Wybór odpowiednio bezpiecznego i wygodnego miejsca przechowywania Bitcoina jest kluczowy dla przyszłości zysków z kryptowalut. Jaki portfel Bitcoin wybrać, jeśli jest się początkującym użytkownikiem? Najprościej oczywiście trzymać Bitcoina na giełdzie kryptowalut, ale jest to krótkowzroczne rozwiązanie. Giełdy kryptowalut, pomimo coraz większego zaawansowania i funduszy przeznaczanych na bezpieczeństwo, nie są w stanie zapewnić 100% ochrony przed utratą kryptowalut, na przykład na skutek hackingu, błędu technicznego czy tak prozaicznego powodu, jak brak możliwości odzyskania dostępu do konta przez użytkownika.

Jaki portfel Bitcoin wybrać?

Rozwiązaniem dylematów zabezpieczenia jest po prostu przejęcie odpowiedzialności za ochronę aktywów cyfrowych. Należy zatem zadbać osobiście o bezpieczeństwo portfela Bitcoin, co wiąże się z zabezpieczeniem klucza prywatnego pod własną kontrolą. Najlepszym wyborem dla większości użytkowników jest sprzętowy portfel, taki jak Ledger lub Trezor, gdzie klucz prywatny jest bezpiecznie zaszyfrowany. Najlepszy portfel Bitcoin to zatem bezpieczne rozwiązanie sprzętowe, przypominające pendrive na usb. Kolejną możliwością jest portfel Bitcoin zainstalowany na bezpiecznym i odłączonym od internetu komputerze. Do wyboru jest wiele rozwiązań, takich jak Bitcoin Core, Electrum, Mycelium, Armory i wiele innych. Warto również zaopatrzyć się w portfel Bitcoin na urządzeniu mobilnym, w tym przypadku do wyboru mamy Bitcoin Wallet, Mycelium, Bither, BRD, Edge, Electrum i wiele innych.

Jak założyć portfel Bitcoin?

Skoro wiemy już, że do bezpiecznego przechowywania Bitcoina potrzeba portfela, zobaczmy jak krok po kroku poradzić sobie z zakładaniem portfela Bitcoin. Oczywiście, jeśli wybieramy sprzętowe rozwiązanie, zostaniemy przeprowadzeni “jak po sznurku” przez wszystkie zawiłości konfiguracji i użytkowania sprzętowego portfela Bitcoin. Odsyłamy do naszego testu portfela Ledger Nano S.

Jak założyć portfel Bitcoin, jeśli będziemy mieli go na komputerze lub urządzeniu mobilnym? Najważniejsze są następujące etapy:

  • upewnij się, że masz pełną kontrolę nad urządzeniem (komputerem, laptopem, smartfonem), ponieważ najważniejszym czynnikiem stanowiącym o bezpieczeństwie jest zwykle człowiek. Wybierz instalację portfela na urządzeniu, do którego dostęp ma tylko jeden użytkownik i który jest dokładnie sprawdzony pod kątem zagrożeń ze strony wirusów lub nieuprawnionego dostępu przez sieć,
  • sprawdź, czy oprogramowanie, które ściągasz rzeczywiście pochodzi ze strony producentów lub autorów portfela,
  • zainstaluj portfel i wykorzystaj wszystkie dostępne metody zabezpieczeń: trudne hasło, dwu składnikowe potwierdzanie (2FA), pin, i inne, dostępne w konkretnych rozwiązaniach,
  • zabezpiecz backup portfela w miejscu niedostępnym dla innych i bezpiecznym do długoterminowego przechowywania

Zakładamy portfel Bitcoin krok po kroku: Exodus

Aby założyć portfel Bitcoin, należy upewnić się, że wchodzimy na stronę producentów portfela, a nie na stronę udającą prawidłową i mającą na celu zainfekowanie komputera.

Przykładowo, strona portfela kryptowalut Exodus znajduje się pod adresem exodus.io. Strona “Downloads” z aplikacjami dla konkretnych systemów operacyjnych pozwala na wybór odpowiedniej wersji.

Portfel Bitcoin Exodus zapewnia również dostęp do wielu innych kryptowalut, takich jak Ethereum czy EOS.
Wybierz swój system operacyjny i ściągnij odpowiednią wersję.

Aby w pełni skorzystać z portfela, trzeba najpierw przelać tam środki. Jeśli jeszcze nie masz Bitcoinów, wybierz giełdę kryptowalut, która spełnia Twoje oczekiwania co do łatwości użytkowania i poziomu ryzyka. My polecamy Binance z promocją na prowizje.

Pierwsza transakcja pozwoli na dwie rzeczy:

  • ustawienie hasła dostępu do portfela. Pamiętaj, żeby hasło było bezpieczne! Najczęstszym problemem użytkowników kryptowalut jest… zapomniane hasło, więc musi być też możliwe do zapamiętania. Warto korzystać z bezpiecznych rozwiązań przechowywania hasła, takich jak LastPass.
  • zabezpieczenie tzw. seeda, czyli awaryjnego klucza pozwalającego na odzyskanie portfela. Klucz składa się najczęściej z 12 lub 24 słów. Pamiętaj, żeby NIE przechowywać go na komputerze, tylko w bezpiecznym miejscu offline.

I to wszystko! Można już korzystać z portfela Exodus, przyjmować i wysyłać kryptowaluty z komputera. Lista kryptowalut wspieranych przez Exodus jest długa i liczy ponad 100 pozycji. Są to między innymi:

Bitcoin BTC, Ethereum ETH, Bitcoin Cash BCH, Litecoin LTC, Tron TRX, Dash DASH, Binance Coin BNB, Monero XMR, Ethereum Classic ETC, EOS EOS, Zcash ZEC, Bitcoin Gold BTG, Bitcoin SV BSV, Lisk LSK, Waves WAVES, Loom LOOM, 0x ZRX, Aeron ARN, AirSwap AST, Appcoins APPC, Aragon ANT, Ark ARK, Augur REP, Bancor BNT, Basic Attention Token BAT, Bread BRD, BitTorrent BTT, ChainLink LINK, Cindicator CND, Civic CVC, Crypto.com MCO, Decentraland MANA, Decred DCR,  DigiByte DGB, DigixDAO DGD, Districtx DNT, Edgeless EDG, Ethos ETHOS, FunFair FUN, Genesis Vision GVT, Gnosis GNO, Golem GNT, IExec RLC RLC, Kyber Network KNC, Loopring LRC, Lunyr LUN, Maker MKR, Matchpool GUP, Metal MTL, Mithril MITH, NEM XEM, Neo NEO, Numeraire NMR, OmiseGO OMG, Paxos PAX, Po.et POE, Polymath Network POLY, Populous PPT, Power Ledger POWR, Quantstamp QSP, Raiden RDN, Request REQ, Ripio RCN, Ripple XRP, SingularDTV SNGLS, Status SNT, Stellar Lumens XLM, Storj STORJ, Storm STORM, TenX PAY, TrueUSD TUSD, USD Coin USDC, Viberate VIB, Wings WINGS, Gemini Dollar GUSD, Qtum QTUM, AdToken ADT, Amber AMB, BnkToTheFuture BFT, Dai DAI, Dent DENT, Dentacoin DCN, Dragonchain DRGN, FirstBlood ST, Iconomi ICN, Kin KIN, Kucoin KCS, MediShares MDS, Melonport MLN, Pillar PLR, Qash QASH, Revain R, Rivetz RVT, Salt SALT, Santiment SAN, TAAS TAAS, Tether USD USDT, Time New Bank TNB, Veritaseum VERI, Waltonchain WTC, Wax WAX, WeTrust TRST.

Czy portfel Bitcoin można traktować jak konto Bitcoin?

Dosyć popularne pytanie pada od osób, które myślą o rynku kryptowalut jako analogii do bankowości lub serwisów internetowych. Często jednak, nie znając popularnego nazewnictwa z branży Bitcoin, trudno jest się na początku rozeznać. Myślimy zatem, że równoznaczne temu, jak założyć konto Bitcoin byłoby po prostu skonfigurowanie miejsca do przechowywania Bitcoinów. Najprościej jest po prostu zdobyć adres Bitcoin (sprawdź instrukcję: jak szybko zdobyć adres Bitcoin), choć do startu z kryptowalutami nie potrzeba własnej konfiguracji. Na start można skorzystać z adresu utrzymywanego przez giełdę kryptowalut lub inny serwis, który zajmuje się sprzedażą lub transferem kryptowalut. Stamtąd Bitcoin może trafić na bezpieczny, sprzętowy portfel, papierowy portfel lub adres skonfigurowany na bezpiecznym, odłączonym od internetu komputerze. Skorzystaj z instrukcji wyżej, jak założyć portfel Bitcoin Exodus i korzystaj z bezpiecznego rozwiązania na komputerze. Po zainstalowaniu portfela masz już bezpieczne miejsce od przechowywania kryptowalut, to dobry czas na rozpoczęcie inwestowania w kryptowaluty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *