Prognozy cen kryptowalut. Kurs Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Lisk

Czy przewidywanie kursów kryptowalut jest możliwe? Podobnie jak na rynkach kapitałowych, skuteczne przewidzenie przyszłej ceny instrumentów finansowych może przynieść przewidującemu korzyści finansowe. Często będą to nawet wielkie korzyści finansowe.

Czy jest to powodem,dla którego tak dużo ludzi co dzień próbuje szczęścia w przewidywaniu cen Bitcoina, Ethereum, Liska, Litecoina i innych kryptowalut? Prowizje za inwestowanie kryptowalutami są bardzo niskie, ale trzeba jeszcze mieć zyski…

Jak prognozować kurs kryptowalut?

Większość graczy, analityków, komentatorów i ogólnie osób w taki czy inny sposób zaangażowanych w rynki finansowe nie używa w swojej terminologii stwierdzeń, które sugerowałyby proces zgadywania kursów z przyszłości.

Jednym z powodów jest fakt, że nietrafione prognozy wiążą się ze sporą nieprzyjemnością i utratą reputacji. Z drugiej strony, kilka trafionych analiz pozwala na zbudowanie solidnej podstawy do sprzedaży produktów i usług.

W innej sytuacji są aktywni gracze i zarządcy kapitału, np. funduszy inwestycyjnych lub hedgingowych, czy też spekulanci na rynkach kryptowalut. Oni są regularnie oceniani pod kątem trafności zawieranych transakcji, a niefortunna pomyłka jest natychmiast karana stratą kapitału.

Widzimy tutaj zatem konflikt interesów, ponieważ tylko ta ostatnia grupa odczuwa na własnej skórze konsekwencje rzucanych prognoz cen. Ta zależność towarzyszy inwestorowi przez całą przygodę z rynkami finansowymi.

Jak przewidywać ceny kryptowalut? Czy prognozy kursu kryptowalut mają szanse się sprawdzić?

Hipoteza rynków efektywnych

Hipoteza rynków efektywnych to jedna z podstawowych prawd o rynku finansowym, opracowana około stu lat temu, choć popularność zyskała w okolicach lat ’60. Zakłada ona, że cena danego instrumentu jest wynikiem reakcji uczestników rynku na spływające informacje oraz racjonalnych oczekiwań tychże uczestników rynków. W wyniku tego założenia uznajemy, że gdy informacja się pojawia, prawie natychmiast znajduje ona odzwierciedlenie w cenie.

To założenie ma bardzo surowe konsekwencje: jeśli jest prawdziwe, to oznacza, że wszystkie dostępne informacje o danym instrumencie czy aktywie są już zawarte w jego aktualnej cenie. Ruch cen w takim układzie to losowe zmiany wokół wartości, która odzwierciedla aktualny stan wiedzy o danym instrumencie. Kolejną konsekwencją tego podejścia to twierdzenie, że przyszłej ceny instrumentu nie da się przewidzieć za pomocą śledzenia i analizy cen z przeszłości: teoria określa ruch ceny aktywa jako “losową ścieżkę”, która ma komponent stochastyczny i jest z natury nieprzewidywalny.

Czy rynki kryptowalut są efektywne?

Czy ma to zastosowanie do rynku kryptowalut, Bitcoina, Ethereum i innych tokenów? Cyfrowe aktywa zdają się mieć naturę rynkową, więc ta fundamentalna hipoteza powinna w ich przypadku również być prawdziwa. Potwierdza to szybki rozwój infrastruktury wymiany tokenów, gdzie w dziesięć lat udało się rozbudować liczbę giełd do kilku tysięcy, a rynków do dziesiątek tysięcy.

Jak przewidywać kurs kryptowalut?

Jeśli inwestor zgadza się z wieloletnim dorobkiem pracy naukowej ekonomistów, którego rezultatem jest teoria rynków efektywnych, akceptuje zatem fakt, że cena porusza się losowo wokół aktualnej opinii rynku o wartości danego instrumentu lub aktywa. Nie oznacza to jednak, że próby przewidywania cen są skazane na porażkę.

Inwestor, który jest bacznym obserwatorem ruchu cen lub wskaźników, po pewnym czasie będzie w stanie zauważyć powtarzalne wzorce, które może spróbować zebrać w modelu inwestycyjnym.

Odpowiednio dopracowany i przetestowany model może produkować sygnały, które pozwolą zainkasować zyski ze spekulacji w krótkim terminie, a z inwestowania w dłuższym. Wiara w poprawność hipotezy, że rynki są efektywne, wcale nie musi oznaczać, że determinizm losowości pozbawia szans na regularne zarabianie jako trader czy inwestor.

Czy analiza fundamentalna kryptowalut ma szansę przynieść zyski? Sprawdzamy, czy AF kryptowalut daje przewagę na rynku.

Analiza fundamentalna kursu kryptowalut

Odpowiedź na pytanie, czy analiza fundamentalna kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum czy Lisk sprowadza się jedynie do zastosowania analizy fundamentalnej opartej o wskaźniki znane z rynku akcji, jest niejednoznaczna.

Z jednej strony wskaźnik Cena/Zysk jest wspaniałą heurystyką, która pozwoliła pokoleniom inwestorów giełdowych uprościć proces selekcji spółek do długoterminowych inwestycji. Co więcej, jej dynamiczny charakter pozwalał nie tylko dokonać selekcji, ale też śledzić rezultat inwestycji i dokonywać koniecznych zmian, na wypadek pogorszenia sytuacji w spółce.

Z drugiej jednak strony, w przypadku kryptowalut brakuje komponentu zysków, ponieważ kryptowaluty nie są firmami nastawionymi na zysk, a często aktywami cyfrowymi, czyli instrumentami o innej naturze. Inne wskaźniki również mogą napotkać szereg problemów wynikających z odmiennych parametrów projektów kryptowalutowych, porównując je do tradycyjnych przedsięwzięć. Potrzeba zatem innych ram do oceny inwestycyjnego potencjału.

Czym zastąpić współczynnik cena/zysk w przypadku kryptowalut?

Cena jest jednoznacznym parametrem, natomiast zysk ma inne znaczenie w przypadku aktywów cyfrowych. Kryptowaluta lub projekt dostarczający konkretną usługę opartą o blockchain i wyemitowane na nim tokeny nie podlega tradycyjnym sposobom ewaluacji inwestycji. Bierze się to chociażby z faktu, że kupując token, nie stajemy się właścicielem strumienia udziałów w zysku, do którego uprawnia posiadanie akcji. Wręcz przeciwnie, najczęściej jako tokeny nabywamy jeden z elementów systemu informatycznego. Potrzeba zatem innego modelu wyceny dla kryptowalut, tokenów, ICO i aktywów cyfrowych.

Co więcej, przytomny inwestor, który stosuje heurystyki, zamiast wgłębiać się w multum sposobów analizowania finansów, może zwracać uwagę na cashflow firmy. W ostatecznym rozrachunku, szczególnie w czasach na przełomach cykli, jest to parametr, który może decydować o powodzeniu inwestycji. Pytanie o cashflow w przypadku firmy staramy się zainspirować w kontekście kryptowalut. Jaki byłby ekwiwalent cashflow projektu opartego o blockchain, takiego jak Bitcoin, Ethereum, Lisk czy Litecoin?

Jakie inne parametry, współczynnik i wskaźniki finansowe dla kryptowalut?

Przeglądając listę wskaźników analizy fundamentalnej, można dostać oczopląsu od ich liczby. Co gorsza, większość będzie miała sens jedynie dla księgowych z perspektywy insidera, ponieważ służą do oceny kondycji przedsięwzięcia lub wygenerowania kolejnego zestawu jeszcze bardziej skomplikowanych wskaźników. Od tego prawdopodobnie nie da się uciec. Jakie parametry można badać dla cyfrowych aktywów?

  • kapitalizacja i jej pochodna, czyli cena coina lub tokena,
  • historia finansowa, w tym historia ceny, wartość ICO lub emisji, proporcje dystrybucji tokenów na starcie,
  • kondycja projektu, czyli team, liczba commitów do repozytorium, ilość coinów trzymanych przez twórców i team,
  • wsparcie społeczności, czyli liczba followerów w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Telegram, Reddit, BitcoinTalk),
  • potencjał zysku z dochodów za rozwiązanie problemu, które dostarcza projekt,
  • kwestie charakterystyczne dla konkretnych projektów

Każdy z tych parametrów warto rozważyć w szczegółach dla wybranych projektów. Niektóre projekty są na tak wczesnym etapie rozwoju lub celują w tak wczesny segment rynku, że bardzo trudno jest odnieść się do jakiegoś istniejącego i wycenionego przez rynek rozwiązania. W tym przypadku waga ostatniego punktu wzrasta, a co za tym idzie niepewność co do dokładności estymacji.

Analiza techniczna kryptowalut to popularna metoda tradingu. Czy daje przewagę w długim terminie nad innymi metodami oceny kursu Bitcoina, Ethereum, Liska, Litecoina i innych aktywów cyfrowych?

Analiza techniczna kursu kryptowalut

W przypadku analizy technicznej sprawa jest prostsza, przynajmniej jeśli pamiętamy wcześniejsze odniesienie do analizy fundamentalnej. Rozpoznawanie wzorców z wykresów narysowanych przez poziomy cen waloru w określonych, najczęściej popularnych interwałach czasowych, takich jak dni, godziny czy minuty to wieloletnia tradycja.

Co do skuteczności tego sposobu dyskusje toczą się tak długo, jak istnieje sama analiza techniczna. Na jej korzyść przemawia ogromna popularność tej metody, choć ważną rolę gra tutaj niska bariera wejścia. Na amerykańskich rynkach, gdzie instytucje regulujące mają sporo do powiedzenia, techniczni analitycy mają swoją organizację wydającą certyfikaty biegłości i dobrych praktyk. Reputacja tego certyfikatu jest porównywalna do federalnego certyfikowanego doradcy finansowego lub inwestycyjnego, co potwierdza rozpoznanie analizy technicznej jako uznanej metody analizy rynku.

My, na potrzeby analizy rynku kryptowalut przypomnimy jedynie parę zdroworozsądkowych zasad. Najważniejsza jest taka, że grają pieniądze, a nie konstrukcje narysowane na wykresie. Istnieje wiele podręcznikowych wzorców, takich jak “głowa i ramiona”, “kliny” czy “chorągiewka”, jednakże za takimi obrazami zawsze stoją realne transakcje. Są one często specjalnie tworzone przez inwestorów z dużym kapitałem, którzy walczą z inwestorami ze średnim kapitałem o ich pieniądze.

Ofiarami tych walk są często inwestorzy z małym kapitałem, którym brak świadomości tej ważnej zasady. Przed wejściem na rynek warto sprawdzić, przeciwko komu gramy, jak dużym kapitałem dysponują przeciwnicy i jakie mają ogólne cele, warunki i ograniczenia. Nie jest to proste, co stoi wbrew twierdzeniu, że do gry za pomocą AT potrzeba jedynie wykresu.

Do grania za pomocą analizy technicznej, paradoksalnie, można zabrać się podobnie, jak do analizy fundamentalnej. Rozpoczęcie od wykresu ceny kryptowaluty, dołożenie wolumenu, a potem kolejnych wskaźników i parametrów to pierwszy krok do zbudowania konkretnego modelu generowania potencjalnie zyskownych wzorców.

W odróżnieniu od AF, w przypadku AT rywalizacja z automatami i innymi technikami wymusza na inwestorze pewien poziom automatyzacji tradingu. Jest to spowodowane koniecznością zapewnienia sobie zarówno szybkiego czasu reakcji na wypełniający się wzorzec, jak i dużo mniejszych marginesów zysku, przez co w celu osiągnięcia profitów należy często wejść w większą liczbę zakładów.

Czy inwestor ma szanse w walce na rynku ze sztuczną inteligencją i algorytmami? Inwestowanie w Bitcoin czy Ethereum jest zdominowane przez AI.

Machine learning i AI (sztuczna inteligencja) zdominowały daytrading

Wydaje się, że większość spekulantów na rynkach finansowych przegapiła moment, w którym człowiek przegrał definitywnie rywalizację z algorytmami w daytradingu. Miało to swój wyraz po relatywnie niedługim czasie, gdy traderzy instytucjonalni, którzy byli zatrudnieni jako dostarczyciele płynności na najważniejsze rynki na świecie, zostali przekwalifikowani do obsługi transakcyjnych systemów informatycznych.

Nie oznacza to, że wszyscy stracili pracę, po prostu nie występuje już zjawisko pod postacią samodzielnego trader w instytucjach, a w zamian zatrudniani są ludzie łączący kompetencje finansistów, programistów, analityków i naukowców-innowatorów.

Tzw. ulica nie do końca pogodziła się z myślą o tym, że daytrading jest jedynie domeną algorytmów. Często zdarza się, że młody inwestor szuka swoich szans w żmudnym przeszukiwaniu wzorców na granicy analizy technicznej i fundamentalnej, w nadziei na to, że zdobędzie przewagę.

Najczęściej w nieświadomości, że walkę o dostęp i interpretacje dostępnych wiadomości przegrał nie tylko w kontekście możliwości ich analizowania, wyciągania wniosków i implementacji w modelu inwestycyjnym, ale w ważniejszym wymiarze: tworzenia i dystrybucji informacji.

Jak działa FinTech w kontekście tradingu?

FinTech to branża o bardzo szerokim zasięgu. Trading i rynki to jedynie jej niewielki wycinek. Do użytku indywidualnego spekulanta bezpieczne jest założenie, że nie ma po co podawać w wątpliwość konieczności dołączenia do rewolucji.

Oznacza to konieczność nauki wielu nowych aspektów, często związanych z programowaniem, sztuczną inteligencją czy metodami maszynowego rozpoznawania wzorców. AI na rynkach kryptowalut istnieje nie tylko w postaci ryzykownych projektów, ale też istniejących rozwiązań tradingowych, developowanych często przed ekranami indywidualnych inwestorów.

Do rozwiązywania problemów w co inwestować, jaką częścią kapitału, jak często zmieniać pozycje i polować na przeciwników na rynkach zaprzęgnięte są skomplikowane modele matematyczno-informatyczne, często oparte o sztuczną inteligencję zasilaną wnioskami z analizy big data. FinTech zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem takich kombajnów do koszenia zysku.

Jak Big Money lub Smart Money rozpoznają rynki finansowe?

Wielką przewagę inwestorom instytucjonalnym lub bankom już na starcie daje dostęp do drogich danych ze zbiorów big data. Chodzi tutaj zarówno o ważne dla gospodarki wskaźniki, takie jak GDP, poziom inflacji czy stóp procentowych, ale również dane dotyczące firm i przedsięwzięć, które nie tylko mają obowiązek cyklicznego raportowania, ale również same podlegają cyklom gospodarczym mającym wpływ na branże i sektory.

Kolejnym aspektem dającym przewagę jest kapitał pozwalający na utrzymanie i rozwój modeli przetwarzających dane na sugerowane posunięcia na rynkach w połączeniu z automatami pozwalającymi na błyskawiczne egzekucje rekomendacji w realne transakcje. Pozwala to zająć pozycję dużo szybciej niż inne systemy, nie wspominając już o prędkości pozwalającej na wyprzedzenie człowieka, który swoje decyzje wprowadza do systemu za pomocą klawiatury i myszki lub ekranu telefonu.

Dzięki swoim zasobom duży kapitał ma wgląd w opracowany przez algorytmy i na bieżąco odświeżany obraz stanu gospodarki, oparty o dostępne i płatne dane, takie jak ISM, PMI, poziomy indeksów giełdowych i ceny surowców. Dzięki temu, że algorytmy nie podlegają emocjom, tak jak inwestorzy z krwi i kości, egzekucja podstawowych strategii, takich jak momentum pozwala wyciągnąć jeszcze więcej zysków, ponieważ algorytm nie zamyka ze strach pozycji z pozytywną wartością oczekiwaną, mimo zawirować na rynkach.

Jakie są prognozy cen kryptowalut na 2019, 2020 i dalej? Tego nikt nie wie, ale możemy sobie pomóc analizując sytuację w Bitcoinie, Ethereum, Litecoinie, Lisku.

Jak zabrać się za prognozę kursu kryptowalut?

Ze względu na bardzo poważną konkurencję ze strony algorytmów i quantów (czyli specjalistów aplikujących matematyczne i statystyczne modele), indywidualny inwestor jest na rozdrożu. Coś jednak trzeba robić, kapitał nie może leżeć niezagospodarowany, chociażby z powodu inflacji. 

Warto pamiętać, że analiza i przygotowanie merytoryczne powinno zaowocować posiadaniem zdecydowanego poglądu na poszczególne projekty. Jest to bardzo istotne, chociażby po to, żeby ustawić je w hierarchię kryptowalut, z których wybierzemy tą, która jest warta zainwestowania i dalszej pracy. Stąd nasze zestawienie, które może być potraktowane jako wstęp do własnego opracowania.

Co to jest Bitcoin? Jak szybko dowiedzieć się, co to Bitcoin i zacząć przygodę z kryptowalutami

Prognoza kursu Bitcoin

Jak może zachować się cena Bitcoina, najważniejszej kryptowaluty w ekosystemie? Spróbujmy popatrzeć na ten projekt przez nasz framework. Spróbujmy na początek rozbić prognozę kursu Bitcoin na interwały czasowe, które wydają się nam sensowne.

Od razu odrzućmy planowanie spekulacji w krótkich interwałach, takich jak minuty. Szukanie szczęścia w tradingu przeciwko algorytmom może być interesujące z technicznego i rozrywkowego punktu widzenia, tracenie kapitału już niestety do przyjemnych nie należy. Interesują nas zatem dłuższe interwały.

Kapitalizacja Bitcoina wg coinmarketcap i cena BTC

Bitcoin jest od zawsze największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji wg serwisu coinmarketcap, który dostarcza aktualne dane z rynku kryptowalut. Bitcoin najczęściej wygrywa z pozostałymi projektami nie tylko pod względem najwyższej wartości, ale również pod względem wolumenu transakcji. Cena Bitcoina wzrastała cyklicznie od startu projektu, w miarę dołączania nowych użytkowników, developerów i rozrastania się ekosystemu o nowe giełdy, projekty.

Kurs Bitcoina w bessie zmierzał od dołu w kierunku $4000, co przy aktualnej liczbie wydobytych jednostek BTC (17,5 18,8 miliona) daje kapitalizację około 1 biliona dolarów (1 amerykański trylion). Następnie odbił się i zmierza z powrotem do góry. Najwyższy w historii kurs Bitcoina wyniósł około 70 tysięcy dolarów.

Historia finansowa Bitcoina

Historia Bitcoina rozpoczyna się oficjalnie w 2009 roku, choć ważne wydarzenia, które doprowadziły do powstania ekosystemu BTC, sięgają lat ’90, gdy powstawały teoretyczne i kryptograficzne podstawy cyberwalut. Domniemany twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, “anonimowo” opublikował whitepaper, który stał się podstawą i wyznacznikiem kierunku rozwoju projektu.

Genesis block i pierwsze jednostki BTC posłużyły do rozwoju projektu przez pierwszych deweloperów. Według niektórych estymacji, około 36% ze wszystkich Bitcoinów zostało “utraconych” na różne sposoby, włącznie z tymi użytymi na potrzeby developmentu i rozwoju, i nie można do nich dotrzeć w celu tradingu lub wydania.

Dystrybucja Bitcoina odbywa się na podstawie algorytmu Proof of Work, a infrastruktura dedykowana do utrzymywania sieci i potwierdzania transakcji jest bardzo dobrze rozwinięta. Najpopularniejsi producenci urządzeń do kopania Bitcoin to firmy działające od wielu lat Bitmain i Bitfury, jak również challengerzy jak Halong Mining.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że za pomocą tych urządzeń można kopać inne kryptowaluty oparte o ten sam algorytm. Dodatkowo należy pamiętać, że kopanie Bitcona za pomocą procesorów lub kart graficznych nie ma sensu ze względu na bardzo wysoką trudność – te urządzenia najlepiej sprawdzą się do kopania innych kryptowalut, odpornych na dedykowane układy scalone.

Kondycja projektu Bitcoin pod kątem zespołu i IT

W projekt Bitcoin jest zaangażowana Fundacja Bitcoin, a samo działanie kryptowaluty Bitcoin jest oparte o zdecentralizowaną sieć węzłów, na których działa oprogramowanie open-source opracowywane i wspierane przez developerów zaangażowanych w projekt. Węzły zajmują się zarówno przechowywaniem lokalnej wersji blockchainu, jak i wydobyciem kryptowaluty, jeśli tylko są wyposażone w odpowiedni sprzęt do obliczeń.

Ze względu na fakt, że jest to projekt o otwartym źródle kodu, każdy programista może dołączyć do zespołu projektowego i rozwiązać problem lub dołożyć rozwiązanie. Programiści o największej liczbie kontrybucji kodu to Wladimir van der Laan, Jonas Schnelli, Cory Fields, Marco Falke, a we wcześniejszych latach Gavin Andresen, Gregory Maxwell czy Peter Todd. Liczba kontrybutorów utrzymuje się powyżej 700, a commitów prawie 150 w miesiącu.

Aktualne wyzwanie, przed jakim stoi Bitcoin to wsparcie i popularyzacja rozwiązania Segregated Witness, które zostało wdrożone w celu przyspieszenia działania sieci BTC oraz zwiększenie przepustowości i liczby obsługiwanych transakcji. Mimo tego, że zwiększenie przepustowości za pomocą Lightning Network nie budzi kontrowersji, to różnica zarówno w formacie adresu, a co za tym idzie działaniu portfeli Bitcoin, jak i generalnej obsługi nowego sposobu przesyłania płatności może sprawić trudności mniej biegłym użytkownikom. Dobrą stroną zmiany jest zmniejszenie kosztów transakcji. Innym wyzwaniem dla Bitcoina, który być może jest poza zasięgiem zespołu projektowego i ma dobre strony, jest szybki rozwój projektów opartych o blockchain, które mogą zastąpić niektóre funkcjonalności Bitcoina.

Wsparcie społeczności Bitcoin i BTC w mediach społecznościowych

Bitcoin ma bardzo szeroką bazę użytkowników wspierających technologię i uczestniczących w życiu projektu. Zwykle za oficjalną reprezentację technologii Bitcoin uważa się profile podstawowego portfela Bitcoin Core (100k followerów na Twiter), choć inne profile i organizacje gromadzą większe społeczności. Kanał Reddit o tematyce Bitcoin zgromadził ponad milion subskrybentów!

Warto zwrócić uwagę na społeczność Bitcoina, która wychodzi z wirtualnego świata i organizuje eventy i meet-upy w celu osobistych kontaktów zwolenników kryptowalut. Innym aspektem jest przyjmowanie płatności w BTC za towary i usługi, co często znajduje odzwierciedlenie w umieszczaniu logotypu Bitcoin w witrynach sklepowych. Dobrym wskaźnikiem adaptacji są bitomaty, czyli bankomaty kryptowalutowe, umożliwiające wymianę BTC na tradycyjne waluty. Ich liczba i umiejscowienie są sygnałem, że w danym obszarze istnieje zainteresowanie kryptowalutami.

Prognoza kursu bitcoin może przynieść spore zyski, jeśli jest poprawna. Niestety przewidywania kursu bitcoin są obarczone ryzykiem.

Potencjał zysku z dochodów za rozwiązanie problemu

Jaki problem rozwiązuje Bitcoin? Najprostsza analogia, która obrazuje miejsce Bitcoina w finansowym krajobrazie to teleport, rodem z filmów sci-fi. Bitcoin pozwala na dematerializację środków finansowych w jednym miejscu i szybkie odtworzenie ich w drugim, niezależnie od wielkości środków, lokalizacji czy urządzenia lub systemu operacyjnego, przy zachowaniu osobistej kontroli nad zasobami. Co do zasady, natura tego rozwiązania zakłada, że transferujący nie trzyma (!!) środków w sieci rozliczeniowej, a jedynie używa jej do szybkiego przesyłu. Ta uwaga jest szczególnie istotna w odniesieniu do osób, które zatrzymały się w 2013 i strategii hodl.

Wartość Bitcoina ma potencjał wzrostu, jeśli w kolejnej warstwie biznesowej pojawi się odpowiednia liczba użytecznych rozwiązań, korzystających z ekosystemu Bitcoina jako sieci przesyłowej i zabezpieczenia. Dodatkowo im więcej projektów będzie widziało konieczność przechowywania pewnej liczby BTC jako zabezpieczenia płynności, wpłynie to na cenę, ze względu na ograniczenie podaży.

Co unikalnego dla BTC potrzebujemy wziąć pod uwagę?

Bitcoin jest najbardziej rozpoznawalną wśród wszystkich kryptowalut. Jest to również najbardziej rozpoznawalny projekt pośród innowacji opartych o blockchain, choć projekty korporacyjne mogą w przyszłości zagrozić pierwszemu miejscu. Jest to z jednej strony dużym przywilejem, ponieważ często Bitcoin jest dla ludzi synonimem kryptowaluty, z drugiej strony jednak na projekcie Bitcoin spoczywa duża odpowiedzialność i oczekiwania szybkiego rozwoju. Miały one swoje odzwierciedlenie w dużym ciśnieniu na powstanie funduszu ETF opartego o kryptowaluty (projekt nie doszedł do skutku w poprzednich latach), szybkiej adaptacji na najpopularniejszych platformach (portfele natywne w systemie Android i iOS), współpraca z największymi brandami i korporacjami na świecie (trudna do realizacji ze względu na ograniczenia technologiczne) i wielu innych oczekiwaniach.

Bitcoin: prognoza kursu

Bitcoin znajduje się w trendzie spadkowym od szczytów cen podczas bańki i od tamtej pory wyznacza nowe dołki. Z drugiej strony, projekt może liczyć na długoterminowy popyt ze strony użytkowników, którzy widzą wartość w szybkim przesyle wartości. Krajobraz projektów kryptowalutowych, odpoczywając po zbyt dużych i szybkich wzrostach, dokonuje samoregulacji, dzięki której przetrwają tylko te projekty, które mają wystarczająco siły i zasobów do pokonywania realnych trudności.

Projekcja długoterminowego wzrostu zakłada, że poziom solidnego wsparcia w okolicach $12000 jest dolną granicą, do której może spaść kurs Bitcoina, ponieważ na tych poziomach znajduje się bardzo duży popyt, który szybko wywinduje ceny z powrotem do poziomu kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Prognozy szybkich wzrostów do poziomu miliona dolarów warto odłożyć na dalszą przyszłość. Jednakże jest spora szansa, że Bitcoin nie będzie już notował dramatycznych spadków o 80% w rok, tylko będzie spokojnie budował wartość dzięki coraz większej liczbie ludzi i firm, którzy trzymają BTC jako zabezpieczenie płynności przyszłych projektów opartych o kryptowaluty.

Jak zarabiać na BTC w długiej perspektywie? Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę metody zarabiania na Bitcoinie, ponieważ to w pierwszej kolejności przyciągnie nowych użytkowników. Prognoza długoterminowa Bitcoin musi też czerpać z poziomu adaptacji technologii do płatności “na co dzień” oraz ułatwiania przesyłania dużych pieniędzy pomiędzy państwami i kontynentami. Bitcoin stał się naturalną częścią finansowego krajobrazu zachodniego świata, z tickerem BTC wyświetlanym w najpopularniejszych finansowych kanałach telewizyjnych. Nie zanosi się przez to na duże wzrosty i dokłada to jeszcze jedno ograniczenie w postaci drastycznych wyprzedaży w momentach kryzysu światowych finansów. Jasna strona tej sytuacji jest taka, że jeśli pogoda na rynkach finansowych będzie sprzyjająca, to po świecie krąży wystarczająco dużo chętnego na ryzyko kapitału, żeby wzrost wartości BTC zadowolił nawet najtwardszych realistów. Bitcoina można kupić na anonimowych giełdach kryptowalut bez weryfikacji.

Czy portfel Lisk Hub wpłynie pozytywnie na prognozy kursu Lisk?

Prognoza kursu Lisk

Lisk to kryptowaluta, którą opisywaliśmy już kilka razy, między innymi w artykule o tym, gdzie kupić Lisk. To projekt, który jest jednym ze zdecentralizowanych środowisk dla aplikacji z własną kryptowalutą opartą o blockchain. To, co odróżnia ten projekt od konkurentów, takich jak Ethereum czy NEO to chociażby fakt wsparcia popularnego języka programowania JavaScript. Otwiera to środowisko dla wielu developerów, którzy korzystają z JS, a sam projekt przeszedł restrukturyzację.

Kapitalizacja Lisk wg coinmarketcap i cena LSK

Wycena projektu Lisk zmienia się w rytm szerokiego rynku kryptowalut. Po osiągnięciu szczytu wyceny (były to okolice rebrandingu, który zakończył się powodzeniem), cena spadła razem z kapitalizacją rynku do poziomów $1, gdzie osiągnięto stabilizację. Projekt zajmuje miejsce w pierwszej setce w rankingu kapitalizacji kryptowalut wg coinmarketcap.

Historia finansowa Liska (ICO i dystrybucja)

Initial Coin Offering Lisk zostało przeprowadzone w 2016 roku, a cena za jednostkę wyniosła $0,1. Możemy uznać, że jest to granica bólu wczesnych inwestorów, którzy nie chcieliby dopuścić do spadku wartości LSK poniżej tej wartości. Jesteśmy jeszcze daleko od tego poziomu, ponieważ najniższym poziomem, do którego bessa sprowadziła cenę coina, jest $1,06. Dystrybucja tokenów podczas ICO sprowadziła się do sprzedaży 85% tokenów inwestorom, do twórców i early adaptersów trafiło około 10% podaży. Najwyższym poziomem ceny LSK jest okolica $30 dolarów za coina.

Kondycja projektu pod kątem IT (team, rozwój projektu)

Sama kryptowaluta jest forkiem projektu Crypti, gdzie zainteresowani mogą szukać prehistorii technologii Lisk. Założyciele to Olivier Beddows i Max Kordek (odpowiednio CTO i CEO). Projekt charakteryzuje się wysoką tygodniową średnią commitów, która wynosi około 50, a w maksymalnych tygodniach nawet 150 commitów do repozytorium. Liczba kontrybutorów wynosi kilkadziesiąt osób.

Wsparcie społeczności i media społecznościowe

Projekt cieszy się dużym poparciem ze strony inwestorów i sporą grupą tzw. wyznawców. Jest to charakterystyka użytkowników, którzy nie tylko zainwestowali kapitał w projekt lub spekulację, ale również aktywnie udzielają się w internecie i poza nim, produkując pozytywne wiadomości na temat projektu oraz dostarczając darmowe wsparcie społeczności i nowym inwestorom.

