cenazysk.pl

kryptowaluty, inwestowanie, zarabianie

Philharmoniker – austryjacka srebrna moneta

| 2 komentarze

Austriacka moneta “Philharmoniker” jest najpopularniejszą europejską, srebrną monetą lokacyjną. Mimo, że jest to moneta bulionowa, posiada nominał 5 Euro i jest legalnym środkiem płatniczym w Europie. Waży dokładnie 1 uncję trojańską (31,1 g), próba 999, moneta jest popularnym obiektem handlu zarówno w Europie, jak i w Polsce. Jest szeroko rozpoznawalna w naszym kraju i łatwo dostępna zarówno przy kupnie, jak i konieczności sprzedaży. Średnica tej monety to 37 mm. Monety “Filharmoniki” zaczęto wybijać w austryjackiej mennicy w 2008 roku.

Nazwa monety wzięła się z dumy narodowej Austryjaków, wiedeńskiej Filharmonii. Stąd na awersie i rewersie znajdziemy instrumenty muzyczne, włączając Wielkie Organy na rewersie, które znajdują się w Złotej Sali Koncertowej wiedeńskiej Filharmonii.

 

Najprostszym sposobem na zdobycie tej monety jest zakup u dealera (warto zwrócić uwagę na VAT), można też spróbować internetowych, ale lepiej wybrać się do Niemiec, gdzie i VAT jest niższy i dealerzy poważniejsi. Należy spodziewać się, że cena jednej monety będzie podążała za ceną papierowego srebra z marżą ok. 5-6% (stan na maj 2012).

Rozpatrując inwestycję w srebro, kupno Philharmonikerów będzie prawdopodobnie jednym z łatwiejszych do przeprowadzenia, dobrych posunięć. Moneta jest stosunkowo tania, rozpoznawalna, przez co wyjście z inwestycji jest łatwiejsze niż w przypadku mniej popularnego srebra.