Kryptowaluta Tether pełni rolę bezpiecznej przystani w momencie, gdy wartość rynku kryptowalut znajduje się w bessie. Mimo że nie stoi za nią żadna wartość, inwestorzy kupili miliardy USDT i wydają się spać spokojnie. Czy mają rację?

Opis aktualnego stanu w stablecoinach rozpoczęliśmy od opisu: czym jest największa kryptowaluta wśród tych stałych, czyli Tether. Kryptowaluta, która ma dostarczyć płynności na rynek kryptowalut i jednocześnie być poduszką chroniącą przed dużymi wahaniami cen na rynkach cyfrowych aktywów.

Co się dzieje z Tetherem?

W październiku 2018 stało się coś, co wielu inwestorów przewidywało już od dłuższego czasu. USDT, którego jedynym zadaniem było odzwierciedlanie wartości amerykańskiego dolara… przestał to robić. Kurs kryptowaluty, który miał oscylować dokoła $1, spadł dramatycznie, nawet do poziomów poniżej 90 centów. Aktualnie utrzymuje się w okolicach $0.98. Dlaczego tak się dzieje?

Konkurencja dla USDT: GUSD, TrueUSD, PAX, USDC

Inwestorzy, szczególnie ci dysponujący dużym kapitałem, węszą spore zyski na współpracy z największymi instytucjami finansowymi świata. Stąd między innymi bierze się takie parcie na kryptowalutowy ETF, który oznaczałby stały popyt inwestycyjny, płynący na rynek kryptowalut. Lub równolegle do rynku kryptowalut, o ostatecznej formie dowiemy się po fakcie. Tetherowi wyrosła konkurencja w postaci Gemini Dollar (GUSD), TrueUSD, Paxos oraz USDC firmy Circle.

Gemini Dollar, GUSD

To projekt braci Winkelvoss, jednych z większych posiadaczy cyfrowych zasobów w świecie kryptowalut. GUSD to token ERC-20, który wg deklaracji jest w stu procentach zabezpieczony i audytowany. Jego zarządcy usilnie starają się, żeby to właśnie ten projekt był łącznikiem między rynkiem kryptowalut a światem wielkich finansów z centrami w Londynie i Nowym Jorku.

TrueUSD

TUSD to znany i stabilny projekt, który znajduje się już w pierwszej 50 kryptowalut pod względem kapitalizacji. Jest też notowany na największej giełdzie kryptowalut. W kryzysie Tethera zyskał na wartości i jest notowany powyżej $1 w granicach kilku centów.

USDCoin firmy Circle

Powiązana z jednym z najważniejszych banków na świecie, Goldman Sachs, kryptowaluta USDC to przedstawiciel świata wielkich finansów. Jest to jedno ze świadectw, że duże projekty nie mogą toczyć się bez udziału największych i najważniejszych decydentów. Reputacja, którą niesie ze sobą uczestnictwo banku Goldman Sachs, sprawia, że w niespokojnych czasach ta kryptowaluta również ma dodatnie premium. Można ją kupić na giełdzie kryptowalut wypłacającej dywidendę.

Paxos Standard Token

PAX to ostatni ze stablecoinów, który trzyma w październiku 2018 premium ponad jednego dolara. Można go dostać na Binance i Kucoin. Kapitalizacja Paxos plasuje ją tuż za pierwszą setką listy kryptowalut.

Stablecoins to temat października 2018. Walka z Tetherem rozgorzała, a jego przeciwnicy USDC, Gemini Dolar, Paxos i TrueUSD przejmują coraz więcej pola. Jak skończy się rywalizacja?

Dlaczego to się nie uda?

Ponieważ stablecoin, czyli stabilna kryptowaluta ma szansę zadziałać długoterminowo jedynie w sytuacji, w której jest zabezpieczona innymi aktywami. Innymi słowy, ktoś, kto stoi za stablecoin, musi zainwestować w jego zabezpieczenie. Nie jest tajemnicą, że jest to słaby interes, który nie daje dużych zwrotów. Zamiast sprzedać milion USDT i trzymać na koncie ekwiwalent np. w postaci banknotów dolarowych wartych milion dolarów, lepiej zainwestować ten milion w realny biznes, akcje, czy cokolwiek wypłacającego zwrot z inwestycji. Chyba że są to inwestorzy z tzw. kręgu, którzy będą dostarczali płynności na rynek w zamian za inne benefity… Kreacja pieniądza, anyone?

Co się stanie z Tetherem i kapitałem inwestorów?

Tether to projekt jednej z największej giełd kryptowalut. Niestety, przeciwko nim zmówiła się praktycznie cała finansjera, chcąca odkroić sobie kawał kryptowalutowego tortu. Przyszłość projektu USDT nie rysuje się w jasnych barwach, a przyszły przywilej kreacji pieniądza i dostarczania płynności na syntetyczny rynek kryptowalut trafi w godniejsze ręce. Czy oznacza to, że należy sprzedać Tether poniżej wartości dolara (np. tracąc 2%) i kupić inny stablecoin płacąc premium (np. USDC za $1.03)? Warto się z tym wstrzymać, ponieważ systematyczne ściąganie USDT z rynku może spowodować wyrównanie cen… Niestety nie wiemy, jakie asy w rękawie trzymają rynkowi challengerzy.


Anonimowa giełda kryptowalut Binance, na której kupisz kryptowalutę Tether oraz sprawdzić kurs Tether, czy ciągle wynosi jeden dolar. Alternatywnie, dostępne są TrueUSD i Paxos.

Załóż konto na najtańszej giełdzie kryptowalut (0.075% prowizji), gdzie możesz przeczekać gorsze czasy, kupując USDT, TrueUSD, Paxos:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *