Miniatury Polskich Monet Obiegowych. Czy warto je mieć?

Dziś o numizmatycznej ciekawostce: wybite przez Mennicę Polską Miniatury Polskich Monet Powszechnego Obiegu 2008. W pudełku są zmniejszone wersję monet, które co dzień spotykamy w obiegu. Monety zostały zmniejszone do 2/3 rozmiaru oryginałów i zestaw jest zamknięty w trwały holder.

Miniatury Polskich Monet Powszechnego Obiegu.

Jak wyglądają miniaturki polskich monet? Jak dużo mniejsze są? Sprawdźmy najpierw na zdjęciach i porównajmy.

Miniatury Polskich Monet Obiegowych, blister i obwoluta z zewnątrz.
Miniatury Polskich Monet Obiegowych w pełnej krasie. Stan zachowania idealny.

W 2009 został wydany analogiczny blister w niebieskim kolorze, monety różnią się tylko rokiem. Oprócz wersji z metalów bazowych istnieje jeszcze wersja srebrna i złota, w drewnianym pudełku, z numerowanym certyfikatem. Z ciekawostek dotyczących opisywanego zestawu, znak identyfikujący mennicę (pod nogą orła) jest większy niż na oryginale, również ząbkowanie rantu zostało dostosowane do mniejszego rozmiaru monet.

Jak wygląda porównanie małych monet do “prawdziwych”?

Nakład wynosi 20 000 opakowanych zestawów. Do porównania monety znalezione w kieszeni.

Miniatury monet obiegowych w porównaniu do oryginalnych monet obiegowych.
Moneto Obiegowe Polska, miniaturki i oryginalne monety.
Miniatury Monet Obiegowych w porównianiu do zwykłych monet PLN

Czy warto je mieć? Policzmy potencjał, gdyby udało się zdobyć pół nakładu, samego roku 2008. Przy cenie w okolicy najniższej ceny z widełek, potrzeba na to około pół miliona złotych. Wynika z tego, że cały rynek tych miniaturek z tego roku wynosi ponad milion złotych (10 lat od emisji).

Czy warto zainwestować w miniatury monet obiegowych?

W jakich okolicznościach warto myśleć o takiej inwestycji? Na przykład przewidując potencjał wzrostu zainteresowania takimi zestawami. Jaka jest szansa, że akurat ten zestaw zyska popularność? Naszym zdaniem niewielka. 20 tysięcy to spory nakład. Celujemy raczej w nakłady w setkach…

Do czego można wykorzystać takie monetki? Można poświęcić zestaw lub dwa, wyciągnąć je z holdera i zastosować poza numizmatyką. Zabawianie młodszych członków rodziny dzięki zabawie w magika po niedzielnym obiedzie zdaje się ekstra pomysłem.

Mając w głowie, że miniatury monet NIE są prawnym środkiem płatniczym w Polsce, można spróbować zaprezentować je wśród znajomych lub nieznajomych, dorabiając różne historie o niezwykłym zmniejszeniu. W przypadku kłopotów z prawem lub policją faktem jest, że NBP wydał zgodę na wybicie tych monet. Ile jeszcze kreatywnych zastosowań może mieć ów zestaw Miniatur Monet Obiegowych?

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!