Miniatury Polskich Monet Obiegowych. Niespodzianka kreatywna

Dziś o numizmatycznej ciekawostce: wybite przez Mennicę Polską Miniatury Polskich Monet Powszechnego Obiegu 2008. Trudna nazwa, a chodzi o zmniejszoną wersję monet, które co dzień spotykamy w obiegu. Monety zostały zmniejszone do 2/3 rozmiaru oryginałów i zestaw jest zamknięty w trwały holder.

Miniatury Polskich monet obiegowych

Jak wyglądają miniaturki polskich monet? Jak dużo mniejsze są? Sprawdźmy najpierw na zdjęciach i porównajmy.

Miniatury Polskich Monet Obiegowych
Miniatury Polskich Monet Obiegowych

Z punktu widzenia inwestora najważniejsze są liczby. Zestaw kosztuje w różnych sklepach numizmatycznych od 45 zł do 75 zł, na allegro bliżej niższego końca widełek. Wg informacji ze sklepów zestaw jest dostępny od 8 lutego 2008.

W 2009 został wydany analogiczny blister w niebieskim kolorze, monety różnią się tylko rokiem. Oprócz wersji z metalów bazowych istnieje jeszcze wersja srebrna i złota – w drewnianym pudełku, z numerowanym certyfikatem. Z ciekawostek dotyczących opisywanego zestawu, znak identyfikujący mennicę (pod nogą orła) jest większy niż na oryginale, również ząbkowanie rantu zostało dostosowane do mniejszego rozmiaru monet.

Nakład wynosi 20 000 opakowanych zestawów. Do porównania monety znalezione w kieszeni.

Miniatury monet obiegowych polska
Moneto Obiegowe Polska - miniaturki
Miniatury Monet Obiegowych

Czy warto? Policzmy potencjał, gdyby udało się zdobyć pół nakładu – samego roku 2008 – w okolicy najniższej ceny z widełek, potrzeba na to około pół miliona złotych. Wynika z tego, że cały rynek tych miniaturek z tego roku wynosi ponad milion złotych (10 lat od emisji). W jakich okolicznościach warto myśleć o takiej inwestycji? Na przykład przewidując potencjał wzrostu zainteresowania takimi zestawami. Jaka jest szansa, że akurat ten zestaw zyska popularność?

Nie wiem, ponieważ przewidywanie jest trudne, zwłaszcza, jeśli dotyczy przyszłości. Chciałem napisać o czymś innym. Do czego można wykorzystać takie monetki? Zakładam, że mogę poświęcić parę zestawów, wyciągnąć je z holdera i zastosować poza numizmatycznym wszechświatem…

Mając w głowie, że miniatury monet NIE są prawnym środkiem płatniczym w Polsce, można spróbować zaprezentować je wśród znajomych lub nieznajomych, dorabiając różne historie o magicznym zmniejszeniu. W przypadku kłopotów z prawem lub policją faktem jest, że NBP wydał zgodę na wybicie tych monet. Ile jeszcze kreatywnych zastosowań może mieć ów niepozorny zestaw?

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!