Przyznamy od razu, że tytuł służy przyciągnięciu mniej doświadczonych użytkowników. Ale od razu zapowiadamy, że z tego artykułu można się sporo dowiedzieć:

 • Co to są kryptowaluty?
 • Jak kupić kryptowaluty?
 • Jak inwestować w kryptowaluty?
 • Czego nie robić inwestując w kryptowaluty?
 • … i na końcu najważniejsze – jak na nich zarobić.

Nie ukrywamy, że to gorący temat, który jest jeszcze bardziej podgrzewany przez oczekiwania inwestorów co do szybkości i skali wzrostów. Niektórzy inwestorzy, którzy całkowicie uwierzyli w świetlaną przyszłość krypto myślą nawet o tym, żeby swoje dochody połączyć z tym nowym rynkiem. Czy jest to dobry pomysł decyduje każdy zaangażowany w zmianę przychodów z tradycyjnych walut, takich jak złotówki czy euro na Bitcoiny, Ethereum czy Tethery…

Zabierzmy się jednak najpierw za podstawy.

Jak zacząć z kryptowalutami? Warto rozpocząć od wyboru giełdy kryptowalut i założenia konta.

Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin, ale wiele innych, często ekscytujących i obiecujących projektów, które rozwiązują realne problemy. Dzięki automatyzacji, tokenizacji, delegowaniu zaufania do systemów komputerowych, decentralizacji i wielu innych mechanizmach, z których korzystają kryptowaluty, możemy z dnia na dzień obserwować postęp, który czyni świat lepszym. Jednakże, często mamy do czynienia z problemami wynikającymi ze słabej adaptacji lub niewystarczająco szybkiego tempa wdrażania nowych technologii. W tej sytuacji pomoże powrót do podstaw i edukowanie jak największej liczby ludzi w dziedzinie kryptowalut. Zwróciliśmy się zatem ku podstawowym pojęciom i mechanizmom, które przybliżą kryptowaluty dosłownie każdemu.

Co to są kryptowaluty?

Pytanie co to są kryptowaluty pojawia się w umyśle każdego, kto styka się z cyfrowymi aktywami, Bitcoinem, smart kontraktami i i innymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Kryptowaluty (bardzo rzadko pisane jako krypto waluty) to cyfrowe aktywa, które zostały zaprojektowane jako środek wymiany, używające kryptografii jako metody zabezpieczania transakcji, kontroli podaży jednostek oraz weryfikacji transferu środków. Kryptowaluty są zdecentralizowane, w przeciwieństwie do scentralizowanych walut narodowych, portfeli internetowych lub banków centralnych. Zdecentralizowana metoda kontroli opiera się o system rozproszonych rejestrów (distributed ledger). Bitcoin, który został udostępniony w 2009, jest uznany za pierwszą popularną, zdecentralizowaną kryptowalutą. Aktualnie istnieje ponad 4000 kryptowalut, z których większość nie ma większej wartości inwestycyjnej.

Na pytanie jakie są najpopularniejsze kryptowaluty można odpowiedzieć w kolejności kapitalizacji, czyli zsumowanej wartości wszystkich jednostek danej kryptowaluty po cenie ostatniej transakcji. Największą z nich jest Bitcoin, a następnie projekty Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Binance Coin, Bitcoin SV, Tether, Stellar, Tron, Cardano.

Co to w ogóle znaczy “kryptowaluty”?

Jednym z częściej zadawanych pytań o kryptowaluty jest: Co to znaczy sam termin kryptowaluty. Jednym zdaniem można odpowiedzieć na to bardzo prosto: są to cyfrowe waluty oparte o kryptografię. Ich “cyfrowość” oznacza to, że naturalna postać kryptowalut nie jest materialna, oparcie o kryptografię sugeruje złożoność natury naukowej, przy jednoczesnym pełnieniu funkcji pieniężnej. Czy to wszystko musi być tak skomplikowane? Sama znajomość tego, co znaczy słowo kryptowaluty nie wiąże się z obowiązkiem dogłębnej znajomości tych trudnych aspektów. Co więcej, jest bardzo dużo łatwych sposobów na to, żeby po prostu korzystać z kryptowalut, wiedząc jedynie, czym ogólnie są, bez wgłębiania się w technologiczne i finansowe aspekty.

Gdybyśmy mieli rekomendować jakąś definicję kryptowalut lub gdyby ktoś chciał mieć z góry przygotowaną, prostą i elegancką odpowiedź na pytanie co to znaczy kryptowaluty, polecamy używać tej: są to cyfrowe pieniądze, oparte o kryptografię.

Jak zainwestować w kryptowaluty? Najlepsze zwroty dają ryzykowne projekty krytpowalutowe oparte o blockchain z potencjałem.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty w ogromnej większości działają w oparciu o blockchain. Jest to technologia, która, tłumacząc ją na ludzki język, pozwala na oddelegowanie maszynom zapewnienia wysokiego poziomu zaufania i bezpiecznego środowiska do zawierania transakcji, przechowywania danych i wielu innych zastosowań. Utrzymaniem tego stanu zajmują się tzw. węzły, które uczestniczą w procesie potwierdzania transakcji lub utrzymywania sieci w ruchu. W zależności od kryptowaluty, różne podejścia są zastosowane. Na przykład, w Ethereum czy Ethereum Classic węzły zajmują się kopaniem kryptowaluty i to w trakcie kopania dochodzi do potwierdzania transakcji, natomiast w przypadku kryptowaluty Neo samo posiadanie kryptowaluty uprawnia do otrzymywania NeoGas, który pełni rolę zarówno kosztu, jak i zachęty do uczestnictwa w funkcjonowaniu sieci. W przypadku kryptowaluty Ripple rozwiązanie jest bardziej scentralizowane, a największa kryptowaluta Bitcoin składa się po prostu z węzłów kopiących bloki, które zawierają transakcje dołączane do blockchain.

Bardzo istotną cechą kryptowalut jest fakt, że tak naprawdę nikt nie jest właścicielem fizycznej reprezentacji kryptowaluty. Nie ma zatem monet, banknotów czy certyfikatów własności, ponieważ nie ma tradycyjnej “trzeciej strony” utrzymującej wartość. W zamian jest klucz prywatny, który jest biletem wstępu, udziałem w części blockchain, umożliwiający dostęp do wydawania lub transferu kryptowaluty. Warto zatem pamiętać o tym, że to klucz prywatny i tylko klucz prywatny umożliwia nam pełną kontrolę. Tak właśnie z definicji działają kryptowaluty.

Jak zarabiać kryptowaluty?

Jak bezpiecznie zarabiać kryptowaluty bez wystawiania całego swojego dochodu na ryzyko w przypadku spadków cen? Z jednej strony, dobrym pomysłem jest próba zaangażowania się w kopanie kryptowalut. Jest to jedne ze sprawdzonych sposobów na zdobycie kryptowalut, a właściwie ich wymianę za wydatki na sprzęt i energie elektryczną. Inny to trzymanie kryptowalut, które wypłacają dywidendę, takie jak Kucoin Shares. Kolejny to zbieranie środków wypłacanych za posiadanie kryptowalut Proof of Stake, takich jak Neo czy VeChain. Dobrym pomysłem jest udział w airdropach, tak jak airdrop BitTorrent w kryptowalucie Tron. Niektóre giełdy kryptowalut, takie jak Binance, pozwalają na automatyczne zbieranie środków z dywidend i airdropów. My rekomendujemy jednak trzymanie kryptowalut w bezpiecznym portfelu z pełną kontrolą klucza prywatnego.

Szukasz sposobu na wejście w świat kryptowaluty? Sprawdź przewodnik Bitcoin, podstawowe i zaawansowane odpowiedzi, podpowiedzi i rozwiązania.

Jak zdobyć kryptowaluty za darmo?

Pytanie jak zdobyć kryptowaluty za darmo rozpala umysły wszystkich, którzy liczą na darmowe rzeczy. I nie jest to bezzasadne, ponieważ kryptowaluty są dość często rozdawane za darmo, żeby rozreklamować projekt lub zwiększyć adaptację lub liczbę zasilonych portfeli. Więcej użytkowników oznacza większą szansę projektu na sukces. Gdzie zatem szukać kryptowalut, które można zdobyć za darmo?

Pierwszym adresem, do którego powinni udać się wszyscy amatorzy darmowych kryptowalut jest nasz poradnik Darmowe kryptowaluty. Dowiesz się, jak łatwo zdobywać jednocześnie darmowe Bitcoiny, Litecoiny, Dogecoiny, Bitcoin Cash oraz Dash. Będzie wymagało to zaangażowania w codzienne logowanie się do serwisów, ale korzyścią jest brak konieczności wydawania własnych pieniędzy. Jeśli chcesz ograniczyć się do Bitcoinów, najpopularniejszym serwisem, który od wielu lat działa jest freebitcoin. Wystarczy zarejestrować się w kilka sekund za pomocą adresu e-mail lub adresu Bitcoin, po czym zebrać swoje pierwsze, darmowe satoshi.

Zarabianie kryptowalut jest proste, ale nie jest łatwe zarobić dużo

Najniżej wiszące owoce zostały już zerwane, to znaczy najprostsze wysokie stopy zwrotu zostały osiągnięte przez inwestorów, którzy uwierzyli w potencjał kryptowalut wcześniej niż inni. Nie oznacza to wcale, że inwestowanie w pracę, która płaci kryptowalutami, zbieranie kryptowalut lub zarabianie kryptowalut za usługi nie ma sensu. Wręcz przeciwnie, kryptowaluty są z nami na dłużej. Po przyzwyczajeniu się do wysokiej zmienności cen można docenić łatwość rozpoczęcia działalności na tym innowacyjnym rynku (wystarczy komputer z internetem) i jego dostępność dla wszystkich chętnych.

Ludzie, którzy nie wiedzą jeszcze jak kupić kryptowaluty mogą czuć się zagubieni. Do gorszego nastroju może dołożyć się fakt, że wiele innych osób, nawet nietechnicznych, zapoznało się już ze światem wirtualnych walut dzięki mediom głównego nurtu. Obecność Bitcoina, Ethereum, Ripple czy Litecoina w telewizji i na głównych portalach internetowych jest zasługą wysokich cen, które przez ostatnie lata wystąpiły na wielu tokenach. Jak zatem pokonać bezwładność i dołączyć do tych, którzy już posiadają kryptowaluty?

Można po prostu kupić kryptowaluty.

Jak kupić kryptowaluty?

Na pytanie jak kupić kryptowaluty jest wiele poprawnych odpowiedzi, z których najprostsza jest zależna od sytuacji inwestora. Niekiedy warto na początku poradzić się bardziej doświadczonego znajomego i odkupić od niego lub niej kryptowaluty. Częściej jednak droga do zakupu kryptowalut wiedzie przez popularne giełdy kryptowalut lub bitomaty.

Aby kupić kryptowaluty należy na początku wybrać miejsce zakupu. Popularne miejsca opisaliśmy w naszym poradniku Jak kupić Bitcoin i kryptowaluty?, który wciąż jest aktualny. Dla początkujących przydadzą się na pewno podstawowe informacje. Kryptowaluty można kupić za “normalne” pieniądze (nazywane przez bywalców ze świata kryptowalut enigmatycznym “FIAT”), zarówno za gotówkę, jak i przelew lub karty debetowe i kredytowe. Można dokonać transakcji całkowicie online nie wychodząc z domu, można również dokonać zakupu osobiście u zaufanego kontrahenta.

Uproszczona instrukcja wyglada zatem następująco:

 1. wybierz miejsce, które sprzedaje kryptowaluty (najczęściej giełda kryptowalut)
 2. zarejestruj konto
 3. zasil konto za pomocą karty (debetowej, kredytowej), przelewem lub przekazem
 4. kup kryptowaluty za środki pochodzące z zasilenia. Do zakupu mniej popularnych kryptowalut czasami trzeba kupić Bitcoiny, które potem wymienia się na inną kryptowalutę.
 5. prześlij kryptowaluty na swój bezpieczny portfel

W przypadku kryptowalut często koniecznym krokiem będzie wcześniejszy zakup Bitcoina. Wynika to z faktu istnienia rynków mniej popularnych projektów lub tokenów, których zakup jest możliwy jedynie za BTC i bierze się z małej płynności i popularności takich par. Dobrym miejscem do rozpoczęcia badania rynku mniej popularnych kryptowalut jest serwis CoinMarketCap.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zostanie inwestorem w kryptowaluty i wiemy jak to zrobić, rozpoczynają się poszukiwania optymalnego miejsca. Najprostszym rozwiązaniem i odpowiedzią na pytanie gdzie kupić kryptowaluty jest użycie giełdy kryptowalut. Polecamy w tym momencie wciąż aktualną listę giełd kryptowalut z oceną ryzyka. Jeśli szukasz konkretnych miejsc, gdzie można kupić kryptowaluty, warto rozpocząć od pytania które kryptowaluty chcemy kupić.

Największe projekty są dostępne na większości najpopularniejszych giełd kryptowalut. W selekcji i dostępności projektów o największym potencjale przoduje giełda kryptowalut Binance. Jeśli ktoś szuka giełdy ze wsparciem w języku polskim, na rynku działa popularny BitBay. Giełdy te pozwalają na wpłaty za pomocą karty kredytowej lub debetowej (zwróć uwagę na prowizje i konieczność weryfikacji konta!). Najpopularniejsze kryptowaluty to Bitcoin, Ethereum, Ripple, EOS, Tron, czy stable coin Tether. Niszowe projekty, które wielokrotnie opisywaliśmy są często dostępne na mniej popularnych giełdach kryptowalut.

Gdzie bezpiecznie trzymać kryptowaluty, aby wzrost ich wartości pozwolił zarobić na zainwestowanych Ethereum, Tron, Power Ledger i innych projektach?

Jak kupować kryptowaluty?

Jak kupować kryptowaluty dotyczy konkretnej czynności regularnych zakupów cyfrowych aktywów. Inwestor, który nie jest już początkującym uczestnikiem rynków i zdaje sobie sprawę z faktu, że nie da się regularnie łapać górek i dołków, widzi potrzebę uśredniania i minimalizacji ryzyka. Stąd strategia regularnego kupowania cyfrowych aktywów może sprawdzać się w długim terminie. Pozwala również na oszczędność czasu i stresu, ponieważ założony z góry plan eliminuje chaos i niepewność.

Opracowanie strategii kupowania rozpoczyna się od decyzji w które kryptowaluty lokować środki. Zależy to od poziomu akceptacji ryzyka, ilości kapitału i innych praktycznych czynników. Załóżmy, że inwestor chce kupować kryptowaluty z potencjałem, które są notowane na najpopularniejszych giełdach. Należy zatem wybrać giełdę, która ma najniższe prowizje w relacji do dostępnych kryptowalut, po czym regularnie dokonywać zakupu w celu uśrednienia ceny. Dzięki temu osiąga się wiele celów: zautomatyzowane zakupy to mniej stresu i niezdecydowania, niskie prowizje nie oddalają celu inwestycyjnego i nie redukują znacząco potencjalnych zysków.

Gdzie kupować kryptowaluty?

Gdzie regularnie kupować kryptowaluty to pytanie zadawane przez inwestorów, którzy są zdecydowani kupować małe ilości kryptowalut w stałych odstępach czasu. Ta strategia pozwala na uśrednianie cen, dzięki czemu nie kupuje się na górce (nie łapie się też dołków, ale praktycznie nikomu nie udaje się ich dokładnie wyłapać). Pojawia się zatem pytanie, jakie miejsce do kupowania kryptowalut jest najlepsze. Odpowiedź zależy głównie od tego, jakie kryptowaluty chcemy kupować. Jeśli są to te z najpopularniejszych, takie jak Ethereum, XRP czy Tron, to możemy skorzystać z popularnych giełd. Jeśli są to obiecujące, lecz ryzykowne projekty, często musimy korzystać z mniej sprawdzonych rynków.

Jednakże, pierwszą zasadą, która dotyczy wszystkich inwestorów, jest ograniczanie stałych kosztów transakcji. Oznacza to korzystanie z giełd, które pobierają małe opłaty za transakcje i za wypłaty. Złotym środkiem pomiędzy dostępnością tokenów a wysokością prowizji wydaje się giełda Binance, na której jest dostępnych prawie 200 wyselekcjonowanych kryptowalut, a opłaty transakcyjne należą do najniższych na rynku.

Mam kryptowaluty, czy jestem już inwestorem?

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się nie tylko z ryzykiem, ale też z koniecznością nauki poruszania się w nowej branży. Nie każdego stać na taki wysiłek, tym bardziej, że wiele informacji trzeba sobie znajdować samemu, lub czasem nawet wydzierać jak pilnie strzeżone sekrety. Nierzadko też nieuczciwi lub niekompetentni uczestnicy rynku specjalnie rozsiewają dezinformację. Jak zatem dojść do biegłości w przeszukiwaniu wartościowych informacji o rynku krypto i odnieść sukces?

Jak inwestować w kryptowaluty to pytanie, które zadają sobie inwestorzy chętni do uczestnictwa w rozwoju technologii blockchain. Czy zostali zachęceni ogromnymi zyskami z przeszłych wzrostów cen, sięgających tysięcy procent, czy wierzą w to, że kryptowaluty i technologia rozwiąże realne problemy w finansowym świecie, takie jak przyspieszenie i obniżenie kosztów transakcji międzynarodowych. Jak zatem inwestować w kryptowaluty? Jest kilka sprawdzonych strategii, które warto znać. Ich cechy są podobne do zdroworozsądkowych zasad inwestycyjnych:

 • inwestować w sprawdzone projekty, które rozwiązują realny problem
 • zwracać uwagę na koszty inwestowania, prowizje
 • mieć plan wejścia i wyjścia z inwestycji, dostosowany do profilu inwestycyjnego

Warto również znać dobre praktyki inwestowania w kryptowaluty, z których najważniejsza to pełna kontrola nad własnymi środkami. Wiąże się to z zabezpieczeniem klucza prywatnego na bezpiecznym urządzeniu lub w portfelu.

Jak kupić kryptowaluty? Najlepiej użyć giełdy kryptowalut.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Jeśli jesteśmy już przekonani co do tego, że kryptowaluty zostają w finansowym świecie na dłużej, a zasoby przeznaczone na rozwój tej branży doprowadzą do coraz lepszych produktów i usług opartych o blockchain. Mamy więc realną motywację, żeby przeznaczyć część naszego kapitału na inwestycję w kryptowaluty. Jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Instrukcja krok po kroku:

 1. Załóż konto na giełdzie kryptowalut z niskimi prowizjami, ponieważ prowizje brokerów to największy koszt w długim terminie.
 2. Dokonaj analizy, czy projekt, który wybrałeś odpowiada Twojemu profilowi ryzyka.
 3. Kup wyselekcjonowane tokeny, starając się dokonywać transakcji w lokalnych dołkach i uśredniać cenę, jeśli trend jest już w fazie szybkiego wzrostu.
 4. Sprawdzaj stan swojego portfolio kryptowalut, kontrolując jakość projektów, newsy ze świata kryptowalut, w szczególności projektów, w które zainwestowałeś.
 5. Trzymaj się wytycznych, które ustaliłeś przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu.

Inną drogą, żeby szybko zainwestować w kryptowaluty jest uczestnictwo w projekcie na wcześniejszym etapie, np. w ICO, airdropach czy zostanie udziałowcem projektu blockchain. W tym ostatnim przypadku najlepsze stopy zwrotu ma aktywne uczestnictwo, dokładając umiejętności i pracy do wspólnego celu, jakim jest powodzenie przedsięwzięcia, nie muszą być to stricte techniczne umiejętności, może być to sprzedaż, marketing, support.

Gdzie inwestować w kryptowaluty?

Inwestor, który dostrzegł szanse w inwestowaniu w aktywa cyfrowe, zastanawia się na pewno jak najprościej dodać je do swojego portfolio. Pojawia się pytani, gdzie inwestować w kryptowaluty? Jeśli nie masz dostępu do prywatnych emisji tokenów lub uczestnictwa jako wczesny inwestor w projektach emitujących tokeny lub kryptowaluty, pozostają publiczne projekty. Warto jednak pamiętać, że liczy się wiele aspektów, z których na początek warto zwrócić uwagę na koszty.

Inwestor w kryptowaluty powinien w pierwszej kolejności znaleźć balans pomiędzy niskimi kosztami inwestycji i dostępnością dużej liczby projektów z dużym potencjałem. Wcześni inwestorzy wybieraja często największe giełdy kryptowalut, które dostarczają zarówno odpowiednią liczbę atrakcyjnych tokenów, jak i zapewniają dostęp do tanich transakcji. Jeśli szukasz giełdy do zakupu najpopularniejszych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Cardano czy Lisk, najlepszym wyborem wydaje się być Binance (tam również można nabyć tokeny giełdy Binance Coin). Inne kryptowaluty z potencjałem, takie jak Maker lub token z dywidendą KuCoin Shares można dostać na giełdzie KuCoin. Giełdy kryptowalut z polskim wsparciem, takie jak BitBay oferują mniejszą liczbę tokenów i wyższe prowizje, ale są przyjazne użytkownikom mówiącym po polsku. Popularnym wyborem na zachodzie jest giełda BitFinex.

Czego nigdy nie robić inwestując w kryptowaluty?

Które niefortunne dla uczestników zjawiska w świecie kryptowalut można uznać za najsmutniejsze w upływających latach? Jedni zwrócą uwagę na hack lub upadek giełdy kryptowalut, inni na zwinięcie się z rynku obiecujących jeszcze jakiś czas temu projektów. Sprawdźmy, co poszło nie tak w znanych projektach i spróbujmy wysnuć racjonalne wnioski. Czy mogłoby nam to pomóc w dostosowaniu strategii inwestowania w cyfrowe aktywa w gorszym otoczeniu ekonomicznym?

Wystrzegać się obietnic pewnych zysków

Niestety, wbrew obiegowym opiniom, nawet najbardziej podejrzane projekty uznawane przez większość za niebezpieczne są takie dopiero po fakcie. Przed ujawnieniem część ludzi ma nadzieje na zyski większe od przeciętnej.

Bitcoin Profit

Projekt Bitcoin Profit, a właściwie jego promotorzy, znani byli z kilku medialnych wpadek. Spośród nich, najradykalniejszą było używanie wizerunku znanych osób w celu zachęcenia ludzi do uczestnictwa.

Wygenerowane reklamy pokazywały celebrytów, wśród nich Piotr Kraśko, Kuba Wojewódzki i Kinga Rusin, którzy podobno zarobili dużo na bitcoinach. Odnośnik w reklamie przenosił zainteresowanego na stronę, która była podróbką portali naTemat lub Dziennik Polski, a stamtąd na stronę projektów. Strony były sprytnie przygotowane, a literówki w logotypach tak zmienione, żeby trudno było je zauważyć.

