Wszystko, co musisz wiedzieć o Dogecoin. Czy warto mieć DOGE?

Kryptowaluta Dogecoin to token oparty na internetowym memie. Grupa spekulantów, zmotywowanych sukcesem na giełdzie w ratowaniu spółki GameStop, poczuli moc i zainwestowali w DOGE. Wynieśli kurs tej kryptowaluty do… 80 centów za 1 DOGE! Przypominamy, że normalna cena Dogecoin to ułamek 1 centa. Potem wydarzenia potoczyły się szybko, a kurs DOGE bije nowe rekordy powyżej 10 i 30 centów za 1 DOGE. Celem podobno jest $1 za DOGE!

Po kilku dniach sytuacja zwykle wraca do normy i cena spada. Pozytywne medialne zainteresowanie wciąż się jednak utrzymuje. Przygotowaliśmy zatem solidną analizę kryptowaluty Dogecoin, która pozwoli orientować się dokładnie nie tylko w szczegółach technologicznych i przyszłości kryptowaluty Dogecoin, ale również jej potencjale.

Co to właściwie jest kryptowaluta Dogecoin?

Dogecoin lub po polsku Pieseł Coin, to cyfrowa waluta o otwartym kodzie źródłowym, której symbolem jest znany na całym świecie, uśmiechnięty pies Shiba Inu. Uważany na początku za żartobliwą kryptowalutę, stworzoną 6 grudnia 2013 dla celów rozrywkowych, szybko zgromadził wokół siebie dużą internetową społeczność.

Sam Dogecoin powstał jako fork Litecoina i dzieli z nim zarówno technologię, jak i algorytm wydobywania bloków Proof of Work z metodą scrypt, który umożliwia kopanie na komputerach z kartą graficzną (różnicą jest czas wydobycia bloku, który w przypadku Dogecoin wynosi 1 minutę, porównując do 2,5 minut w LTC).

W zależności od źródła informacji, około 120 miliardów DOGE zostało już wydobyte i krąży w obiegu. Nie ma też informacji, która potwierdzałaby określoną liczbę DOGE, która ograniczałaby podaż, zakładamy więc, że nie ma limitu wydobycia DOGE, w odróżnieniu od na przykład Bitcoina. Wśród społeczności dominuje przekonanie, że docelowo w obiegu ma krążyć około 100 miliardów DOGE. Według kapitalizacji rynku DOGE znajduje się w okolicach 30 pozycji z kapitalizacją całej waluty w okolic 400 milionów dolarów.

Jak wymawia się nazwę Dogecoin?

W czasach początku rynku kryptowalut i memów nazwę wymawiało się tak, jak Pieseł, czyli “dogi”. Nazwa kryptowaluty brzmiała zatem “dogikojn”. Później, niestety, gdy token trafił do kryptowalutowego głównego nurtu, zaczęła zwyciężać amerykańska wersja wymowy, czyli “dodżkojn”. Wygląda zatem, że prawie wszyscy mówią dodżkojn, oprócz prawilnych ziomków, którzy wciąż mówią “dogi”. A poważnie już mówiąc, którejkolwiek wersji użyjecie, liczy się samo mówienie i popularyzowanie tej wdzięcznej kryptowaluty.

Wszystko o kryptowalucie Dogecoin

Po co stworzono Dogecoin?

Dogecoin został stworzony po to, żeby oswajać trudne technicznie kryptowaluty za pomocą przyjaznej referencji do popularnego, internetowego mema. Dzięki temu, że Dogecoin działa na podobnej zasadzie, co Bitcoin, jest również zdecentralizowany, bezpieczny i pseudoanonimowy (nawet bardziej anonimowy niż Bitcoin, ponieważ blockchain DOGE jest badany w mniejszym stopniu).

Jednym z częstych zastosowań Dogecoin jest przesyłanie drobnych sum DOGE do osób w internecie, które tworzą przydatne lub interesujące treści (napiwki). Jest to jedna z form głosowania na treści w celu ich wypromowania, wsparcia ich twórców i pokazania im, że to, co robią, ma sens.

Gadżety Dogecoin odgrywają rolę popularyzacyjną również poza internetem, głównie ze względu na niezwykle przyjazną maskotkę. Na portalach aukcyjnych można za symboliczne kwoty kupić metalowe lub plastikowe gadżety związanie z DOGE: monety, żetony, przywieszki, magnesy, podkładki, poduszki, a nawet pełnowymiarową maskę Doge do założenia na głowę. Istnieje też motyw inwestycyjny w Dogecoin, jeden z emerytalnych portfeli w kryptowalutach BitFilar lokuje część środków właśnie w Dogecoiny, z dobrym rezultatem.

Swoją drogą, tzw. meme coins rozwinęły się w swoistą “branżę” w technologii blockchain. Powstało ich sporo, a my dostarczyliśmy jeszcze jedną analizę, tym razem kryptowaluty Shiba Inu Coin (SHIB).

Gdzie sprawdzić cenę Dogecoin? Ile tak naprawdę jest warty DOGE?

Kurs Dogecoin można śledzić na giełdach kryptowalut, które umożliwiają handel tą kryptowalutą. Najpopularniejszą z nich jest aktualnie Binance, gdzie można kupić DOGE z najniższymi prowizjami i po cenie najbardziej zbliżonej do rynkowej dzięki dużej płynności.

1 DOGE kosztował od 1 grosza w polskich złotówkach aż do kilkudziesięciu groszy, w zależności od sytuacji na rynku. Kurs Dogecoin można również śledzić w stosunku do Bitcoina. Jeden DOGE może zostać wymieniony na od 10 do kilkuset satoshi.

Ile jest warty 1 DOGE w PLN?

Najczęstsze zapytanie polskich inwestorów w Dogecoin dotyczy oczywiście wyceny kryptowalut w polskich złotówkach. Mimo tego, że żadna giełda nie prowadzi płynnego rynku w PLN (był taki czas, że można było dostać DOGE za złotówki na jednej z byłych, polskich giełd), można sobie ten kurs łatwo przeliczyć z USD. Przeszkodą w przeliczaniu danych historycznych może być po prostu brak starszych danych, ponieważ rynki Dogecoin są często zawieszane z braku chętnych do tradingu.

Pieseł coin

O tym, jak trudno prognozować kurs Dogecoin świadczy ostatnia akcja użytkowników TikTok. Zachęcając do zakupu DOGE wywindowali jego kurs momentami o ponad 100%! Przyczyniła się do tego również społeczność Twittera. Czy oznacza to, że warto po prostu trzymać DOGE i sprzedawać na takich tymczasowych, medialnych górkach?

Gdzie i jak kupić Dogecoin?

Dogecoin jest najczęściej kupowany na giełdach kryptowalut. Można jednakże spotkać się z ofertami sprzedaży DOGE na forach internetowych, facebookowych lub nawet portalach aukcyjnych. Dla inwestora w kryptowaluty najważniejsze jest długoterminowe korzystanie z miejsc o najmniejszych prowizjach i największej dostępności kryptowaluty. Liczy się płynność, dostępność konkretnej party walutowej oraz łatwość korzystania. Jak pogodzić te wszystkie aspekty?

Binance

Binance to aktualnie najbardziej popularna giełda kryptowalut na świecie. Nie ma co się zatem dziwić, że ogłoszenie handlu Dogecoinem na Binance odbiło się bardzo pozytywnie na kursie DOGE. Dwucyfrowe (procentowo) wzrosty ceny DOGE tuż po ogłoszeniu handlu na tej giełdzie co prawda szybko wróciły do rzeczywistości, nie da się jednakże przecenić zwiększonego popytu na Dogecoin, chociażby ze względu na ilość kapitału, która codziennie przetacza się przez tę giełdę.

Opłaty za transakcję w Dogecoin

Jakie są opłaty za transakcję w blockchainie Dogecoin? Kryptowaluta sympatycznego pieska jest zaprojektowana, żeby wszystko było tanie i łatwe. Z definicji opłata transakcyjna wynosi okrągłe 1 DOGE za każde 1 kB (1000 bajtów). Nie oznacza to powiązania z konkretną kwotą pieniędzy czy ilością Dogecoinów, a bardziej z liczbą transakcji, które składają się na adres, z którego płacimy. Im więcej adresów przesłało środki na adres, który jest źródłem naszej transakcji, tym większa będzie opłata za “poskładanie” tych wszystkich źródeł. Możemy orientacyjnie przyjąć, że zapłacimy 1 DOGE w sytuacji, w której jest mniej niż 6 źródeł (“wejść” – inputs).

