Wszyscy mówią o projekcie Solana. Jego lider Anatoly Yakovenko pojawia się w mediach. Token SOL i jego cena jest rozgrzana do czerwoności (setki procent w górę?!). Solana jest w gruncie rzeczy kolejną próbą usprawnienia i wyprzedzenia Ethereum. Projekt umożliwia obsługę smart kontraktów i z założenia jest szybszy i tańszy. Od tego zaczyna się budowanie ekosystemu.
Cena SOL na giełdach zyskała jednak więcej niż najśmielsze oczekiwania traderów. Token był sprzedawany na początku za kilka dolarów, po czym wzrósł aż do $250 za sztukę. Rynek był nieźle rozgrzany, my zatem przyglądamy się projektowi z chłodną głową. Czasem się okazuje, że jak publika interesuje się tokenem, oznacza to szczyt jego ceny.
EDIT: jak się okazuje, złapaliśmy prawie idealnie szczyt ceny tokenów SOL w okolicach $200. Teraz w dół aż do poziomu rzeczywistości. Może nie być tak nisko, jak dużo osób się spodziewa! Nie da się jednak ukryć, że 2022 to kierunek w dół.
Jak działa Solana?
Podstawowe informacje i liczby dotyczące Solany można znaleźć w niezawodnym Messari. Opisujemy projekt w chwili, gdy pokonywane są kolejne bariery All Time High, nie ma zatem sensu zatrzymywanie się przy którymś z poziomów. Kapitalizacja projektu jest na tyle wysoka, że Solana wyprzedziła konkurentów, którzy są dużo dłużej na rynku.
Najpierw chwilę o tokenie SOL. Natywna kryptowaluta blockchainu Solana może być użyta do zapłaty za działanie programu lub za walidację jego wyników. Oprócz tego zastosowania, wchodzi w grę również zwykłe dokonywanie transakcji i transfer wartości.
Twórcy platformy mają podobne intencje do wielu innych projektów: ma być zdecentralizowany, godny zaufania i adresować wąskie gardło Bitcoina, czyli skalowalność możliwej liczby transakcji. Założenie jest następujące: przy użyciu standardowych urządzeń obliczeniowych, Solana jest w stanie obsłużyć do 50k transakcji na sekundę.
Aktualnie działa już mainnet projektu. Transakcje potwierdza kilkuset walidatorów, z których większość możemy uznać za niezależnych (zewnętrznych). Porównując to do 10k węzłów BTC, czy czterech tysięcy walidatorów ETH widzimy, że projekt co prawda działa, ale potrzebuje jeszcze trochę wsparcia od społeczności technologicznej. Można być co do tego optymistą, bo w kolejce czeka kilkuset kolejnych ćwiczących na testnecie. Pozwoli to wyciągnąć Nakamoto Coefficient do około 15.
Jak zacząć z Solana? Portfel Solflare
Aby szybko zacząć z projektem wystarczy portfel Solflare (nie jest to oczywiście jedyna możliwość, aby przechowywać tokeny SOL).
Solflare to cyfrowy portfel, w którym można przechowywać SOL. Jakie daje możliwości?
- działa na desktop albo na smartfona,
- umożliwia staking SOL (pamiętaj, aby zostawić sobie drobną kwotę na opłaty transakcyjne),
- umożliwia przechowywanie i wysyłkę NFT,
- wygląda na bezpieczny, ponieważ jest m.in. “non-custodial” (twórcy oprogramowania nie mają dostępu do portfeli użytkowników),
- wspiera portfele sprzętowe Ledger.
Należy koniecznie zabezpieczyć dobrze frazę zapasową (seed) portfela.
Co jest siłą projektu Solana?
Według deklaracji twórców, Solana nie rywalizuje bezpośrednio z Ethereum. Głównym celem są scentralizowane giełdy finansowe, z NYSE na czele.
Dużo więcej technologicznych aspektów można dowiedzieć się z podsumowania Sino Global Capital.
Innowacje vs blockchain
Pierwszą innowacją jest implementacja Proof of History. Twórcy deklarują, że dzięki temu wzrost platformy może dorównać tempu postępu wg prawa Moore’a. Nowa funkcjonalność, Verifiable Delay Functions, opiera się o timestampy, dzięki czemu redukuje się ciężar bloków. Głosowanie korzysta z Tower-BFT.
Dodatkowo opłaty za korzystanie z blockchaina mają być przez długi czas bardzo niskie. Dystrybucją tokenów i to, kto będzie weryfikował bloki mimo wcześniej wspomnianej innowacji zarządza znany już algorytm Proof of Stake.
Kto pokłada nadzieje w projekcie Solana?
Po pierwsze, w ekosystemie Solana działają już popularne stable coiny. Zarówno największy USDT, jak i najbardziej obiecujący USDC są już insiderami Solany. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia stabilności i powodzenia projektu. Warto też zauważyć, że dla zwykłych użytkowników to właśnie stable coiny służą do przesyłania środków pomiędzy systemami.
Są już przedsięwzięcia, które zaufały wizji twórców i zaczęły szybko wykorzystywać potencjał projektu. Najbardziej znane nazwy, gdzie przewija się Solana to Audius, Solstarter, StarAtlas, Raydium, Orca, Saber, SolFarm, Serum, portfel Atomic, SolApe, 1Sol, Atlas Finance, Kreechures, Band Protocol, SolFlare i wiele innych.
Ekosystem Solana jest bogaty jak na tak wczesny etap rozwoju. Przyrost nowych projektów zaskakuje nawet największych zwolenników.
Społeczność również pokłada nadzieje w projekcie. Jednym z wyrazów tej nadziei jest budowanie kompatybilności z istniejącymi projektami. To między innymi zgodność z EVM Solidity i Velas. Generalnie warto obserwować budowę mostów pomiędzy projektami (chociażby z Terra).
NFT na blockchainie Solana
Emitowanie unikalnych tokenów w ekosystemie Solana jest niezłą alternatywą dla drogiego Ethereum. Pojawiły się od razu platformy, gdzie użytkownicy łatwo i tanio mogą zrobić swoje tokeny. Marketplace też oczywiście już istnieje, pozwalając na szybką sprzedaż i budowę zysków.
Inwestowanie w Solana?
Nowym trendem jest patrzenie na wielkich inwestorów i ich ruchy. Kto zatem zainwestował w Solanę? Najbardziej znanym jest oczywiście a16z. Potem są Alameda Research, Blockchange Ventures, CMS Holdings, Coinfund, Delphi Digital, Lotus Capital, Multicoin Capital, NGC Ventures, ParaFi Capital, Zee Prime Capital. Lista jak widać jest długa.
Często oznacza to, że fundusze będą odgrywały rolę “diamentowych rąk”, trzymając udziały przez gorsze czasy. Dzięki temu cena nie będzie ostro spadać, a stabilność przyczyni się do szybszego rozwoju projektu.
Niektórym do podjęcia decyzji wystarczy sama informacja o tym, że duży i znany fundusz zainwestował w projekt. Zawsze lepiej jednak odrobić zadanie domowe i samemu określić jego potencjał.