Czy TETHER uratuje inwestorów przed stratami? (aktualizacja!)

Kryptowaluta Tether pełni rolę bezpiecznej przystani w momencie, gdy wartość rynku kryptowalut znajduje się w bessie. Mimo, że nie stoi za nią żadna wartość, inwestorzy kupili miliardy USDT i wydają się spać spokojnie. Czy mają rację?

Tematu kryptowaluty Tether unikaliśmy głównie ze względu na kontrowersje, które wzbudza. Nie można jednak odkładać ważnych tematów w nieskończoność. Aktualnie, wielomiliardowy rynek kryptowalut opiera się w cięższych chwilach na płynności, którą dostarcza tajemnicza kryptowaluta Tether. Jak to się stało, że rolę tradycyjnej waluty odgrywa zupełnie nietradycyjna kryptowaluta i rynek ze spokojem to akceptuje?

Co to jest kryptowaluta Tether?

Tether (USDT) to kryptowaluta, która ma za zadanie dostarczyć płynności na rynek kryptowalut. W zamyśle twórców ma utrzymywać wartość 1 dolara amerykańskiego. Co prawda Tether należy do spółki Tether Limited, ale nie da się zaprzeczyć powiązaniom z jedną z największych giełd kryptowalut, Bitfinex.

To z założenia kryptowaluta, która ma dostarczyć płynności na rynek kryptowalut i jednocześnie być poduszką chroniącą przed dużymi wahaniami cen na rynkach cyfrowych aktywów.

Jak działa kryptowaluta Tether?

Wartość $1 jest utrzymywana za pomocą manipulowania płynnością. Gdy popyt na bezpieczeństwo jest większy, zwiększa się podaż Tetherów, dzięki czemu zaspokajana jest chęć kupowania inwestorów. Odwrotnie, jeśli zwiększona jest chęć na ryzyko, Tethery ściągane są z rynku w rytm sprzedawania bezpiecznego Tethera i kupowania bardziej ryzykownych kryptowalut. Wszystko po to, żeby w żadną stronę wartość jednostki nie przekroczyła $1.

Kryptowaluta USDT jest z definicji zabezpieczona realnymi, amerykańskimi dolarami, ale praktycznie nie ma na to dowodów. Ze względu na powiązania z dolarem, w grudniu 2017 U.S. Commodity Futures Trading Commission zażądała od firmy audytu posiadanych depozytów. Kontrola koniec końców nie doszła do skutku, przez co inwestorzy nie mają pewności co do bezpieczeństwa przechowywania środków w Tetherach.

Gdzie można kupić Tether?

Kryptowalutę Tether można kupić wielu giełdach, nie tylko na giełdach powiązanych ze spółką Tether. Największe giełdy, takie jak Binance czy oferująca dochód pasywny giełda kryptowalut KuCoin, używają z powodzeniem USDT jako alternatywy do tradycyjnych walut.

Kiedy warto kupić kryptowalutę Tether?

Bez szklanej kuli nie bardzo wiadomo, kiedy kupić kryptowalutę Tether, ale z pewnością wiadomo, kiedy warto ją mieć. Zawsze, kiedy rynek kryptowalut spada, przechowanie kapitału w Tetherach pozwoli na późniejsze odkupienie z zyskiem. Przykładowo, zakup Tetherów w momencie, gdy Bitcoin miał wartość prawie $20k, byłoby świetną decyzją, która umożliwiłaby odkupienie ponad dwukrotnie większej ilości kryptowaluty po kilkumiesięcznych spadkach.

Niektórzy inwestorzy z niepokojem patrzą na spadki na rynku (sprawdzając spadającą kapitalizację np. na coinmarketcap), ponieważ zmniejszony popyt inwestorów na USDT sprawi, że giełdy kryptowalut będą zmuszone do samodzielnego odkupowania Tetherów w celu utrzymania ich jednodolarowych wartości. Co stanie się, jeśli zdecydują się tego nie robić, lub, co gorsza, zabraknie im na to środków?

Czy kryptowaluta Tether jest bezpieczna? Internauci prowadzą śledztwo, które miało wykazać manipulację na rynku. Aktualnie jednak, na rynku nie widać problemów, a USDT jest chętnie kupowany w czasie spadków na giełdach kryptowalut.

Co się działo z Tetherem w ekstremalnych momentach?

W październiku 2018 stało się coś, co wielu inwestorów przewidywało już od dłuższego czasu. USDT, którego jedynym zadaniem było odzwierciedlanie wartości amerykańskiego dolara… przestał to robić. Kurs kryptowaluty, który miał oscylować dokoła $1, spadł dramatycznie, nawet do poziomów poniżej 90 centów. Od tamtej pory zdarza się wahać w granicach 2-3 centów, choć głównie utrzymuje się w okolicach $0.98-$1. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź to atrakcyjna dla inwestorów konkurencja.

Konkurencja dla USDT: GUSD, TrueUSD, PAX, USDC

Inwestorzy, szczególnie ci dysponujący dużym kapitałem, węszą spore zyski na współpracy z największymi instytucjami finansowymi świata. Stąd między innymi bierze się takie parcie na kryptowalutowy ETF, który oznaczałby stały popyt inwestycyjny, płynący na rynek kryptowalut. Lub równolegle do rynku kryptowalut, o ostatecznej formie dowiemy się po fakcie. Tetherowi wyrosła konkurencja w postaci Gemini Dollar (GUSD), TrueUSD, Paxos oraz USDC firmy Circle.

Gemini Dollar, GUSD

To projekt braci Winkelvoss, jednych z większych posiadaczy cyfrowych zasobów w świecie kryptowalut. GUSD to token ERC-20, który wg deklaracji jest w stu procentach zabezpieczony i audytowany. Jego zarządcy usilnie starają się, żeby to właśnie ten projekt był łącznikiem między rynkiem kryptowalut a światem wielkich finansów z centrami w Londynie i Nowym Jorku.

TrueUSD

TUSD to znany i stabilny projekt, który znajduje się już w pierwszej 50 kryptowalut pod względem kapitalizacji. Jest też notowany na największych giełdach kryptowalut, w tym na natywnej giełdzie BitFinex. W kryzysie Tethera zyskał na wartości i jest notowany powyżej $1 w granicach kilku centów.

USDCoin firmy Circle

Powiązana z jednym z najważniejszych banków na świecie, Goldman Sachs, kryptowaluta USDC to przedstawiciel świata wielkich finansów. Jest to jedno ze świadectw, że duże projekty nie mogą toczyć się bez udziału największych i najważniejszych decydentów. Reputacja, którą niesie ze sobą uczestnictwo banku Goldman Sachs, sprawia, że w niespokojnych czasach ta kryptowaluta również ma dodatnie premium.

Paxos Standard Token

PAX to ostatni ze stablecoinów, który trzyma premium ponad jednego dolara. Można go dostać na Binance i Kucoin. Kapitalizacja Paxos plasuje ją tuż za pierwszą setką listy kryptowalut.

Binance USD

Największa giełda kryptowalut stworzyła swój odpowiednik stable coina, który powoli dostarcza na rynek w coraz większej ilości. Jeśli wierzymy w giełdę, BUSD jest alternatywą. Można go dostać na Binance. Kapitalizacja BUSD plasuje go w pierwszej setce listy kryptowalut.

Stablecoins to temat października 2018. Walka z Tetherem rozgorzała, a jego przeciwnicy USDC, Gemini Dolar, Paxos i TrueUSD przejmują coraz więcej pola. Jak skończy się rywalizacja?

Czy stabilne kryptowaluty odniosą sukces?

Ponieważ stablecoin, czyli stabilna kryptowaluta ma szansę zadziałać długoterminowo jedynie w sytuacji, w której jest zabezpieczona innymi aktywami. Innymi słowy, ktoś, kto stoi za stablecoin, musi zainwestować w jego zabezpieczenie. Nie jest tajemnicą, że jest to słaby interes, który nie daje dużych zwrotów.

Zamiast sprzedać milion USDT i trzymać na koncie ekwiwalent np. w postaci banknotów dolarowych wartych milion dolarów, lepiej zainwestować ten milion w realny biznes, akcje, czy cokolwiek wypłacającego zwrot z inwestycji. Chyba że są to inwestorzy z tzw. kręgu, którzy będą dostarczali płynności na rynek w zamian za inne benefity… Kreacja pieniądza, anyone?

Co się stanie z Tetherem i kapitałem inwestorów?

Tether to projekt jednej z największej giełd kryptowalut. Niestety, przeciwko nim zmówiła się praktycznie cała finansjera, chcąca odkroić sobie kawał kryptowalutowego tortu. Przyszłość projektu USDT nie rysuje się w jasnych barwach, a przyszły przywilej kreacji pieniądza i dostarczania płynności na syntetyczny rynek kryptowalut trafi w godniejsze ręce.

Czy oznacza to, że należy sprzedać Tether poniżej wartości dolara (np. tracąc 2%) i kupić inny stablecoin płacąc premium (np. USDC za $1.03)? Warto się z tym wstrzymać, ponieważ systematyczne ściąganie USDT z rynku może spowodować wyrównanie cen… Niestety nie wiemy, jakie asy w rękawie trzymają rynkowi challengerzy.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!