Programowanie, jak często się mylnie uważa, nie jest pisaniem kodu na klawiaturze komputera. Jest to działanie polegające na rozwiązywaniu kompleksowych problemów za pomocą manipulacji słowami i językiem programowania. Do prowadzenia takiej działalności potrzeba określonych ram, umiejętności i otoczenia. Aby nauczyć się programowania, należy zapoznać się z podstawami metod naukowych, logiki, podstaw matematyki oraz komunikacji, nie tylko tej interpersonalnej, ale również komunikowania się za pomocą kodu i dokumentacji. Na to wszystko należy nałożyć warstwę przygotowania psychicznego, z którego najważniejszą cechą jest komfort bycia w sytuacji, w której nie zna się z góry rozwiązania problemu i ciągle istnieje potrzeba dalszej nauki.

Jak przygotować się do nauki programowania? Który kurs programowania wybrać, online, stacjonarny, uniwersytecki? Który język programowania?

Jak będąc początkującym przygotować się do nauki programowania?

Spróbuj określić zasady, którymi będziesz się kierować w drodze do zostania programistą. Będą pomagały Ci nawigować przez nieznany teren niczym drogowskazy, a czasem jak światło latarnii morskiej w oddali. Zaakceptuj fakt, że będziesz pisał kod dużo częściej niż uczył się teorii. To najlepsza droga, żeby pokonać bezwładność uczącego się i przejść do etapu programisty.

 1. Wspieraj silną wolę rozwijając nawyki, bo motywacja w końcu przegra z codziennością.
 2. Nie ma sekretnych dróg na skróty. Odpracuj tyle czasu, ile potrzeba do rzetelnej nauki.
 3. Zorganizuj sobie profesjonalne środowisko pracy na zwykłym komputerze lub laptopie. Zaprzyjaźnij się z linią komend.
 4. Koncentruj się tak mocno, jak tylko potrafisz. Nie licz dni, tylko wprowadź nawyk codziennego kodowania.
 5. Nagradzaj się za małe sukcesy.
 6. Znajdź mentora. Zorganizuj wokół siebie małą społeczność ludzi, którzy rozwijają swoje umiejętności programowania.
 7. Pracuj często na granicy swoich możliwości, wtedy najszybciej się rozwijasz.
 8. Znajdź satysfakcję z samego faktu bycia programistą, ze wszystkimi tego konsekwencjami: poświęceniem, stałą potrzebą rozwoju, momentami zwątpienia…

Co jest najtrudniejsze w stawaniu się dobrym programistą?

Najtrudniejsze jest dojście do momentu stania się samodzielnym programistą. Oznacza to nabycie umiejętności samodzielnego rozwiązania problemu od początkowych etapów: określenia wymagań i analizy, przez zaprojektowanie, implementację i testy, aż do wdrożenia i utrzymania. Droga do statusu profesjonalnego programisty jest indywidualna i nie ma generalnej recepty: dużo zależy od punktu startowego, cech osobowości, środowiska, społeczności i wielu innych czynników.

Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący programiści? Jaki kurs programowania wybrać, żeby nauczyć się programować. Sprawdzamy.

Jakie błędy najczęściej popełniają niedoświadczeni programiści?

Lista błędów popełnianych przez niedoświadczonych programistów lub przez osoby, które dopiero uczą się programowania jest praktycznie nieskończona. Można spróbować podzielić ją na określone kategorie, aby ułatwić zarządzanie błędami i strategiami ich ograniczenia i, docelowo, eliminacji.

 • Pomijanie testowania zmian na ostatnią chwilę. Może to spowodować nieoczekiwane zmiany, szczególnie, jeśli zmiany trafiają na produkcję.
 • Niedoszacowane estymacje dotyczące czasu i zasobów, potrzebnych do skończenia projektu według wytycznych lub realnych wymagań.
 • Rezygnacja z uczenia się nowych rzeczy i umiejętności. Ten stan może być spowodowany różnymi przyczynami. Niestety, ze względu na fakt błyskawicznego rozwoju i częstych zmian branży programistycznej, w ostateczności może doprowadzić do zakończenia kariery programisty.
 • Niezdecydowanie w wyborze i konsekwencji podążania za konkretną ścieżką nauki. Dotyczy to również przeskakiwania pomiędzy różnymi językami programowania.
 • Przekładanie na później komentowania i opisywania kodu. Zawsze warto dokumentować i komentować pracę od razu, ponieważ najczęściej nie będzie w przyszłości czasu ani zasobów, żeby wrócić do kodu.
 • Gromadzenie technologicznego długu, czyli godzenie się na rozwiązania, które nie są wystarczająco elastyczne i dostosowane do realiów dynamicznie rozwijających się technologii i środowiska. Przykładowo, może być to hardcoding funkcji i wartości, które w przyszłości powinny być dynamiczne lub używanie frameworka z ograniczonym czasem wsparcia.
 • Odkrywanie koła na nowo. Nie używanie gotowych rozwiązań i marnowanie czasu na pisanie tego, co już zostało poprawnie rozwiązane.
 • Pośpiech jest wrogiem kodu dobrej jakości. Dobry kod jest nie tylko przemyślany i rzetelnie napisany, ale też zdebugowany, przetestowany i zoptymalizowany. Po wdrożeniu jest również regularnie utrzymywany. Unikaj pośpiechu.
 • Nie używanie systemu kontroli wersji to jeden ze złych nawyków, który z łatwością może doprowadzić do katastrofalnych efektów.

Postaraj się wykształcić swoje nawyki programistyczne w taki sposób, który od samego startu będzie wspierał dobre praktyki i eliminował powyższe błędy.

Od czego warto zacząć drogę do zostania programistą?

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad możliwością nauki programowania lub nie wiesz, od czego zacząć, z pewnością jesteś onieśmielony liczbą możliwości. Setki książek o programowaniu, kursy online i tutoriale, kursy video języków programowania, płatne warsztaty programistyczne, uniwersyteckie kursy programowania, studia podyplomowe to tylko początek listy. Co wybrać, która metoda nauki programowania od podstaw będzie najskuteczniejsza?

Są dziedziny, których należy nauczyć się niezależnie od wybranego języka programowania i ścieżki kariery. Wzorce, które będą powtarzać się w różnych projektach, platformach i firmach.:

 • Naucz się podstawowych algorytmów i struktur danych. Może się to kojarzyć ze studiami informatycznymi i akademicką wiedzą, jednak jest to podstawa, której nikt nie powinien zaniedbać.
 • Zdobądź doświadczenie w projekcie, który rozwiązuje realny problem. Przyzwyczajaj się, że w programowaniu liczy się praktyka w rozwiązywaniu realnych problemów i wyzwań, a nie wiedza teoretyczna i reguły.
 • Pisz kod. Nie uciekaj od praktyki, spraw, że poczujesz podekscytowanie na myśl o siadaniu do programowania. To pozytywne poczucie wyprze lęk przed popełnieniem błędów.
Który język programowania wybrać, gdy uczysz się od podstaw? Sprawdzamy kryteria, wg których łatwiej wybrać język programowania do nauki.

Jak wybrać język programowania do nauki?

Aby wybrać język programowania, warto posłużyć się konkretnymi kryteriami. Przed wybraniem warto określić swoje cechy osobowości, wpływ otoczenia na ilość czasu i energii możliwych do poświęcenia nauce programowania, elastyczność i możliwość dokonywania zmian w ścieżce kariery. Szczególnie, jeśli zaczynamy naukę programowania od podstaw.

Popularność języka programowania i społeczność

Popularność języka oznacza, że wokół niego zgromadziła się duża społeczność. Bardzo ważnym czynnikiem jest nagromadzone know-how w postaci dokumentacji, przykładów, tutoriali, kursów i gotowych rozwiązań.

Rynek pracy i popyt na programistów języka programowania

Jeśli uczymy się języka programowania, aby uzyskać nowe umiejętności, rozszerzyć wachlarz umiejętności i zyskać nowe kierunki rozwoju, jest to pierwszy aspekt, który należy zbadać. Liczba ofert pracy może być wyznacznikiem, dla którego warto pochylić się nad konkretnym językiem. Aktualnie popularne języki to Java, Python i web development, czyli JavaScript i jego frameworki.

Użyteczność języka do rozwiązania konkretnej dziedziny problemów

Jeśli masz już w głowie konkretny problem, który chcesz rozwiązać (np. napisać zyskowną aplikację mobilną lub włączyć sieci neuronowe do swojego produktu), użyteczność języka programowania w tym projekcie na pewno wpłynie na wybór platformy.

Łatwość nauki i korzystania z języka programowania

Jest to szczególnie ważne kryterium dla kogoś, kto nigdy nie miał styczności z programowaniem i nie jest pewny swoich umiejętności. Jednym z najprostszych języków programowania do rozpoczęcia jest Python, choć materiały edukacyjne do nauki online lub stacjonarnych kursów bardzo obniżyły barierę wejścia dla większości popularnych języków programowania.

Szybkość pracy i rozwiązywania problemów

Produktywność programowania jest tematem na czasie. Pracodawcom, firmom i agencjom zależy na szybkości dostarczania rozwiązań, często kosztem jakości. Coraz częściej odchodzi się od metody waterfall do zwinnych metod zarządzania projektami informatycznymi.

Języki programowania specyficzne dla konkretnych branż

Niektóre branże upodobały sobie konkretne języki programowania. Niektóre języki programowania można częściej spotkać w świecie akademickim, w finansach i bankowości, automatyce i robotyce, w agencjach interaktywnych lub w start-upach, gdzie liczy się szybkość dostarczania rozwiązań.

Programowanie dla początkujących wcale nie musi być trudne. Nasze rady pozwolą szybko zacząć kurs programowania i dotrzeć do celu i nauczyć się programowania

Nieznane i mało popularne umiejętności, które pozwolą Ci przetrwać jako programista

Każdy popełnia błędy. Każdemu, również, w długiej karierze zdarzą się katastrofalne błędy. Jednakże, umiejętność spaprania projektu z godnością bardzo się przydaje. Nikt nie znosi popełniać błędów i ponosić ich konsekwencji. Jest jednak różnica pomiędzy bezmyślnym popełnianiem wciąż tych samych błędów, a ponoszeniem konsekwencji koniecznego dla powodzenia projektu ryzyka, które rozwinęło się w niekorzystnym kierunku. Niezależnie od sytuacji konieczna jest akceptacja stałego uczenia się na błędach i nie powtarzania ich.

Przyznanie się do błędu to jedno, ale prekursorem jest konieczność zaakceptowania faktu, że wiedza człowieka jest zawsze ograniczona do skończonej liczby. Na drugim końcu jest fakt, że nieznana wiedza jest zbiorem nieskończonym. Do uznania swojej niewiedzy i przyznania się, że czegoś się nie wie, potrzeba sporej dawki zdrowej pokory. Programista nie jest odpowiedzialny za posiadanie całej wiedzy i wszystkich rozwiązań, nawet jeśli ma w zasięgu ręki wyszukiwarkę internetową i bazę odpowiedzi na miliony pytań. Co więcej, spodziewaj się, że zawsze będzie coś, czego można i warto się dodatkowo nauczyć.

Skąd czerpać wiedzę na temat programowania, czyli najlepsze strony o programowaniu

Można rozpocząć dalsze poszukiwania od godnego polecenia i stale rozwijanego zbioru stron o programowaniu. Zamierzasz zostać programistą? Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *