Jak zarabiać na stakingu Polkadot? Instrukcja dla początkujących

Ceny kryptowalut spadły, więc możemy wrócić do długoterminowych strategii zarabiania. Pomnażanie pieniędzy w innowacyjnych projektach opartych o blockchain jest aktualnie sekretną bronią funduszy hedgingowych i zarządzających kapitałem tzw. family offices. Jak dołączyć do tego nowoczesnego grona, które zauważyło już Polkadot?

Przejdźmy się krok po kroku przez proces inwestycyjny, aby przekonać się jakie to proste. Każdy właściciel tokenów DOT z dostępem do internetu jest w stanie wyklikać staking Polkadot i zarabiać dzięki walidatorom. Co potrzeba?

 • należy posiadać kryptowalutę PolkaDot (można ją kupić na Binance ze zwrotem prowizji dla nowych kont),
 • trzeba założyć bezpieczny portfel (my zdecydowaliśmy się na dostarczany przez twórców Polkadot-JS),
 • założyć dwa konta, “skarbiec” stash i “kontrolera” controller,
 • przelać środki do “skarbca”,
 • wybrać zaufanych i uznanych walidatorów,
 • potwierdzić wybór walidatora i potwierdzić transakcję.

Zanim przejdziemy do praktyki, spróbujmy udowodnić dlaczego warto to zrobić. Po pierwsze, co to jest Polkadot? Polkadot to oparty o open source projekt umożliwiający transfer danych dowolnego typu pomiędzy blockchainami. Wykorzystując do tego sharding, pozwala ekosystemom blockchain na szybką i bezpieczną komunikację oraz interoperacyjność.

Czy kryptowaluta Polkadot ma szansę zastąpić Ethereum i stać się największym ekosystemem smart kontraktów? Sprawdzamy.

Czy kryptowaluta Polkadot ma wielki potencjał?

Polkadot ma potencjał, który docenili inwestorzy najwyższych lotów. Wśród nich są fundusze inwestycyjne, takie jak Boost VC, Pantera Capital, IOSG Ventures, Polychain. Pośrednio, czyli kupując instrument finansowy 21Shares Polkadot ETP, udziałowcami zostały największe banki: JPMorgan, UBS i Goldman Sachs.

Wiemy jednak, że najważniejszym aspektem są ludzie, którzy stoją za projektem. Założycielem Polkadot jest Gavin Wood, współzałożyciel i developer Ethereum oraz wynalazca języka programowania Solidity. W 2016 opracował wraz z zespołem techniczne aspekty nowego ekosystemu, usprawnionego w porównaniu do Ethereum.

Droga do sukcesu jest trudna, a twórcy projektu nie ustrzegli się błędów (m.in. hack po ICO). Od 5 lat wdrażają jednak cierpliwie i skutecznie kolejne funkcjonalności. Protokół łączy prywatne i publiczne blockchainy, sieci permissionless, wyrocznie. Jest również przygotowany na portowanie technologii, które są dopiero przygotowywane lub projektowane. Dzięki temu powstał działający już protokół łączący niezależne ekosystemy i pozwalający na dzielenie się informacjami i dokonywanie transakcji w blockchainie Polkadot.

Token DOT służy do trzech celów:

 • zarządzanie siecią,
 • umożliwia operacje i transakcje w blockchain,
 • umożliwia tworzenie para-łańcuchów (parachains) za pomocą operacji bondingu (łączenia).

Sam ekosystem składa się z czterech podstaw, na których opierają się powyższe funkcjonalności:

 • relay chain, główny blockchain Polkadot,
 • parachains, niezależne blockchainy z dedykowaną optymalizacją, które mogą działać z własnymi tokenami,
 • parathreads (parawątki), podobne do parachains, z możliwością wprowadzenia modelu biznesowego pay as you use,
 • bridges (mostki), pozwalające parachainom i parathhreadom łączyć się z zewnętrznymi protokołami, np. Ethereum.

To na początek tyle, ile minimalnie powinniśmy wiedzieć o Polkadot. Zachęcamy do dalszej eksploracji, ponieważ może się okazać, że to właśnie ten projekt będzie podstawą wielu technologii i systemów w przyszłości. Wróćmy do zarabiania.

Jak zarabiać na stakingu DOT?

Przejdźmy zatem do praktycznych kroków. Jeśli nie mamy jeszcze tokenów Polkadot, czyli DOT, wystarczy kupić je na dowolnej giełdzie kryptowalut wspierającej ten projekt (Binance, KuCoin, Kraken, Bitfinex to tylko niektóre).

Zakładamy następnie portfel i dokonujemy kilku operacji, które długoterminowo przyniosą nam przychód ze stakingu. Konfigurujemy konta w portfelu, nominujemy, potwierdzamy transakcje. W tak zwanym międzyczasie uczymy się podstaw blockchainu Polkadot i jego największych wspierających.

Zakładamy portfel Polkadot

Jaki portfel wybrać? My zdecydowaliśmy się na portfel Polkadot-JS. Wspiera on staking i jest dostarczany przez zespół, który błyskawicznie reaguje na problemy i je naprawia. Ściągamy zatem portfel z projektowego GitHuba, listę odnośników pod systemy operacyjne znajdziemy tutaj.

Następnym krokiem będzie założenie dwóch kont w portfelu. Potrzebujemy dwóch: stash i kontroler. Są to dwa “zwykłe” konta, które założymy w sekcji Accounts – My accounts – (+) Add account. Wg faq, typ konta (czyli w przykładzie powyżej “sr25519”) nie ma większego znaczenia dla stakingu.

Nasz Stash to konto, na którym będziemy trzymali nasze środki do stakingu. Controller to z kolei konto, które będzie służyło do wykonywania operacji i ich potwierdzania. Model ten pozwala na większe bezpieczeństwo.

Mała dygresja. Czy warto trzymać DOT na giełdzie kryptowalut? Niektóre giełdy oferują przychody porównywalne z indywidualnym stakingiem. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wtedy kryptowaluta nie jest pod naszą kontrolą. W razie problemów jesteśmy zdani na łaskę giełdy, na której trzymaliśmy środki.

Wysyłamy DOT do walidatora i stakujemy

Którego walidatora wybrać? Gdy przejdziemy do sekcji “Network – Staking”, znajdziemy się w panelu kontrolnym stakingu. Znajduję tam lista walidatorów, którym możemy “udostępnić” nasze prawo do głosowania. W zamian otrzymamy za to zapłatę.

Najpierw wybieramy potwierdzonych walidatorów, klikamy zatem “only with an identity”. Pojawi się lista walidatorów, którzy mają potwierdzoną tożsamość. Wybieramy tych, którzy mają wolne miejsce (nie ma pewnej liczby DOT na czerwono), mają odpowiadającą nam wysokość prowizji (pewnie jak najniższą) i mają jakiś swój stake i ogólnie są godni zaufania. Można wybrać więcej walidatorów, niż jeden. Zwiększy to nasze szanse na to, że nasz kapitał będzie pracował.

Wybór walidatorów, których będziemy nominować do stakingu.

Następnie wybieramy konta, które będą uczestniczyć w stakingu. Przypominamy, że stash to nasz skarbiec, a controller potwierdza operacje dla skarbca. Wybieramy jeszcze sposób, w jaki otrzymamy kapitał ze stakingu. Możliwości jest kilka i zobaczymy je w “Bonding preferences”:

 • Dopisz zarobek do Stash i nie używaj do stakingu.
 • Dopisz zarobek do Stash i dołącz od razu do stakingu.
 • Przelej zarobek do Controllera.
 • Przelej zarobek na inne konto.

Pamiętaj, aby zostawić drobną sumę na opłaty transakcyjne na każdym koncie uczestniczącym w stakingu. Warto również pamiętać, że środki przeznaczone na staking podlegają okresowi “cooldown”. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się je wycofać, będą one zablokowane przez 28 dni.

Po poprawnym przejściu procesu powinniśmy zobaczyć na liście kont następujące informacje. Suma przeznaczona do stakingu powinna być umieszczona z etykietą Locked i Bonded. Nasi nominowani z kolei będą widoczni w trzech kategoriach: Active (ten, który “wziął” nasz stash i dzięki niemu zarabiamy), Inactive oraz Waiting (oczekujący).

Ile można zarobić na stakingu Polkadot?

Na stakingu Polkadot można zarobić około 13% rocznie. Warto jednak pamiętać o inflacji, która redukuje wartość zarobionych DOT do wartości jednocyfrowej.

Stan konta oraz codzienne zarobki można sprawdzić w jednym ze skanerów blockchain kryptowaluty Polkadot, np. Subscan. Wpisujemy nasz adres i przechodzimy do zakładki Reward & Slash (mając nadzieję, że zawsze będzie Reward a Slash nigdy).

Czy warto skorzystać z możliwości stakingu w Polkadot? Nie tylko warto, ponieważ oznacza to w miarę nieskomplikowane zarabianie. Dodatkowo jesteśmy jednymi z pierwszych użytkowników ekosystemu, który ma wielkie szanse na bycie odkryciem dekady. Poziom zaawansowania i potencjał projektu czyni go kandydatem do zastąpienia wielu tradycyjnych, drogich usług i produktów. Warto być wcześnie.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź nas na facebooku!