Bitcoin jest dla płatności i finansów tym, czym poczta elektroniczna e-mail dla tradycyjnej komunikacji. To dostępna dla wszystkich innowacyjna waluta, za którą stoi kryptografia.
Co powinieneś wiedzieć o Bitcoinach?
Bitcoin wywołuje u wielu ludzi silne emocje. Szczególnie są one intensywne u tych, którzy wiedzą już od dłuższego czasu o istnieniu technologii blockchain.
Ci, którzy nie zdecydowali się zainwestować lub sprzedali tanio BTC, krytykują blockchain i widzą przyszłość w ciemnych barwach. Ci, którzy zarobili na Bitcoinie pokładają w technologii nadzieję na lepszą przyszłość. Miejsce umiarkowanych entuzjastów i tych, którzy po prostu korzystają z technologii jest gdzieś po środku.
Bitcoin jest jednak tylko i aż technologią IT, w której dostawcy sprzedają “niemożliwą” do podrobienia przestrzeń w internecie.
Reprezentacją tej niemożliwej do sfałszowania przestrzeni w internecie są tokeny BTC. Ze względu na jej użyteczność i niski koszt, korzysta z niej z dnia na dzień coraz więcej ludzi.
- W sieci Bitcoin transakcji dokonuje się używając zaszyfrowanych kluczy. Te zaszyfrowane klucze kontrolujemy w przyjaznym dla nas portfelu na telefonie lub komputerze. Nie ma potrzeby zapamiętywania długich ciągów liter i cyfr. Pamiętać trzeba jedynie hasło dostępu.
- Potwierdzone transakcje nie mogą zostać cofnięte, a środki są permanentnie wysłane do docelowego adresu.
- Jedynie 21 milionów Bitcoinów, czyli “tokenów” BTC lub inaczej mówiąc jednostek BTC będzie kiedykolwiek w obiegu.
- 1 BTC rozpisuje się na 8 miejsc po przecinku. Najczęściej kwoty wyglądają przykładowo tak: 0.01 BTC (jedna setna BTC), lub 0.00000001 BTC (czyli “jedna stumilionowa” BTC, inaczej nazywana 1 satoshi).
- Każdy może posiadać adres BTC i dokonywać transakcji.
- Specjaliści utrzymują sieć Bitcoin za pomocą urządzeń dokonujących kryptograficznych obliczeń oraz usprawniają i rozwijają algorytmy. To w nich pokładamy zaufanie, że udźwigną odpowiedzialność dostarczania trwałej technologii.
- Niektórzy przewidują przyszłą cenę 1 BTC opierają się na przekonaniu, że skoro jest ich mało, cena musi rosnąć.
Dlaczego warto zainteresować się technologią blockchain?
Jak każdy może skorzystać już teraz na rozwoju technologii blockchain? Najważniejsze korzyści z używania Bitcoina płyną z jego cech:
- Szybkie i nieodwracalne transakcje na cały świat. Możemy za cenę kilku dolarów wysłać dowolną kwotę w BTC do miejsc, gdzie przelew bankowy lub transfer byłby bardzo drogi i długi.
- Sieć Bitcoin zapewnia częściową anonimowość. Oznacza to, że widoczny jest jedynie adres, bez konieczności podawania nazwiska czy numeru dokumentu.
- Użytkownicy protokołu mogą skorzystać z pozytywnego efektu innowacji.
Do czego można użyć BTC?
Zastosowania Bitcoina oparte są o rzeczy, które możemy zrobić dzięki tej technologii. Dodatkowo, wciąż działa spekulacyjny trend, oparty na wzroście ceny BTC.
Bitcoinów używamy:
- do zarabiania,
- w codziennym życiu do płacenia,
- do spekulacji,
- do przechowywania wartości,
- w zastosowaniach IT,
- od zabezpieczenia transakcji w finansach.
Wszystkie powyższe zastosowania opisujemy dalej.
Zarabianie na wzroście wartości BTC
Wzrost ceny BTC sprawia, że dużo kapitału trafia do Bitcoina w poszukiwaniu zysków. Sam zakup BTC i czekanie kilka lat na wzrost ceny to strategia, która sprawdza się od początku istnienia Bitcoinów. Nie gwarantuje jednak zysków w przyszłości.
Bramą do zysków są jednak inne kryptowaluty, na których można zarabiać pasywnie, na przykład trzymając tokeny Proof of Stake. Można też pracować w nowy sposób, na przykład zarabiać grając w gry komputerowe.
Płacenie Bitcoinami
“Przelewy w kryptowalutach” na większe kwoty są świetnym zastosowaniem, szczególnie w miejscach, gdzie banki pobierają wysokie prowizje. Dzięki temu użytkownicy BTC po prostu oszczędzają pieniądze.
Z drugiej strony, Bitcoin nie nadaje się do zapłaty za codzienną kawę, ponieważ jest to nieużyteczne. Jest to jednak technologicznie możliwe i nie aż tak drogie, jak narzekają krytycy.
Spekulowanie kryptowalutami
Większość transakcji kryptowalut i tokenów ma charakter spekulacyjny. Oznacza to, że ludzie kupują i sprzedają tokeny w nadziei, że ich cena wzrośnie. Cena, jaką płacą to prowizje oraz czas poświęcony na wymyślenie i przeprowadzenie spekulacji.
Inwestycje w tokeny reprezentujące użyteczną technologię będzie miało coraz wyższą cenę. Daje to inwestorom nadzieję na zyski. Największym wyzwaniem jest wybór odpowiednich projektów kryptowalut z potencjałem. Pamiętamy, że cena większości nowych tokenów spadnie do zera, a niewiele projektów osiągnie wielki sukces.
