Projekt Terra i jego token Luna w 5 minut

Jeden z projektów z pierwszej dwudziestki pod względem kapitalizacji jeszcze nie doczekał się naszej uwagi. Nadrabiamy zatem i pytamy, czy Terra warta jest czasu i kapitału inwestorów.

Terra to projekt, który zawiera w sobie kilka funkcjonalności zdecentralizowanych finansów. Mamy w nim zarówno natywny token LUNA, obsługę stable coinów i platformę smart kontraktów oraz płatności. Sumuje się to do programowalnych pieniędzy przyszłości i nie jest to wcale chwyt reklamowy. Brzmi nieźle.

Największy spośród konkurenetów, Ethereum, przechodzi właśnie swoje fundamentalne zmiany. Jego konkurenci, Polkadot czy Solana, doświadczają błyskawicznego rozwoju i adaptacji. Nie mają też bagażu przestarzałych rozwiązań. Do wyścigu dołącza Terra.

Jakie elementy Terry już znamy? DPoS, czyli potwierdzanie transakcji za pomocą Delegated Proof of Stake. Walidatorzy to ci, którzy mają dużo tokenów LUNA i otrzymują ich jeszcze więcej za potwierdzanie.

Ekosystem Terra opiera się o mechanizm stabilizujący peg Terra Stablecoins do tradycyjnych walut, przy współudziale kryptowaluty LUNA. Opisywaliśmy już podobny mechanizm w przypadku kryptowaluty Reserve Rights.

Logo Terra, projektu z tokenem LUNA

Zalety Terra

Terra ma sporo zalet, które zostały już zauważone przez inwestorów i użytkowników.

  • LUNA to algorytmiczny stable coin, który nie opiera się na zastawie, tylko na zachętach arbitrażowych,
  • operuje na blockchainach Ethereum i Solana za pomocą Cosmos IBC, z możliwością rozszerzenia na inne,
  • smart kontrakty mogą być pisane w Rust, Go i AssemblyScript,
  • twórcy zdecentralizowanych aplikacji mogą korzystać z wyroczni, umożliwiającymi przepływ danych z i do blockchainu,
  • skalowalność do 10k transakcji na sekundę przy bloku co sześć sekund.

Oprócz tych zalet mamy działające projekty. Główny to CHAI, czyli koreańska aplikacja do płatności. Korzysta z niej prawie 100k użytkowników dziennie. Z DeFi mamy Mirror (syntetyczne instrumenty finansowe), Anchor i Zengo.

W zalety Terry uwierzyło już sporo funduszy i inwestorów instytucjonalnych. Mamy na liście 1kx, Arrington XRP Capital, Binance Labs, Blockchain Ventures, Coinbase, Delphi Digital, Galaxy Digital, Hashkey Capital, Huobi Capital, Kenetic Capital, Multicoin Capital, Pantera, Zee Prime Capital. Oznacza to wiele pozytywnego wsparcia merytorycznego i biznesowego i długoterminową perspektywę, co jest szczególnie ważne dla ceny LUNA.

I na koniec team, czyli założyciele: Daniel Shin i Do Kwon. Projekt rozwija skrzydła w Korei Południowej i okolicach. Jego founderzy to managerowie z doświadczeniem w projektach technologicznych.

Staking Terra

Token LUNA można przekazać walidatorom i na nim zarabiać. Zwrot płynie do stakujących z trzech źródeł, które zależą głównie od aktywności użytkowników ekosystemu Terra.

  • opłaty transakcyjne (Gas)
  • opłaty protokołu (Shuttle Fee i Terra Blockchain Fee)
  • dystrybucja z community pool (seigniorage)

Według Staking Rewards można spodziewać się zwrotów na poziomie 5-6%. Co prawda inflacja sieci sprawia, że realnie zarabiamy 2,5%, ale jak to się mówi, sytuacja jest dynamiczna.

Jak wygląda inwestowanie w Terra w praktyce?

LUNA można kupić na Binance (załóż nowe konto ze zniżką prowizji). Dużymi rynkami są też BitFinex i KuCoin.

Potrzebujemy portfela, ściągamy więc Terra Station i łączymy się z interfejsem. Możemy w nim skonfigurować oddelegowanie LUNA do walidatorów. Oni następnie zajmą się potwierdzaniem transakcji, i po odjęciu swoich kosztów dystrybuują wypłaty do właścicieli.

Więcej informacji na temat projektu w niezłym podsumowaniu lub innym niezłym podsumowaniu. Wcześniej linkowaliśmy dokumentację projektu, która jest chyba najlepszym i dokładnym źródłem informacji o Terra.

Jaka jest uczciwa cena za kryptowalutę LUNA?

Pomijając fakt, że nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie… możemy spróbować zabawić się w guesstimate. Cena LUNA przez ponad rok kręciła się w okolicach jednego dolara. Początek 2021 to wzrosty do $20, potem spadek do $5, i następnie wzrost do $30. Pod koniec roku cena została wywindowana do $100 dolarów. Dzięki temu wiemy, że inwestorzy uwielbiają ten projekt.

Można oczywiście uznać, że wzrost ceny LUNA to pochodna adaptacji projektu. Dzięki wzrostowi liczby użytkowników wzrastają wypłaty dywidendy dla posiadaczy. Nakręca to zakupy. Nie są to ceny, które zachęcają do zakupów, nie po takich szaleńczych wzrostach. Zwroty ze stakingu są na “normalnym” poziomie. Zakładając, że aktywność w sieci będzie co najmniej taka sama, jak aktualnie.

Próbowaliśmy zniechęcać ludzi do zakupu LUNA w okolicach 20-30 dolarów za token. Okazało się to błędem, ponieważ ceny szybko złamały ten poziom i poszły w górę kolejne kilkadziesiąt dolarów.

Możemy zatem zamodelować wzrosty bazy użytkowników i opłat, które ponoszą za korzystanie z Terry. Wciąż wychodzi, że jest trochę drogo. Szukamy więc okazji na niższych poziomach cenowych, będąc w pełni świadomi, że cena może odlecieć w Cosmos i nigdy nie wrócić. Jest spora szansa, że tak właśnie będzie. Zależy to od tego, kto trzyma aktualnie te tokeny. Fundusze, które kupiły tokeny na lata nie będą czuły potrzeby sprzedaży niezależnie od ceny.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź nas na facebooku!