Ceny kryptowalut spadły, więc możemy wrócić do długoterminowych strategii zarabiania. Pomnażanie pieniędzy w innowacyjnych projektach opartych o blockchain jest aktualnie sekretną bronią funduszy hedgingowych i zarządzających kapitałem tzw. family offices. Jak dołączyć do tego nowoczesnego grona, które zauważyło już Polkadot?
Przejdźmy się krok po kroku przez proces, aby przekonać się jakie to proste. Każdy właściciel tokenów DOT z dostępem do internetu jest w stanie wyklikać staking Polkadot i zarabiać dzięki walidatorom. Co potrzeba?
- należy posiadać kryptowalutę Polkadot (można ją kupić na najpopularniejszych giełdach kryptowalut),
- można skorzystać z Pooli (już od 1 DOT!)
- nie trzeba już spełniać wyśrubowanych warunków potrzebnych do bycia walidatorem tokenów DOT,
- trzeba założyć bezpieczny portfel (my zdecydowaliśmy się na dostarczany przez twórców Polkadot-JS),
Jeśli masz więcej niż kilkaste DOT, możesz samodzielnie skonfigurować staking:
- założyć dwa konta, “skarbiec” stash i “kontrolera” controller,
- przelać środki do “skarbca”,
- wybrać zaufanych i uznanych walidatorów,
- potwierdzić wybór walidatora i potwierdzić transakcję.
Zanim przejdziemy do praktyki, spróbujmy udowodnić dlaczego warto to zrobić. Po pierwsze, co to jest Polkadot? Polkadot to oparty o open source projekt umożliwiający transfer danych dowolnego typu pomiędzy blockchainami. Wykorzystując do tego sharding, pozwala ekosystemom blockchain na szybką i bezpieczną komunikację oraz interoperacyjność.
Czy kryptowaluta Polkadot ma potencjał?
Polkadot ma potencjał, który docenili inwestorzy najwyższych lotów. Wśród nich są fundusze inwestycyjne, takie jak Boost VC, Pantera Capital, IOSG Ventures, Polychain. Pośrednio, czyli kupując instrument finansowy 21Shares Polkadot ETP, udziałowcami zostały największe banki: JPMorgan, UBS i Goldman Sachs.
Wiemy jednak, że najważniejszym aspektem są ludzie, którzy stoją za projektem. Założycielem Polkadot jest Gavin Wood, współzałożyciel i developer Ethereum oraz wynalazca języka programowania Solidity. W 2016 opracował wraz z zespołem techniczne aspekty nowego ekosystemu, usprawnionego w porównaniu do Ethereum.
Droga do sukcesu jest trudna, a twórcy projektu nie ustrzegli się błędów (m.in. hack po ICO). Pomimo tego wdrażają jednak cierpliwie i skutecznie kolejne funkcjonalności. Protokół łączy prywatne i publiczne blockchainy, sieci permissionless, wyrocznie. Jest również przygotowany na podłączanie technologii, które są dopiero przygotowywane lub projektowane. Dzięki temu powstał działający już protokół łączący niezależne ekosystemy i pozwalający na dzielenie się informacjami i dokonywanie transakcji w blockchainie Polkadot.
Token DOT służy do trzech celów:
- zarządzanie siecią,
- umożliwia operacje i transakcje w blockchain,
- umożliwia tworzenie para-łańcuchów (parachains) za pomocą operacji bondingu (łączenia).
Sam ekosystem składa się z czterech podstaw, na których opierają się powyższe funkcjonalności:
- relay chain, główny blockchain Polkadot,
- parachains, niezależne blockchainy z dedykowaną optymalizacją, które mogą działać z własnymi tokenami,
- parathreads (parawątki), podobne do parachains, z możliwością wprowadzenia modelu biznesowego pay as you use,
- bridges (mostki), pozwalające parachainom i parathhreadom łączyć się z zewnętrznymi protokołami, np. Ethereum.
To na początek tyle, ile minimalnie powinniśmy wiedzieć o Polkadot. Zachęcamy do dalszej eksploracji, ponieważ może się okazać, że to właśnie ten projekt będzie podstawą wielu technologii i systemów w przyszłości. Wróćmy do zarabiania.
Jak zarabiać na stakingu DOT?
Przejdźmy zatem do praktycznych kroków. Jeśli nie mamy jeszcze tokenów Polkadot, czyli DOT, wystarczy kupić je na dowolnej giełdzie kryptowalut wspierającej ten projekt (Binance, KuCoin, Kraken, Bitfinex to tylko niektóre).
Zakładamy następnie portfel i dokonujemy kilku operacji, które długoterminowo przyniosą nam przychód ze stakingu. Konfigurujemy konta w portfelu, nominujemy, potwierdzamy transakcje. W tak zwanym międzyczasie uczymy się podstaw blockchainu Polkadot i jego największych wspierających.
Warunki stakingu Polkadot
Szczegółowe zasady stakingu są świetnie opisane na stronie pomocy sieci Polkadot. Należy koniecznie się z nimi zapoznać. O co chodzi w skrócie?
Co prawda wystarczy 10 DOT aby rozpocząć starania o bycie walidatorem. Jednakże, ograniczona liczba nominatorów (22500) sprawia, że zaczęli oni rywalizować o uczestnictwo w zarabianiu za pomocą liczby DOT. Z punktu widzenia sieci chaotyczne warunki uczestnictwa oraz brak większej pewności, że nasze środki akurat w tym czasie będą zarabiać podkopują zaufanie do Polkadot.
W rezultacie stosowane są doraźne rozwiązania typu zwiększanie progu wejścia do nominacji. Było to kilkadziesiąt DOT, potem 100, 120, 160… Oznacza to, że aby wziąć udział w stakingu trzeba mieć prawie $3000 trochę ponad tysiąc dolarów na start w tokenach DOT.
Aktualną liczbę DOT potrzebną do nominacji można poznać w oficjalnym portfelu, w sekcji Targets. Liczba ta w momencie aktualizacji wynosiła około 124.5 329 DOT. Warto też wiedzieć, że w przypadku nominacji wprowadzono element probabilistyczny. Oznacza to, że można mieć mniej DOT, np. 500 (zamiast wielkich ilości) i mieć dużą szansę na otrzymanie zapłaty. Zmiana miała na celu dopuszczenie mniejszych kont do protokołu i zatrzymanie nieustannie wzrastającego limitu.
Rozwiązanie to Pool Stakingu Polkadot
Pool, czyli staking wspólnie z wieloma innymi posiadaczami tokenów DOT to odpowiedź na rosnące minima umożliwiające nominację walidatorów.
Instrukcja jak dołączyć do Poola nominatorów pozwala na szybkie rozpoczęcie stakingu z minimalną liczbą DOT (1 DOT w porównaniu do ponad 300 DOT w przypadku indywidualnej nominacji).
Zakładamy portfel Polkadot
Jaki portfel wybrać? My zdecydowaliśmy się na portfel Polkadot-JS. Wspiera on staking i jest dostarczany przez zespół, który błyskawicznie reaguje na problemy i je naprawia. Ściągamy zatem portfel z projektowego GitHuba, listę odnośników pod systemy operacyjne znajdziemy tutaj.
Warto pamiętać, że wiele innych portfeli również wspiera staking PolkaDot. Są to między innymi sprzętowe Ledgery, Fearless, Parity.
Następnym krokiem będzie założenie dwóch kont w portfelu. Potrzebujemy dwóch: stash i kontroler. Są to dwa “zwykłe” konta, które założymy w sekcji Accounts – My accounts – (+) Add account. Wg FAQ, typ konta (czyli w przykładzie powyżej “sr25519”) nie ma większego znaczenia dla stakingu.
Nasz Stash to konto-skarbiec, na którym będziemy trzymali nasze środki do stakingu. Controller to z kolei konto, które będzie służyło do wykonywania operacji i ich potwierdzania. Model ten pozwala na większe bezpieczeństwo.
Mała dygresja. Czy warto trzymać DOT na giełdzie kryptowalut? Niektóre giełdy oferują przychody porównywalne z indywidualnym stakingiem. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wtedy kryptowaluta nie jest pod naszą kontrolą. W razie problemów jesteśmy zdani na łaskę giełdy, na której trzymaliśmy środki.
Wysyłamy DOT do walidatora i stakujemy
Którego walidatora wybrać? Gdy przejdziemy do sekcji “Network – Staking”, znajdziemy się w panelu kontrolnym stakingu. Znajduję tam lista walidatorów, którym możemy “udostępnić” nasze prawo do głosowania. W zamian otrzymamy za to zapłatę.
Najpierw wybieramy potwierdzonych walidatorów, klikamy zatem “only with an identity”. Pojawi się lista walidatorów, którzy mają potwierdzoną tożsamość. Wybieramy tych, którzy mają wolne miejsce (nie ma pewnej liczby DOT na czerwono), mają odpowiadającą nam wysokość prowizji (pewnie jak najniższą) i mają jakiś swój stake i ogólnie są godni zaufania. Można wybrać więcej walidatorów, niż jeden. Zwiększy to nasze szanse na to, że nasz kapitał będzie pracował.
Następnie wybieramy konta, które będą uczestniczyć w stakingu. Przypominamy, że stash to nasz skarbiec, a controller potwierdza operacje dla skarbca. Wybieramy jeszcze sposób, w jaki otrzymamy kapitał ze stakingu. Możliwości jest kilka i zobaczymy je w “Bonding preferences”:
- Dopisz zarobek do Stash i nie używaj do stakingu.
- Dopisz zarobek do Stash i dołącz od razu do stakingu.
- Przelej zarobek do Controllera.
- Przelej zarobek na inne konto.
Pamiętaj, aby zostawić drobną sumę na opłaty transakcyjne na każdym koncie uczestniczącym w stakingu. Warto również pamiętać, że środki przeznaczone na staking podlegają okresowi “cooldown”. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się je wycofać, będą one zablokowane przez 28 dni. Instrukcja wyjścia z indywidualnego stakingu i przejścia do Pool’a przyda się tym, którzy do tej pory stakowali samodzielnie.
Po poprawnym przejściu procesu powinniśmy zobaczyć na liście kont następujące informacje. Suma przeznaczona do stakingu powinna być umieszczona z etykietą Locked i Bonded. Nasi nominowani z kolei będą widoczni w trzech kategoriach: Active (ten, który “wziął” nasz stash i dzięki niemu zarabiamy), Inactive oraz Waiting (oczekujący).
Ile DOT potrzeba do stakingu?
Sieć PolkaDOT wymaga określonej liczby DOT, aby być uczestnikiem stakingu poprzez nominację. Liczba ta zmienia się raz na kilka miesięcy, dostosowując się do warunków sieciowych.
Aktualnie warto używać Pooli, dzięki czemu nie mamy żadnych minimalnych limitów, które musimy zapewnić. Możemy zaczynać staking Polkadot nawet z 1 DOT.
Staking i nominacja wiążą się z ryzykiem!
Ważne jest, aby rozumieć podejmowane ryzyko. Jeśli dokonamy nominacji, możemy nieprzyjemnie zaskoczyć się, gdy zobaczymy zmniejszony stan konta. Może tak się zdarzyć, jeśli nominowany przez nas walidator doświadczy slash-a. Jak wybrać bezpiecznego walidatora pomaga nam chociażby ten artykuł o nominacji Polkadot.
Ile można zarobić na stakingu Polkadot?
Na stakingu Polkadot można zarobić kilka procent rocznie. Warto jednak pamiętać o inflacji, która redukuje wartość zarobionych DOT.
Stan konta oraz codzienne zarobki można sprawdzić w jednym ze skanerów blockchain kryptowaluty Polkadot, np. Subscan. Wpisujemy nasz adres i przechodzimy do zakładki Reward & Slash (mając nadzieję, że zawsze będzie Reward a Slash nigdy).
Czy warto skorzystać z możliwości stakingu w Polkadot? Warto, ponieważ oznacza to w miarę nieskomplikowane zarabianie, gdzie otrzymujemy realną zapłatę za poniesione ryzyko. Dodatkowo jesteśmy jednymi z pierwszych użytkowników ekosystemu, który ma wielkie szanse na bycie odkryciem dekady. Poziom zaawansowania i potencjał projektu czyni go kandydatem do zastąpienia wielu tradycyjnych, drogich usług i produktów. Warto być wcześnie.