria bardzo rzadko jest w cenie srebra, które zawiera. Dodatkowo trzeba później ponieść koszt przetopu srebra i doprowadzenie go do postaci, w której ktoś będzie chciał je od nas odkupić.

Numizmatyczne pułapki junk silver

Bez specjalistycznej wiedzy na temat historii i numizmatyki można dać się złapać na złudzenie dodatkowej wartości wynikającej z rzadkości, starości lub innych czynników. W przypadku monet z bogatą historią, jak monety amerykańskie, nawet drobne różnice w roczniku, mennicy, stanie zachowania mogą prowadzić do różnych wycen.

Jak wygląda jedna z najprostszych zasadzek? To porównywanie monet z takimi, które są w lepszym stanie zachowania i wnioskowanie na tej podstawie o ich wartości. W skrócie, zakup monet w gorszym stanie wizualnym i fizycznym nie oznacza wzrostu wartości i zysków. Pułapką jest wiedza, że moneta tego samego typu i rocznika w najlepszym stanie zachowania jest warta bardzo dużo. Niestety, często monety w gorszej kondycji nigdy nie osiągają wysokich cen.

Półdolarówki USA są od wielu lat rzadko spotykane, ale jako junk silver można je dostać w wielu sklepach numizmatycznych.
Srebrne monety są często podniszczone i zużyte. Warto o tym pamiętać i zapoznać się z wagą monety, bo srebra może być w niej trochę mniej!

Gdzie kupić tanie srebro?

Warto zacząć zdobywać doświadczenie od wizyt w sklepach numizmatycznych. Można tam obejrzeć przykładowe monety i zapoznać się z wyglądem, wagą i innymi parametrami sprawdzonych przez profesjonalistę przykładów junk silver. W celu nabrania doświadczenia, warto kupić przykładowe, “pewne” egzemplarze, które posłużą do porównywania późniejszych zakupów.

Później przychodzi czas na zakupy na portalach aukcyjnych, takich jak Allegro. W Polsce jest to źródło polskich srebrnych monet współczesnych, srebrnych monet z czasów PRL, monet przedwojennych ze srebra. Warto regularnie przeglądać oferty monet zagranicznych.

Portale z ogłoszeniami to kolejne miejsce, gdzie znajdziemy monety junk silver z różnych krajów. Warto jednak podchodzić do okazji z dozą nieufności, ponieważ liczba falsyfikatów jest bardzo duża, a promocje cenowe oznaczają zazwyczaj, że monety są nieoryginalne.

Za granicą najlepiej sprawdzić na start eBay. Jest tam ogromny wybór monet w różnych cenach i stanach zachowania. Warto pamiętać, że skalkulowanie inwestycji musi uwzględnić koszty przesyłki i ewentualnego cła.

Dla mieszkających w dużych miastach skarbnicą okazji mogą stać się lombardy. Srebrne monety spędzają w nich najczęściej bardzo dużo czasu, ponieważ jest na nie niski popyt. Otwiera to pole do negocjacji i do niższych cen.

Większość sklepów numizmatycznych i część lombardów prowadzi sprzedaż w internecie. Warto zapisać się na listę mailingową różnych sklepów i regularnie kontrolować, czy nie ma wyprzedaży konkretnego typu monet, który zbieramy lub chcemy mieć.

Jakie srebro jest dostępne tanio?

Ze względu na to, że junk silver pochodzi głównie z krajów anglosaskich, skupimy się najpierw na monetach z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady. Srebro można było znaleźć również w monetach w Szwajcarii, Meksyku i innych krajach na południe od Stanów Zjednoczonych. Wcześniej jednak Polska.

Junk silver z Polski

Czy w Polsce jest junk silver? Niestety, w takim rozumieniu, jakie panuje w innych krajach, w Polsce nie ma junk silver. Monety srebrne nie były w obiegu wystarczająco długo, w odpowiednim typie lub nie trafiły na konkretny okres w historii, aby pojawiło się to pojęcie.

