Portfel Ledger Nano S jest niezwykle popularnym sprzętowym portfelem na świecie. Producent sprzedaje już zaktualizowaną wersję tego portfela, czyli Ledger Nano S Plus, więc siłą rzeczy starszy model mocno staniał. Czy oznacza to, że Ledger Nano S to najtańszy sposób na doskonałe zabezpieczenie swoich cyfrowych aktywów?
Giełdy kryptowalut nie są bezpieczne, a trzymanie na nich większych środków to potencjalne problemy. Na pewno warto przenieść się na portfel sprzętowy, którego zalety są niepodważalne:
- Bezpieczeństwo: Portfele sprzętowe jak Ledger Nano S zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa dla Twoich kryptowalut. Przechowują one Twoje prywatne klucze offline, co czyni je odpornymi na ataki hakerów, które są realnym zagrożeniem w przypadku giełd kryptowalut.
- Prywatność: Ledger Nano S pozwala Ci na utrzymanie pełnej kontroli nad swoimi prywatnymi kluczami. To Ty decydujesz, kiedy i gdzie mają być one używane, co zdecydowanie zwiększa poziom prywatności.
- Wszechstronność: Ledger Nano S obsługuje ponad 1000 różnych kryptowalut, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń na rynku.
- Łatwość obsługi: Mimo skomplikowanej technologii, Ledger Nano S jest łatwy w obsłudze, nawet dla osób nieposiadających technicznej wiedzy.
- Odporność na uszkodzenia fizyczne: Ledger Nano S jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia, dzięki czemu Twoje kryptowaluty są bezpieczne nawet w przypadku awarii sprzętu.
- Przenośność: Małe rozmiary Ledger Nano S sprawiają, że jest to urządzenie łatwe do przenoszenia, dzięki czemu zawsze możesz mieć swoje cyfrowe aktywa pod ręką.
Czy warto jednak zaoszczędzić i kupić używany portfel? Jak zabezpieczyć się przed oszustami? Prowadzi to do ważnego pytania.
Czy zakup używanego Ledgera Nano S jest bezpieczny?
W teorii, łatwo jest doprowadzić urządzenie o stanu fabrycznego. Wystarczy:
- Zrobić aktualizację oprogramowania firmware w Ledger Live, nawet, jeśli nie ma nowej wersji.
- Zresetować Ledger Nano S i wygenerować nowy seed (24 słów).
- Sprawdzić dokładnie, czy portfel nie nosi śladów ingerencji. Trzeba koniecznie sprawdzić oryginalność oprogramowania w Ledger Live. W programie dla oryginalnego oprogramowania wyświetla się zielone potwierdzenie “Genuine Wallet”.
- Nie korzystać z dostarczonych “zdrapek” lub innych seed-ów lub kopii zapasowych, dostarczonych wraz z urządzeniem. Wtedy mamy pewność, że to próba oszustwa.
Portfel nie jest jednorazowy i został zaprojektowany do wielokrotnego użytku z różnymi kluczami prywatnymi.
Oryginalny portfel Ledger używa sekretnego klucza, który jest ustawiony w czasie produkcji. Tylko takie urządzenie uzyska połączenie z serwerem Ledgera w celu weryfikacji portfela. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przeciwko modyfikacji przez oszustów.
W praktyce zaś nie ma 100% pewności. Być może jest jakiś zmyślny sposób na podmianę oprogramowania na takie, które po pierwsze umknie sprawdzeniu oryginalności przez Ledger Live, a po drugie będzie w stanie z portfela offline wysłać wrażliwe dane do hackera. Jeśli znaleźliście taki przypadek, prześlijcie takie info do nas. Natychmiast je sprawdzimy i zamieścimy.
Gdzie kupić używany portfel Ledger Nano S?
Portale aukcyjne, Amazon, ogłoszenia na forach branżowych to najpopularniejsze miejsca do zakupu Ledgera Nano S. Ogólnie portfeli sprzętowych w Polsce są wygórowane.
Najpopularniejszym miejscem do zakupu używanego LNS jest aktualnie eBay. Ceny, za jakie są wystawione Ledgery Nano S zaczynają się od $32-33 dolarów za sztukę. Jest to mniej więcej połowa ceny nowszej wersji portfela.
Ledger Nano S Plus jest w Polsce drogi
Na stronie producenta portfel Ledger Nano S Plus, czyli nowszy, można dostać za $79 dolarów. W tym przypadku warto czekać na darmową przesyłkę lub dodatkowy sprzęt po lepszej cenie.
Ceneo wskazuje najtańsze sklepy w okolicach 360-370 zł z wysyłką. Na Allegro resellerzy sprzedają go za minimum 400 złotych, czyli o co najmniej 20% więcej.
Jaka jest cena Ledger Nano S?
Portfel kosztował 59-79 euro u producenta, plus podatek. Na polskich portalach aukcyjnych do ceny Ledgera Nano S należy dodać do ceny producenta co najmniej 50-100 złotych.
Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o polski sklep z Ledger Nano S, gdzie marża sprzedającego może być nawet wyższa niż na Allegro, ze względu na wyższe koszty. Z pewnością warto sprawdzić ceny Ledger Nano S na Ceneo lub innej porównywarce.
Bezpieczeństwo portfeli kryptowalut zaczyna się… w przesyłce
Plastikowe opakowanie, które szczelnie zamyka fabrycznie nowy portfel Ledger Nano S, nie jest żadnym gwarantem bezpieczeństwa, trzeba to sobie szczerze powiedzieć. Twórcy szczycą się, że nie potrzeba mechanicznych zabezpieczeń, ponieważ każdy nowy użytkownik rozpoczynając korzystanie z portfela, generuje świeże ustawienie, które trzymane w tajemnicy zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Nie uchroniło to paru użytkowników od niemiłej niespodzianki. Nieuczciwi sprzedawcy spreparowali fałszywą kartę do zapisywania seeda w postaci zdrapki, generując go wcześniej i zapisując. Nowy portfel musi zostać wygenerowany u użytkownika, warto o tym pamiętać. Nie korzystamy nigdy z seedów dostarczanych przez innych.
Rozpakowanie i wygląd portfela
Portfel jest bezpiecznie zapakowany razem z instrukcją i akcesoriami. W opakowanym folią pudełku znajduje się urządzenie, przewód USB, instrukcje, karta do zapisania klucza i dodatki.
Pomimo małego pudełka wydaje się, że producent zmieścił tam całkiem sporo. Niezbędne akcesoria, takie jak przewód USB czy samo urządzenie zajmują trochę miejsca, a udało się tam wsadzić kilka kartek, smycz z zawieszką.
Jak łatwo zacząć korzystanie z portfela Ledger Nano S?
Przed rozpoczęciem korzystania z portfela należy sprawdzić, czy jest dostępna aktualizacja oprogramowania. Jeśli tak, producent rekomenduje zrobienie tego od razu. Do zarządzania portfelem służy aplikacja Ledger Live, którą instalujemy aby skonfigurować portfel.
Najpierw należy wygenerować seed, czyli zestaw 12 lub 24 słów. Stanowi on kopię zapasową portfela i zabezpieczenie przed utratą środków. Podczas pierwszego podłączenia trzeba ustalić 4-8 cyfrowy PIN dostępowy do Ledgera Nano S.
Następnie instalujemy aplikacje do poszczególnych kryptowalut, zaczynając od BTC, ETH i innych. Warto pamiętać, że można zainstalować aplikację, przelać środki na portfel a następnie odinstalować aplikację, aby zrobić miejsce w portfelu. Odinstalowanie aplikacji nie spowoduje utraty kryptowalut!
Korzystanie na co dzień z Ledgera Nano S
Jeśli chcemy dokonać transakcji, wystarczy podłączyć Ledger Nano S do komputera za pomocą kabla USB i po wpisaniu PIN-u, włączyć aplikację odpowiedniej kryptowaluty. Interface transakcyjny jest prosty i intuicyjny.
Jakie kryptowaluty są dostępne w portfelu Ledger Nano S?
Wspierane są wszystkie najważniejsze kryptowalut.
Z biegiem czasu są dodawane nowe kryptowaluty, szczególnie nowe projekty Layer-1. Najpopularniejsze tokeny ERC-20 dodają się automatycznie.
Przechowywanie portfeli kryptowalut
Na co dzień portfel powinien leżeć w bezpiecznym miejscu. Wystrzegamy się zarówno dostępu postronnych osób, jak i wody, kurzu, możliwości uszkodzenia. Można kupić specjalne, wodoodporne pokrowce do Ledgera, służące do zabezpieczenia portfela np. w podróży. Dzięki temu, że możemy odzyskać portfel z seeda, nie jest końcem świata zgubienie lub zniszczenie urządzenia.
Seed, który producent proponuje zapisać na kartce, musi zostać lepiej zabezpieczony. Najbardziej sensownymi rozwiązaniami wydaje się zapisanie seeda w pliku tekstowym i zaszyfrowanie go bardzo mocnym hasłem, po czym umieszczenie go na sticku USB lub dysku twardym służącym jako backup. Bezpieczeństwo frazy zabezpieczającej zależy wtedy od tego, czy będziemy pamiętać hasło.
Plusy i minusy portfela Ledger Nano S
Plusy portfela Ledger Nano S
Wygląda jak pendrive, dzięki czemu mniej rzuca się w oczy.
Dopracowane bezpieczeństwo i świetna obsługa klienta u producenta.
Proste i intuicyjne portfele i zarządzanie aplikacjami.
Odporny na reset i zapomniane hasło.
Dopracowany design, wzorowany na Apple.
Minusy portfela Ledger Nano S
Nie mieszczą się na nim jednocześnie wszystkie dostępne aplikacje. Zmieścimy tam tylko od 3 do 5 najpopularniejszych, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Odinstalowując aplikację, nie traci się jednak środków z portfela, więc można na jednym portfelu trzymać wszystkie możliwe kryptowaluty.
Nie jest już sprzedawany w oficjalnym sklepie Ledgera, więc nie nadaje się do przechowywania cyfrowych aktywów, które są dużo warte.
Minusem jest też wygląd wg części użytkowników, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie.
Wciąż jest też drogi w porównaniu do papierowego portfela na pendrivie USB.
Opinie o Ledger Nano S
Społeczność podzieliła się na dwa obozy, jeden wspierający Trezora, drugi Ledgera. Ostatnio konkurencja powiększyła się o paru pomniejszych producentów, ale ten fundamentalny spór jest ciągle żywy. Strony potrafią się jednak zjednoczyć pod szyldem propagowania idei bezpieczeństwa. Ogromna większość użytkowników chwali sobie korzystanie z Ledgera, ponieważ jest niewiele rzeczy, które może popsuć doświadczenie przechowywania i korzystania z tego portfela.
Praktyczne rady dla rozważających zakup Ledger Nano S
Tak jak w przypadku innych urządzeń, Ledger Nano S można dostać taniej z okazji Black Friday, Cyber Monday i innych promocji.
Na stronie producenta regularnie można spotkać promocje w postaci dodatkowego portfela Ledger Nano S przy zakupie droższych portfeli Ledger Nano X lub nowego Ledger Stax.
Ceny sprzętowych portfeli mogą wydawać się wysokie, patrząc jednak na wzrastające ceny kryptowalut, będzie to na pewno dobra inwestycja: w technologię, bezpieczeństwo i spokojny sen.