Kryptowaluta Ethereum Classic pochodzi od swojego starszego brata, Ethereum. Powstała na skutek hard forka blockchainu Ethereum z powodu hackingu projektu The DAO, prekursora zdecentralizowanych organizacji, o których można przeczytać więcej w naszej bazie wiedzy o DAO.
Kryptowaluta Ethereum w ogromnej większości przeniosła się na nową odnogę łańcucha, który przyjął nazwę oryginalnej kryptowaluty Ethereum (ETH). Ci, którzy nie zgodzili się na hard fork pozostali na oryginalnym łańcuchu, który przyjął nazwę Ethereum Classic (ETC).
Jak pokazała przyszłość, wygrała społeczność Ethereum zgromadzona wokół łańcucha, który naprawił błędy.
Historia Ethereum Classic
Kryptowaluta Ethereum Classic to pełnowartościowa platforma smart kontraktów. Od Ethereum odróżnia ją fakt, że skradzione z projektu The DAO środki nie zostały zwrócone, czyli “cofnięte” w blockchain.
Waluta ETC funkcjonuje i jest sprzedawana na wielu giełdach. ETC ma wsparcie ludzi ideowo związanych z podejściem ewolucyjnym. Akceptują oni wszystkie zachowania i wydarzenia, nawet nieprzyjemne lub nieprzewidywalne według wcześniej przyjętych zasad.
Jak bezpiecznie przechowywać ETC?
Każdy użytkownik kryptowalut wie, że podstawowym warunkiem korzystania z dobrodziejstw finansów opartych o blockchain jest mocne zabezpieczenie. Na drugim miejscu dopiero znajduje się łatwe przesyłanie wartości między użytkownikami.
Para adresów składa się z dwóch ważnych części:
- klucza prywatnego, który należy bezpiecznie przechowywać i chronić,
- klucza publicznego, który jest identyfikatorem adresu i służy jako numer konta.
Klucz publiczny przekazujemy drugiej stronie transakcji i “na niego” trafią przesyłane fundusze.
Jaki portfel do tokenów ETC?
Wiele portfeli kryptowalut wspiera Ethereum Classic.
Portfele przeglądarkowe i desktop ETC
- MyEtherWallet,
- MyCrypto,
- Portis,
- MetaMask,
- Exodus,
- i wiele innych.
Portfele sprzętowe ETC
- Ledger Wallets (Ledger Nano S, Ledger Nano X),
- Trezor.
I wiele innych portfeli. Pełną listę można znaleźć na stronie projektu Ethereum Classic.
Czy Ethereum Classic jest stabilnym projektem?
W czasie mniejszej popularności projektów opartych o blockchain Ethereum Classic cierpi na niebezpieczną przypadłość. Zbyt mała moc obliczeniowa skierowana do obliczania transakcji sprawia, że projekt jest ofiarą ataków 51%. Hackerzy mogą odwracać transakcji dzięki możliwości manipulacji zawartości bloków wykopanych w przeszłości.
Takie ataki nie zdarzają się jednak w czasie, gdy moc obliczeniowa jest skoncentrowana i wystarczająca. Spekulanci musza jednak uważać, szczególnie korzystając z lewarowanych instrumentów finansowych. Podatność na ataki często objawia się dużymi wahaniami kursu lub może się nawet objawić wycofaniem ETC z giełdy.
Jak kupić Ethereum Classic?
Jeśli wierzysz w potencjał Ethereum Classic, wybierz giełdę, na których możesz szybko kupić ETC. Giełda kryptowalut Binance, aby kupić wybierz parę walutową ETC/BTC. Oprócz Ethereum Classic giełda oferuje kryptowaluty z potencjałem inwestycyjnym. Rejestracja jest szybka i darmowa.
Żeby kupić kryptowaluty, potrzebne do zasilenia azjatyckiej giełdy, możesz skorzystać z bitomatów. Ethereum Classic możesz dostać też na giełdzie Bitfinex. Ethereum Classic jest ciekawą propozycją z wielowątkową historią. Jeśli wierzysz w jej bezkompromisowość, zacznij budować strategię inwestycyjną.