Średnia opłata transakcyjna w DOGE wynosi aktualnie od 1 do 3 DOGE (środek 2019)

Porównując te kwoty do większości kryptowalut, nie da się oprzeć wrażeniu, że opłaty transakcyjne Dogecoin są bardzo niskie. Nie jest to przypadek, ponieważ zastosowanie DOGE do napiwków i przesyłu monet między znajomymi i osobami aktywnymi w internecie nie może być drogie. Korzystają na tym na pewno inwestorzy, którzy na podstawie doświadczeń w przeszłości mogą liczyć na powtórzenie sytuacji, która faworyzuje między innymi Dogecoina.

Gdy popularność kryptowalut okresowo rośnie, uwagi na dużo droższe opłaty transakcyjne na głównych kryptowalutach inwestorzy zwracają się ku mniej popularnym projektom ze stałymi, niższymi opłatami. Taka sytuacja miała miejsce podczas wszystkich poprzednich, gwałtownych wzrostów cen, gdy inwestorzy, żeby nie czekać długo na potwierdzenie transakcji w BTC czy ETH, wypłacali z giełdy DOGE, dzięki czemu mieli środki błyskawicznie na własnych portfelach.

Jak zdobyć Dogecoin za darmo?

Ku naszemu zaskoczeniu, jest to jedno z najczęstszych zapytań o DOGE. Z czego wynika przekonanie fanów kryptowalut, że DOGE powinien być dostępny dla wszystkich za darmo? Czy chodzi o to, że kryptowaluta mająca za symbol przyjaznego pieska nie jest traktowana do końca poważnie? W końcu chodzi o realne, choć wirtualne, pieniądze, które można wymienić na giełdach kryptowalut zarówno na tokeny popularnych projektów, takich jak Bitcoin, Ethereum, Ripple czy Tron, jak i realne usługi czy produkty.

Niestety nie działają już kraniki, czyli projekty rozdające małe ilości DOGE. Oba, MoonDogeCoin oraz FreeDoge rozdały użytkownikom miliony DOGE.

Moon Dogecoin (już nie działa)

Miejscem, do którego często zmierzają wszyscy amatorzy darmowych kryptowalut, jest było Moon Dogecoin. O jego popularności świadczy fakt, że jest to jedna z najczęściej odwiedzanych stron internetowych o tematyce Dogecoin. Pomimo że nie jest to w naszej opinii najlepsze miejsce z darmowymi DOGE, cieszy się zdecydowanie największą popularnością i wciąż wypłaca zebrane środki.

Niestety serwis rozdający DOGE już nie działa. Sprawdź nowe sposoby zbierania darmowych kryptowalut w naszym aktualnym poradniku Jak dostać darmowe kryptowaluty?

Darmowe DOGE na stronie Moon Doge

FreeDogecoin – już nie działa (aktualizacja)

Kolejne miejsce, które było jest znane z regularnego wypłacania darmowych Dogecoinów to FreeDogecoin (FreeDogeCoin niestety już zawiesiło wypłaty). Jest to jedna z pobocznych działalności bardzo popularnej strony, która dystrybuuje darmowe Bitcoiny. Ze względu na popularność tej metody dołączania do posiadaczy kryptowalut również jej poświęciliśmy osobne opracowania: Jak zdobyć darmowe Bitcoiny?

Zbieranie darmowych DOGE niczym nie różni się od zbierania BTC, wystarczy założyć adres Dogecoin lub dysponować e-mailem. Co prawda próg wypłaty jest ustawiony bardzo nisko, bo na poziomie jedynie kilkudziesięciu DOGE, to żeby go osiągnąć, trzeba poświęcić trochę czasu i regularnie odwiedzać stronę.

Jeśli masz stare konto, na którym zachowało się trochę darmowych DOGE, możesz wypełnić formularz na stronie i poprosić o ich wypłatę.

Free Dogecoin darmowe doge

Czy nie lepiej po prostu kupić DOGE?

Osoby, które szanują swój czas, zdecydowanie lepiej wyjdą na tym, gdy po prostu kupią jednostki DOGE na giełdzie kryptowalut, tym bardziej że ostatnio taka możliwość pojawiła się na najpopularniejszej giełdzie kryptowalut Binance. Posiadanie kryptowaluty Dogecoin w swoim portfelu nie jest może do końca obietnicą wielkich zysków.

Umożliwia jednak łatwy start w świecie kryptowalut, łącznie z możliwością łatwego wysyłania znajomym kryptowalut, i to bez zobowiązań i stresu związanego z oczekiwaniami zysku. Dodatkowo jest jeszcze opcja uzyskania własnego głosu w internecie dzięki możliwości przesyłania drobnych kwot DOGE twórcom treści w internecie i tym samym wspierania twórców, których praca nam się podoba.

Gdzie bezpiecznie przechowywać Dogecoin?

Tak jak powtarzamy właściwie w każdym artykule, kryptowaluty należy przechowywać w bezpiecznym portfelu, pod własną kontrolą, najlepiej bez dostępu do internetu. Ta reguła dotyczy również DOGE. Bez dostępu do internetu może być mylące. Wyjaśniamy zatem, że trzymanie kryptowalut na giełdzie kryptowalut, w portfelu na komputerze desktop, na którym się codziennie pracuje, na roboczym laptopie lub smartfonie to proszenie się o kłopoty. Polegamy zatem na zabezpieczeniach oprogramowania i sprzętu, jednocześnie wystawiając w każdej sekundzie to bezpieczeństwo na próbę.

Inaczej jest w przypadku, gdy chronimy klucz prywatny z dala od internetu, lub w najlepszym przypadku, trzymamy go zakodowanego w urządzeniu bez dostępu niepowołanych osób (a nawet dostępu właściciela). Dostajemy się do portfela za pomocą skomplikowanego i bezpiecznego hasła tylko w sytuacji, gdy chcemy uzyskać dostęp do środków i je wypłacić lub przenieść. Bezpieczne rozwiązania są już dostępne nawet dla początkujących użytkowników kryptowalut i są przystosowane do korzystania przez mało zaawansowanych technologicznie posiadaczy wirtualnych pieniędzy.

Portfele Dogecoin

Pomimo przestróg, wielu użytkowników wciąż przechowuje swoje kryptowaluty na giełdach kryptowalut. Ten zwyczaj z pewnością nasili się po dodaniu Dogecoin do listy kryptowalut najpopularniejszej giełdy Binance, szczególnie że można tam kupić DOGE z niższą prowizją.

My jednak z uporem przypominamy, że jedynym poprawnym sposobem przechowywania kryptowalut jest taka metoda, w której kontrolujesz w bezpieczny i pewny sposób klucz prywatny kryptowaluty. Nie inaczej jest z Dogecoin. Najpopularniejsze portfele Dogecoin to Dogecoin Core, MultiDoge, Jaxx Liberty, DogeChain, Coinbase, portfel papierowy i sprzętowe portfele, takie jak Ledger Nano S, Ledger Nano X, KeepKey czy Trezor.

Dogecoin Core i MultiDoge

Główny portfel do przechowywania i dokonywania transakcji kryptowalutą DOGE to Dogecoin Core, wzorowany na analogicznych portfelach kryptowalut Bitcoin i Litecoin. Można też skorzystać z jego lekkiego odpowiednika, MultiDoge. Portfele są dostępne na Windows, Mac, smartfony Android i system Linux i można je ściągnąć z oficjalnej strony projektu.

Portfel Dogecoin Core i Multidoge to wybór ze strony projektu dogecoin com.

Różnicą pomiędzy portfelami Dogecoin Core i MultiDoge jest sposób łączenia się i utrzymywania blockchainu DOGE. MultiDoge to lekki portfel, który łączy się z blockchainem Dogecoin i na bieżąco weryfikuje prawdziwość danych, dzięki czemu synchronizacja jest błyskawiczna. Konsekwencją tego podejścia jest brak możliwości kopania DOGE za pomocą lekkiego portfela.

Z drugiej strony, Dogecoin Core to portfel “pełny”, czyli taki, który lokalnie utrzymuje kopię blockchainu Dogecoin. Dzięki temu można kopać Dogecoin, przesyłać w pełni zweryfikowane transakcje oraz dołożyć własny wkład w społeczność Dogecoin poprzez utrzymywanie sieci. Kosztem jest konieczność zarezerwowania dużej ilości miejsca na dysku na wciąż powiększający się blockchain kryptowaluty Dogecoin.

Jaxx Liberty

Portfel Jaxx Liberty to lekki portfel, który umożliwia przechowywanie DOGE i dokonywanie transakcji na adres Dogecoin. Jest to w pełni funkcjonalny portfel, który umożliwia zarówno bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych, jak i zabezpieczanie kluczy prywatnych w zaszyfrowanej kopii zapasowej lub pod postacią seeda. Można również użyć wbudowanego mechanizmu wymiany i kupować lub sprzedawać kryptowaluty za pomocą ShapeShift.

Portfel kryptowalut Jaxx Liberty Dogecoin

DogeChain

Ze względu na popularność DogeChain znajdował się w tym zestawieniu. W tym serwisie pełną kontrolę nad portfelem ma użytkownik, ponieważ klucz prywatny nie jest przetwarzany przez DogeChain. Zaszyfrowany klucz prywatny jest generowany bezpośrednio w przeglądarce u użytkownika, a za jego bezpieczne przechowywanie jest odpowiedzialny tylko właściciel. DogeChain w 2024 skończył działalność.

Serwis Dogechain łączy portfel online z bezpieczeństwem i koniecznością ochrony klucza prywatnego samodzielnie.

Właściciel portfela w serwisie DogeChain to technicznie rzecz biorąc posiadacz tekstowego pliku, w którym zakodowane są dane użytkownika i klucze, w tym klucz prywatny. Dane są szyfrowane przez przeglądarkę, a zaszyfrowane pliki są przechowywane w chmurze z założeniem, że nikt poza właścicielem DOGE nie ma dostępu do jego klucza prywatnego.

Korzyścią z używania tego portfela jest brak konieczności utrzymywania kopii blockchaina Dogecoin, robi to za niego serwis DogeChain. Oprócz portfela serwis umożliwia wgląd w statystyki kryptowaluty Dogecoin oraz udostępnia API.

Coinbase Wallet

Coinbase to jeden z gigantów blockchain, świadczący usługę przechowywania i wymiany najpopularniejszych kryptowalut. Nie było zatem wielkim zaskoczeniem, gdy po ogłoszeniu wsparcia dla Dogecoin w jego portfelu Coinbase Wallet kurs DOGE szybko wzrósł. Należy tutaj zrobić jednak ważne rozróżnienie: Coinbase to wielka giełda kryptowalut, dostępna w ograniczonej liczbie krajów, a Coinbase Wallet, to bezpieczna aplikacja, którą każdy może ściągnąć na telefon i używać. Dogecoin jest dostępny właśnie w tej drugiej aplikacji Coinbase Wallet.

Portfel Coinbase Wallet wspiera Dogecoin

Adres Dogecoin (papierowy)

Jedną z opcji na trzymanie DOGE offline jest wygenerowanie papierowego adresu i przesłanie na niego środków. Na stronie generatora papierowego portfela Dogecoin można przejść krótką procedurę i zdobyć klucz prywatny oraz publiczny do przechowywania DOGE.

Generator papierowego portfela Dogecoin

Jest bardzo ważne, żeby dla pełni bezpieczeństwa nie korzystać z wersji online strony, tylko ściągnąć ją z repozytorium i użyć na komputerze bez łączności z internetem. Link do repozytorium znajduje się na dole strony lub tutaj. Aby stworzyć portfel, należy najpierw dodać “losowości” za pomocą klawiatury lub ruszając kursorem. Skrypt następnie wygeneruje klucz prywatny, który należy bezpiecznie schować oraz klucz publiczny, który będzie służył jako adres do odbierania DOGE. Można wygenerować dowolną liczbę adresów i kluczy.

Portfel sprzętowy Ledger Nano S, Trezor lub KeepKey

Najbezpieczniejszą opcją jest portfel sprzętowy, ponieważ klucz prywatny jest bezpiecznie zaszyfrowany w fizycznym urządzeniu i nawet właściciel nie ma do niego dostępu. Dostęp do przechowywanych kryptowalut uzyskuje się za pomocą numeru PIN, a spokojną głowę zapewniają kopie zapasowe, wykonywane różnymi metodami (np. seed). Wszystkie popularne portfele sprzętowe wspierają Dogecoin, dowiedz się więcej w naszym teście Ledger Nano S.

Ledger Nano S - Vires in numeris

Jak kopać Dogecoin?

