Przegląd srebrnych monet jednouncjowych. Które najlepiej kupić?

Jednouncjowe srebrne monety są popularną formą lokowania pieniędzy w srebrze. Inwestorzy doceniają poręczną i popularną, standardową formę. Cenią również walory estetyczne kupowanych monet. Srebrne monety jednouncjowe wybite przez poszczególne kraje cieszą się sporym zainteresowaniem.

Najpopularniejsze jednouncjówki to:

 • amerykańska moneta “Silver Eagle”,
 • kanadyjska moneta “Maple Leaf”,
 • pochodząca z Austrii moneta “Philharmoniker”,
 • meksykańska moneta “Libertad”,
 • pochodząca z Wielkiej Brytanii srebrna “Britannia”.

Ich wielką zaletą jest rozpoznawalność, dzięki czemu można je zawsze w miarę szybko sprzedać po atrakcyjnej cenie. Są to bezpieczne transakcje, ponieważ istnieje stały popyt na srebrne monety jednouncjowe.

Zawartość srebra w monetach jednouncjowych

Na początek warto uściślić pojęcia i dowiedzieć się więcej u uncji. Uncja to jednostka miary. Mierzy się nią masę lub objętość, jest używana głównie w krajach anglosaskich. Co ciekawe, wielkość uncji może być różna!

Uncja trojańska

Ta uncja najbardziej nas interesuje. Jest to jedna dwunasta funta trojańskiego i wynosi 31,1 g (dokładnie: 31,1034768 g). Jest też zwana uncją jubilerską lub uncją aptekarską. Nazwa pochodzi od miasta Troyes we Francji.

Jeśli rozważamy srebrne monety jednouncjowe, zawsze spodziewamy się, że ich zawartość srebra wynosi dokładnie jedną uncję trojańską. Nie oznacza to, że będą ważyły dokładnie tyle. Jeśli próba monety jest niższa niż czyste srebro, moneta będzie ważyć więcej o domieszkę innych metali.

Inne uncje

Warto pamiętać, że jest wiele innych uncji jako jednostki miary. Przykładowo:

 • uncja międzynarodowa wynosi 28,34952981 g i jest ona najczęściej używana w USA jako miara np. wagi żywności.
 • uncja płynu w Wielkiej Brytanii wynosi 28,4125 ml,
 • uncja płynu w USA to 29,5735 ml.

Wymiary srebrnych monet o wadze jednej uncji

Srebrne monety jednouncjowe najczęściej mają od 30 do 45 milimetrów średnicy. Niestety monety najczęściej się różnią, przez co każdy typ monet wymaga różnych wymiarów tub lub kapsli.

Grubość monet również się zmienia, przykładowo amerykański srebrny orzeł ma grubość około 3 mm.

Srebrne monety: amerykański srebrny orzeł

Srebrny orzeł pojawił się po raz pierwszy w 1986. Ta amerykańska jednouncjowa moneta z czystego srebra stała się od razu inwestycyjnym przebojem. Oprócz wersji bitej zwykłym stemplem jest jeszcze dostępna wersja proof. Produkowana jest w trzech mennicach: Philadelphia, San Francisco i West Point.

Design monety został pożyczony z jednego z najpiękniejszych w historii monet USA. Półdolarówka “Walking Liberty”, zaprojektowana przez Adolpha Weinmana należała do jednej z najbardziej ulubionych monet amerykanów. Z drugiej strony jest orzeł z symbolami znanymi z innych monet: napis Liberty i In God we trust. Warto wspomnieć o napisach, które warto sprawdzić podczas testowania autentyczności: UNITED STATES OF AMERICA, 1 OZ. FINE SILVER~ONE DOLLAR i E PLURIBUS UNUM, wraz ze znakiem mennicy.

