W jakie kryptowaluty inwestować na 2022? DeFi, gry NFT

Przeczytaj świeży artykuł o tym, czym zainteresować się na 2023?

Zanim zaczniemy omawiać nowe projekty kryptowalut na 2022, rozliczmy się z poprzednich analiz. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie które projekty kryptowalutowe mają potencjał lub oferują dobry stosunek ceny do nadziei na przyszły wzrost wartości.

Przypomnienie, to nie jest porada inwestycyjna. Dzielimy się swoimi analizami, prosimy o informację zwrotną i sugestie. Do your own research. Not Investement Advice.

Najpierw podsumowanie 2021

Końcówka roku 2020 zaskoczyła nawet największych kryptowalutowych fanów. Skok cenowy Bitcoina, Ethereum i wielu innych projektów był tak duży i szybki, że… właściwie przeszedł bez medialnego echa. Szczególnie zadziwia szybkie tempo wzrostu Bitcoina, który przetoczył się po poprzednim ‘All Time High’ w okolicach 20k USD i wylądował po kilku dniach powyżej. Następnie szedł dalej w górę, dochodząc prawie do 70k dolarów.

Które kryptowaluty analizowaliśmy na 2021?

Dla nie lubiących dużo czytać, w poprzednim artykule opisaliśmy następujące kryptowaluty:

  • Hedera Hashgraph (HBAR) wzrost 10x
  • Tezos (XTZ) wzrost 2x
  • ChainLink (LINK) wzrost 50%
  • oraz tokeny DeFi wzrosty co najmniej o 50%

Każdy z tych projektów miał unikalne, pozytywne cechy. Były one powodem większego zainteresowania inwestorów i, co za tym idzie, napływu kapitału.

Czym jesteśmy zainteresowani w 2022?

W 2022 jesteśmy zainteresowani trendami, które mają szanse rozwinąć skrzydła.

Trend pierwszy – gry NFT

Nasza fiksacja na grach NFT może wydawać się monotonna, ale naszym zdaniem ma sens. Żyjemy w czasach, gdy ekonomia się zwija, a energii dostępnej dla ludzi będzie coraz mniej. Oznacza to, że miliony ludzi muszą wypełnić czymś czas. Nie będą to podróże samolotem, samochodem o dużym silniku czy przejadanie się lub zabawy plastikowymi zabawkami.

W celu “ochrony środowiska” duża część rozrywki będzie musiała przenieść się do wirtualnego świata. Chociażby ze względu na to, że awatary zabawek nie lądują potem na wysypiskach śmieci, bo nie jesteśmy zdolni do przetwarzania plastiku. I do internetu przeniesie się również część “ekonomii” dokoła kolekcjonowania, gadżetów, zabawy, rozrywki…

Technologia blockchain idealnie nadaje się do zarządzania wirtualnymi światami i ich ekonomią. Gry, które aktualnie powstają są zalążkiem bogatego świata, gdzie panuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”. Jakimi projektami warto się zainteresować?

Po pierwsze, koniecznie przeczytajcie nasze długie podsumowanie Gier NFT. Znajdziecie tam to, co potrzeba na start. Jeśli szukacie skrótu, poniżej esencja.

  • Spory potencjał ma Menedżer piłkarski Sorare. Zainwestowano w niego prawie miliard dolarów, co oznacza ogromny budżet na marketing i potencjał wzrostu cen kart kolekcjonerskich.
  • Projekty oparte o ekosystem WAXP, takie jak AlienWorlds, CoinPirates, PandaNFT, Kolobok, Dark Country, etc. Gier jest dużo. Pierwszy etap polega na akumulacji kryptowaluty WAXP, w celu uzyskania dostępu do zasobów CPU, NET i RAM.

Trend drugi – automatyzacja i zdecentralizowane finanse

Zdecentralizowane finanse i automatyzacja inwestowania to wciąż gorący temat, rownież w 2022. Postaramy się również wypisać główne trendy w podpunktach, ale każdemu z nich należy się osobne rozwinięcie.

  • Wymiana stable coinów była do tej pory domeną projektu Curve. Doświadczył on sporego wzrostu wartości z 2 do 5 dolarów za CRV. Konkurencją stał się Uniswap, który dołożył kolejny, niższy poziom stawek w wysokości 0.01% (do istniejących już 0.05%, 0.3%, 1%). Dzięki niemu jest w stanie skutecznie konkurować o płynność w sektorze tokenów o stabilnej wartości.
  • Na czoło listy ulubionych projektów inwestorów wychodzą Avalanche i Solana (Terra zniknęła z tej krótkiej listy). Ludzie widzą w nich analogi wczesnego Ethereum i mają nadzieję, że cena tych dwóch projektów podąży za ETH wraz z zwiększającą się liczbą portfeli.
  • Zupełnie nowe przedsięwzięcia, takie jak LIDO, Raydium od Solany czy Alchemix są szybko wyszukiwane przez specjalistów i wyciągane na światło dzienne. Tempo adaptacji, testowania pomysłów jest olśniewające.

