Pisaliśmy ostatnio o Facebook Coin w kontekście wzrostów na rynku kryptowalut. Plotki o cyfrowej walucie największego serwisu społecznościowego na świecie grały rolę w szybkich wzrostach ceny Bitcoina od $5000 za 1 BTC aż do ponad $9000 w czerwcu 2019.

Kryptowaluta Facebooka Libra, czy ma szansę na rywalizację z Bitcoinem, Ethereum, i innymi?

Cel kryptowaluty Libra: łatwe wysyłanie pieniędzy do całego świata

Były szef Paypala, David Marcus prowadzi aktualnie projekt Calibra od strony wysokopoziomowego zarządzania. Libra w rozumieniu jej twórców ma stać się środkiem globalnej wymiany i natychmiastowo obsługiwać transakcje w portfelu Calibra. Porównuje medium wymiany do tradycyjnych kryptowalut, które są w rozumieniu dowodzących projektem Calibra produktem inwestycyjnym i służą do przechowywania wartości oraz wzrostu. Start projektu odbędzie się w pierwszej połowie 2020 roku. Libra będzie zarządzana przez odrębny od Facebooka podmiot zarejestrowany w Szwajcarii. Co ma z tego zapamiętać przeciętny użytkownik? Będzie mógł przesyłać pieniądze na cały świat tak łatwo, jak aktualnie wysyła i dzieli się zdjęciami ze znajomymi.

 

Kryptowaluta Facebooka będzie miała swój portfel Calibra, który będzie służył do obsługi transakcji i płatności na całym świecie.

Portfel Calibra: dla kogo i jak ma działać?

Co najbardziej interesujące, projekt Calibra będzie stable coinem, opartym o depozyty. Będzie to prawdopodobnie oznaczało to, że ludzie, którzy przeleją pieniądze “na konto” projektu otrzymają równowartość depozytu w Libra Coin, zdeponowane w portfelu Calibra. Nie jest niestety powiedziane (i nie wiadomo, czy będzie), jaki procent depozytu będzie przetrzymywany w celu zabezpieczenia przetrzymywanych pieniędzy. Jest za to powiedziane, że celem depozytów jest zmniejszenie zmienności ceny. W tym miejscu oczywiście następuje przytyk w kierunku Bitcoina, a dokładniej do wahań kursu Bitcoina. Jest jednak coś na rzeczy, jeśli kryptowaluta Libra ma trafić do szerokiego grona ludzi, to będzie im ciężko wytłumaczyć spadek wartości projektu o połowę z uwagi na zmienność rynku.

Jakie firmy współpracują z facebookiem w ich projekcie kryptowaluty Libra? Mastercard, Visa, PayU, Coinbase, Uber i wiele innych.

Partnerstwa Facebooka i jego kryptowaluty Libra

Facebook ogłosił partnerstwo z 27 firmami, organizacjami i fundacjami, które mają wspierać rozwój Libry. Do tego grona zaliczają się Visa, Mastercard, Uber, Spotify, PayPal, eBay, jak również Coinbase i PayU. Warto wspomnieć o firmie przetwarzającej płatności Stripe czy operatora telefonii komórkowej Vodafone. Z punktu widzenia szerokiej adaptacji, na pewno istotne jest dołączenie największych firm, takich jak Visa i Mastercard. Ze strony kryptowalut bramą będzie Coinbase, co oznacza, że projekt będzie połączony ze światem “tradycyjnych” kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Znany na polskim podwórku PayU oznacza brak przeszkód do rozwoju projektu na rynku Europy Środkowo-wschodniej. Zagadkowo brzmi wciąż współpraca z organizacjami non-profit, które skupiają się na wykluczonych z płatności za pomocą usług głównego nurtu. Być może powinniśmy spodziewać się rozwoju projektu na rynku afrykańskim lub w regionach o mniejszym stopniu rozwoju.

Jakie korzyści będzie miał Facebook?

Facebook przez ostatnie lata przyzwyczaił inwestorów do tego, że potrafi znaleźć zysk dla akcjonariuszy w wielu aspektach swojej działalności. Nie inaczej będzie też z portfelem Calibra, który ma w planach nie tylko monetyzację swojego wewnętrznego stablecoina Libra, ale też przetwarzanie płatności w ekosystemie Facebooka, czyli w aplikacjach Messenger i WhatsApp. Korzyścią dla użytkowników miałoby być bezpieczne przechowywanie środków i natychmiastowa wysyłka do innych użytkowników tych aplikacji na całym świecie.

Facebook planuje oczywiście rozszerzenie funkcjonalności o pożyczki, co stawia projekt w bardzo jasnym świetle pod kątem potencjalnych zysków. Firma rozszerzy swój profil działalności o usługi parabankowe i finansowe, co może pozytywnie odbić się na oczekiwanych zyskach. Oczywiście, oficjalną wersją jest chęć zwiększenia czasu, jaki ludzie spędzają korzystając ze wszystkich aplikacji Facebooka, ale nie dajmy sobie zamydlić oczu, big data będzie szła w ruch w nowym, finansowym obszarze. Ten czas i uwagę będzie można sprzedać milionom przedsiębiorców, sprzedawców i reklamodawców, którzy szukają swoich klientów na wszystkich platformach Facebooka. Wygląda to na sytuację win-win.

Facebook i jego kryptowaluta Libra może być najczęściej używanym procesorem płatności na świecie już za kilka lat, rozpoczynając od 2020.

Jak zarobić na kryptowalutach?

Kryptowaluta Libra może w najbliższej rzeczywistości stać się sposobem płatności wybieranym przez miliardy ludzi, którzy zarejestrowali konta w serwisach Facebook, Instagram oraz komunikatorach Messenger i Whatsapp. Mimo tego, że Facebook przeżywa kryzys wizerunkowy związany z nie do końca uczciwym wykorzystaniem danych użytkowników, ludzie wciąż odwiedzają ten serwis społecznościowy i korzystają z możliwości, które daje błyskawiczne połączenie z gronem znajomych. Dlatego portfel Calibra jest niejako skazany na sukces. Jak można zmonetyzować ten potencjał już teraz?

  1. Dowiedz się jak najwięcej o kryptowalutach. Sprawdź nasze wprowadzenie do kryptowalut, żeby zdobyć podstawy.
  2. Sprawdź 100 sposobów na to, jak zdobyć Bitcoin i zdobywaj Bitcoiny, nawet bez inwestycji.
  3. Śledź najnowsze informacje ze świata kryptowalut, aby być gotowym na 2020, gdy wystartuje portfel Calibra.

Podziel się w komentarzach w mediach społecznościowych, co sądzisz o potencjale projektu Libra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *