W jakie kryptowaluty inwestować? Typy na 2021

Końcówka roku zaskoczyła nawet największych kryptowalutowych fanów. Skok cenowy Bitcoina, Ethereum i wielu innych projektów był tak duży i szybki, że… właściwie przeszedł bez medialnego echa. Szczególnie zadziwia szybkie tempo wzrostu Bitcoina, który przetoczył się po poprzednim ‘All Time High’ w okolicach 20k USD i wylądował po kilku dniach powyżej 30k USD.

Rynek na początku 2021 wygląda więc na wykupiony. Są oczywiście inwestorzy, którzy regularnie inwestują w kryptowaluty, niezależnie od ceny. Większość jednak szuka okazji, aby kupić tanio i mieć jak największy potencjał wzrostu. Wiadomo przecież, że “gra w krypto” polega na akumulacji niemożliwych do podrobienia, ograniczonych ilościowo tokenów.

Sprawdzamy więc kilka projektów, które mają długoterminowy potencjał. Dlaczego warto inwestować w mniejsze aktywa, a nie BTC czy ETH? Szukamy projektów, które mają jeszcze większy potencjał wzrostu. Inwestowanie w konkretne rozwiązania pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będzie wielu użytkowników napędzających cenę wyżej. Ważnym kryterium jest inwestowanie w dobre zespoły i liderów, którzy będą w stanie w długim terminie dociągnąć przedsięwzięcie do udanego końca.

Zanim zainwestujesz, ułatw sobie osiąganie zysków z kryptowalut. Załóż nowe konto na Binance i otrzymuj zwrot prowizji z transakcji kupna i sprzedaży! Jeśli masz już konto, wystarczy nowy e-mail, aby cieszyć się stałymi zwrotami.

W które kryptowaluty zainwestować? Skrót.

Dla nie lubiących dużo czytać, w tym artykule opisujemy następujące kryptowaluty:

 • Hedera Hashgraph (HBAR)
 • Tezos (XTZ)
 • ChainLink (LINK)
 • oraz tokeny DeFi

Każdy z tych projektów ma unikalne, pozytywne cechy. Mogą być one powodem większego zainteresowania inwestorów i, co za tym idzie, potencjalnego napływu kapitału.

Czy warto zainwestować w Hedera Hashgraph?

Hedera Hashgraph

Hashgraph to technologia rozproszonego ledgera opracowana przez Leemona Bairda, opierająca się o skierowany graf acykliczny. Jest to metoda informatyczna łącząca zalety drzew i grafów skierowanych. Dlaczego jest u nas na ważnym miejscu?

Technologia DAG i Hedera Hashgraph mają szansę na przetarcie szlaków blockchainom kolejnej generacji. Jeśli Proof of Stake zadziała, będzie to oznaczać ogromne oszczędności energii, które aktualnie są wydawane na kopanie BTC i ETH.

Dowiedz się więcej o projekcie Hedera Hashgraph na stronie Messari.

Warto rozważyć inwestycję w HBAR ze względu na jej potencjał do zmiany konsensusu. Alternatywnie, można postawić na Ethereum, który garściami czerpie z podobnych pomysłów. W cenie ETH za $1000 jest już jednak zawarty potencjalny sukces.

Czy warto zainwestować w Tezos?

Kryptowaluta Tezos

Tezos to projekt, który już u nas gościł. Najbardziej podobał nam się zaimplementowany PoS. Dzięki niemu możemy oddelegować nasze XTZ i zarobić prawie 6% rocznie za samo trzymanie kryptowaluty. Wspominaliśmy o tym między innymi w 6 sposobach na dochód pasywny z kryptowalut.

XTZ czeka jeszcze w blokach startowych na swoją szansę w 2021. Niektóre projekty wzrosły o kilkaset procent. Tezos ma otwartą drogę do swoich szczytów i można go kupić dużo poniżej najwyższej osiągniętej ceny.

Warto kupić XTZ ze względu na jego potencjał do stania się “aktykruchym” rozwiązaniem opartym o Blockchain. Są takie systemy, które, wg Nassima Taleba, mogą stawać się jeszcze silniejsze i bardziej wartościowe dzięki kryzysom, które nieuchronnie następują. Tezos stara się taką szansę wdrożyć w życie. Przeczytaj więcej o potencjale Tezos na stronie Blockchain Council.

Czy warto zainwestować w Chainlink?

Kryptowaluta Chainlink

Chainlink to objawienie czasu przed wielkimi wzrostami cen w 2020. Latem LINK doświadczył wykładniczego rajdu, który wyniósł jego cenę do poziomu $20. Następnie przyszła ponad 50% korekta. Co warto zauważyć, od tamtej pory obrót Chainlinkiem wzrósł i utrzymuje się na wyższym poziomie, porównując do poprzednich miesięcy.

Chainlink jeszcze nie “odpalił” i inwestorzy są pełni niepewności. Dlaczego LINK stoi, gdy BTC, ETH i inne projekty mają wielkie zyski? Projekt ma duży potencjał, ponieważ może stać się monopolistą w dziedzinie ustanawiania połączeń pomiędzy różnymi projektami blockchain.

Jeszcze kilka miesięcy temu Chainlink był uważany za projekt, który jest wyceniany drożej niż konkurencji. Dziś, po wielkich wzrostach BTC i ETH nastrój zmienił się diametralnie, a inwestorzy wyczekują na ruch ceny LINK. Podejrzewamy, że posiadacze LINK-a liczą na przepływ kapitału z kryptowalut, które mocniej wzrosły.

Czy warto zainwestować w tokeny DeFi?

DeFi, czyli zDecentralizowane Finanse, to rewolucja oparta o blockchain. Są to rozwiązania finansowe, dzięki którym postępuje demokratyzacja finansów. Ludzie otrzymują łatwiejszy dostęp do usług finansowych, które są tanie dzięki eliminacji wielu kosztów.

Pierwszym przykładem jest dostęp do pul płynności. Korzystają na tym ci, którzy potrzebują łatwo i tanio pożyczyć kapitał oraz pożyczający, którzy otrzymują w bezpieczny sposób dostęp do wysoko oprocentowanych inwestycji.

Listę możliwych inwestycji w DeFi otwierają tokeny służące do zarządzania protokołami:

 • Compound
 • Uniswap
 • Maker
 • Aave
 • Synthetix
 • Curve
 • Balancer
 • yearn

Jeśli chcesz szybko dowiedzieć się tego, co ważne, sprawdź nasz prosty wstęp do DeFi dla wszystkich inwestorów. Dzięki niemu nauczysz się nie tylko teoretycznych podstaw, ale również będziesz wiedzieć jak szybko zainwestować oraz korzystać z możliwości zdecentralizowanych protokołów.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na ich potencjał? Są tacy, którzy twierdzą, że tokeny służące do zarządzania protokołami są odpowiednikiem udziałów w radzie nadzorczej, kontrolującej działanie przedsiębiorstwa. Posiadacze tokenów mogą zadecydować na przykład o rozdzieleniu kapitału zbierającego się z opłat za utrzymywanie protokołu.

Sprawdźmy powody, dla których DeFi jest warte rozważenia. Po pierwsze: DeFi już działa. Jest to bardzo istotne dla dopiero otwierającej się na inwestorów dziedziny. Można nie tylko kupić tokeny zarządzające, ale również ulokować kapitał lub pożyczyć na niski procent. Po drugie: DeFi przynoszą zyski. Nie mówimy tutaj tylko o tym, że dzięki niedawnym wzrostom posiadacze kryptowalut są “na plusie”. Bardziej warte wspomnienia jest umożliwienie rzeszy inwestorów ulokowanie środków w pulach płynności i otrzymywanie za to zapłaty.

Gdzie można zainwestować w DeFi? Wszystkie liczące się tokeny są dostępne na Binance. Tokeny, które tam są muszą spełnić szereg warunków, po spełnieniu których możliwa jest kwalifikacja do notowań. Jest do dodatkowa warstwa zabezpieczenia przed podejmowaniem ryzykownych decyzji o inwestycjach w mniej znane lub rozwinięte projekty.

W które kryptowaluty inwestować w 2021?

Jednego nie da się ukryć, początek 2021 był dużo lepszy dla tych, którzy już posiadają kryptowaluty. Mogą się oni cieszyć niebywałymi rezultatami, a postępy we wzrostach można obserwować niemalże z dnia na dzień. Co jednak z tymi, którzy jeszcze nie kupili kryptowalut?

Po pierwsze, nie warto się spieszyć. Zakup BTC tuż przed poprzednim szczytem wydawał się już ryzykowny, a okazał się jednak zyskowny w długim terminie. Powyżej znajdujemy się na nieodkrytym terytorium, które może okazać się pułapką. Bezpiecznej jest znaleźć projekty, które mają jeszcze przestrzeń do swoich poprzednich szczytów.

Po drugie, warto szukać użyteczności w kupowanych projektach. Dziś już nie wystarczy obietnica ogólnej poprawy protokołu czy odkrycie w jednym aspekcie technologii. Inwestorzy szukają rzetelnych zespołów, pracujących nad już działającym (!) projektem, który musi dostarczać, choćby w postaci MVP.

Na koniec warto wspomnieć o bezpieczeństwie. Dostarczane rozwiązania są coraz lepiej zabezpieczone i dokapitalizowane, a regulacje coraz bardziej szczegółowe. Mogłoby się wydawać, że trzymanie środków na giełdzie kryptowalut lub na osobistym komputerze bez backupu jest wystarczające. Tak nie jest! Cyfrowe aktywa trzeba trzymać w bezpiecznym, odciętym od internetu miejscu, nie zapominając o jeszcze dokładniej zabezpieczonej kopii zapasowej.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź nas na facebooku!