cenazysk.pl

kryptowaluty, inwestowanie, zarabianie

Srebro w 2016 – popyt

| 0 comments

Kontynuuję serię o srebrze w 2016 – tym razem zajmę się popytem. Jeśli chcesz wrócić do poprzednich artykułów – wstęp do serii o srebrze i podaż na rynku srebra.

Popyt przemysłowy na srebro stabilnie wzrasta i w 2015 osiągnął poziom 875,3 milionów uncji. Wzrost spowodowany jest zarówno spadającymi cenami, jak i zwiększoną liczbą zastosowań. Właśnie na zastosowania srebra chciałbym zwrócić szczególną uwagę, ponieważ na tym opiera się warsztat każdego poważnego inwestora w srebro. Sektor biżuterii jest tradycyjnie ważnym składnikiem ekonomii srebra i jednocześnie jest tą wrażliwą na ceny częścią. Elektronika to tradycyjnie rozwojowy i rozrastający się sektor, w którym sukcesywnie zwiększa się popyt na srebro (w 2016 roku wzrost popytu utrzyma się,  będzie jedynie nieznacznie mniejszy ze względu na wysokie stany magazynowe). Srebro znajduje zastosowanie w fotowoltaice, jest używane do produkcji paneli solarnych, czyli urządzeń zbierających energię słoneczną w celu przekształcenia jej w energię elektryczną. Kraje zachodnie i najszybciej rozwijające się prowadzą programy wdrażania coraz większego udziału pozyskiwania energii ze słońca. W przemyśle, srebro jest katalizatorem pozwalającym na przemianę etylenu w tlenek etylenu, który potem w wyniku hydrolizy daje glikol etylenowy, używany do produkcji poliestru. Sektor fotograficzny zanotował dalsze spadki (-6% w 2015 i prognozowany spadek -8% w 2016).

Jak widać, srebro znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, zarówno w przemyśle i skomplikowanych procesach chemicznych i biznesowych, jak i w codziennym życiu i inwestycjach. Popyt zmienia się co roku i trafne odczytanie sytuacji w poszczególnych branżach i wnioskowanie trendów pozwoli inwestorom zorientować się, w którym kierunku podąży cena srebra.

W serii korzystałem m.in z raportów CPM Group i innych raportów, opracowań i artykułów.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.