Moneta Silver Eagle, czyli srebrny orzeł jest jedną z najpopularniejszych w Polsce srebrnych monet inwestycyjnych. Srebrne monety z USA stanową duży procent wszystkich inwestycji.
Moneta srebrny orzeł i przyrząd do sprawdzenia autentyczności srebrnych monet

Srebrne monety: kanadyjski liść klonowy

Liść klonowy to srebrna moneta bulionowa o wadze jednej uncji, za którą stoi Kanadyjski rząd. Na awersie monety znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, a na rewersie liść klonowy, będący symbolem Kanady. Napisy stanowią: CANADA oraz FINE SILVER 1 OZ ARGENT PUR. Moneta po raz pierwszy pojawiła się w 1988 i od tej pory jest produkowana nieprzerwanie.

Liście klonowe są uważane za jedne z najlepiej zabezpieczonych monet, szczególnie edycje z ostatnich lat. Można spotkać wiele różnych rodzajów tych monet, włączając serie rocznicowe, specjalne wydania lub dedykowane serie takie jak znaki zodiaku.

Rolki z monetami Maple Leaf, czyli liść klonowy. Popularne kanadyjskie monety jednouncjowe to częsta inwestycja w srebro w Polsce.
Tuby z monetami srebrny liść klonowy. Źródło: wikipedia

Srebrne monety: austriacki Philharmoniker

Austriacka moneta “Philharmoniker” jest najpopularniejszą europejską, srebrną monetą lokacyjną. Mimo że jest to moneta bulionowa, posiada nominał 5 Euro i jest legalnym środkiem płatniczym w Europie. Waży dokładnie 1 uncję trojańską (31,1 g), próba 999. Moneta jest popularnym obiektem handlu zarówno w Europie, jak i w Polsce. Jest szeroko rozpoznawalna w naszym kraju i łatwo dostępna zarówno przy kupnie, jak i konieczności sprzedaży. Średnica tej monety to 37 mm. Monety “Filharmoniki” zaczęto wybijać w austriackiej mennicy w 2008 roku.

Nazwa monety wzięła się z dumy narodowej Austriaków, wiedeńskiej Filharmonii. Stąd na awersie i rewersie znajdziemy instrumenty muzyczne, włączając Wielkie Organy na rewersie, które znajdują się w Złotej Sali Koncertowej wiedeńskiej Filharmonii.

Philharmoniker to austriacka moneta o nominale 1,5 euro. Polacy często inwestują właśnie w tę jednouncjówkę.

Najprostszym sposobem na zdobycie tej monety jest zakup u dealera (warto zwrócić uwagę na VAT), można też spróbować internetowych, ale lepiej wybrać się do Niemiec, gdzie i VAT jest niższy i dealerzy poważniejsi. Należy spodziewać się, że cena jednej monety będzie podążała za ceną papierowego srebra z marżą ok. 5-6%.

Rozpatrując inwestycję w srebro, kupno Philharmonikerów będzie prawdopodobnie jednym z łatwiejszych do przeprowadzenia, dobrych posunięć. Moneta jest stosunkowo tania, rozpoznawalna, przez co wyjście z inwestycji jest łatwiejsze niż w przypadku mniej popularnego srebra.

Srebrne monety: Libertad z Meksyku

Libertad to meksykańska moneta bulionowa, wybijana w srebrze i złocie. Dostępne rozmiary monet to 1/20, 1/10, 1/4, 1/2, 1 uncji (srebro oraz złoto) oraz 2,5 uncji i 1 kg (tylko srebro). Monety posiadają próbę 999. Na rewersie jest Anioł Niepodległości (El Ángel) z kolumny w Mexico City oraz napisy: 1 onza, plata pura, rocznik oraz ley .999. Na awersie znajdziemy godło Meksyku oraz napis: Estados Unidas Mexicanos. Nowa wersja została odświeżona, na rewersie pojawiły się historyczne meksykańskie godła, które otaczają aktualne.

Monety pochodzą z mennicy Mexico City, najstarszej mennicy na kontynencie amerykańskim, założoną przez Antonio de Mendoza w 1535 roku. Ciekawostką jest, że wybity na rewersie obraz Anioła Niepodległości, rzeźby znajdującej się w Mexico City zwany jest “golden statue”, złotą rzeźbą, mimo że jest ona wykonana z brązu, a jedynie pokryta 24 karatowym złotem.