Bitcoin przechowuje wartość
Ci, którzy kupili BTC przez 99% czasu jego istnienia zyskują na wzroście ceny. Przekonanie, że Bitcoin przechowuje wartość wynika z potwierdzonego, długoterminowego wzrostu ceny. Narracja o deflacyjnym charakterze waluty jest również obecna w mediach, tak samo jak model “stock-to-flow”.
Są to skomplikowane koncepcje. My skłaniamy się do prostej zależności: “kupuj tanio, a sprzedawaj drogo i tylko jeśli musisz”.
Zastosowania informatyczne Bitcoin
Innowacyjne algorytmy pozwalają na oferowanie klientom “niemożliwej do podrobienia przestrzeni w internecie”. Znalazło to zastosowanie bezpośrednio w finansach. Dzięki tej technologii ceny wielu usług i produktów zostaną obniżone.
Na fundamencie technologii blockchain powstały nowe, przełomowe technologie. Przykładami są smart kontrakty, zdecentralizowane finanse, tokeny NFT oraz programowalne firmy i organizacje (DAO).
Zabezpieczenia transakcji
Jedno z finansowych zastosowań polega na zabezpieczeniu innych transakcji. Bitcoin może służyć do tworzenia zabezpieczeń wartości dla innych, bardziej ryzykownych transakcji lub inwestycji.
Jak zacząć z Bitcoinem?
Jeśli którykolwiek z powyższych powodów spodobał Ci się, pewnie chcesz zacząć korzystać z Bitcoinów. Warto zacząć od miejsca, skąd będzie można kontrolować BTC.
Gdzie przechowywać Bitcoin?
Bitcoiny przechowuje się w portfelu. Portfel najwygodniej mieć na komputerze lub smartfonie (choć można również na… kartce papieru).
Portfele Bitcoin na komputerze:
- Exodus
- Electrum
- Wasabi
- Armory
- Bitcoin Core
- Sparrow
Portfele Bitcoin na smartfonie:
- Atomic Wallet (Android)
- MyCelium (Android)
- Edge (Android, iPhone)
- Trust Wallet (Android, iPhone)
Jak zabezpieczyć Bitcoiny?
Jeśli zamierzasz trzymać większe kwoty w kryptowalutach, warto podnieść poziom zabezpieczeń. Najpopularniejszym bezpiecznym rozwiązaniem jest portfel sprzętowy, taki jak Ledger Nano S lub Trezor.
Co złego może się stać naszym kryptowalutom? Najbardziej bolesnym doświadczeniem jest utrata poufności klucza prywatnego lub hasła. Jeśli ktoś dowie się, jak brzmi nasza fraza zabezpieczająca (seed) lub hasło (password), uzyska możliwość przesłania sobie wszystkich środków przechowywanych pod naszym adresem BTC.
Gdzie kupować Bitcoin?
Najpopularniejszym miejscem zakupu Bitcoinów są giełdy kryptowalut. Można na nich dokonać zakupu używając karty debetowej lub przelewu. Sprawdź nasze opracowanie, która giełda kryptowalut jest najlepsza, jeśli chcesz poznać inne giełdy.
Zakup Bitcoinów na giełdzie
Największą z giełd kryptowalut jest Binance, azjatycka giełda, która oferuje wiele usług związanych z blockchain. Niektóre z nich to:
- rynek i wiele narzędzi do tradingu i spekulacji,
- możliwość zakupu tokenów innowacyjnych projektów,
- zarabianie na posiadaniu tokenów Proof of Stake,
- możliwość zakupu i sprzedaży NFT,
- i inne, użyteczne możliwości.
Inna propozycja, Coinbase to amerykańska giełda kryptowalut. Jej obecność na największym rynku akcji w USA świadczy o zaufaniu, jakie pokładają w niej inwestorzy. Coinbase to największa “brama do kryptowalut” w zachodnim świecie. Posiada również szereg zabezpieczeń, którymi objęte są środki zdeponowane przez użytkowników.
Czy można zdobyć Bitcoin w inny sposób, niż zakup na giełdzie?
Bitcoiny można zdobyć na inne sposoby.
- Kupić od innych w bezpośredni sposób, np. za pomocą Paxful lub LocalBitcoins,
- Bitcoiny można dostać za darmo, w małych ilościach (Sprawdź jak dostać darmowe kryptowaluty),
- Bitcoiny można wykopać (w 2023 nie bardzo się to jednak opłaca), sprawdź mimo wszystko jak kopać kryptowaluty,
- Zdobyć za pracę lub za pomocą innych opisanych przez nas sposobów.
Ze względu na opłatę transakcyjną nie warto wysyłać “na próbę” środków z jednego adresu na drugi. Warto poczekać na sensowny powód (np. inwestycyjny). Wtedy portfel i jego instrukcje przeprowadzą nas przez kolejny etap nauki. Użyteczne podstawy znajdują się również w działach pomocy wspomnianych giełd.
Droga do poznania blockchain zaczyna się od chęci spełnienia swoich potrzeb. Czy potrzebujemy pieniędzy, szybkiego i ryzykownego wzbogacenia (czyli dreszczyku emocji), wiedzy, poczucia bycia ekspertem? Czy spełniamy inne potrzeby?
Bitcoin i blockchain mogą być odpowiedzią. W końcu czas spędzony na naukę nowych technologii nie może być stracony.