Dodatkowo, rzekomo prawdziwi uczestnicy systemu często okazywali się płatnymi marketerami, którzy za wynagrodzenie nagrywali pozytywne opinie o systemie i stronach projektu. Można podejrzewać, że informacje o ponadprzeciętnych zyskach również nie dotyczyły wszystkich.

Jaki jest koszt uczestnictwa w systemie? Pierwsza wpłata wynosiła około 200-250 euro i tyle początkowych strat należy się spodziewać. Zakładamy, że system domagał się kolejnych wpłat, aby się odkuć.

Jak można było rozpoznać zagrożenie? Nie ma żadnego projektu, który deklaruje 90% zyskownych transakcji. Zarabianie na tradingu kryptowalut wymaga dużo wysiłku i wiedzy. Wymaga również automatyzacji botów tradingowych i znajomości najnowszych rozwiązań.

Wystrzegać się trzymania środków na giełdach

Quadriga była przez nas opisywana jako jeden z przykładów negatywnego zaskoczenia, jakie może spotkać inwestorów. Giełda przestała nagle działać, ponieważ jej będący w podróży właściciel zmarł i zabrał klucze dostępu do zasobów.

Bitmarket, giełda znana na polskim rynku, również nie dawała inwestorom dużych powodów do niepokoju. Co prawda były informacje o zmianach właścicielskich, a co jakiś czas komunikaty techniczne, np. wymagające wymuszonej zmiany hasła.

Powyższe przypadki potwierdzają konieczność pełnej kontroli nad kluczami prywatnymi. Trzymamy kryptowaluty tylko pod własną kontrolą, w portfelu sprzętowym lub bezpiecznym komputerze bez stałej łączności z internetem.

Bardzo ryzykowna spekulacja

Niewiele innowacyjnych projektów dociera do miejsca, gdzie kapitalizacja jest duża i można myśleć o spokojnym odcinaniu kuponów. Ogromna większość kończy działalność na wczesnym etapie. Potwierdzeniem jest chociażby strona deadcoins, gdzie aktualnie znajduje się lista ponad tysiąca projektów, które nie odniosły sukcesu.

Co zrobić, aby uniknąć losu tych, którzy stracili pieniądze? Nie ma prostej reguły. Jeśli orientujemy się, co to jest ryzyko, jesteśmy w stanie rozpocząć naszą własną drogę do odkrycia ważnych parametrów. Jaki poziom ryzyka jest dla nas akceptowalny? Ile ryzyka jesteśmy w stanie wziąć na siebie, żeby wytrzymać to obciążenie? Czy jesteśmy w stanie racjonalnie określić potencjał zapłaty za ryzyko?

To tylko podstawowe pytania. Pomogą one jednak w wyborze konkretnych instrumentów. Niektórzy powinni inwestować jedynie w najbardziej znane i największe projekty, najlepiej zyskując jeszcze zwrot środków na największej giełdzie kryptowalut. Jedynie nieliczni mogą pokusić się o bardzo ryzykowną grę z dźwignią. Tym przyda się zniżka na prowizje.

Czego zatem wystrzegać się inwestując?

Odpowiadając zatem na postawione na początku pytanie. Czego nigdy nie robić inwestując w cyfrowe aktywa, takie jak Bitcoin i Ethereum?

 • Nigdy nie wierz w oferty, które wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe. Dotyczy to szczególnie projektów, które obiecują wiele procent zysku liczone w dniach, tygodniach lub miesiącach.
 • Nie trzymaj dużo kryptowalut na giełdach kryptowalut. Nie są wtedy Twoje. Jesteś w takiej sytuacji wierzycielem firmy, która operuje giełdą.
 • Odkryj swoje możliwości zanim zdecyduje się na na ryzykowne inwestycje. Jeśli przeinwestujesz, nie będziesz w stanie kontrolować swoich emocji i zarządzać portfolio. Nie inwestuj za dużo przed rzetelną edukacją.

Powodzenia na drodze do zysków z inwestycji w projekty blockchain!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *