Amerykańskie banknoty dolarowe z gwiazdką w numerze seryjnym są w Polsce tematem prawie nieznanym. A szkoda, ponieważ jest to niezwykle ciekawe zjawisko dla kolekcjonerów. Dlaczego warto się zainteresować dolarami star note?
Chociażby dlatego, że banknoty dolarowe z gwiazdką stanowią nie tylko ciekawostkę, ale również mogą być cenne. Ich wartość bierze się z małej liczby wydrukowanych banknotów, choć trzeba trafić na odpowiednią serię. Jak znaleźć wartość w banknotach, które można dostać w reszcie w Nowym Jorku lub Chicago?
Czym różni się banknot dolarowy z gwiazdką od zwykłego?
No właśnie, czym różni się star note, czyli banknot z gwiazdką od zwykłego banknotu? Gdzie w ogóle szukać tej gwiazdki? Gwiazdka znajduje się na końcu numeru seryjnego banknotu USD.
To zielony numer, wydrukowany w dwóch miejscach na banknocie. Pierwsza litera w numerze seryjnym oznacza z kolei oddział Banku Rezerwy Federalnej w danym regionie. Gwiazdka zastępuje ostatnią literę. Co warto zauważyć, ta będąca na końcu numeru seryjnego litera oznaczała kolejno drukowane arkusze.
Więcej informacji na temat oznaczeń amerykańskich banknotów i ich numerów można znaleźć tutaj, a tutaj informacje szczegółowo dotyczące jednodolarówek.
Skąd się wzięły banknoty z gwiazdką, czyli serie zastępcze?
Banknoty z gwiazdką to banknoty zastępcze dla tych serii, które zostały z jakiegoś powodu błędnie wydrukowane. Zamiast drukować takie niespełniające standardów banknoty jeszcze raz, uznano, że dla przyspieszenia procesu zastąpią je banknoty zastępcze. Dzieje się tak dopiero wtedy, gdy błędnie wydrukowany banknot ma już numer seryjny. Na wcześniejszym etapie po prostu się je niszczy.
Drukuje się ich odpowiednią liczbę, żeby zgadzała się zaplanowana ilość pieniędzy. Dzięki takiemu zarządzaniu błędami przyspiesza się proces drukowania. Co ciekawe, numer serii banknotów z defektem nie ma związku z numerem serii banknotów zastępczych.
Jeśli chcemy poszukać informacji w języku angielskim, należy wyszukać “replacement notes”. Banknoty nie różnią się z tyłu od standardowych.
Jak sprawdzić, ile mój banknot z gwiazdką jest warty?
Ogólną wycenę wszystkich banknotów z gwiazdką można znaleść na stronach wielu delaerów, na przykład na stronie OldCurrencyValues. W USA banknoty osiągają niższe ceny ze względu na popularność i możliwość zdobycia ich w wielu miejscach (nawet w bankach!). Z biegiem czasu jednak banknoty z gwiazdką stają się coraz cenniejsze.
Dużo zależy od liczby banknotów w serii zastępczej. Drukowane są one w seriach po 320000 banknotów i ich wielokrotności. Najczęściej zatem będziemy mieli do czynienia z 3.2 milionami banknotów star note w serii. Trudno tutaj liczyć na kolekcjonerską wartość. Najmniejsza seria 320k to już inna historia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na MyCurrencyCollection w sekcji Star Note.
Powyższy przykład łączy wartość kolekcjonerską paru kryteriów. Pierwsza cecha wynika ze starości banknotu, który ma już prawie sto lat! Drugim aspektem jest fakt, że jest to banknot z gwiazdką, czyli banknot z zastępczej.
Seria sheet czy regular?
Jest jeszcze jeden aspekt świadczący o rzadkości banknotów star note. W pierwszym wariancie przynależą do typu “sheet”, czyli rzadszego zastępowania błędnych banknotów krótkimi seriami. Wtedy taki banknot jest więcej warty! Ze względu na to, że jedynie jeden lub kilka arkuszy jest użytych, praktycznie niemożliwe jest znalezienie wielu takich banknotów pod rząd.
Najczęściej jednak nasz star note to typ “regular”. Takie banknoty, jeśli zostanie wykryty błąd, są drukowane “setkami” i zastępowane w większych ilościach.
Banknoty z gwiazdką. Sprawdzamy numer seryjny
Tester banknotów znajduje się kilku stronach, na przykład na MyCurrencyCollection. Wystarczy wpisać nominał, rok wydania banknotu i jego numer seryjny. My skupiamy się tym razem na banknotach jednodolarowych.
Sprawdzamy na powyższej stronie rzadkość banknotu. Rezultat odczytamy na przyjaznym wykresie pokazującym liczbę wyemitowanych banknotów i szczegóły serii.
Mamy to! Banknot z pierwszej wydrukowanej serii (Run Number 1). Seria poniżej numeru 320000 również się zgadza.
Zaciekawił Cię temat? Napisz komentarz i sprawdź jak zdobyć w Polsce banknoty serii zastępczej.