Korzyściami, które przemawiają za kupnem akurat tej bulionowej, srebrnej monety jest jej niewątpliwa uroda. Libertad posiada jeden z piękniejszych designów, z Boginią Zwycięstwa na tle wulkanów Popocatépetl and Iztaccihuatl. Moneta jest również dość popularna w USA i można znaleźć ją zarówno na portalach aukcyjnych, jak i u dealerów. Często można dostać ją taniej od amerykańskich Silver Eagle lub kanadyjskich Maple Leaf.

Czy warto kupić Libertad?

Minusem jest słaba jeszcze rozpoznawalność w Europie, szczególnie przy próbie odsprzedaży. Monetę można dostać u głównych dealerów lub sprowadzić z zagranicy, np. przez portale aukcyjne, jednak widać potencjalne problemy z ceną sprzedaży.

Srebrne monety z Meksyku przyciągają wzrok. Design monety Libertad ze srebra jest jednym z najpiękniejszych pośród jednouncjówek.

Interesujący jest również wątek meksykańskiego srebra. Libertad można nabyć z myślą o zachowaniu dla siebie kawałka meksykańskiego srebrnego przemysłu, który jest największym dostawcą srebra na świecie. Meksyk w swojej historii dostarczył światu około jedną trzecią całego wydobycia. Jest kilka wielkich graczy na rynku, którzy eksplorują największe złoża, między innymi:

 • Pan American Silver (eksploatowane kopalnie: La Colorada, Alamo Dorado)
 • First Majestic Silver Corp. (eksploatowane kopalnie: La Parrilla, San Martin, La Encantada, Del Toro)
 • Endavour Silver (eksploatowane kopalnie: Guanacevi, Guanajuato)

Duże i znane złoża znajdujące się w meksykańskim “srebrnym pasie”, La Faja de Plata, to Pensaquito (uznawane za największe złoża na świecie) i Fresnillo (kopalnia Mina Proano). Libertad jest jedną ze srebrnych monet bulionowych, rozpoznawalnych na świecie i cieszącą się opinią niezwykle ładnego designu.

Srebrne monety: Britannia

Brytyjska srebrna moneta jednouncjowa Britannia.

Srebrna Brytania została wybita po raz pierwszy przez Królewską Mennicę w 1997 roku. Moneta o nominale 2 funtów, waży 32.45 g, zawartość srebra 95.8% (1 uncja trojańska wagowo, moneta próby 958). Na rewersie monety znajduje się obraz wojowniczej Brytanii, zmieniający się co roku design, na awersie, Królowa.

Nakład był niewielki jak na bulionową monetę i nie przekraczał 100 000 egzemplarzy. Jedynie w 2014 roku wyjątkowo wybito aż milion egzemplarzy. Oprócz “business strike” wybito również monety “proof”, również w niewielkich ilościach. Informacje o nakładzie Britannii dostarcza wikipedia.

Srebrne monety jednouncjowe z różnych krajów

Jednouncjówki z innych krajów są mniej popularne, czasem nieznane nawet doświadczonym inwestorom lub numizmatykom. Warto wśród nich wymienić:

 • australijskie: “Kangura” i “Kookaburrę”,
 • chińską “Pandę”,
 • Cook Island “Bounty”,
 • “Orzeł” Andory,
 • “Arka Noego” z Armenii,
 • “Silver Irbis” z Kazachstanu,
 • “Słoń” z Somalii,
 • “Velka Fadra” ze Słowacji,
 • rosyjski “Jerzy Zwycięzca”,
 • “Solidarność” z Polski.

Srebrne monety z Australii: Kookaburra i Kangur

Austriacka srebrna moneta jedna uncja kookaburra.

Australijska “Kookaburra”, czyli swojsko brzmiąca kukułka to moneta wybijana przez mennicę w Perth. Jest to moneta o czystości .999, wadze 31.1 g, średnicy 40.6 mm, grubości 4 mm i nominale 1 dolara australijskiego. Moneta z ptakiem oraz królową angielską, dość popularne monety bulionowe o nakładzie nieprzekraczającym pół miliona.

Srebrny Kangur

Kolejna australijska srebrna moneta o wadze jednej uncji, kangur.

Zostając w Australii, spotkamy jeszcze jedną, srebrną monetę bulionową: kangura. Kangura wybija Królewska Mennica Australijska i kangur jest legalnym środkiem płatniczym, o nominale 1 dolara australijskiego. Moneta o zawartości 999, średnicy równe 40 mm, została zaprezentowana po raz pierwszy w 1993 roku.

Panda, srebrna moneta z Chin

Chińczycy również mają srebrne monety, jednouncjowa Panda.

Chińska “Panda” zyskała ostatnio na popularności, głównie z powodu zwiększonej produkcji w ostatnich latach. Moneta o nominale 10 Yuanów, waży 31.1 g i czystości 999, posiada średnicę 40 mm (uwaga na wcześniejsze monety, było tam inaczej).

Na awersie znajduje się Niebiańska Świątynia, napis Chińska Republika Ludowa, na rewersie Panda w różnych designach, co roku. Istnieje kilka kombinacji tej monety, zwykły bulion, proof, moneta kolorowana, platerowana złotem.

Srebrne Bounty

Srebrne bounty z Wyspy Cooka.
Bounty

Niewielkie państwo w Oceanii, Wyspy Cooka, również posiada swoją srebrną monetę bulionową: “Bounty”. Została nazwana na cześć interesującej historii brytyjskiej ekspedycji na statku HMS Bounty, buntu, życia w Oceanii. Znakomity, lokalny motyw na monecie o nominale 1 dollara nowozelandzkiego, zawartości srebra 999, wadzie 31.105 g i średnicy 38.61 mm.

Srebrny orzeł z Andorry

Srebrna moneta z Andory, srebrny orzeł.

Mimo że znaleźliśmy się z powrotem w Europie, Orzeł z Andory (Andorra Eagle) jest z całą pewnością bardziej egzotyczny i mniej popularny od poprzednich bulionówek. Moneta o nominale 1 diner zawiera dokładnie 1 uncję trojańską srebra.

Na awersie jest orzeł, nominał i krótki opis zawartości metalu, na interesującym rewersie, godło: kościelne symbole, kolumny (trzy i cztery) oraz… dwie krowy. Moneta jest wybijana przez niemiecką mennicę od 2008 roku, posiada średnicę 38.5 mm, wagę 31.1 g i gładki rant. Rzadkość, więc można spodziewać się premium powyżej ceny spot.

Srebrna Arka Noego z Armenii

Srebrna moneta o wadze jednej uncji z Armenii: Arka Noego.

Kolejny lokalny motyw znajduje się na ormiańskiej monecie “Arka Noego”. Na awersie godło Armenii, nominał: 500 Dram, i napis “Republika Armenii” po angielsku i ormiańsku. Moneta zawiera 1 uncję trojańską srebra, czystość 999, średnica 38.5 mm. Ciekawostką jest fakt, że monety wybijane są w Niemczech, w Lipsku. Rewers to piękna ilustracja dopływania Arki Noego do góry Ararat, wschodzące słońce i gołąbek. Tutaj również spodziewamy się premium powyżej ceny spot srebra.

Srebrny Irbis

Srebrny irbis to jednouncjowa moneta z Kazachstanu.

Kazachstan może poszczycić się “Srebrnym Irbisem”. Moneta o nominale 1 Tenge, czystości 999, średnicy 38.61 mm, wadze 1 uncji trojańskiej. Wybita w latach 2009 i 2010, posiada na awersie godło Kazachstanu i napis “National Bank of Kazakhstan”. Rewers to obraz śnieżnej pantery (lub też śnieżny leopard, Irbis, nie mylić z ptakiem ibisem), napis silver irbis po angielsku i rodzimym języku Kazachstanu oraz parametry monety.

