Trezor One. Testujemy popularny portfel kryptowalut

Portfel Trezor One, znany również jako po prostu Trezor, to jedno z najbardziej popularnych urządzeń do przechowywania cyfrowych aktywów. W odróżnieniu do innych tego typu urządzeń ma jeszcze więcej możliwości, np. można się nim cyfrowo podpisać.

Lekki, zgrabny i użyteczny, można go podłączyć do komputera lub smartfona. Służy najczęściej do przechowywania Bitcoinów i Ethereum, chociaż jak twierdzą producenci, można na nim przechowywać ponad 1100 kryptowalut. Otwieramy i konfigurujemy po raz pierwszy portfel Trezor. Czas na unboxing!

Gdzie kupić portfel kryptowalut Trezor?

Portfel Trezor One (tak, jak i nowszy portfel Trezor T) jest dostępny na stronie producenta (sprawdź aktualne promocje). Jest również dostępny na portalach aukcyjnych, serwisach ogłoszeniowych od osób prywatnych i w nielicznych sklepach oferujących artykuły związane z kryptowalutami.

Metody płatności są negocjowane, od elektronicznego przelewu, przez płatność kryptowalutami aż do przekazania gotówki w przypadku osobistego spotkania ze sprzedawcą.

Pudełko portfela kryptowalut Trezor One

Jaka jest cena Trezora?

Portfel Trezor kosztuje normalnie 82.8 euro u producenta. Wysyłka do Polski lub innego kraju Unii Europejskiej jest darmowa. Wydaje się, że warto poczekać na promocje, choć często wiążą się one z koniecznością zakupu większej liczby portfeli.

Warto zaopatrzyć się w kabelek, dzięki któremu połączymy Trezora ze smartfonem z systemem Android, kosztuje to dodatkowe 6 euro za stare USB lub USB-C.

Przy zakupie z innego źródła niż producent warto dokładnie sprawdzić hologram zamykający dostęp do pudełka, w celu wstępnej weryfikacji czy produkt jest rzeczywiście nowy.

Czy warto kupić Trezora na Allegro?

Można bez większego wysiłku dostać Trezora One na allegro. Minęło już odpowiednio dużo czasu od pierwszego szczytu popularności, aby na najpopularniejszym portalu aukcyjnym pojawiły się nawet oferty używanego sprzętu.

Zmniejsza to bezpieczeństwo urządzenia, ponieważ nie będziemy w stanie stwierdzić, czy nie zostało zmyślnie zmodyfikowane. Dodatkowo najczęściej trzeba będzie dodatkowo zapłacić za wysyłkę kurierem lub pocztą.

Bezpieczeństwo portfeli kryptowalut, czyli co daje Trezor

W odróżnieniu od Ledgera Nano S, gdzie stan opakowania nie ma według producenta znaczenia dla bezpieczeństwa, w przypadku Trezora trzeba koniecznie zwrócić na to uwagę. SatoshiLabs uczula kupujących, aby sprawdzili dokładnie hologramy zamykające dostęp do pudełka, a w przypadku ich uszkodzenia nie traktowali go jako fabrycznie nowego i w 100% bezpiecznego.

Hologram zabezpieczający portfel Trezor One

Opakowanie, które zabezpiecza nowy portfel Trezor, nie jest gwarantem bezpieczeństwa. Nawet mimo bardzo mocnego kleju, który utrudnia pierwszy dostęp. Warto zatem kupić sprzęt bezpośrednio u producenta, co minimalizuje ryzyko dokonania zmian w portfelu.

W przeszłości zdarzało się, że hackerzy dokonywali fizycznych zmian w portfelu, np. podmieniając układ scalony na przechowujący znany im klucz prywatny lub pozwalający na zdalny dostęp do urządzenia. Zdarzały się również prostsze próby, jak chociażby podłożenie znanego oszustom seeda w postaci zdrapki. Nowy, fabryczny portfel musi zostać zabezpieczony online przez użytkownika podczas pierwszego uruchomienia.

Unboxing portfela kryptowalut Trezor One. Portfel, instrukcja, kabelek, smycz do noszenia.

Rozpakowanie i wygląd portfela Trezor Model One

Portfel jest bezpiecznie zapakowany razem z instrukcją i akcesoriami. W opakowanym przylegającą folią pudełku znajduje się urządzenie, przewód usb, instrukcje, karta do zapisania klucza i dodatki. Pomimo małego pudełka wydaje się, że producent zmieścił tam całkiem sporo.

Niezbędne akcesoria, takie jak przewód USB czy samo urządzenie zajmują trochę miejsca, a udało się tam wsadzić dodatkowo książeczkę z instrukcją, parę kartek do zapisania seeda i krótką smycz.

Trezor One kartka do zapisania kopii bezpieczeństwa seed

Jak łatwo zacząć korzystanie z portfela Trezor One?

Najpierw należy wygenerować seed, czyli klucz prywatny. Stanowi on kopię zapasową portfela i zabezpieczenie przed utratą środków. Podczas pierwszego podłączenia trzeba ustalić maksymalnie 9 cyfrowy PIN dostępowy. Rekomendacja to 4 lub więcej cyfr. Do portfela dostajemy się poprzez stronę www, która rozpozna, że chcemy dostać się do portfela i umożliwia połączenie.

Co to jest seed i jak działa?

Seed to kopia zapasowa, klucz master do cyfrowych aktywów. To lista słów, która składa się z 12, 18 lub najczęściej 24 słów po angielsku. Kolejność słów jest ważna! Większość popularnych portfeli pozwala na dostęp do aktywów cyfrowych po podaniu tych słów, czyli po “odzyskaniu portfela”. Każdy, kto uzyska dostęp do tego klucza, jest w stanie odzyskać portfel, seed musi być zatem bardzo pilnie chroniony przed niepowołanym dostępem.

Lista angielskich słów dla standardu BIP39 zawiera 2048 starannie wybranych słów. Jeśli fraza zabiera 12 słów, liczba kombinacji wynosi 2048^12, czyli 2^132, fraza ma zatem 132 bity bezpieczeństwa (w praktyce jest to 128 bitów). Słowa zostały dobrane w taki sposób, żeby była możliwa ich identyfikacja po 3-4 pierwszych literach, aby zminimalizować ryzyko utraty seeda na skutek brzydkiego lub niewyraźnego pisma.

Zapisz i zachowaj w bezpiecznym miejscu kopię zapasową seeda

Portfel Trezor poprosi o dokładne przeczytanie i zapisanie każdego ze słów kopii zapasowej.

Trezor One ekran kopii bezpieczeństwa. Zapisz seed składający się z 24 słów.

Podstawowe dobre praktyki bezpieczeństwa to:

  • przechowywanie seeda zapisanego na zabezpieczonej i schowanej kartce, nie na komputerze
  • ewentualnie skorzystanie z droższego, ale bezpieczniejszego metalowego pojemnika z ognioodpornym seedem złożonym z metalowych liter,
  • nierobienie zdjęć seeda,
  • niewysyłanie go w oryginalnej postaci do chmury lub w inne miejsca w internecie, np. skrzynki email.

Zrób aktualizację systemu, jeśli jest taka potrzeba

Przed rozpoczęciem korzystania z portfela należy sprawdzić, czy jest dostępna aktualizacja oprogramowania. Jeśli tak, producent rekomenduje zrobienie tego bezzwłocznie.

Zainstaluj nową wersję oprogramowania jeśli Trezor One informuje o aktualizacji

Korzystanie na co dzień z Trezora One

Jeśli chcemy dokonać transakcji, wystarczy wejść na stronę trezor.io, podłączyć portfel do komputera za pomocą kabla USB i po wpisaniu PIN-u, uzyskać dostęp do trzymanych tam środków. Pin został ustalony po zapisaniu kopii bezpieczeństwa (seeda) i składa się z maksymalnie 9 cyfr.

Trezor One umożliwia dostęp do środków za pomocą kodu PIN. Warto zwrócić uwagę na losowe rozmieszczenie cyfr.

Warto zauważyć, że cyfry na urządzeniu są przemieszane. Należy zatem dopasować układ na urządzeniu do tego, który klikamy w komputerze.

Trezor One ekran wpisywania pinu na komputerze. Trzeba dostosować miejsca do cyfr wyświetlonych na urządzeniu!

Po wpisaniu poprawnego kodu mamy dostęp do portfela. Interface transakcyjny Bitcoin jest prosty i intuicyjny.

Jak przeprowadzać transakcje? Bitcoin

Wysyłanie lub otrzymywanie Bitcoinów jest możliwe po wybraniu kryptowaluty Bitcoin, klikając w logo w lewym, górnym rogu. Do dokonania transakcji należy skopiować lub wpisać docelowy adres, wybrać kwotę oraz dostosować opłatę transakcyjną. Na koncie musi znajdować się odpowiednia ilość BTC.

Ekran transakcyjny BTC portfela Trezor One

Jak przeprowadzać transakcje? Ethereum

W przypadku Ethereum obsługą transakcji i wyświetlania stanu konta zajmują się zewnętrzne strony: MyEtherWallet lub MyCrypto. Ekran wyboru pojawi się, gdy wybierzemy Ethereum w lewym, górnym rogu portfela.

Wybór obsługi transakcji Ethereum w portfelu Trezor One.

Po wybraniu strony, która nas obsłuży, wyświetli się lista adresów ETH. Wszystkie adresy należą do Trezora, z nich wybieramy ten, na którym chcemy dokonać operacji. Portfel MEW lub MyCrypto pozwoli na wysyłanie lub przyjmowanie środków oraz pokaże historię transakcji.

Przykładowy ekran adresu ETH w serwisie MyCrypto

Jakie kryptowaluty są dostępne w portfelu Trezor One?

Trezor wspiera ogromną liczbę kryptowalut. Całą listę tokenów wspieranych przez portfel Trezor sprawdzisz na stronie producenta. Dzięki wsparciu Ethereum na portfelu Trezor można przechowywać tokeny ERC-20. Z biegiem czasu są dodawane nowe kryptowaluty.

Przechowywanie portfela kryptowalut Trezor Model One

Na co dzień portfel powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu, a seed, zapisany na kartce jest przechowywany z zachowaniem najwyższych standardów bez dostępu niepowołanych osób.

Można kupić skórzany pokrowiec, służący do zabezpieczenia portfela w podróży. Dzięki temu, że możemy odzyskać portfel z seeda, nie jest końcem świata zgubienie urządzenia lub długotrwały brak dostępu.

Plusy i minusy portfela Trezor One

Portfel Trezor One ma prostą, solidną konstrukcję. Przechowuje jednak tysiące kryptowalut i tokenów.

Plusy portfela Trezor One

Zachęcający wygląd i lekkość.

Zapewniony wysoki standard bezpieczeństwa.

Możliwość podłączania do urządzeń mobilnych: smartfonów z systemem Android.

Wygodne zarządzanie cyfrowymi aktywami i podpisem cyfrowym.

Dobrze zaprojektowany dostęp przez interfejs www.

Odporność w codziennym użytkowaniu.

Wspiera dużo kryptowalut.

Minusy portfela Trezor One

Nietypowy i łatwy do identyfikacji wygląd, który nie sprzyja dyskrecji.

Portfel jest drogi, szczególnie w porównaniu do darmowego portfela na smartfonie lub papierowego walleta.

Opinie o Trezorze One

Społeczność kryptowalutowa jest podzielona na obozy, jeden wspierający Trezora, a drugi Ledgera. Chociaż ten spór przeniósł się na urządzenia kolejnej generacji, wciąż Trezor One to jeden z najprostszych sposobów na zabezpieczenie cyfrowych aktywów. Na szczęście użytkownicy potrafią oddzielić preferencje dotyczące firmy lub designu i wspólnie propagować bezpieczeństwo przechowywania kryptowalut. Większość użytkowników Trezora ma z nim pozytywne doświadczenia.

Trezor One, aktualizacja zakończona powodzeniem.

Jak szybko kupić portfel kryptowalut Trezor One?

Najlepszym sposobem na zakup portfela Trezor jest dokonanie tego na stronie producenta. Portfel kosztuje co prawda 82,8 euro, warto jednak sprawdzić aktualne promocje lub skorzystać z oferty świątecznej, takiej jak Black Friday, Cyber Monday czy świąteczne wyprzedaże.

Portfel jest też dostępny na popularnych portalach aukcyjnych, takich jak allegro oraz na portalach ogłoszeniowych, takich jak ceneo, olx czy gumtree. W przypadku Trezora One niestety nie będziemy do końca pewni, czy kupujemy od znudzonego kryptowalutami inwestora, czy kogoś, kto w złych zamiarach był w stanie dokonać fizycznych modyfikacji w urządzeniu.

Cena portfela Trezor One może wydawać się wysoka w porównaniu z darmowymi portfelami na smartfona lub papierowym portfelem, ale z drugiej strony pozwala na pewność, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku, nasze cyfrowe aktywa nie trafią w niepowołane ręce.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!