Były czasy, że najprostszym sposobem na zdobycie Dogecoin było po prostu wykopanie sobie tej kryptowaluty na domowym komputerze. Niestety, wraz ze wzrostem trudności kopanie na zwykłym komputerze stało się niezbyt opłacalne. Mimo to wciąż jest możliwe. Jakie mamy opcje, jeśli chcemy kopać DOGE?

Solo mining można rozpocząć już po instalacji portfela Dogecoin Core. Wykorzystując moc procesora komputera lub karty graficznej można liczyć na to, że właśnie Twoje obliczenia wykopią nowy blok, a nagroda trafi do Twojego portfela. Drugą opcją jest pool mining, czyli uczestnictwo we wspólnym wydobyciu z innymi minerami.

Dzięki temu uczestniczysz w podziale nagród z kopania, jeśli wspólnie wykopiecie blok. Trzeba się jednak liczyć z kosztami utrzymania wspólnej infrastruktury oraz tym, że ci, którzy dysponują większą mocą obliczeniową dostaną większą część udziałów.

Jaki sprzęt jest potrzebny do wydobycia Dogecoin?

Najpopularniejsze wśród początkujących użytkowników są zestawy z kartami graficznymi (rigs). Już 4 lub 6 kart w zbudowanej specjalnie do tego celu skrzynce może być dobrym startem do kopania DOGE. Aby sprawdzić, czy jesteś w stanie zbudować, skonfigurować i utrzymywać funkcjonowanie koparki sprawdź instrukcję jak kopać kryptowaluty z pomocą karty graficznej.

Najpopularniejszym programem obsługującym kopanie na GPU jest cgminer. Opłacalność kopania Dogecoin sprawdzisz na Whattomine, gdzie trzeba uzupełnić dane o koszcie prądu. Strona dostarcza też aktualne informacje na temat trudności, hashrate, ceny, wolumenu, nagrody za wykopanie bloku i potencjalnych zysków.

Skąd zdobywać informacje o Dogecoin?

Dogecoin zgromadził wokół siebie dużą i lojalną społeczność. Ze względu na łatwość przesyłania DOGE jest on w ciągłym użyciu, a małe kwoty nieustannie zmieniają właścicieli. Przed inwestycją warto zapoznać się z aktualnym stanem projektu, społeczności, najświeższymi informacjami i planami na przyszłość.

Dogecoin na Reddit

W serwisie Reddit pojawia się sporo świeżych informacji o Doge w języku angielskim. Od memów i śmiesznych obrazków, przez instrukcje jak wykonać postawowe operacje typu jak kupić Dogecoin, gdzie sprzedawać Dogecoin, jak tipować, aż do najświeższych newsów, która giełda wprowadziła obsługę Dogecoin lub pojawienie się nowej wersji oprogramowania.

Dogecoin jest popularny w serwisie Reddit
Społeczność serwisu Reddit żywiołowo reaguje na pozytywne wiadomości o Dogecoin

Forum BitcoinTalk

Na Forum BitcoinTalk w sekcji Altcoins jest wątek poświęcony Dogecoin. Chociaż nie jest to oficjalna strona projektu i było to wiadomo od samego założenia wątku w grudniu 2013, można znaleźć tam historię rozwoju projektu oraz wiele ciekawych odnośników. Co więcej, do dzisiaj toczy się aktywna dyskusja na temat wsparcia Dogecoin przez giełdy kryptowalut oraz wiele różnych prognoz na temat przyszłości ceny. Nie trzeba chyba dodawać, że większość posiadaczy Dogecoin liczy na wzrost wartości DOGE.

Co dzieje się od strony technologicznej w projekcie Dogecoin?

Ze względu na to, że Dogecoin jest wczesnym klonem Bitcoina, drogi tych projektów rozeszły się dawno temu. Jego twórca, Jackson Palmer, w jednym z wywiadów przyznał, że Dogecoin zawdzięcza swój sukces i popularność w dużej mierze szczęściu i przypadkowi, ponieważ wystartował w odpowiednim czasie i szybko zebrał odpowiednią masę krytyczną wspierających.

DOGE blockchain explorer

Jak sprawdzić transakcje? Oficjalny Dogecoin blockchain explorer pokazuje listę świeżo wydobytych bloków (nowy blok pojawia się średnio co minutę), listę ostatnich transakcji, aktualną trudność, liczbę wydobytych bloków, statystyki pooli i aktualną cenę DOGE/BTC.

Dogecoin Core

Zespół developerów wciąż pracuje nad rozwojem projektu, ale prace, szczególnie jeśli porównamy do innych projektów, idą bardzo wolno. Wersja 1.14 Dogecoin Core, która została wydana w czerwcu 2019, była oczekiwana przez społeczność zgromadzoną wokół Dogecoin przez… parę lat.

Mówi to bardzo dużo o tempie developerów. Z drugiej jednak strony, Dogecoin spełnia aktualnie większość wymagań, które stawiane są szybkiej i lekkiej kryptowalucie ze skonsolidowaną społecznością. Wersje oprogramowania Dogecoin można sprawdzić lub ściągnąć z Github.

Skąd wziąć wykres kursu Dogecoin i historyczne dane?

Wykres kursu Dogecoin można znaleźć zarówno na giełdach kryptowalut, jak i na agregatach danych z rynku kryptowalut, takich jak CoinMarketCap. Cena DOGE podąża za szerokiem rynkiem kryptowalut i jest pochodną popytu na DOGE oraz impaktu newsów i prognoz. Historycznie widać wzrastający wolumen, co świadczy o tym, że społeczność wciąż używa Dogecoin do transferu wartości.

Historyczna cena Dogecoin

Mam stary portfel Dogecoin. Co robić?

Nie panikować. Jeśli są na nim jakieś środki, być może da się je odzyskać. Gdy portfel ma postać pliku z końcówką .dat, można go odzyskać za pomocą portfela Dogecoin Core. Jeśli jest to zaszyfrowany klucz prywatny, nie obejdzie się bez przypomnienia hasła do odkodowania pliku.

Odkodowany klucz prywatny można zaimportować np. do portfela Jaxx Liberty. Jeśli są to środki zablokowane na którejś z giełd kryptowalut, a przyczyną jest np. przez brak kodu 2FA ze zresetowanego telefonu, należy skontaktować się z supportem giełdy.

Petycja do Amazona proponująca płatności w DOGE

Jedną z ciekawszych akcji związanych z kryptowalutami to Doge4Amazon. Aktualnie największy retailer online na świecie, Amazon, nie przyjmuje płatności w kryptowalutach. Społeczność zebrana wokół Dogecoin zbiera podpisy do Jeffa Bezosa w celu zwrócenia jego uwagi na DOGE jako jedną z możliwości tanich i lekkich płatności w serwisie Amazon. Co ciekawe, osiągnięto już 50k podpisów. Aktualnie jest ich 240 tysięcy podpisów, a po osiągnięciu docelowych 300000 będzie to najpopularniejsza petycja w serwisie.

Prognozy Dogecoin. Sprzedawać, kupować, trzymać?

Jak wygląda przyszłość Dogecoin? W historii doszło do kilku bardzo pozytywnych wydarzeń, których społeczność zebrana wokół Dogecoin nie przewidziała. Pierwszym był listing kryptowaluty Dogecoin na najpopularniejszej giełdzie kryptowalut Binance.

Ten ruch zaskoczył fanów DOGE, ponieważ włączenie kryptowaluty na listę w Binance wiąże się z wielkim kosztem, którego społeczność Dogecoin nie mogła ponieść. Ku zaskoczeniu, kryptowaluta została dołączona do Binance za darmo! Społeczność spodziewa się dołączenia Dogecoin do tradingu na większej liczbie giełd.

Gdzie kupić kryptowalutę Dogecoin? Giełda kryptowalut Binance oferują dogecoiny po atrakcyjnym kursie.
Podziel się swoją opinią na temat Dogecoin w komentarzu

Dogecoin zapewnia błyskawiczne transakcje o najniższym koszcie, nieporównywalnie taniej od Bitcoina i większości nowych projektów. Społeczność, która jest długoterminowo pozytywnie nastawiona, oferuje stabilizację, której często brakuje w świecie blockchain.

Czy warto kupić Dogecoin? Jeśli zamierzasz kupić DOGE, zrób to na taniej giełdzie, aby nie przepłacać za prowizje. Jeśli masz już DOGE, czy warto je sprzedać lub wymienić na inną kryptowalutę? Podziel się w komentarzu swoją opinią!

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko ok. Świetny artykuł, ale nie wspomniano nic o możliwości przechowywania DOGE na zimnych portfelach typu cold storage jak np CryptoSteel czy Coldcryptowallet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!