Niepotwierdzona transakcja Bitcoin utknęła. Co robić?

Wzrost popularności kryptowalut oznacza, że coraz więcej ludzi dokonuje transakcji. Rywalizują oni o szybkie potwierdzenie transakcji. W konsekwencji, wszyscy płacimy więcej za potwierdzenie wysyłki. Często, gdy chcemy oszczędzić, dotyka nas konieczność długiego oczekiwania na zrealizowanie transakcji.

Jeśli masz czas, możesz poczekać nawet kilka dni na potwierdzenie transakcji. Często sieć jest mniej obciążona w nocy i można liczyć na to, że wtedy zostaną potwierdzone te tańsze.

Jak przyspieszyć potwierdzenie transakcji Bitcoin?

Jeśli wysłałeś transakcję ze zbyt małym fee i trafiłeś na tłok w sieci, jest szansa na przyspieszenie transakcji. Z pomocą przychodzi mechanizm CPFP, czyli Child-Pays-For-Parent.

Sposób polega na tym, że ze środków pozostałych z transakcji, która utknęła, tworzymy nową transakcję, tym razem na własny adres. Jakie warunki musi spełnić?

  • opłata w kolejnej transakcji musi być zdecydowanie wyższe, żeby rzeczywiście kolejna transakcja została zrealizowana szybciej,
  • aby w ogóle można było wysłać środki, z reszty z opóźnionej transakcji musi zostać wystarczająco środków, żeby przesłać “cokolwiek” plus zapłacić w całości nową, wyższą opłatę.

Jak to zadziała? Protokół Bitcoina zakłada, że transakcja z danego adresu może zostać zrealizowana dopiero wtedy, gdy wcześniej potwierdzona zostanie poprzednia. Dzięki temu minerzy są zachęcani do ustawienia transakcji w następującej kolejności:

  1. po odkryciu, że do potwierdzenia jest transakcja z wysokim fee, nasza “kolejna” transakcja zostaje ustawiona wysoko w kolejce
  2. gdy blockchain odkrywa, że do potwierdzenia drugiej konieczna jest “pierwsza” z niższym fee, ma większą zachętę, żeby dołączyć ją również do tego samego bloku
  3. pierwsza transakcja jest ustawiana przez minera wcześniej, niż “kolejna”
  4. Jeśli blok jest pełny, miner może wykorzystać CPFP carve-out, aby ją jednak zmieścić.

Po wysłaniu drugiej transakcji pozostaje liczyć na to, że miner, który wspiera CPFP wykopie szybko blok i zdecyduje się na dołączenie naszych dwóch transakcji. A właściwie dołączy drugą transakcję, która ustawi przed sobą naszą pierwszą transakcję ze zbyt niską opłatą.

Jakie są inne sposoby przyspieszenia transakcji BTC?

Dla zaawansowanych istnieje opcja RBF, czyli Replace By Fee. Jest to metoda, dzięki której można stworzyć na nowo wysłaną transakcję, zmieniając jednak opłatę na wyższą. Istnieją portfele i metody, które wspierają ten sposób. Jest to jednak trudne do osiągnięcia dla początkujących użytkowników.

Istnieją również skomplikowane sposoby anulowania transakcji, wykorzystujące charakterystyczne cechy portfeli i oprogramowania. Jest to jeszcze wyższy poziom skomplikowania i wymaga sporej wiedzy.

Co warto wiedzieć o wysyłaniu Bitcoinów?

Aby uniknąć długiego oczekiwania, warto sprawdzić wysokość aktualnych opłat. Większość portfeli, takich jak Wasabi czy Electrum oferuje optymalny poziom opłat transakcyjnych i pozwala dobierać go do przewidywanego czasu realizacji. Oznacza to, że możemy wybrać wysokość opłat, dzięki której transakcja “przejdzie” przykładowo po godzinie lub trzech.

Wysokość opłat Bitcoin sprawdzimy na Bitcoin Fees. Warto również korzystać z sugestii poziomów opłat proponowanych przez portfel.

Warto pamiętać, że niepotwierdzone transakcje nie powodują utraty wysłanych środków. Nie są też utracone na zawsze. Oznacza to, że jeśli wyślemy przez pomyłkę transakcję z bardzo niską opłatę, mogłaby ona zostać niepotwierdzona “na zawsze”.

Nie będzie tak, ponieważ transakcje pozostają w mempoolu od kilku dni do kilku tygodni, po czym z powrotem trafiają na adres do dyspozycji właściciela. Często zatem trzeba uzbroić się w cierpliwość, jeśli metoda “Dziecko Płaci Za Rodzica” nie powiedzie się.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!