Aktualna liczba followerów na Twitterze to ponad 180 tysięcy, a kanał Reddit to społeczność 30 tysięcy użytkowników.

Potencjał zysku z dochodów za rozwiązanie problemu, który rozwiązuje Lisk

Jaki problem rozwiązuje Lisk? Dostarcza usługę w modelu Blockchain-as-a-Service, gdzie klientami są przedsięwzięcia lub projekty, które zdecydowały się nie rozwijać rozwiązania blockchain in-house, tylko mogą kupić je z całą infrastrukturą utrzymywaną przez Liska i oliwioną obrotem tokenów LSK. Jest to zatem inwestycja, która podlega cyklom, wg których działa branża IT.

Czy można prognozować kurs Lisk w oparciu o cenę LSK? Czy lepiej zrobić analizę fundamentalną projektów js w oparciu o Lisk?

Kwestie charakterystyczne dla projektu Lisk

Wielu inwestorów w Polsce zajęło spore pozycje w kryptowalucie Lisk z powodu który aktualnie wydaje się nielogiczny. Na początku boomu na kryptowaluty Polacy (nieznający angielskiego) często wybierali giełdę kryptowalut BitBay, która jako jedna z niewielu prowadziła intensywny marketing i miała wsparcie po polsku. Giełda ta miała przez bardzo długi czas poważny minus w postaci dramatycznie małej liczby dostępnych kryptowalut. Jednym z projektów, które były dostępne, był Lisk, co przy braku konkurencji o wielkie ilości spekulacyjnego kapitału doprowadziło do przeważenia liczby tokenów LSK w portfelach Polaków. Ta sama sytuacja spotkała inwestorów w kryptowalutę Game Credits. Z jednej strony są to przymusowi, wieloletni inwestorzy, którzy nie sprzedadzą do momentu powrotu do wysokich wycen. Jednakże, z biegiem czasu część z nich będzie zmuszona z wielu powodów do pozbycia się tokenów z ogromną stratą, przez co nie wróci już nigdy do projektu. Aktualnie większość inwestorów decyduje się na zakup Lisk na giełdach o najniższej prowzji.

Strategiczne partnerstwo z Microsoft Azure to kolejny aspekt, który warto śledzić. Warunki, jakie Lisk otrzymuje od dużych partnerów, bardzo mocno wpływają na potencjalną zyskowność przedsięwzięcia. Im niższe koszty udostępniania infrastruktury blockchain innym firmom i użytkownikom uda się osiągnąć, tym większa ilość kapitału może zostać przeznaczona na badania i rozwój.

Prognozy Lisk

Cena coina Lisk w okolicach $1 wydaje się odzwierciedlać rynkowy consensus. Potencjał Liska zależy od wielu czynników, z których malejące znaczenie ma solidne wsparcie społeczności, a rosnące biznesowe bariery i możliwości rozwoju i zdobywania klientów z branży IT, przy jednoczesnym realizowaniu planów oznaczonych konkretną roadmapą i obietnicą partnerstw. W przypadku powolnego rozwoju i braku wpadek cena tokena Lisk może w perspektywie kilku lat uzyskać cenę kilku dolarów. Prognoza jest stawiana ze świadomością, że potencjał projektu może zostać ograniczony rozwojem mocniejszej konkurencji, takiej jak Ethereum, Neo czy nowy, innowacyjny dApp.

Prognoza długoterminowa Lisk jest obarczona większą niepewnością. Wiadomo jednak, że nierealne są oczekiwania powrotu do wycen z górki cenowej całego rynku. Złożyły się na nie zarówno fantastyczny sentyment świata w kierunku kryptowalut w 2017 i na początku 2018, jak i lokalne anomalie, takie jak konfrontacja małego rynku i dużego kapitału, który nie może się na nim zmieścić, windując w rezultacie cenę.

Czy da się zarabiać na Lisk? Jeśli jesteś developerem, który zna JavaScript, możesz spróbować swoich sił na rynku zdecentralizowanych aplikacji. Innym sposobem jest zakup tokenów Lisk i wypożyczenie go delegatom w zamian za udział w forgowanych coinach. Są to aspekty, które z pewnością trzeba wziąć pod uwagę, formułując długoterminową prognozę cen Lisk. Sama jednak możliwość bezpośredniego zarobku, choć jest to dość skomplikowane technicznie, działa na plus.

Kryptowaluta Litecoin jest dostępna na większości giełd kryptowalut. Czy opłaca się kupić LTC w 2018 roku i zainwestować na kilka lat?

Prognoza kursu Litecoin

Litecoin jest w środowisku postrzegany jako poligon doświadczalny dla Bitcoina. Zbudowany na podobnej technologii pozwala przetestować niektóre rozwiązania bez narażania głównego ekosystemu na nadmierne ryzyko. Jest też projektem, który dzięki szybszemu wykopywaniu bloków pozwala na szybsze przesyłanie wartości.

Kapitalizacja Litecoin wg coinmarketcap i cena LTC

Wycena wszystkich coinów projektu Litecoin w rankingu coinmarketcap znajduje się w pierwszej dziesiątce kryptowalut pod względem kapitalizacji. Cena LTC, po osiągnięcia krótkoterminowego dołka w okolicach $25, wspięła się z powrotem do około $50. Czy jest szansa, żeby kurs Litecoin osiągnął co najmniej poziomy najwyższych wycen z 2017, czyli $360? Zdecyduje o tym rynek i inwestorzy, którzy oceniają potencjał projektu.

Historia finansowa Litecoin (ICO i dystrybucja)

Litecoin został zaprezentowany światu pod koniec 2011 roku, jako wczesny fork Bitcoina. Wynikają z tego niemal identyczne techniczne założenia tej kryptowaluty. Z dużych różnic warto nadmienić odmienny sposób potwierdzania transakcji (Proof of Work oparte o scrypt) oraz krótszy czas bloku, który wynosi 2,5 minuty.

Kondycja projektu pod kątem IT (team, rozwój projektu)

Osobą, która stoi za Litecoinem, jest Charlie Lee. Ma on za sobą pracę dla MIT i giełdy kryptowalut Coinbase, aktualnie pracuje razem z Fundacją Litecoin nad popularyzacją projektu. Liczba commitów do repozytorium jest w porównaniu do innych projektów bardzo mała. Do repozytorium trafia tylko parę zmian rocznie. Liczba zarejestrowanych kontrybutorów jest jednak duża.

Wsparcie społeczności i media społecznościowe

Litecoin cieszy się sporą popularnością w mediach społecznościowych. Profil na Twitterze śledzi 31k followerów, natomiast kanał /r/Litecoin na reddit tworzy prawie 200k użytkowników.

Czy kurs Litecoin da się prognozować w oparciu o cenę Bitcoina, czy decydują parametry samego projektu LTC? Prognoza Litecoin wskazuje potencjał projektu.

Potencjał zysku z dochodów za rozwiązanie problemu, który rozwiązuje Litecoin

Jaki problem rozwiązuje Litecoin? Ze względu na zasięg projektu Bitcoin można by stwierdzić, że Litecoin jest miejscem do testowania przyszłych funkcjonalności BTC oraz sposobem na szybsze przesyłanie transakcji, gdy sieć Bitcoin z jakiegoś względu na to nie pozwala. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ Litecoin jest samodzielnym projektem, który znalazł adaptację w wielu miejscach, gdzie potrzeba szybkiego potwierdzania transakcji i nie ma konieczności ekspozycji transakcji w blockchainie Bitcoina (np. z powodu podejścia do anonimowości lub technologicznego). Nie da się jednak ukryć faktu, że potencjał Litecoina jest ściśle powiązany z przyszłością największej kryptowaluty. Możemy potraktować LTC jako alternatywną ścieżkę transferu wartości.

Kwestie charakterystyczne dla projektu Litecoin

Adaptacja w największych portfelach kryptowalut to podstawa zwiększenia bazy użytkowników. Świetną wiadomością dla posiadaczy Litecoina było ogłoszenie Coinbase o wsparciu LTC. Ponadto, jednym z najważniejszych wydarzeń 2019 był halving, który zmniejszy liczbę wydobywanych LTC z 25 na blok do 12.5.

Prognozy Litecoin

Kryptowaluty i ich ceny są bardzo czułe na technologiczne limity podaży, stąd bardzo duża uwaga inwestorów kierowana jest na momenty wdrożenia zmian. Bywały miesiące, w których wartość 1 LTC wzrosła o ponad 100% od dołka i nie da się ukryć, że inwestorzy kupujący Litecoina mają nadzieję na utrzymanie wzrostu wartości. Ma to wynikać z mniejszej podaży coinów ze strony sprzedających minerów. Do tej pory taka taktyka się sprawdzała pytaniem było jedynie, kiedy ustawić się z zakupem, żeby zdążyć przed halvingiem, pół roku przed wydaje się sensowne. Pozostaje pytanie, czy gros zysków na LTC mamy już za sobą i teraz pozostanie oczekiwanie na dokonanie się halvingu i kolejne informacje?

Długoterminowa prognoza Litecoin jest bardzo zależna od szerokiego rynku kryptowalut i od Bitcoina. Inwestorzy z pewnością pamiętają, jak w okolicach szczytu cen, CEO Litecoina powiedział, że sprzedaje wszystkie swoje posiadane LTC, ponieważ cena $360 wydaje się nie do utrzymania w tym czasie? Ciekawe, czy chwali się swoimi zakupami, gdy cena spadła przewidywane przez niego 90%?

Kryptowaluta Ethereum to środowisko zdecentralizowanych aplikacji. Czy ma szanse na wzrosty w 2019?

Prognoza kuru Ethereum

Ethereum to największy zdecentralizowany ekosystem aplikacji operujących na blockchain. Spełnia funkcje zarówno platformy obliczeniowej, jak i systemu operacyjnego.

Kapitalizacja Ethereum wg coinmarketcap i cena ETH

Wycena projektu sięga wg coinmarketcap kilkuset miliardów dolarów, co daje Ethereum solidne 2 miejsce wśród wszystkich kryptowalut. 1 ETH, po osiągnięciu dołka w okolicach bardzo silnego wsparcia około $80, a następnie w okolicach $250, wspina się z powrotem do wartości kilku tysięcy dolarów. Nie są to już jednak czasy, w których Ethereum był jedynym projektem, który był w stanie pociągnąć setki projektów ICO.

Historia finansowa Ethereum (ICO i dystrybucja)

Ethereum ruszył w 2015 roku, a pierwsze ICO okazało się sukcesem, sprzedając wszystkie ETH w zakresie cen $0.3 do $0.45 za 1 ETH. Cena nieustannie wzrastała aż do bańki cenowej pod koniec 2017. Projekt jest dystrybuowany jako open source, natomiast opiekę nad nim sprawują zarówno Fundacja Ethereum (non-profit), jak i firmy z modelem biznesowym nastawionym na zysk. Warto wspomnieć o Enterprise Ethereum Alliance, czyli stowarzyszeniu wielu korporacji i firm, mających na celu wsparcie projektu. Są wśród nich banki (J. P. Morgan, Santander, BNY Mellon, ING, Sberbank, Scotiabank, National Bank of Canada, Mastercard), organizacje naukowe i badawcze (CME Group, Cornell University’s research group, Toyota Research Institute,), jak i korporacje (ConsenSys, Samsung SDS, Microsoft, Intel, Cooley LLP, Merck KGaA, DTCC, Deloitte, Accenture, Cisco Systems)

Kondycja projektu pod kątem IT (team, rozwój projektu)

Szef projektu, Vitalik Buterin, to znany w środowisku blockchain developer i lider. Projekt pod względem utrzymania stale się rozwija, ze średnią ok. 20 commitów do repozytorium tygodniowo, dokonywanych przez ponad 400 kontrybutorów.

Sam projekt Ethereum jest największym środowiskiem aplikacji i projektów blockchain, jest zatem jasne, że ciąży na nim odpowiedzialność za sporą część całej branży. Największe z nich, takie jak Basic Attention Token, Maker, Status, 0x, OmiseGo czy Storj to całe ekosystemy, często handlowane na największych giełdach kryptowalut. Kilka innych, takich jak Binance Coin, TrueUSD, USDCoin czy Paxos to kryptowaluty przyszłości napędzające swoje własne ekosystemy oraz giełdy.

Wsparcie społeczności i media społecznościowe

Sam szef projektu, Buterin, ma na twitterze prawie milion followerów. Kanał w serwisie reddit subskrybuje ponad pół miliona użytkowników. Oprócz społeczności zgromadzonej stricte wokół Ethereum również projekty, które używają łańcucha Ethereum, są pośrednio zainteresowane utrzymaniem i rozwojem projektu.

Kurs Ethereum trudno prognozować ze względu na dużo czynników. Projekt ETH ma spory potencjał wzrostu i duże ryzyko ze strony konkurencji.

Potencjał zysku z dochodów za rozwiązanie problemu, który rozwiązuje Ethereum

Jaki problem rozwiązuje Ethereum? Dostarcza środowisko zdecentralizowanych aplikacji, jednocześnie burząc barierę wejścia dla wielu przedsięwzięć i indywidualnych osób, które bez prostego systemu nie byłyby w stanie operować na blockchainie. Większość wzrostów ceny Ethereum z czasów bańki była oparta o przekonanie, że sam zakup ETH był wstąpieniem do grona udziałowców w tym przedsięwzięciu. Przyszłość pokazała, że nie była to do końca prawda. Zakup ETH okazał się prawem do udziału w usłudze, operowaniu na blockchainie w kontekście informatycznym i biznesowym. ETH nie przyniósł jednak ani dywidendy, ani nie okazał się w 100% transmiterem zysków z działalności przedsięwzięcia opartego o blockchain Ethereum.

Kwestie charakterystyczne dla projektu Ethereum

Ethereum to projekt, który był miejscem eksplozji ICO w 2017 i na początku 2018 roku. Niezwykła popularność tej formy finansowania projektów informatycznych opartych o blockchain wywindowała cenę 1 ETH do bardzo wysokich poziomów. Załamanie się tego trendu, głównie poprzez niespełnione obietnice zysków obiecywanych przez twórców ICO, spowodowało dramatyczny odwrót od platformy i coinów ETH. Sytuację pogarszała ciągła sprzedaż zebranych w ICO środków, głównie w ETH, co ostatecznie doprowadziło do spadków ceny 1 ETH rzędu 90-95%.

Prognozy Ethereum

Czy da się powtórzyć sytuację, gdzie Ethereum była najczęściej wybieraną platformą do ICO? Powtórzenie takiego wzrostu ceny, ponad 1000% (!), w takim krótkim czasie, jakim jest kilkanaście miesięcy, jest bardzo nieprawdopodobne. Kurs Ethereum jest pochodną jego technicznych możliwości, które objawiają się obietnicami fundatorów projektu i stopniem ich realizacji.

Oczy inwestorów są skierowane na wdrożenie kolejnego etapu roadmapy Metropolis, w tym projekt Constantinople. Wprowadzane zmiany są poważne. Do zarządzenia jest nie tylko bomba trudności (difficulty bomb), która miałaby aktywować się po przejściu na Proof of Stake, ale też szereg zmian poprawiających wydajność platformy i zmiana liczby ETH otrzymywanych w nagrodę za staking Ethereum.

Od strony podażowej wciąż można spodziewać się wydawania środków zebranych przez wiele projektów podczas ICO, choć gros ETH zostało już sprzedana, często po dużo niższych cenach, niż spodziewali się inwestorzy. Prowadzenie i rozwijanie projektów opartych o blockchain Ethereum kosztuje, a przy drastycznym spadku ceny ETH trzeba było wydać więcej zebranych funduszy, co spowodowało zmniejszenie equity, które zostało zdeponowane w ekosystemie Ethereum. Konkludując, jeśli wdrożenie kolejnych etapów roadmapy powiedzie się, można spodziewać się solidnych wzrostów Ethereum, napędzanych nadziejami przyszłych zysków dzięki Proof of Stake.

Kurs Ethereum w długim terminie

Prognoza długoterminowa Ethereum jest zależna od wielu czynników, choć w odróżnieniu od innych kryptowalut, wewnętrzna kondycja rynku kryptowalut może być paradoksalnie problemem dla ETH. Chodzi tutaj o bardzo zajadłą konkurencję ze strony innych projektów aplikacji operujących w zdecentralizowanym środowisku. Neo, Stellar, EOS, Zilliqa, Waves, Cosmos, Holo, czy ostatni duży sukces Tron w postaci udanej dystrybucji BitTorrent sprawiają, że rynek środowisk zdecentralizowanych aplikacji dalej się rozdrabnia.

Wdrożenie Proof of Stake jest jedną z większych obietnic teamu Ethereum. Orędownicy tej metody twierdzą, nie bez racji, że Proof of Stake pozwoli co najmniej na oszczędności zasobów przepalanych na potwierdzanie transakcji metodą Proof of Work. Co więcej, zgromadzenie inwestorów, jeśli założymy w miarę sensowną dystrybucję, stworzy ciało decyzyjne i dołoży element kontrolujący stan projektu. Ważnym aspektem w tym sensie jest fakt, że wiele podprojektów działających na blockchainie Ethereum jest równocześnie sporymi posiadaczami Ethereum i Gas.

Jak wyglądają perspektywy Ethereum na najbliższe lata? Pomimo największej kapitalizacji i wielu ważnych projektów w ekosystemie, Ethereum powinien spodziewać się coraz większej konkurencji. Pozostaje liczyć na szybką adaptację projektów blockchain opartych o krytpowaluty i tokeny, dzięki czemu tort, o który wszyscy rywalizują, będzie większy.

Podsumowanie prognoz cen kryptowalut

Trudno jest prognozować kursy kryptowalut, a tym bardziej wziąć odpowiedzialność za konkretne prognozy. Trzeba jednakże znaleźć sposób na ułatwienie sobie i innym inwestorom podjęcia decyzji o zakupie. To jest dopiero początek, ponieważ wszystkie informacje, które spływają do inwestora w kontekście jego zakupu, mogą być wyzwalaczem kolejnej decyzji, o sprzedaży lub dokupieniu.

Warto myśleć o decyzjach inwestycyjnych nie tylko w kontekście jednorazowej decyzji o zakupie w danym punkcie czasowym, ale szerzej. Jest to szereg decyzji, z których, co często występuje u inwestorów długoterminowych, jest to pierwsza decyzja o zakupie, a potem tysiące decyzji o niesprzedawaniu i płynięcie z trendem, pomimo chęci sprzedaży i pomimo towarzyszącym tej sytuacji emocjom. Warto o tym pamiętać.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!