Jeśli szukacie pomysłów do ryzykownych inwestycji, są ludzie, którzy prowadzą listy projektów z potencjałem. Warto zacząć na przykład na DappRadar.

Wcześniejsze analizy

Przydadzą się na pewno nasze poprzednie analizy. Sprawdź co kierowało nami przy odkrywaniu projektów, które przyniosły duże stopy zwrotu.

Czy warto zainwestować w Hedera Hashgraph?

Hedera Hashgraph

Hashgraph to technologia rozproszonego ledgera opracowana przez Leemona Bairda, opierająca się o skierowany graf acykliczny. Jest to metoda informatyczna łącząca zalety drzew i grafów skierowanych. Dlaczego jest u nas na ważnym miejscu?

Technologia DAG i Hedera Hashgraph mają szansę na przetarcie szlaków blockchainom kolejnej generacji. Jeśli Proof of Stake zadziała, będzie to oznaczać ogromne oszczędności energii, które aktualnie są wydawane na kopanie BTC i ETH.

Dowiedz się więcej o projekcie Hedera Hashgraph na stronie Messari.

Warto rozważyć inwestycję w HBAR ze względu na jej potencjał do zmiany konsensusu. Alternatywnie, można postawić na Ethereum, który garściami czerpie z podobnych pomysłów.

Czy warto zainwestować w Tezos?

Kryptowaluta Tezos

Tezos to projekt, który już u nas gościł. Najbardziej podobał nam się zaimplementowany PoS. Dzięki niemu możemy oddelegować nasze XTZ i zarobić prawie 6% rocznie za samo trzymanie kryptowaluty. Wspominaliśmy o tym między innymi w 6 sposobach na dochód pasywny z kryptowalut.

XTZ wciaż czeka jeszcze w blokach startowych na swoją szansę również w 2022. Niektóre projekty wzrosły o kilkaset procent. Tezos ma otwartą drogę do swoich szczytów i można go kupić dużo poniżej najwyższej osiągniętej ceny.

Warto kupić XTZ ze względu na jego potencjał do stania się “aktykruchym” rozwiązaniem opartym o Blockchain. Są takie systemy, które, wg Nassima Taleba, mogą stawać się jeszcze silniejsze i bardziej wartościowe dzięki kryzysom, które nieuchronnie następują. Tezos stara się taką szansę wdrożyć w życie. Przeczytaj więcej o potencjale Tezos na stronie Blockchain Council.

Czy warto zainwestować w Chainlink?

Kryptowaluta Chainlink

Chainlink to objawienie czasu przed wielkimi wzrostami cen. LINK doświadczał już wykładniczego rajdu, który wyniósł jego cenę do poziomu $20. Następnie przyszła ponad 50% korekta. Co warto zauważyć, od tamtej pory obrót Chainlinkiem wzrósł i utrzymuje się na wyższym poziomie, porównując do poprzednich miesięcy.

Chainlink jeszcze nie “odpalił” i inwestorzy są pełni niepewności. Dlaczego LINK stoi, gdy BTC, ETH i inne projekty mają wielkie zyski? Projekt ma duży potencjał, ponieważ może stać się monopolistą w dziedzinie ustanawiania połączeń pomiędzy różnymi projektami blockchain.

Jeszcze kilka miesięcy temu Chainlink był uważany za projekt, który jest wyceniany drożej niż konkurencji. Dziś, po wielkich wzrostach BTC i ETH nastrój zmienił się diametralnie, a inwestorzy wyczekują na ruch ceny LINK. Podejrzewamy, że posiadacze LINK-a liczą na przepływ kapitału z kryptowalut, które mocniej wzrosły.

Czy warto zainwestować w tokeny DeFi?

DeFi, czyli zDecentralizowane Finanse, to rewolucja oparta o blockchain. Są to rozwiązania finansowe, dzięki którym postępuje demokratyzacja finansów. Ludzie otrzymują łatwiejszy dostęp do usług finansowych, które są tanie dzięki eliminacji wielu kosztów.

Pierwszym przykładem jest dostęp do pul płynności. Korzystają na tym ci, którzy potrzebują łatwo i tanio pożyczyć kapitał oraz pożyczający, którzy otrzymują w bezpieczny sposób dostęp do wysoko oprocentowanych inwestycji.

Listę możliwych inwestycji w DeFi otwierają tokeny służące do zarządzania protokołami:

  • Compound
  • Uniswap
  • Maker
  • Aave
  • Synthetix
  • Curve
  • Balancer
  • yearn

Jeśli chcesz szybko dowiedzieć się tego, co ważne, sprawdź nasz prosty wstęp do DeFi dla wszystkich inwestorów. Dzięki niemu nauczysz się nie tylko teoretycznych podstaw, ale również będziesz wiedzieć jak szybko zainwestować oraz korzystać z możliwości zdecentralizowanych protokołów.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na ich potencjał? Są tacy, którzy twierdzą, że tokeny służące do zarządzania protokołami są odpowiednikiem udziałów w radzie nadzorczej, kontrolującej działanie przedsiębiorstwa. Posiadacze tokenów mogą zadecydować na przykład o rozdzieleniu kapitału zbierającego się z opłat za utrzymywanie protokołu.

Sprawdźmy powody, dla których DeFi jest warte rozważenia. Po pierwsze: DeFi już działa. Jest to bardzo istotne dla dopiero otwierającej się na inwestorów dziedziny. Można nie tylko kupić tokeny zarządzające, ale również ulokować kapitał lub pożyczyć na niski procent. Po drugie: DeFi przynoszą zyski. Nie mówimy tutaj tylko o tym, że dzięki niedawnym wzrostom posiadacze kryptowalut są “na plusie”. Bardziej warte wspomnienia jest umożliwienie rzeszy inwestorów ulokowanie środków w pulach płynności i otrzymywanie za to zapłaty.

Gdzie można zainwestować w DeFi? Wszystkie liczące się tokeny są dostępne na Binance. Tokeny, które tam są muszą spełnić szereg warunków, po spełnieniu których możliwa jest kwalifikacja do notowań. Jest do dodatkowa warstwa zabezpieczenia przed podejmowaniem ryzykownych decyzji o inwestycjach w mniej znane lub rozwinięte projekty.

Są oczywiście inwestorzy, którzy regularnie inwestują w kryptowaluty, niezależnie od ceny. Większość jednak szuka okazji, aby kupić tanio i mieć jak największy potencjał wzrostu. Wiadomo przecież, że “gra w krypto” polega na akumulacji niemożliwych do podrobienia, ograniczonych ilościowo tokenów.

Sprawdzamy więc kilka projektów, które mają długoterminowy potencjał. Dlaczego warto inwestować w mniejsze aktywa, a nie BTC czy ETH? Szukamy projektów, które mają jeszcze większy potencjał wzrostu. Inwestowanie w konkretne rozwiązania pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będzie wielu użytkowników napędzających cenę wyżej. Ważnym kryterium jest inwestowanie w dobre zespoły i liderów, którzy będą w stanie w długim terminie dociągnąć przedsięwzięcie do udanego końca.

W które kryptowaluty inwestować w 2022?

Wcześni inwestorzy mogą się cieszyć niebywałymi rezultatami. Pozostaje wciąż zasadne pytanie, co jednak z tymi, którzy jeszcze nie kupili kryptowalut? Dobra wiadomość jest taka, że w połowie 2022 roku ceny niektórych tokenów spadły o 80-90% i ich ceny znów są atrakcyjne! Wystarczy tylko odrobić pracę domową i poznać ich prawdziwy potencjał.

Po pierwsze, wciaż nie warto się spieszyć. Zakup BTC tuż przed poprzednim szczytem wydawał się już ryzykowny, a okazał się jednak zyskowny w długim terminie. Powyżej znajdujemy się na nieodkrytym terytorium, które może okazać się pułapką. Bezpiecznej jest znaleźć projekty, które mają jeszcze przestrzeń do swoich poprzednich szczytów.

Po drugie, warto szukać użyteczności w kupowanych projektach. Dziś już nie wystarczy obietnica ogólnej poprawy protokołu czy odkrycie w jednym aspekcie technologii. Inwestorzy szukają rzetelnych zespołów, pracujących nad już działającym (!) projektem, który musi dostarczać, choćby w postaci MVP.

Na koniec warto wspomnieć o bezpieczeństwie. Dostarczane rozwiązania są coraz lepiej zabezpieczone i dokapitalizowane, a regulacje coraz bardziej szczegółowe. Mogłoby się wydawać, że trzymanie środków na giełdzie kryptowalut lub na osobistym komputerze bez backupu jest wystarczające. Tak nie jest! Cyfrowe aktywa trzeba trzymać w bezpiecznym, odciętym od internetu miejscu, nie zapominając o jeszcze dokładniej zabezpieczonej kopii zapasowej.

Szukamy nowych trendów, które nie są jeszcze do końca skapitalizowane. Skoro sam Mark Zuckerberg postawił wszystko na Metaverse, ta informacja dotarła już chyba do każdego na ziemi…

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!