W każdej dziedzinie jest ktoś uważany za szalonego naukowca i wynalazcę. Najbardziej znaną postacią w tej roli jest Nicola Tesla. W przypadku samochodów elektrycznych jest to bez wątpienia Elon Musk. W świecie kryptowalut to rodak Muska z Republiki Południowej Afryki, programista i innowator Andre Cronje, autor KP3R-a.
Ten inżynier oprogramowania jest znany z tego, że testuje na produkcji i udostępnia niesprawdzone (ale działające!) usługi. Twórca serwisu yEarn, uważany za prekursora DeFi. Cronje stoi za projektem KP3R, który dziś sprawdzamy. Okoliczności wydania tego projektu do publiczności są ciekawe, chociażby ze względu na to, że wartość tokenów wzrosła o… dziesiątki tysięcy procent.
Co to jest KP3R?
KP3R to niezależny, uniwersalny system, który automatyzuje rutynowe czynności w projektach technologicznych. Jest oparty o Ethereum, reprezentowany przez token KP3R, na początku znalazł zastosowanie w rozwoju wielu projektów blockchain.
Andre Cronje zdecydował się udostępnić ten projekt praktycznie natychmiast, całkowicie zaskakując rynek. Inwestorzy zareagowali z wielkim entuzjazmem, wynosząc kurs KP3R z o kilka tysięcy procent!
Jak działa i jakie ma zastosowanie?
KP3R to próba przyspieszenia rozwoju projektów opartych o blockchain i DeFi. Jak słusznie zauważył twórca, dużą barierą wejścia i rozwoju jest po prostu brak umiejętności programowania i obsługi innowacyjnych protokołów. KP3R umożliwia delegowanie zadań tym, którzy potrafią wykonywać programistyczne prace w popularnych językach programowania.
Zachęta do automatyzacji jest podparta udziałami w nowym projekcie. Otrzymają je zarówno ci, którzy potrzebują skończonej pracy, jak i ci, którzy będą ją wykonywać. Reputacja w systemie będzie zapewniona przez token KP3R i jego lokowanie. Dzięki temu będzie można stwierdzić, czy wykonawca jest rzetelny. Często może przecież chodzić o duże kwoty, ulokowane w protokołach DeFi.
KP3R jest również bramką, która obsłuży wszystkie projekty, które są za małe, aby skorzystać z zalet Chainlink. Korzystanie z KP3R-a nie wymaga dużego przygotowania. Wystarczy portfel MetaMask, aby połączyć się z platformą. W MetaMasku można posiadać KP3R na własnym adresie Ethereum.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten projekt?
Projekty IT oparte o sieć mają największy potencjał, jeśli spełniają dwa ważne warunki. Po pierwsze, są otwarte i od początku mogą przyciągnąć duże społeczności korzystających z nich użytkowników. Po drugie, rozwiązują realny problem, który ułatwia życie ludziom i innym projektom w branży.
W przypadku KP3R najwięcej skorzystają ludzie, którzy nie znają się na szczegółach IT. Dostają już na starcie ułatwienie, pozwalające im budować własne pomysły bez martwienia się o techniczną stronę. Wyeliminowana jest też stratę czasu na rutynowe, powtarzalne czynności.
Jaka jest korzyść dla specjalistów? Jest to kolejne miejsce, gdzie można zarabiać i monetyzować swoje umiejętności. Dodatkowo, uczestnictwo w innowacyjnym projekcie daje nadzieję na zwrot z samego przetrzymywania tokenów.
Adaptacja informatyczna projektów z dziedziny blockchain może być tematem poza zainteresowaniem inwestorów. Niestety, nie powinno tak być, ponieważ udziałowcom powinno zależeć na jak największym zainteresowaniu wszystkich, którzy są jeszcze poza tym obszarem. KP3R jest znakomitym przykładem projektu, który pomaga pokonać bariery wejścia, będąc jednocześnie inwestycyjną szansą.
Brama do LINK, który już opisywaliśmy, to kolejny ważny aspekt. Ci, którzy zdobędą już zaufanie w KP3R, otrzymują szansę uczestnictwa w ekosystemie Chainlink. Może to doprowadzić do błyskawicznego awansu do grona najważniejszych węzłów w kryptowalutowych projektach.
Ekosystem yearn to kolejny temat, który wydaje się grać na korzyść KP3R. Pomimo pozornej odrębności KP3R-a od yearn.finance, trzeba pamiętać, że wszystkie te projekty pochodzą od jednego twórcy. Jest on znany ze zmyślnej integracji różnych dziedzin nowoczesnych finansów.
Jakie są zagrożenia? Warto na pewno wymienić fakt, że projekt jest już po początkowej fazie wzrostu i największe zyski zostały już zgarnięte. Trzeba też wspomnieć o tym, że należy bardzo uważnie monitorować sam rynek prac i ich wykonywania. To od tego, czy KP3R rozwiązuje realne problemy branży zależy jego ostateczny sukces.
Czy warto zainwestować w KP3R?
Inwestorzy widzą, że kurs tokenów KP3R wzrasta. Warto jednak pamiętać, że pierwotna emisja tokenów rozpoczęła się od niskich cen i sporo wzrostów jest już za nami. Perspektywy projektu, jak w każdym systemie sieciowym, zależy od zwiększenia się liczby użytkowników.
Projekt jest z pewnością wielką szansą dla tych, którzy potrafią operować w najnowszych protokołach DeFi. Jest również wybawieniem dla tych, którzy mają pomysł i kapitał, ale mają trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych osób do zajęcia się techniczną stroną innowacyjnych pomysłów.
KP3R można kupić na Binance, gdzie z tego odnośnika dostaniesz dożywotni zwrot części prowizji za założenie nowego konta!
Przeszłość i przyszłość KP3R
KP3R jak się okazuje został hitem hossy. Miało to jednak niestety mniej wspólnego z technologią, a więcej wspólnego z timingiem. W styczniu, gdy publikowaliśmy ten artykuł, 1 KP3R był wyceniany na giełdach na około $300. Projekt pukał nawet do pierwszej setki wg kapitalizacji kryptowalut.
W grudniu sprawdziliśmy cenę naszego znaleziska. Ku naszemu zdumieniu, kosztował on dużo więcej! W szczycie ceny pod koniec listopada za jedną jednostkę trzeba było zapłacić prawie 2k dolarów. Jaka była przyczyna wzrostów?
Strzelamy niestety, że to spekulacja. Może wynikać ona z plotek o twórcy projektu, może równie dobrze chodzić o dodanie kolejnej pary tradingowej na Binance (KP3R/USDT). Mieliśmy rację co do ceny i trade pozwoliłby na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy.
Niestety, nie można regularnie opierać się na takich strzałach. Na razie jeszcze nie widać, żeby za projektem stała technologia, która jest używana. Jest wciąż oczywiście na to szansa… W rzeczywistości, w czasie nieuchronnej bessy tokeny KP3R wróciły do swojej początkowej wyceny w okolicy $100.
Co więcej, w projekcie pojawiło się spore ryzyko. Andre Cronje wraz z partnerem biznesowym zdecydował się na opuszczenie projektu. Decyzja została ogłoszona przez media społecznościowe. Nie da się ukryć, że “brainpower” był siłą napędzającą nie tylko technologię, ale również cenę. Ryzyko kalkulujemy…