Jednouncjowe monety są popularną formą lokowania pieniędzy w srebrze. Jeśli ktoś, oprócz poręcznej i popularnej, standardowej formy, ceni również walory estetyczne kupowanej formy srebra, z pewnością zainteresuje się monetami wybitymi przez poszczególne kraje.

Najpopularniejsze jednouncjówki pochodzą z Kanady “Maple leaf”, USA “Silver Eagle”, Austrii “Philharmoniker” oraz z Meksyku “Libertad”. Są to monety znane i rozpoznawalne oraz istnieje na nie stały popyt. Jednouncjówki z innych krajów są mniej popularne, czasem nieznane nawet doświadczonym inwestorom lub numizmatykom. W pierwszym rzędzie można wymienić: angielską “Britannię”, australijskie: “Kangura” i “Kookaburrę”, chińską “Pandę”, Cook Island “Bounty”, “Orzeł” Andory, “Arka Noego” z Armenii, “Silver Irbis” z , “Słoń” z Somalii, “Velka Fadra” ze Słowacji, rosyjski “Jerzy Zwycięzca”, “Solidarność” z Polski.

Srebrna Brytania została wybita po raz pierwszy przez Królewską Mennicę w 1997 roku. Moneta o face value 2 funtów, waży 32.45 g, zawartość srebra 95.8% (1 uncja trojańska wagowo, moneta próby 958). Nakład jest niewielki jak na bulionową monetę i nie przekroczył do 2011 roku 100 000 egzemplarzy, oprócz “business strike” wybito również monety “proof”, również w niewielkich ilościach (kilka tysięcy na rok, max 11k w 1997). Na rewersie monety znajduje się obraz wojowniczej Brytanii – zmieniający się co roku design, na awersie, standardowo, Królowa.

Australijska “Kookaburra” – czyli swojsko brzmiąca kukułka to moneta wybijana przez mennicę w Perth, o czystości .999, wadze 31.63 g, średnicy 40.6 mm, grubości 4 mm i face value 1 dolara australijskiego. Moneta z ptakiem oraz królową angielską, dość popularne monety bulionowe o nakładzie nie przekraczającym pół miliona.

Zostając w Australii, spotkamy jeszcze jedną, srebrną monetę bulionową – kangura. Pierwsza różnica między dwoma australijskimi bulionówkami jest taka, że kangura wybija Królewska Mennica Australijska i kangur jest legalnym środkiem płatniczym, o face value 1 dolara australijskiego. Moneta o zawartości 999, średnicy równe 40 mm, została zaprezentowana po raz pierwszy w 1993 roku.

Chińska “Panda” zyskała ostatnio na popularności, głównie z powodu zwiększonej produkcji w ostatnich latach. Moneta o nominale 10 Yuanów, waży 31.1 g i czystości 999, posiada średnicę 40 mm (uwaga na wcześniejsze monety, było tam inaczej). Na awersie znajduje się Niebiańska Świątynia, napis Chińska Republika Ludowa, na rewersie sympatyczny ssak – Panda w różnych designach, co roku. Istnieje kilka kombinacji tej monety, zwykły bulion, proof, moneta kolorowana, platerowana złotem.

Bounty

Niewielkie państwo w Oceanii, Wyspy Cooka, również posiada swoją srebrną monetę bulionową: “Bounty” – nazwaną na cześć interesującej historii brytyjskiej ekspedycji na statku HMS Bounty, buntu, życia w Oceanii, trudnych podróży. Znakomity, lokalny motyw na monecie o nominale 1 dollara nowozelandzkiego, zawartości srebra 999, wadzie 31.105 g i średnicy 38.61 mm.

Mimo, że znaleźliśmy się z powrotem w Europie, Orzeł z Andory (Andorra Eagle) jest z całą pewnością bardziej egzotyczny i mniej popularny od poprzednich bulionówek. Moneta o nominale 1 diner zawiera dokładnie 1 uncję trojańską srebra. Na awersie jest orzeł, nominał i krótki opis zawartości metalu, na interesującym rewersie – godło: kościelne symbole, kolumny (trzy i cztery) oraz… dwie krowy. Moneta jest wybijana przez niemiecką mennicę od 2008 roku, posiada średnicę 38.5 mm, wagę 31.1 g i gładki rant. Rzadkość, więc można spodziewać się premium powyżej ceny spot.

