Temat Bitcoin Cash poruszaliśmy już wielokrotnie. Opisywaliśmy, jak można było sporo zarobić na forku i na manipulacjach cen kryptowalut związanych z dodatkową podażą po pierwszym forku. Opisywaliśmy też samą naturę kryptowaluty Bitcoin Cash w kontekście potencjalnej inwestycji. W listopadzie 2018 mieliśmy powtórkę z rozrywki.

Kolejny fork Bitcoin Cash

Z punktu widzenia inwestora, forki kryptowalut to nic innego, jak dokładanie podaży do rynku. Czasami może wynikać to z realnej potrzeby społeczności lub wymagań technologicznych, jednakże koniec końców to mechanizm zwiększania płynności. Najczęściej, po przejściowych problemach związanych ze zmianą nazwy i przestawieniu technologii, sytuacja wraca do poziomu równowagi na wyższym poziomie kapitalizacji. Czy tak będzie w tym przypadku? Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji BCH.

Konflikt personalny gotował się od jakiegoś czasu. Bitcoin Cash ABC, Mogul Roger Ver wraz z potentatem Bitmain Jihanem Wu ostatecznie rozstali się z samozwańczym Satoshim Nakamoto, czyli Craigiem Wrightem, firmującym Bitcoin Cash SV. Tak się akurat złożyło, że środowisko “oryginalnego” Bitcoina będzie się tym razem z ciekawością przyglądać rozwojowi sytuacji w siostrzanym projekcie.

Konsekwencje forka kryptowalut

Hashwar, czyli bitwa o to, który łańcuch będzie wykopywany to pierwsza konsekwencja. Split łańcucha poprzedza zatem intensywna kampania, mająca przekonać minerów o tym, że to właśnie ten łańcuch będzie przynosił większe zyski, będzie popularniejszy i jeszcze lepiej rozwiązywał problemy użytkowników.

Bitwa o nazwy to nie mniej ważny aspekt. Obu stronom zależy na tym, żeby zachować prawo do oryginalnej nazwy. Wiemy, że tym razem strony postanowiły dołożyć końcówkę do nazwy:

  • Bitcoin Cash ABC, czyli Adjustable Blocksize Cap to nic innego jak dynamicznie określany rozmiar bloku. Nie jest to rewolucyjna zmiana, choć mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Wg inicjatorów, jest to położenie podwaliny pod szybki technologiczny rozwój, w którym wielka liczba użytkowników dokonujących wielkiej liczby transakcji będzie wymagała coraz to większych rozmiarów bloku.
  • Bitcoin Cash SV, czyli Satoshi Vision to pomysł, który zawiera podniesienie rozmiaru bloku do 128 MB oraz wprowadzenie rozwiązań pozwalających na szybką i łatwiejszą transformację projektu w kierunku smart kontraktów.
Która wizja Bitcoin Cash wygra i jakie będą konsekwencje dla inwestorów? Zwiększenie rozmiaru bloku, smart kontrakty a wszystko to w niesprzyjającym otoczeniu rynkowym.

Jak przebiegł fork Bitcoin Cash ABC vs. SV?

Wydarzeni rozegrały się w miarę szybko. Po splicie 15 listopada 2018 większość minerów wybrała Bitcoin Cash ABC, ale poziom mocy przeznaczonej do utrzymania łańcucha Bitcoin Cash SV jest wysoki i nic nie zwiastuje porzucenia któregokolwiek z projektów. Co więcej, cena obu tokenów fluktuuje raczej w kierunku wyższych poziomów, pomimo trudnej sytuacji na rynku kryptowalut.

Na marginesie, niepewność związana z forkiem na Bitcoin Cash mogła również wpłynąć na cenę projektu Bitcoin. Dzięki temu, że firma Bitmain była zaangażowana w Bitcoin Cash ABC, cały czas istnieje groźba przełączenia mocy obliczeniowej tej firmy wykopującej Bitcoin. Może to spowodować spadek zaufania do BTC i tym samym spadek wartości, co być może miało wpływ na spadki cen poniżej $5000 za 1 BTC.

Czy warto kupić Bitcoin Cash ABC lub Bitcoin Cash SV?

Jeśli uważasz, że nadchodzące odbicie cen kryptowalut będzie miało największą dynamikę w niepewnych projektach, warto zwrócić uwagę na Bitcoin Cash. Część giełd kryptowalut wspierających BCH już zdecydowało o tym, że to Bitcoin Cash ABC zachowa oryginalny ticker BCH. Niektóre, z drugiej strony, stosują skrót BCHABC. Bitcoin Cash Satoshi Vision funkcjonuje jako BCHSV, czyli nietypowy skrót z większą liczbą liter.

Pamiętaj, że jeśli posiadałeś Bitcoin Cash na giełdzie kryptowalut, otrzymasz oba tokeny po implementacji forka. Większość solidnych giełd kryptowalut, takich jak Binance czy BitBay, przeprowadzi tę operację i umożliwi wpłaty, wypłaty i transakcje. Z zaciekawieniem przyglądamy się sytuacji i będziemy was informować o aktualnym stanie rynku kryptowalut.


Binance - anonimowa giełda kryptowalut, gdzie można kupić bitcoin cash

Inwestycja w Bitcoin Cash? Giełda kryptowalut z niskimi prowizjami dla traderów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *