W celach dokładniejszego zrozumienia procesu robię recap ciekawego wpisu o podwyżkach stóp procentowych w USA (economica).  W skócie chodzi oczywiście o to, że rzeczy pod powierzchnią są trudniejsze niż te na powierzchni – cały mechanizm działa inaczej, niż mogłoby się wydawać.

Powtarzając za autorem, w typowym cyklu, gdy fed chciałby zacieśnić politykę, sprzedaje bankom małą część swojego bilansu (zwykle aktywa krótkoterminowe) – dzięki temu płynność w bankach się zmniejsza. W zamierzeniu, działanie podwyższa bardzo krótkoterminowe stopy procentowe i rozpoczyna łańcuszek podwyższania krótkoterminowych i długoterminowych stóp procentowych. Czyli za pomocą “krótkiego” końca stóp procentowych kontroluje się “długi” koniec. So far so good.

W artykule mamy jednak wspomniane, że tym razem jest inaczej, ponieważ Fed sprzedał swoje krótkoterminowe notes i bills podczas Operacji Twist, kupując za to instrumenty finansowe zabezpieczone hipotekami (o dłuższym terminie) oraz kupując długoterminowe obligacje podczas operacji QE ($4.5T). Ponadto, Fed kupiło to wszystko od banków, które to otrzymane z tych sprzedaży pieniądze trzymają na “kontach” w Federal Reserve Bank. Tych “excess reserves” jest na ponad $2.1T. Banki, gdyby mogły, puściłyby tę kasę w obrót, próbując zwiększyć zyski i pompując jeszcze większe bańki na różnych klasach aktywów. Tymczasem Fed płaci im za to, żeby ta kasa została poza obiegiem. So far so good.

Od skończenia QE do realnego świata wyciekło niewiele mniej od $800B. Od czasu zwiększania stóp procentowych poziom rezerw banków trzymanych w Fed wzrósł (o $200B) – i taka chyba była intencja decydentów. No i super.

Jedno się jednak nie zgadza. Efektem ubocznym całej akcji jest to, że do banków trafi zapłata za parkowanie pieniędzy w Fed – tym więcej, im szybciej będą wzrastały stopy procentowe.

W 2016 było to $6B (poziom stóp 0,2%),

W 2017 będzie to $27B (poziom stóp 1,2%),

W 2018 (e) będzie to aż $64B (estymowany poziom stóp 3%).

Gdzie jest gwiazdka? Bank rezerwy federalnej tworzy pieniądze z powietrza, żeby zapłacić bankom (głównie zagranicznym) za to, że trzymają w Fed swoje nadmiarowe rezerwy. Mamy więc jednocześnie zacieśnianie polityki pieniężnej (stopy procentowe wyżej) oraz coś na kształt luzowania polityki pieniężnej (drukowanie pieniędzy dla banków w postaci odsetek od rezerw). Z przytoczonych liczb proces zbierania pieniędzy z rynku wydaje się mocniejszy i szybszy – ale po drodze ktoś stanie się jeszcze bogatszy. Well done, bankers.

 

 

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

  1. jak zwykle nic nie dzieje się bez przyczyny, a jak już się dzieje to po to żeby ktoś mógł sobie napchac kieszenie kasą. eh świat…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *