W jakie kryptowaluty inwestować na 2023?

Poniższa treść opisuje naszą drogę, w której odpowiadamy sobie na pytanie w co zainwestować w branży blockchain. Artykuł “W jakie kryptowaluty inwestować” wyraża prywatną opinię i stanowi relację z prywatnego warsztatu analitycznego, nie jest poradą inwestycyjną, ani nie stanowi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005, Nr 206, poz. 1715). Nasza odpowiedź jak często wcześniej brzmi: najlepiej w wiedzę, doświadczenie i użyteczne narzędzia.

Co roku piszemy o tym, do czego przymierzamy się w następnym roku. Rozliczamy się również z naszych typów.

Podsumowanie 2021 i 2022

W 2021 opisaliśmy następujące kryptowaluty:

 • Hedera Hashgraph (HBAR) wzrost 10x
 • Tezos (XTZ) wzrost 2x
 • ChainLink (LINK) wzrost 50%
 • oraz tokeny DeFi wzrosty co najmniej o 50%

W 2022 sprawdziliśmy:

 • gry NFT (takie jak Axie Infinity, AlienWorlds, Koloboki i ich tokeny spadły nawet o 90% od szczytu, natomiast Sorare wciąż pozwala zarobić nawet 10000 zł)
 • Automatyzację i zdecentralizowane finanse DeFi (COMP -70%, AAVE -59%, UNI -50%)

2021 pozwolił na spore zarobki. 2022 nie był już łaskawy dla inwestorów, a wybrane przez nas sektory przyniosły straty.

W jakie kryptowaluty inwestować w 2023?

Po roku mamy dużo niższe wyceny projektów blockchain. Mamy również za sobą wiele bankructw, które naraziły użytkowników na starty, jeśli nie trzymali środków pod swoją kontrolą (nie twój klucz prywatny, nie twoje krypto). Wygląda na dobry moment na długoterminowe wejście. Szukamy zatem ciekawych okazji.

Czy DeFi wciąż są atrakcyjne?

Zdecentralizowane finanse przetrwały “próbę ognia”. Uniswap, Compound, Aave, Curve, yearn, przetrwały wszystkie duże platformy, gdzie przejrzystość i decentralizacja były priorytetowe.

Projekty tradycyjne, scentralizowane, takie jak FTX, Celsius, Voyager czy 3ArrowsCapital upadały, gdy wartość ich aktywów spadła poniżej progu wypłacalności firm. Rynek zatrząsł się, a inwestorzy stracili ochotę na wydawanie pieniędzy. Reakcja w postaci Proof of Reserves (potwierdzenia posiadania rezerw finansowych przez firmy) została wdrożona, ale na jej pozytywne efekty jeszcze poczekamy.

Czy jest to argument za zwiększeniem aktywności w DeFi? Jakie mamy opcje na 2023?

 • Zakup tokenów DeFi, takich jak UNI, COMP, AAVE czy CRV,
 • Ulokowanie środków w DeFi, np. pary walutowe ETH i stable coins, yield farming,
 • Szukanie wysokich zwrotów na mało popularnych platformach,
 • Spekulowanie na innowacjach, czyli szukanie inwestycji w obiecującą infrastrukturę DeFi.
Logo projektu optimism, optymalizującego maksymalną liczbę transakcji w sieci Ethereum.
W jakie kryptowaluty inwestować, czy może Optimism jest dobrym pomysłem?

Optymalizacja blockchain

Blockchain to technologia, w której dostawcy sprzedają miejsce w rozproszonej bazie danych, która jest niemożliwa do modyfikacji. Jest spory popyt na taką usługę. W długoterminowym inwestowaniu wystarczy znaleźć taki projekt, który nie tylko przetrwa, ale też będzie zwiększał liczbę użytkowników i obrót.

Takim projektem jest Ethereum. To właśnie tam dochodzi do cichej rewolucji, która zmniejsza koszty dokonywania transakcji i optymalizuje działanie wyższych warstw protokołu. Za postęp odpowiadają tzw. projekty Layer-2, czyli drugiej warstwy.

Optimism, Arbitrum, StarkWare, zkSync

Projekty Layer-2, czyli drugiej warstwy na Ethereum, korzystają z bezpieczeństwa dostarczanego przez ETH. Ich sukces zależy też od sukcesu Ethereum. Oznacza to, że mają lepszy i łatwiejszy start niż projekty, które są konkurentami największej z sieci.

Założenie, że istnienie projektów Layer-2 poprawi technologię opiera się na zwiększeniu przepustowości sieci, często o kilka rzędów wielkości. Zostało to osiągnięte za pomocą dwóch technik:

 • optimistic rollups (Optimism, Arbitrum). Możliwe jest korzystanie ze smart kontraktów bezpośrednio w blockchainie ETH.
 • zero-knowledge rollups (StarkWare, zkSync). Szybsze przetwarzanie transakcji, ale potrzebują więcej mocy obliczeniowej

Czy warto zainwestować w projekty zwiększające możliwości Ethereum i innych projektów Layer-1?

Optimism to jeden z najbardziej znanych projektów. Istnieje token OP, którego cena oscyluje wokół $1. Niestety, ryzyko inwestora zwiększa fakt, że podaż tokenów Optimism dopiero się zaczęła, a rynek przez najbliższe lata może utonąć w nowych tokenach OP.

Arbitrum nie ma natywnego tokena.

StarkWare to technologia składająca się z StarkNet (permissionless proof) oraz StarkEx (permissioned proof, dla DeFi, NFT). To kryptograficzne potwierdzenie przyspieszające transakcje i transfery. Nie ma aktualnie tokena.

ZkSync to technologia skalowania korzystająca z implementacji zapewniającej kompatybilność z EVM. Nie ma jeszcze tokena, ale twórcy go zapowiadają.

Czy 2023 będzie rokiem DAO?

DAO, czyli zdecentralizowane organizacje, to forma organizacji ludzkiej przedsiębiorczości, która nie wymaga wielu formalności. Co więcej, dzięki technologii jesteśmy w stanie poprawić sprawność kilku podstawowych procesów organizacyjnych. DAO to prowadzenie firmy, gdzie komunikacja i finanse przeplatają się synergicznie dzięki automatyzacji i usprawnieniom.

Narzędzia do DAO nie były do tej pory szczególnie dobrą spekulacją. Zarówno Aragon, służący do tworzenia infrastruktury, jak i wiele DAO służących do inwestowania w NFT czy inne projekty potraciły większość swojej kapitalizacji.

Aragon to jeden ze starszych projektów dostarczających infrastrukturę DAO

Kupowanie tokenów DAO

Na początek warto ustalić kryteria poszukiwanego DAO. Jest nim na przykład należący do kategorii DeFi Uniswap, jak i gra play-to-earn AlienWorlds. Żaden z tych projektów nie czerpie jednak większej wartości z samego faktu bycia zdecentralizowaną organizacją.

Ustalamy zatem jakie kategorie spekulacji na rozwoju rynku DAO nas interesują. Pierwszym aspektem będzie z pewnością rozwijanie infrastruktury DAO. Tutaj od kilku lat bezskutecznym zakładem jest Aragon. Wspominany przez kilku branżowych inwestorów zachowywał się tak, jak reszta rynku, czyli cena spadła o prawie 90% od all-time-high.

Jakie są pomysły na 2023 w kategorii DAO? Postęp jest faktem i mamy sporo możliwości:

 • Skarbiec (Gnosis Safe, Llama, Enzyme Finance, Coordinape),
 • Działalność i agregatory (RabbitHole dla aktywności, Radicle dla kodu źródłowego),
 • Frameworki (wspomniany wcześniej DAO Haus, Aragon, Snapshot, Orca, Habitat, Colony, DAO Stack, Open Law).

Dostępne narzędzia zaskakują funkcjonalnością. Mamy możliwość, przykładowo, automatycznie zarządzić budżetem DAO i zaplanować dystrybucję tokenów ludziom, którzy rozwijają organizację (Coordinape). Wszystko to transparentnie i za zgodą udziałowców DAO.

Jest jednak duża szansa, że “czas budowania”, który następuje w zdrowych branżach w czasie bessy, nie przełoży się na duże wzrosty wartości tokenów. Infrastruktura posłuży do powstania nowych, zwinnych organizacji, które przechwycą wzrost wycen i uwagę spekulantów. Nigdy nie było taniej, szybciej i wygodniej zostać kreatywnym przedsiębiorcą w internecie.

W jakie kryptowaluty inwestować w 2023? A może… nie inwestować tylko używać

Wspomnieliśmy znów o zdecentralizowanych finansach, czyli DeFi, o optymalizacji blockchain za pomocą optimistic rollups i zero-knowledge proofs oraz o DAO. Wszystkie sektory prawdopodobnie doznają wzrostu wycen, gdy duży kapitał zawędruje znów do blockchaina.

W tym sezonie jednak przewidujemy, że będzie liczyło się korzystanie z infrastruktury i dołożenie cegiełki do budowy. Pisanie treści, korzystanie z narzędzi, organizowanie przedsięwzięć, trading i dostarczanie płynności to tylko niektóre aktywności, które mogą zostać sowicie nagrodzone.

Inwestowanie to nie tylko spekulowanie na tokenach. Często więcej można “zarobić” w innej walucie: zdobywaniu użytecznej wiedzy, automatyzowaniu, rozwiązywaniu starych problemów nowymi sposobami, przebudowywanie starych rzeczy nowymi narzędziami.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!