Porównanie monet XXX lat prl. Polskie srebrne monety jako junk silver można dostać również w lombardach.
Porównanie monet 200 złotych XXX lat PRL. Na pierwszym planie wersja obiegowa, która spełnia kryteria junk silver.

Nie wszystko jednak stracone. W Polsce również można dostać srebrne monety w cenie zbliżonej do ceny zawartego w nich srebra.

Warto poszukać wśród najnowszych projektów srebrnych monet o nominale 20 złotych i 10 złotych. Jest co ogromny temat, ponieważ przez wiele lat rynek był zalewany dużą liczbą tych srebrnych numizmatów.

Kopalnią taniego srebra są monety PRL, takie jak XXX lat PRL (sprawdź nasze opracowanie, gdzie odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące popularnej mapki 30 lat PRL) czy Rocznica wojny z Faszyzmem. Z nowszych monet mamy monety z Papieżem Janem Pawłem II czy Piłsudskim.

Tanio można czasem kupić monety z okresu międzywojennego, takie jak monety z Piłsudskim czy monetę “Głowa kobiety”.

Junk silver z USA

Część monet amerykańskich sprzed 1970 jest srebrna. Kompozycja metalu zależy od nominału: Morgan and Peace dollars; Liberty Head “Barber,” Walking Liberty, Franklin i Kennedy half dollars; Liberty Head “Barber,” Standing Liberty i Washington quarters; Liberty Head “Barber,” Winged Liberty Head “Mercury” i Roosevelt dimes; oraz Jefferson “Wartime” nickels. Szczegółowy opis jest w przeglądzie monet amerykańskich.

1 Dollar – srebrne jednodolarówki

Jednodolarówki niedawno wróciły do współczesnego obiegu. Ich poprzedniczki są już jedynie przechowywane dla ich wartości numizmatycznej i zawartości srebra. Niektóre roczniki Morgan Dollarów można kupić po cenie zawartego w nich srebra!

  • Morgan (1878-1904 i 1921) 90% srebra
  • Peace (1921-1928 i 1934-1935) 90% srebra

Half-Dollars (50 centów) – srebrne półdolarówki

Półdolarówki są rzadkie w obiegu, ale można dostać je w wielu bankach w Stanach Zjednoczonych.

  • Liberty Head “Barber” (1892-1915) 90% srebra
  • Walking Liberty (1916-1947) 90% srebra
  • Franklin (1948-1963) 90% srebra
  • Kennedy (1964) 90% srebra
  • Kennedy (1965-1970) 40% srebra
Srebrna półdolarówka z Kennedym jest popularną monetą wśród zbieraczy. Zawartość srebra zależy od rocznika monety, warto zatem przyjrzeć się jej dokładnie!
Srebrny half dollar z USA

Quarters (25 centów) – srebrne ćwierćdolarówki

Ćwierćdolarówki zawierają w sobie sporo srebra. 25 centówki pasują do wielu automatów i przez dziesięciolecia były bardzo popularnym środkiem płatniczym w USA.

  • Liberty Head “Barber” (1892-1916) 90% srebra
  • Standing Liberty (1916-1930) 90% srebra
  • Washington (1932, 1934-1964) 90% srebra

Dimes (10 centów) – srebrne dziesięciocentówki

Dimes to najmniejsze monety wśród amerykańskiego junk silver. Dziesięć centów w Stanach Zjednoczonych nie kupi już nic, choć dawniej można było dostać za nią drobne przedmioty.

  • Liberty Head “Barber” (1892-1916) 90% srebra
  • Winged Liberty Head “Mercury” (1916-1945) 90% srebra
  • Roosevelt (1946-1964) 90% srebra

Nickels (5 centów) – srebrne pięciocentówki

Tu ciekawostka. Nickels, jak sama nazwa wskazuje z niklu, były przez parę lat srebrne. Było to w czasie drugiej wojny światowej, kiedy nikiel był bardziej potrzebny w przemyśle. Można je odróżnić od zwykłych oglądając rewers, na którym znajduje się wielki znak mennicy. Mają również bardziej niebieskawy kolor.

  • Jefferson “Wartime” (1942 (część nakładu)-1945) 35% srebra

Junk silver z Wielkiej Brytanii

Monety z zawartością srebra były produkowane w UK przed 1946. W ich skład wchodzą: Edward VII, George V i George VI crowns (jednostka monetarna o wartości 5 szylingów), Victoria, Edward VII, George V and George VI half crowns, florins, shillings, six pences (sześciopensówki), i three pences (trzypensówki).

Crowns

  • Victoria(2nd & 3rd portraits) (1887-1900) 92.5% srebra
  • Edward VII (1902) 92.5% srebra
  • George V (1927-1936) 50% srebra
  • George VI (1937) 50% srebra

Half Crowns

  • Victoria (1837-1901) 92.5% srebra
  • Edward VII (1902-1910) 92.5% srebra
  • George V (1911-1919) 92.5% srebra
  • George V (1920-1936) 50% srebra
  • George VI (1937-1946) 50% srebra

Florins (2 Shillings)

  • Victoria (1849-1901) 92.5% srebra
  • Edward VII (1902-1910) 92.5% srebra
  • George V (1911-1919) 92.5% srebra
  • George V (1920-1936) 50% srebra
  • George VI (1937-1946) 50% srebra

Shillings

  • Victoria (1838-1901) 92.5% srebra
  • Edward VII (1902-1910) 92.5% srebra
  • George V (1911-1919) 92.5% srebra
  • George V (1920-1936) 50% srebra
  • George VI (1937-1946) 50% srebra

Six Pences

  • Victoria (1837-1901) 92.5% srebra
  • Edward VII (1902-1910) 92.5% srebra
  • George V (1911-1919) 92.5% srebra
  • George V (1920-1936) 50% srebra
  • George VI (1937-1946) 50% srebra

Three Pences

  • Victoria (1838-1901) 92.5% srebra
  • Edward VII (1902-1910) 92.5% srebra
  • George V (1911-1919) 92.5% srebra
  • George V (1920-1936) 50% srebra
  • George VI (1937-1945) 50% srebra

Junk silver z Kanady

Kanadyjskie monety junk silver są jeszcze mniej popularne, niż amerykańskie czy brytyjskie. Szukamy monet sprzed 1968.

1 Dollar

  • Voyageur Dollar (1935-1967) 80% srebra

Half-Dollars (50 centów)

  • Half Dollar (1908-1919) 92.5% srebra
  • Half Dollar (1920-1967) 80% srebra

Quarters (25 centów)

  • Quarter (1908-1910) 92.5% srebra
  • Quarter (1910-1919) 92.5% srebra
  • Quarter (1920-1952) 80% srebra
  • Quarter (1953-1967) 80% srebra
  • Quarter (1967-1968) 50% srebra

Dimes (10 centów)

  • Dime (1858-1910) 92.5% srebra
  • Dime (1910-1919) 92.5% srebra
  • Dime (1920-1966) 80% srebra
  • Dime (1967) 80% srebra
  • Dime (1967, 1968) 50% srebra

Nickels (5 centów)

  • Nickel (1858-1901) 92.5% srebra
  • Nickel (1902-1910) 92.5% srebra
  • Nickel (1911-1919) 92.5% srebra
  • Nickel (1920-1921) 80% srebra
Kanadyjskie monety nie są zbyt popularne w Polsce. Tradycja wybijania srebrnych monet pasuje tam do anglosaskiego zwyczaju.
W poszukiwaniu okazji warto sprawdzić monety jednouncjowe z Kanady ze starszych roczników. Te, które straciły blask lub mają zabarwienia są tańsze.

Junk silver ze Szwajcarii

Pomimo bliskości geograficznej Szwajcarii z Polską, inwestowanie w srebrne szwajcarskie monety nie jest popularne. Można jednak wybrać spośród wielu nominałów, które, jak w przypadku monety 5 franków, były wybijane aż do 1969.

5 Franken

  • 5 Franken (1850-1874) 90% srebra
  • 5 Franken (1888-1916) 90% srebra
  • 5 Franken (1922-1928) 90% srebra
  • 5 Franken (1931-1969) 83.5% srebra

2 Franken

  • 2 Franken (1850-1857) 90% srebra
  • 2 Franken (1860-1863) 80% srebra
  • 2 Franken (1874-1967) 83.5% srebra

1 Franken

  • 1 Franken (1850-1857) 90% srebra
  • 1 Franken (1860-1861) 80% srebra
  • 1 Franken (1875-1967) 83.5% srebra

1/2 Franken

  • 1/2 Franken (1850-1851) 92.5% srebra
  • 1/2 Franken (1875-1967) 83.5% srebra

20 Rappen

  • 20 Rappen (1850-1851) 15% srebra
  • 20 Rappen (1858) 15% srebra
  • 20 Rappen (1859) 15% srebra

10 Rappen

  • 10 Rappen (1850-1851) 10% srebra
  • 10 Rappen (1870-1873) 5% srebra
  • 10 Rappen (1875-1876) 10% srebra

5 Rappen

  • 5 Rappen (1850-1851) 5% srebra
  • 5 Rappen (1872-1873) 5% srebra
  • 5 Rappen (1874-1877) 5% srebra

W przypadku junk silver ze Szwajcarii nietypowa sytuacja polega na tym, że nawet małe nominały miały w XIX wieku niewielką zawartość srebra.

Czy warto kupować junk silver, czyli tanie srebro inwestycyjne?

Dla początkującego, junk silver ogranicza się do monet zawierających srebro, które są już wycofane z obiegu i mają wartość głównie ze względu na zawartość tego kruszcu.

Inwestowanie w srebro, a w szczególności w “junk silver”, ma wiele zalet:

  1. Ochrona przed inflacją: W czasach niepewności gospodarczej, srebro, podobnie jak złoto, jest uważane za “bezpieczną przystań”. Można go traktować jako ubezpieczenie przeciwko inflacji i niestabilności walutowej.
  2. Dostępność: “Junk silver” jest łatwy do zdobycia, co czyni go doskonałym wyborem dla początkujących inwestorów.
  3. Podział: Można kupić małe ilości “junk silver”, co daje możliwość zakupu ludziom z mniejszym kapitałem.
  4. Płynność: “Junk silver” ma uniwersalną wartość, ponieważ jest oceniany na podstawie zawartości srebra, a nie na wartości nominalnej monety. Dzięki temu jest łatwy do sprzedaży.
  5. Wartość historyczna: Monety te mają często wartość kolekcjonerską, która może przekraczać wartość samego srebra.

Szukając taniego “junk silver”, możesz skierować swoją uwagę na te miejsca:

  • Miejsca aukcyjne online: Portale takie jak eBay czy Allegro oferują szeroki wybór taniego srebra.
  • Sklepy numizmatyczne: Można tam znaleźć różnorodne monety srebrne, w tym “junk silver”.
  • Targi numizmatyczne: Są doskonałym miejscem do nawiązania kontaktów i znalezienia ciekawych ofert. Sprawdzajcie pudełka z przecenionymi monetami, które długo nie mogą się sprzedać.
  • Sklepy z antykami i antykwariaty: Często mają w swojej ofercie stare monety, które mogą zawierać srebro.
  • Skupy złota i srebra, takie jak lombardy: Często oferują różne monety srebrne, które czasem można dostać po cenie srebra.
  • Portale ogłoszeniowe: Użytkownicy często sprzedają tam swoje kolekcje monet.
  • Aukcje bankructw: Czasem można tam znaleźć tanie srebro.
  • Kluby i stowarzyszenia numizmatyczne: Członkowie często wymieniają się monetami lub oferują je na sprzedaż.

Na pytanie czy warto zainwestować w junk silver każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć samodzielnie. Najwięcej można wygrać, gdy uda się zbudować solidną wartość po niskiej cenie.

Jak? Na przykład kupić srebrne monety z upustem lub odkryć numizmatyczną wartość w monecie junk silver. Wtedy inwestycja ma większy sens. Dla takich okazji warto gromadzić wiedzę oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!