Starannie ukrywanym sekretem kryptowalut, a Bitcoina w szczególności jest fakt, że rynek ten przypomina Dziki Zachód: w sekundę, zupełnie niespodziewanie możesz stracić to, co zbierałeś przez długi czas. Czy będzie to bankructwo giełdy, czy kradzież portfela, błąd techniczny – sprzętu lub oprogramowania, utrata sprzętu… To tylko początek; największe zagrożenie jest po stronie samego użytkownika i możliwości zapamiętywania haseł, pinów, a nawet miejsc przetrzymywania środków. Niewiele zmieniło się przez kilka lat, jedynie to, że ruszyła sprawna machina propagandowa (nie, nie spisek – dzięki temu, że to bardzo obiecująca branża), mająca na celu przekonanie mas do wejścia na rynek. Analogia do Dzikiego Zachodu wydaje się tym właściwsza, ponieważ śmiałkowie udający się po złoto również mieli przekonanie, że “jakoś to będzie”. Współcześni amatorzy cyfrowego złota optymizmem deprecjonują konieczność sprawnej i zdecydowanej obsługi specyficznych skryptów (często wymagających setupów do miningu lub generycznych aplikacji), posiadania masy szczęścia w doborze giełd i trading roomów, umiejętności selekcji źródeł potrzebnej wiedzy, uczciwych współpracowników do projektów w branży, cierpliwości i wytrzymałości na zmiany na rynku. Do tych ogólnych przemyśleń skłoniło mnie dotarcie do sprzętu, na który z nieukrywanym podekscytowaniem oczekiwałem od długiego czasu…

Ledger Nano S w pudełku
Nie mogłem się doczekać i zajrzałem do pudełka

Tym przydługim wstępem staram się uzasadnić mój fokus na bezpieczeństwie, a przynajmniej redukowaniu prawdopodobieństwa wpadnięcia w pułapkę nadmiernej pewności siebie. W przypadku bezpieczeństwa ludzie mają tendencje do niedoszacowania skutków wystąpienia niespodziewanych wydarzeń, mających wielki “ogólny” impakt, a będących jednocześnie mało prawdopodobnymi. Przykładowe wydarzenia? Proszę bardzo: bankructwo bardzo popularnej giełdy – które odkrywa, że przekonanie o pewności było jedynie złudzeniem kontroli; regulacja prawna uderzająca w wolność obrotu jest ignorowane przez głębokie przekonanie, że “jakoś to będzie” i uda się przetrwać zły okres – wishful thinking. Nazywane przez tzw. mądrości ludowej zjawisko “braku wyobraźni”, trafnie skądinąd opisane przez Nassima Taleba w serii o czarnych łabędziach, potrafi wyrzucić gracza lub inwestora z rynku na długie miesiące. Na domiar złego, najczęściej po tak długim czasie rynek jest już dużo wyżej, co potęguje frustrację.

Do rzeczy – unboxing to jedna z przyjemniejszych części… Jeszcze tylko dygresja o bezpieczeństwie.

Test Ledger Nano S - unboxing
Claim dotyczący bezpieczeństwa – nie ma naklejki ani innego hologramu, który by świadczył o wcześniejszym otwieraniu

Cold storage wallets, czyli odcięte od internetu miejsca, w których przetrzymywana jest kryptowaluta, są od początku istnienia branży polecane jako jedne z najbezpieczniejszych rozwiązań kwestii przechowywania. Przykładowe, fizyczne rozwiązania to kopia portfela na pendrive / pamięci, trzymana w bezpiecznym miejscu, np. skrytce depozytowej; papierowy, zalaminowany portfel z wydrukowanymi kluczami dostępu, portfel offline. Lista fizycznych i technicznych niebezpieczeństw, które mogą przytrafić się słabo chronionym portfelom jest długa, a kolejne sposoby wykradania elektronicznych środków nieustannie są wymyślane i testowane. Z punktu widzenia posiadacza konieczne jest znalezienie równowagi pomiędzy ochroną kryptowaluty a możliwością przeprowadzenia transakcji (wydania środków) za pomocą ochranianych kluczy.

Rozpakowany do testów portfel bitcoin Ledger Nano S z przodu
Świetny design.