Kolejny lokalny motyw znajduje się na ormiańskiej monecie “Arka Noego”. Na awersie godło Armenii, nominał: 500 Dram, i napis “Republika Armenii” po angielsku i ormiańsku. Moneta zawiera 1 uncję trojańską srebra, czystość 999, średnica 38.5 mm. Ciekawostką jest fakt, że monety wybijane są w Niemczech, w Lipsku. Rewers to piękna ilustracja dopływania Arki Noego do góry Ararat, wschodzące słońce i gołąbek. Tutaj również spodziewałbym się premium powyżej ceny spot srebra.

Kazachstan może poszczycić się “Srebrnym Irbisem”. Moneta o nominale 1 Tenge, czystości 999, średnicy 38.61 mm, wadze 1 uncji trojańskiej. Wybita w latach 2009 i 2010, posiada na awersie godło Kazachstanu i napis “National Bank of Kazakhstan”. Rewers to obraz śnieżnej pantery (lub też śniezny leopard, Irbis, nie mylić z ptakiem ibisem), napis silver irbis po angielsku i rodzimym języku Kazachstanu oraz parametry monety. Bardzo ładne, lustrzane tło i trochę przyciężki kot – nie zmienia to faktu, że moneta jest niezwykłej urody. Nakład monety jest niezwykle mały (znalazłem źródło mówiąceo 4-20k rocznie, proof).

Somalia – Słoń

W Afryce, srebrną bulionówką może pochwalić się Somalia. Moneta “Słoń”, o nominale 100 szylingów somalijskich, czystości 999, średnicy 38.6 i wadze 1 uncji trojańskiej, posiada na awersie godło Somalii, napis “Somali Republic”, rok (2008-10) i nominał, natomiast na rewersie, szczegóły dotyczące zawartości srebra, tytuł serii “African Wildlife”, “Elephant” i oczywiście, słonie (design zmieniający się co roku). Należy pamiętać, że parametry monety (średnica, waga), są zróżnicowanie, w zależności od roku.

Słowacja – Velka Fatra

Słowacja ma również swoją serię monet bulionowych, o nominale 500 koron słowackich (od czasu wstąpienia do strefy Euro – nominał 20 Euro). Monety przestawiają słowackie cuda natury, parki narodowe, górskie szczyty, miejsca historyczne. Monety o próbie 925, wadze 33.63 g, średnicy 40mm zawierają trojańską uncję srebra. W serii awers również się zmienia, z nazwą kraju “Slovensko”, w 2001 roku na rewersie umieszczono design Mala Fatra, 2008 Park Narodowy Nizke Tatry, 2009 to moneta o nowym nominale 20 Euro – Velka Fatra, 2010 – Poloniny i napis opisujący serię na rancie: “Ochrana prirody a krajiny”, 2011 – Trnava i napis na rancie: “najkrajie historicke mesta”. Interesująca seria naszego sąsiada, której warto się przyjrzeć, choć bardziej z kolekcjonerskiego punktu widzenia.

Rosyjska moneta “Jerzy Zwycięzca” jest wybijana w Sankt Petersburgu na polecenie rosyjskiego Banku Centralnego, od 2009 roku i nosi nominał 3 rubli. Bulionówka o próbie 999, wadze 31.50 g, średnicy 39 mm i grubości 3.1 mm, ząbkowanym rancie (300), posiada na awersie dwugłowego orła, rosyjskie godło oraz nominał napisany cyrylicą, tak samo jak napis “Bank Rossiji”, oraz szczegóły dotyczące zawartości metalu i wagi. Awers to rycerz na koniu celujący włócznią w smoka. Nakład monety nie przekracza miliona sztuk, ale 280k i 500k dla 2009 i 2010 nie czynią tej monety specjalną rzadkością.

Na koniec polska moneta, wybita w 1990 roku “Solidarność”. Moneta ważąca i zawierająca 1 uncję trojańską srebra, czystości 999, średnicy 39 mm, grubości 3 mm, posiada nominal 100 000 złotych (PLZ). Jest to moneta upamiętniająca 10 lat “Solidarności”, na rewersie posiada pomnik znajdujący się w gdańskim Starym Mieście, daty 1980 – 1990, awers to orzeł, Rzeczpospolita Polska i nominał. Rant jest gładki, moneta posiada trzy typy, z których dwa (Typ B bez L pod 1990 i typ C z 1 w nominale bliżej zera) posiadają dodatkową wartość numizmatyczną. Nakład monety jest spory (ponad 600k). Warto dołączyć chociaż jedną do kolekcji.

Z jakimi innymi ciekawymi, srebrnymi jednouncjówkami się spotkaliście?

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *