Niepotwierdzona transakcja Bitcoin utknęła. Co robić?

Wzrost popularności kryptowalut oznacza, że coraz więcej ludzi przesyła tokeny. Rywalizują oni o szybkie potwierdzenie wysyłki, ponieważ miejsce w księdze transakcji Bitcoin jest ograniczone. W konsekwencji, wszyscy płacimy więcej za potwierdzenie przesłania środków. Często, gdy chcemy oszczędzić, dotyka nas konieczność długiego oczekiwania na potwierdzenie. Przytrafia się wtedy niepotwierdzona transakcja.

Jeśli masz czas, możesz poczekać nawet kilka dni na potwierdzenie transakcji. Często sieć jest mniej obciążona w nocy i można liczyć na to, że wtedy zostaną potwierdzone te tańsze transakcje. Jeśli niestety musimy dostarczyć pieniądze szybko, musimy działać.

Jak przyspieszyć potwierdzenie transakcji Bitcoin?

Jeśli wysłałeś transakcję ze zbyt niską opłatą (transaction fee) i trafiłeś na tłok w sieci, jest szansa na przyspieszenie transakcji. Z pomocą przychodzi mechanizm CPFP, czyli Child-Pays-For-Parent. To inaczej metoda “Dziecko Płaci Za Rodzica”.

Sposób polega na tym, że ze środków pozostałych z transakcji, która utknęła, tworzymy nową transakcję, tym razem na własny adres. Jakie warunki musi spełnić?

  • Opłata w kolejnej transakcji musi być zdecydowanie wyższe, żeby rzeczywiście kolejna transakcja została zrealizowana szybciej.
  • Aby w ogóle można było wysłać środki, z reszty z opóźnionej transakcji musi zostać wystarczająco środków, żeby przesłać cokolwiek (nawet 1 satoshi) plus zapłacić w całości nową, wyższą opłatę.
  • Pamiętajmy, że tą resztę z poprzedniego punktu wysyłamy do siebie na swój inny adres. Nie tracimy zatem środków, jedynie opłacamy dodatkową transakcję.

W jaki sposób niepotwierdzona transakcja przyspiesza?

Jak to zadziała? Protokół Bitcoina zakłada, że transakcja z danego adresu może zostać zrealizowana dopiero wtedy, gdy wcześniej potwierdzona zostanie poprzednia. Dzięki temu minerzy są zachęcani do ustawienia transakcji w następującej kolejności:

  1. Po odkryciu, że do potwierdzenia jest transakcja z wysokim fee, nasza “kolejna” transakcja zostaje ustawiona wysoko w kolejce.
  2. Gdy blockchain odkrywa, że do potwierdzenia drugiej konieczna jest “pierwsza” z niższym fee, ma większą zachętę, żeby dołączyć ją również do tego samego bloku.
  3. Pierwsza transakcja jest ustawiana przez minera wcześniej, niż “kolejna”.
  4. Jeśli blok jest pełny, miner może wykorzystać CPFP carve-out, aby ją jednak zmieścić.

Po wysłaniu drugiej transakcji pozostaje liczyć na to, że miner, który wspiera CPFP wykopie szybko blok i zdecyduje się na dołączenie naszych dwóch transakcji. A właściwie dołączy drugą transakcję, która ustawi przed sobą naszą pierwszą transakcję ze zbyt niską opłatą.

Czy da się coś zrobić, gdy nasze środki utkną i niepotwierdzona transakcja Bitcoin zajmuje dni lub tygodnie?

Minusem tego sposobu jest to, że zapłacimy za drugą, nieprzewidzianą transakcję. W dodatku będzie ona droższa, niż pierwsza.

Jakie są inne sposoby przyspieszenia transakcji BTC?

Dla zaawansowanych istnieje opcja RBF, czyli Replace By Fee. Jest to metoda, dzięki której można stworzyć na nowo wysłaną transakcję, zmieniając jednak opłatę na wyższą. Istnieją portfele i metody, które wspierają ten sposób. Jest to jednak trudne do osiągnięcia dla początkujących użytkowników.

Istnieją również skomplikowane sposoby anulowania transakcji, wykorzystujące charakterystyczne cechy portfeli i oprogramowania. Jest to jeszcze wyższy poziom skomplikowania i wymaga sporej wiedzy.

Co warto wiedzieć o wysyłaniu Bitcoinów?

Aby uniknąć długiego oczekiwania, warto sprawdzić wysokość aktualnych opłat. Większość portfeli, takich jak Wasabi czy Electrum oferuje optymalny poziom opłat transakcyjnych i pozwala dobierać go do przewidywanego czasu realizacji. Oznacza to, że możemy wybrać wysokość opłat, dzięki której transakcja “przejdzie” przykładowo po godzinie lub trzech.

Jakie są opłaty za transakcje Bitcoin?

Wysokość opłat Bitcoin sprawdzimy na Bitcoin Fees.

Warto również korzystać z sugestii poziomów opłat proponowanych przez portfel. Nie trzeba wysyłać transakcji aby poznać wysokość opłat transakcyjnych. Wystarczy najczęściej kliknąć w sekcję wysyłki transakcji aby zobaczyć orientacyjną liczbę satoshi.

Czy niepotwierdzona transakcja Bitcoin oznacza utratę pieniędzy?

Warto pamiętać, że niepotwierdzone transakcje nie powodują utraty wysłanych środków. Nie są też utracone na zawsze. Oznacza to, że jeśli wyślemy przez pomyłkę transakcję z bardzo niską opłatę, nie pozostanie ona niepotwierdzona “na zawsze”.

Nie będzie tak, ponieważ transakcje pozostają w puli pamięci (mempoolu) od kilku dni do kilku tygodni. Po tym z powrotem trafiają na oryginalny adres i są do dyspozycji właściciela. Czasem zatem trzeba uzbroić się w cierpliwość, jeśli metoda “Dziecko Płaci Za Rodzica” nie powiedzie się. Najczęściej jednak transakcja z wyższą opłatą jest szybko przetwarzana przez minerów i możemy cieszyć się z dokończonej wysyłki BTC.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!