Wyjaśniamy, co to jest kopanie kryptowalut. Koparka kryptowalut dla każdego?

Z jednej strony tytułowe pytanie brzmi jak socjaldemokratyczny manifest, ale jak się w nie wgłębić, to możemy dojść do wniosku, że decentralizacja ma w sobie coś z tej ideologii. Zmienia się fokus: z wysoko wyspecjalizowanej organizacji, skupiającej wyselekcjonowane jednostki, utrzymujące drogą usługę na zamkniętym technologicznie sprzęcie i oprogramowaniu, na zdecentralizowane, oparte o otwarty od źródłowy środowisko, w którym każdy, nawet na domowym komputerze może wziąć udział w utrzymywaniu rozproszonej struktury.

Czy to dobrze? W teorii tak, co potwierdza reakcja świata na Bitcoina i jego młodsze rodzeństwo. Sprawdzamy, jakie są możliwości dołączenia do cyfrowej rewolucji, w której “łańcuch bloków” stanowi konkurencję dla banków, ubezpieczycieli, analityków, prawników, przynosząc ogólnoświatowy system oparty o zaufanie do kryptografii. A dołączyć można w miarę prosto: podłączając do sieci swoją koparkę kryptowalut.

Koparka kryptowalut w domu? Wystarczy jedna karta graficzna i można rozpocząć kopanie kryptowalut: Ethereum Classic, Monero, Sia i inne. Program do kopania jest łatwy w konfiguracji i wystarczy zwyczajny komputer pod biurkiem.
Do kopania kryptowalut wystarczy już jedna karta graficzna.

Co to jest kopanie kryptowalut? Wprost, o co chodzi

To po prostu potwierdzanie transakcji w rozproszonej bazie danych.  Na przykładzie Bitcoina: w każdej sekundzie, do komputerów-węzłów sieci Bitcoin spływają nowe transakcje. Raz na jakiś czas wszystkie poprawne transakcje są zamykane w tzw. bloku i dołączane do księgi z transakcjami. Za dokonanie tej operacji, koparka Bitcoin, która to zrobiła, otrzymuje nowo utworzone Bitcoiny. Czy żeby kopać kryptowaluty trzeba utrzymywać node? Niekoniecznie, można dołączyć do zautomatyzowanej grupy, która łączy siły w operacji potwierdzania transakcji (tzw. poole).

Znalezienie share oznacza, że kopanie kryptowalut działa. Im więcej share, tym większy nasz udział w wypłacie. Koparka kryptowalut znalazła ETH i ETC
Znalezienie share (udziału) w kopaniu oznacza, że dołożyliśmy naszą cegiełkę do stabilności sieci.

Moja własna, prywatna koparka kryptowalut

Co można zrobić, żeby się dołączyć? Jest kilka możliwości. Czy to łatwe? Zależy od tego, ile chcemy poświęcić wysiłku. Kopanie kryptowalut ma już prawie 10 lat, więc wypracowane rozwiązania są dostępne również dla osób, które nie chcą mieć wiele wspólnego z algorytmami i serwisowaniem drogiego sprzętu. Najłatwiejsze opcje są następujące:

  1. Kopanie kryptowalut na domowym komputerze za pomocą karty graficznej
  2. Kopanie kryptowalut na specjalistycznym sprzęcie

Kopanie kryptowalut na komputerze kartą graficzną

To jeden z popularniejszych sposobów na zarobienie kryptowalut, choć większość mocy obliczeniowej jest wykorzystywana do kopania altcoinów: Ethereum, Ethereum Classic, Pascal, Electroneum czy Monero. Potencjalny zysk zależy mocno od przecenionych spadkami cen kryptowalut kart graficznych. Im taniej uda się kupić sprawne GPU, tym szybciej uzyskamy pozytywny zwrot z inwestycji w sprzęt i prąd.

Koparka kryptowalut w domu? Prawie każdy komputer stacjonarny nadaje się do kopania kryptowalut. Wystarczy dokupić kartę graficzną, zainstalować ją w dostępnym porcie i skonfigurować koparkę.
Komputer stacjonarny stał się koparką kryptowalut.

Jak wygląda konfiguracja koparki kryptowalut i programu do kopania możesz sprawdzić w instrukcji krok po kroku: Kopanie kryptowalut.

Kopanie kryptowalut na dedykowanych urządzeniach

Dla inwestorów, którzy są zdecydowani na większą inwestycję, czeka do podjęcia odpowiedzialna decyzja. Skoncentrowanie się na jednym typie koparek kryptowalut ma wiele korzyści związanych z zakupem, obsługą i serwisowaniem.

Jeśli zainwestują w kopanie bitcoin, muszą kupować sprzęt ASIC, najlepiej bezpośrednio od chińskich producentów. Największe firmy, które produkują dedykowane koparki to Bitmain lub Avalon. Czasy, gdy popyt na te urządzenia był ogromny, a trudność zmieniała się w tempie uniemożliwiającym określenie stopy zwrotu, już minęły. Można w miarę bezpiecznie założyć, że zakupiona koparka Bitcoinów zwróci się w ciągu kilku lat.

Jeśli z kolei inwestor chce zainwestować w kopanie kryptowalut innych niż Bitcoin, najczęściej decyduje się na zakup koparki kryptowalut opartej o karty graficzne. Koparki GPU dostarczają firmy Nvidia i AMD, a inwestorzy umieszczają je na stelażach z dodatkowym chłodzeniem. Często można spotykać zestawy składające się z 6 i więcej kart, dzięki czemu można zoptymalizować zasilanie.

Koparka kryptowalut składająca się z wielu kart graficznych może wykopać sporo altcoinów. Konfiguracja nie jest skomplikowana z programem do kopania. Z odpowiednim zasilaniem i opłacalnością, kopanie kryptowalut może być źródłem dodatkowego dochodu
Stelaż z kartami graficznymi, mocnym zasilaczem to podstawa kopania kryptowalut na większą skalę

Podsumowanie kopania kryptowalut: opłacalność i wysiłek

Czy warto kopać kryptowaluty? Zależy jaki aspekt rozważamy.

Technologiczny: zdecydowanie tak, bierzemy udział w rewolucji, która zmieni wiele branż. Nie wiadomo, gdzie i kiedy mogą przydać się umiejętności konfigurowania i utrzymywania węzła w technologii blockchain.

Finansowy: na to pytanie odpowiedzą obliczenia potencjalnego zysku względem ryzyka. Należy wziąć pod uwagę trudność kopania kryptowaluty i jej przewidywany wzrost. Odjąć przestoje wynikające z awarii, doliczyć zużycie sprzętu. Dodać korzyści związane z faktem, że wykopane kryptowaluty są przyjazne anonimowości.

Pierwszy krok został już wykonany. Wiesz już, gdzie wrócić po wyjaśnienie: o co chodzi z kopaniem kryptowalut.

Gdzie można sprzedać wykopane kryptowaluty z najniższą prowizją? Załóż już teraz konto na Binance, najpopularniejszej giełdzie kryptowalut.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź nas na facebooku!