Bardzo ładne, lustrzane tło i trochę przyciężki kot, nie zmienia to faktu, że moneta jest niezwykłej urody. Nakład monety jest niezwykle mały, jest w internecie źródło mówiące o 4-20k rocznie.

Srebrne monety z Afryki? Słoń z Somalii

Srebrny słoń to propozycja srebrnej monety z Somalii.
Somalia, moneta Słoń

W Afryce srebrną bulionówką może pochwalić się Somalia. Moneta “Słoń”, o nominale 100 szylingów somalijskich, czystości 999, średnicy 38.6 i wadze 1 uncji trojańskiej, posiada na awersie godło Somalii, napis “Somali Republic”, rok (2008-10) i nominał. Na rewersie znajdziemy szczegóły dotyczące zawartości srebra, tytuł serii “African Wildlife”, “Elephant” i oczywiście, słonie. Design zmienia się co roku. Należy pamiętać, że parametry monety, czyli średnica i waga, również są zróżnicowanie w zależności od roku emisji.

Srebrna Wielka Fatra

Srebrna Wielka Fatra to Słowacja jednouncjówka.
Słowacja, moneta Velka Fatra

Słowacja ma również swoją serię monet bulionowych, o nominale 500 koron słowackich. Od czasu wstąpienia do strefy Euro, nominał to 20 Euro. Monety przestawiają słowackie cuda natury, parki narodowe, górskie szczyty, miejsca historyczne. Monety o próbie 925, wadze 33.63 g, średnicy 40 mm zawierają trojańską uncję srebra.

Awers z każdym rokiem również się zmienia, obok nazwy kraju “Slovensko”:

 • 2001 na rewersie umieszczono design Mala Fatra,
 • 2008 Park Narodowy Nizke Tatry,
 • 2009 to moneta o nowym nominale 20 Euro, Velka Fatra,
 • 2010 to Poloniny i napis opisujący serię na rancie: “Ochrana prirody a krajiny”,
 • 2011 Trnava i napis na rancie: “najkrajie historicke mesta”.

Interesująca seria naszego sąsiada, której warto się przyjrzeć, choć bardziej z kolekcjonerskiego punktu widzenia.

Srebrne monety z Rosji, czyli Św. Jerzy

Rosjanie również wybijają srebrną monetę jednouncjową. Jest to Święty Jerzy, który pokonuje smoka.

Rosyjska moneta “Jerzy Zwycięzca” jest wybijana od 2009 roku w Sankt Petersburgu, na polecenie rosyjskiego Banku Centralnego i nosi nominał 3 rubli. To bulionówka o próbie 999, wadze 31.50 g, średnicy 39 mm i grubości 3.1 mm, ząbkowanym rancie (300).

Posiada na awersie dwugłowego orła, rosyjskie godło oraz nominał napisany cyrylicą, tak samo jak napis “Bank Rossiji” oraz szczegóły dotyczące zawartości metalu i wagi. Awers to rycerz na koniu celujący włócznią w smoka. Nakład monety nie przekracza miliona sztuk, ale 280k i 500k dla chociażby 2009 i 2010 nie czynią tej monety specjalną rzadkością.

Srebrna moneta jednouncjowe z Polski to Solidarność

Polska moneta Solidarność o nominale 100000 zł to polska jednouncjówka.

Na koniec polska srebrna moneta jednouncjowa, wybita w 1990 roku “Solidarność”. Moneta ważąca 1 uncję trojańską srebra, czystości 999, średnicy 39 mm, grubości 3 mm, ma nominał 100 000 złotych (PLZ).

Jest to moneta upamiętniająca 10 lat “Solidarności”, na rewersie posiada pomnik znajdujący się w gdańskim Starym Mieście, daty 1980 – 1990, awers to orzeł, Rzeczpospolita Polska i nominał. Rant jest gładki, moneta posiada trzy typy, z których dwa (Typ B bez L pod 1990 i typ C z 1 w nominale bliżej zera) mają dodatkową wartość numizmatyczną. Nakład monety jest spory, wynosi ponad 600k.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, sprawdź nasz szczegółowy artykuł o monecie 100000 zł Solidarność.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!