Nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Czy tak wyglada bessa?

Po nieruchomościach w Australii przenosimy się nieco bliżej, czyli do Wielkiej Brytanii. Czytamy ostatnio artykuły, które informują o wejściu cen nieruchomości na wyspach w fazę dramatycznych spadków. Sprawdźmy to, bo nie jest to informacja, której spodziewamy się na tym etapie cyklu gospodarczego. Na początku krótkie info z zewnątrz i od razu odpowiedź na pytanie z tytułu. Nie, tak nie wygląda bessa.

Ceny nieruchomości w Londynie

Jak donosi jeden z finansowych reporterów, ceny nieruchomości w Londynie zanotowały spadek o 6%, przez co oddalają się w niższe strefy od szczytów z 2014. Niektórzy realtorzy raportują spory spadek zainteresowania nieruchomościami, inni wskazują na jeszcze większe spadki w szczególnie modnych miejscach. Nie ma się jednak co gorączkować, ponieważ rynek londyński był wyjątkowo napompowany górą dostępnego kapitału. Spadki o takiej skali są niezauważalne dla inwestora, który chciałby zobaczyć wartość inwestycyjną w londyńskich real estate.

Ceny nieruchomości w Londynie doświadczyły jedynie niewielkiego spowolnienia.
Wykres zmian cen nieruchomości w Londynie, dostarczany przez agencję rządową.

Co ciekawe, w 2012 wykres jedynie otarł się o negatywne wartości. Dziś, gdy spadki są faktem, możemy obserwować zaskoczenie na twarzach inwestorów, którzy spodziewali się, że ceny nieruchomości nigdy nie spadną. Można z pewną dozą pewności stwierdzić, że nieruchomości kupione w 2017 roku i później są zagrożone nieprzyjemnym poczuciem wirtualnej straty z inwestycji.

Rynek nieruchomości w Londynie jest szczegółowo monitorowany, dzięki czemu potencjalny inwestor ma wgląd w różne przydatne aspekty interakcji, które zachodzą w trójkącie sprzedający, kupujący, pośrednik. Przykładowo, liczba zawieranych transakcji spada, a czas od momentu wystawienia nieruchomości na rynek wzrasta, co świadczy o negatywnym momentum na rynku. Najprostszym wytłumaczeniem, które można często spotkać w mediach, jest reakcja na polityczną niepewność spowodowaną brexitem. Uważny inwestor, jednakże, zwykle sprawdzi najpierw przepływy kapitału, które po podwyżkach stóp procentowych w USA świadczą po prostu o mniejszej ilości pieniędzy na rynku.

Ceny nieruchomości w Manchesterze

Co dzieje się poza stolicą, w której skupiały się inwestycje posiadaczy gorącego kapitału z całego świata? Weźmy Manchester, przemysłowe miasto i drugi co do wielkości ośrodek miejski w Wielkiej Brytanii (będący jednakże jedynie ćwiercią rozmiaru Londynu).

Średnia cena nieruchomości w Manchesterze jest stabilna.
Wykres średniej ceny nieruchomości w Manchesterze pnie się do góry. Dane z agencji rządowej.

Na północy Anglii nie ma strachu ani kryzysu. Wykres cen pnie się do góry niestrudzenie, po pokonaniu szczytów z 2007 roku przekroczył zdecydowanie 150k GBP. Trudno tutaj nawet doszukać się spowolnienia na bardziej przyjaznych inwestorom mieszkaniach (w odróżnieniu od domów). Krótka rundka po mieście pokaże również, że w okolicy sporo się buduje, a plakaty świadczą o targetowaniu inwestorów, bardziej niż lokalsów (lub lokalsów-inwestorów).

Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Wykres cen dla całego Zjednoczonego Królestwa jest wciąż rosnący i nie wykazuje nawet oznak zmęczenia. Jeśli coś ma się na nim wydarzyć, z pewnością inwestorzy i spekulanci będą zaskoczeni spadkami. To samo dotyczy zarówno danych dla Anglii, jak i miast poza Londynem. Główne pytanie, jakie powinni postawić sobie inwestorzy jest następujące: czy tym razem będzie inaczej? Czy tak jak to często bywa, miejscem, gdzie kryzysy się zaczynają są miejsca o najsłabszych podstawach, czy może te, gdzie mogłoby się wydawać, że nic złego się nie wydarzy? Może ci, którzy liczą na dużą inflację (w końcu) doczekają się, i ceny nieruchomości nigdy nie spadną? Taki mindset wydaje się aktualnie wygrywać.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!