Ledger Nano S to nieźle zrealizowany portfel kryptowalut z Francji, kosztujący w chwili pisania artykułu 69,90 euro + vat (sprawdź aktualną cenę na stronie producenta Ledger). Jest to stick z wyświetlaczem, podłączany do komputera za pomocą kabla USB i służy do bezpiecznego przechowywania bitcoina, ethereum i innych popularnych walut. Do działania wymaga podłączenia do komputera za pomocą dołączonego do zestawu kabla USB, sam portfel obsługuje się za pomocą dwóch przycisków, służących zarówno do nawigacji po opcjach (naciśnięcie jednego przycisku), jak i do potwierdzania wyboru (naciśnięcie dwóch przycisków jednocześnie). Odniosłem wrażenie, że projektant wzorował się na produktach Apple, podobna dbałość o komunikację, a właściwie dialog z użytkownikiem, ascetyczny design opakowania, instrukcji i akcesoriów.

Ledger Nano S z przodu, kartka do haseł i seed, sposób na backup
Czytelna instrukcja obsługi

Obsługa jest prosta, od początku jesteśmy prowadzeni za rękę – w pudełku znajdujemy instrukcję krok po kroku. Instalujemy aplikację na komputerze. Robimy backup słów, które posłużą jako mechanizm odzyskiwania. Ustalamy PIN. Gdy podłączymy wallet przez USB do komputera, wallet się aktywuje i możemy wybrać aplikację kryptowaluty, która zostanie odblokowana na komputerze i uzyskujemy dostęp do wysyłania, sprawdzania stanu konta, kontroli aplikacji (wersje, update), dokonywania transakcji. Transakcje potwierdzamy w portfelu.

Włączony portfel sprzętowy kryptowalut Ledger Nano S - aplikacja Bitcoin
Menu Bitcoin
Ledger Nano S - portfel sprzętowy z włączoną aplikacją kryptowaluty Ethereum
Menu Ethereum

Po setupie korzystanie jest bardzo proste: podłączamy portfel do komputera i po odblokowaniu pinem mamy już dostęp do aplikacji, transakcji, historii, stanu konta.

Aplikacja Bitcoin podłącz portfel ledger nano s
Ekran aplikacji Bitcoin przed zdjęciem blokady
Wyślij Bitcoiny - ekran aplikacji portfela sprzętowego Ledger Nano S
Ekran aplikacji – wyślij Bitcoin

Co się przyda? Zapisanie adresu do przelewania środków do portfela – to miejsce dedykowane do bezpiecznego przechowywania i chcemy, żeby nasz kapitał znalazł się tam jak najszybciej. Dzięki adresowi do przelewania możemy zasilać konto bez narażania portfela na kontakt ze światem.

Akcesoria portfela sprzętowego Ledger Nano S - zawartość pudełka
Portfel, kabel USB, smycz, instrukcje…

Czego nie znalazłem od razu? Informacji dlaczego nie mogę zobaczyć na wyświetlaczu ilości kryptowaluty przechowywanej w portfelu. Mogę sprawdzić te wartości w aplikacji w komputerze po podłączeniu portfela do portu usb, a widoczna na pudełku kwota pojawia się podczas przeprowadzania transakcji. Zastanawiałem się też, jak wygląda generowanie adresu do wpłacania środków do portfela – na pewno można używać pierwszego adresu, który tworzy się na start.

Tył portfela sprzętowego bitcoin Ledger Nano S - Vires in numeris
Vires in numeris

Portfel można kupić bezpośrednio na stronie producenta Ledger Wallet, tym bardziej, że są tam ogłaszane promocje, np. z okazji świąt lub okolicznościowych wydarzeń związanych z kryptowalutami. Ja testowany portfel mam właśnie stamtąd – przy okazji spotkała mnie niespodzianka. Ze względu na problemy ze stanem magazynowym – podobno brakowało Ledgerów Nano S, dostałem email od obsługi, że wysyłka opóźni się do przyszłego tygodnia. Jednocześnie moje zamówienie otrzyma upgrade przesyłki do szybszej, kurierskiej. Ku mojemu zaskoczeniu, moje całe zamówienie było już następnego dnia u mnie, właśnie dzięki przyspieszeniu przesyłki. Good for you, Ledger.

Plusy:

 • spełnia swoją rolę – bezpieczny sposób przechowywania najpopularniejszych kryptowalut
 • intuicyjna obsługa za pomocą dwóch przycisków, standardowego kabla usb i dobrze zaprojektowanej aplikacji
 • pomysłowy design pudełka i akcesoriów, gadżet wzorowany na Apple
 • odporny na reset i zapomnienie hasła
 • świetna obsługa klienta w sklepie producenta

Minusy:

 • nie widzę stanu konta od razu na wyświetlaczu (nie wiem dlaczego, ale tego się spodziewałem)
 • niezbyt komfortowy plastik na przyciskach (w pierwszej generacji)
 • dla tych, którzy są w stanie zapłacić pod 100 euro (w momencie pisania wallet kosztował 69,90 euro + VAT)

Polecam przeklikać się przez poszczególne portfele i rozwiązania na stronie producenta Ledger Wallet. Być może przekona was dokładniejszy, techniczny opis, lub znajdziecie promocję, której jeszcze nie było, gdy ja kupowałem swój model. Nie ma co ukrywać, portfel w euro jest dość drogi, jednak patrząc na cenę w BTC już nie tak bardzo… W momencie pisania 1 BTC kosztuje prawie tyle, ile uncja złota.

Cold wallet, poftfel sprzętowy bitcoin - Pudełko Ledger Nano S
Pudełko Ledger Nano S

###

Kop Bitcoin na komputerze i zarabiaj kryptowaluty

Sprawdź jak najtaniej kupić Bitcoin! Giełdy i bezpieczne sposoby.

Przyłącz się do konwersacji

15 komentarzy

 1. Witam mam pytanie jaka jest pojemnosc portfela ledger nano s nigdzie nie mogę znaleźć informacji, co się stanie jak przeleje większą kwotę coinow. Jak zrobić backup, jak zginie portfel jak odzyskać środki mając 24 Speed. Dziękuję i proszę o odpowiedz

 2. W portfelu można zmieścić dowolną ilość kryptowaluty (tj. nie ma znaczenia, czy to 0.01 btc, 1 btc lub 1000 btc).

  Organiczeniu podlega jedynie liczba rodzajów kryptowalut (można mieć kilka, np. Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i parę innych – nie więcej niż 5-6).

  Backup w postaci słów zapisuje się i przechowuje w bezpiecznym miejscu. Jeśli przyjdzie konieczność odzyskania, procedura polega na wpisaniu słów do urządzenia (całość zajmuje max 20 minut).

 3. Dzieki za wyjaśnienie to w porzo portfel z nano s. Kwestia pojemnosci wytlumaczona. Bardzo nie rozumie z tym backup-em, nie mam urządzenia zgubiłem gdzie w pisuje te Seed wybrane słowa z 24 słów.Na innym urządzeniu? jak zrobić kopie na komputerze tak na wszelki wypadek.

 4. Pytanie laika: Co w sytuacji gdy potrfel ginie/psuje się a jednocześnie producent znika z rynku i nie jest dostępne wspierające oprogramowanie/support? Czy możemy na taką ewnetualność wygenerować adres i klucz prywatny jak w portfelu papierowym i użyć go do przelania pieniędzy na inny portfel lub giełdę?

 5. Dzieki za wyjaśnienie już wszystko załapałem wystarczy wygenerować swój klucz prywatny i wszystko w temacie. Pozdrawiam dobry sprzęt ledger nano s polecam

 6. Bitcoin i forki bitcoina, Ethereum i ETC, Litecoin, Dogecoin, Ripple, zcash, Dash, Stratis, Komodo, Ark, Expanse, Ubiq, Vertcoin, Viacoin, Neo, Stellar, Hcash, Digibyte, Qtum, Pivx, Stealthcoin i pewnie parę innych:)

 7. Witam chce przeprowadzić aktualizację softu ledger nano s do wersji 1.3 czy muszę wypłacić wszystkie środki z portfela ? Ledgera kupiłem z bit home czy może być soft wygrany inny niż oryginalny, czy macie jakieś odczucia co do bit home. Dziekuje i proszę o odpowiedz

 8. Ponawiam pytanie Błażeja bo nie znalazłem odpowiedzi: Co w sytuacji gdy portfel ginie/psuje się a jednocześnie producent znika z rynku i nie można zakupić nowego? Czy możemy na taką ewnetualność wygenerować adres i klucz prywatny jak w portfelu papierowym i użyć go do przelania pieniędzy na inny portfel lub giełdę?

 9. Portfel ma swój backup w postaci 12/24 słów, tzw. seed. Dzięki nim można odzyskać portfel nie tylko w nowym Ledger Nano S, ale też w różnych portfelach na komputerze, online lub innych portfelach sprzętowych. Wszystko, co wspiera seed, czyli bardzo dużo rozwiązań na rynku.

 10. Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy Ledger daje możliwość aby za jego pomocą kupić Bitcoina bezpośrednio z bitomatu ?
  Jeśli tak, to jak to zrobić?

 11. hi. mam redgera nano x. zainstalowalem lisk i game . ale zeby potem utworzyc konto do tych walut to wyskakuje komunikat ze ta waluta nie jest zintegrowana z nano x. bez sensu zainstalowala sie aplikacja lisk i game a nie mozna stworzyc konta. i mam pytanie czy ktos majac ledgera nano S zainstalowal liska i game i stworzyl konto i przelal sirodki czy tez jest komunikat o braku zintegrowania!!!!!

  dzieki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *