Najlepsze okazje w świecie kryptowalut na 2024

Rynek kryptowalut znajduje się znów w fazie wzrostów. Ceny niektórych tokenów wzrosły nawet ponad 100%. Każdy cykl jest jednak inny i nie ma prostej recepty, która pozwalałaby spać spokojnie mając środki ulokowane w ryzykownych spekulacjach.

W poprzednich cyklach wystarczyło jedynie:

  • mieć tokeny różnych kryptowalut, których ceny wzrosły, albo
  • spekulować w nadziei na wzrosty cen, dzięki czemu będzie można sprzedać drożej.

Niewiele osób stać było na długoterminowe budowanie, które gwarantowało największe stopy zwrotu. Wymaga to cierpliwości i pozbycia się złudzeń, że można szybko i łatwo zarobić duże pieniądze.

Co zadziała w 2024?

Widoczny jest już trend na 2024 i 2025. Oprócz poprzednich, prostych strategii trzymania tokenów i spekulowania (które dla większości kończy się źle), zadziała nowa strategia.

Jest to otrzymywanie nagród i wypłat za testowanie, sprawdzanie i korzystanie z nowych technologii i funkcjonalności.

Bardzo wyraźnie widać to w L2 na Ethereum, gdzie ludzie korzystający z Arbitrum, Optimism i wielu innych technologii. Za uczestnictwo w rozwoju przyspieszania i redukcji kosztów transakcji użytkownicy otrzymali sowite nagrody w nowo powstałych tokenach ARB i OP.

Jeszcze więcej zarobili wcześni użytkownicy ekosystemów Solana oraz Cosmos, gdzie Dymension, Celestia i wiele innych airdropów pozwoliły zarobić tysiące dolarów, często za samo użytkowanie testowych sieci.

Podobnie będzie z kolejnymi projektami. Wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia kosztów transakcyjnych za używanie nowych portfeli i blockchain-ów. Nie jest to zatem, jak w poprzednich cyklach, darmowa akcja.

Idea Punktów za aktywność w świecie krypto

Fundusze inwestycyjne i spekulacyjny kapitał kierują się często prostą zasadą: im większy i szybszy przyrost aktywnych użytkowników, tym większa szansa na spekulacyjny zwrot z inwestycji. Stąd świetną strategią dla narzędzi, portfeli czy protokołów jest dzielenie się z użytkownikami pieniędzmi w celu ich zatrzymania na dłuższy czas. Działa to następująco:

  1. Projekt przydziela publicznie punkty wszystkim potencjalnym klientom. Przykładowo, punkty dostają wszystkie aktywne adresy ETH.
  2. Dzięki temu projekt zachęca klientów do rejestracji i używania produktu, aby odblokować przyznane punkty.
  3. W miarę postępu projektu, przydziela im coraz więcej punktów za różne działania (kosztujące opłaty transakcyjne!).
  4. Projekt uzyskuje bazę użytkowników i przychody z prowizji.
  5. Punkty finalnie transformowane są w “governance token”, czyli kryptowalutę służącą do zarządzania projektem.
  6. Użytkownicy mają szansę na monetyzację swoich punktów przy sprzedaży tokenów lub otrzymują dywidendy.

Które projekty warto obserwować? Jakie punkty są do zdobycia? Sprawdźmy kilka z nich:

  • Punkty: Points w portfelu Rainbow,
  • Punkty: XP w Linea
  • EigenLayer,
  • Starknet Foundation,
  • LayerZero,
  • Namada,
  • Aptos prowadzi Ecosystem Fundamentals w Galxe.

Warto pamiętać, że aktywności takie jak swapping, bridging czy staking wymagają poniesienia kosztów transakcyjnych! Koszty mogą wynosić od kilku do kilkunastu dolarów za transakcję.

Portfel Rainbow i punkty do zdobycia

TLDR; Załóż portfel Rainbow.me (link afiliacyjny) i dołącz tam adres z ETH i swapami MetaMask. Otrzymasz wtedy punkty za ETH, za swapy i za dołączenie do Points. Mogą one później przekształcić się w wartościowe tokeny do zarządzania projektem Rainbow.

Portfel Rainbow spełnia warunki solidnego portfela do przechowywania Ethereum:

  • lokalny,
  • open-source (kod otwarto-źródłowy),
  • audytowany.

Osoby, które stoją za nim to Christian Baroni, Mike Demarais, and Jin Chung (start w 2019) i jego intencją jest zrobienie prostej aplikacji do wprowadzenia jak największej liczby początkujących użytkowników. Użytkownicy mogą łatwo założyć portfel w przeglądarce (Chrome, Firefox i inne) lub na smartfonie (Android / Apple).

Rainbow Points, czyli rywalizacja z MetaMask

MetaMask to najpopularniejszy aktualnie portfel kryptowalut. Rainbow ma dobry pomysł na przyciągnięcie od konkurenta aktywnych użytkowników i ich kapitału. Portfele kryptowalut zarabiają przecież na swapach, transakcjach DeFi lub na prowizjach od NFT.

Punkty Rainbow otrzymuje się za:

  • założenie portfela i aktywowanie Rainbow Points (możesz zrobić to tutaj z linka afiliacyjnego),
  • samo posiadanie ETH, trzeba jedynie dołączyć aktywny adres do portfela Rainbow,
  • dołączenie portfela z MetaMask (punkty dostaje się za historię swap-ów, czyli wymiany kryptowaluty na inną z prowizją dla MetaMask),
  • polecanie portfela innym użytkownikom,

Jest to jednoznaczny atak na MetaMask i próba wyciągnięcia aktywnych użytkowników. Analogicznie, gdy Uniswap został zaatakowany przez Sushiswap, skończyło się to na przyspieszeniu emisji tokena UNI.

Zagrożenia wejścia w Rainbow

Dołączanie wszystkich swoich adresów ETH do jednego portfela Rainbow jest zagrożeniem dla prywatności.

Może się też okazać, że ze względu na popularność, punkty będą mało warte. Wtedy wysiłek włożony w aktywności związane z portfelem nie przyniesie finansowej odpłaty.

Bezpieczny scenariusz

Jeśli nie ufasz airdropom, możesz spróbować uczestniczyć w nich w bezpieczny sposób.

  1. Załóż portfel Rainbow na wybranym urządzeniu (link afiliacyjny do oficjalnej strony Rainbow.me).
  2. Wybierz jeden adres, na którym masz duży balance ETH lub zrobiłeś sporo swapów w MetaMask.
  3. Przenieś wszystkie znaczące środki z tego adresu na nowy adres.
  4. Dołącz wybrany adres z aktywnością zapewniającą punkty do Rainbow. Uzyskasz możliwość otrzymania punktów, a Twoje środki będą bezpieczne na nowym adresie.

Pamiętaj, aby nigdy nie importować swojej seed phrase (frazy zabezpieczającej składającej się z 12- lub 24 słów) do innego portfela. Jeśli chcesz dołączyć adres, użyj opcji dołączenia adresu, a nie importu portfela.

Airdropy w Ethereum to okazja na dodatkowy zarobek: Eigenlayer, Etherfi, Renzo, KelpDao to tylko początek pomysłów związanych z restakingiem.

Projekt Linea, czyli płacą w XP za naukę technologii

Projekt Linea DeFi Voyage wdraża użytkowników do korzystania z dość trudnej “nakładki na Ethereum”. Linea to zkEVM L2, czyli zero-knowledge proof Ethereum Virtual Machine L2. Dzięki Linea można dokonywać transakcji taniej i szybciej, bo na tym etapie rozwoju blockchain trwa walka o przyspieszenie Ethereum i jego konkurentów.

Linea to projekt od Consensys, który dostał setki milionów dolarów do rozwoju i zainwestowania. Część z tych środków jest przekazywana dalej do użytkowników. Możesz dołączyć do zbierania punktów XP pod adresem Linea.Build. Aktywność polega na wykonywaniu czynności na styku Ethereum, Linea i innych projektów L2.

Starknet Quest

Starknet Quest włączył Starknet Pro Score x Braavos.

Napisz w komentarzu jeśli chcesz więcej informacji na temat projektów zero-knowledge proofs lub rollups.

Eigenlayer

W EigenLayer trzeba ulokować ETH w protokołach do stakingu, a następnie dokonać restakingu. Można to zrobić bezpośrednio w aplikacji EigenLayer, albo w którymś z protokołów “Liquid Restaking”: ether.fi (najpopularniejszy, niskie opłaty i zdobywa się token ETHFI), Kelp DAO (można od razu wymienić zdobyte punkty), lub Renzo (w miarę niskie opłaty, wyemitowany token REZ i projekt wsparty przez znane organizacje).

Projekty restakingowe to długoterminowa opcja dla tych, którzy chcą zarabiać na ETH dzięki wypłatom ze stakingu oraz przejmowaniu ryzyka walidacji zewnętrznych usług.

Potencjalne airdropy Solana

Hitem początku sezonu są airdropy na Solana. Były one jednym z najważniejszych powodów, dla których do ekosystemu napłynęło aż tyle kapitału, windując cenę SOL prawie 10x.

Jednym z kandydatów do airdropów jest portfel Phantom. Team otrzymał ponad 100 milionów dolarów i najprostszym sposobem na zdobycie więcej użytkowników będzie przekazanie im części tego kapitału. Dostępne są questy, więc uczestnictwo wymaga czasu i wysiłku (automatyzacji).

Inne opcje z dziedziny DeFi to Drift Protocol i Symmetry (tutaj jest już token).

Podsumowanie

Jeśli chcesz uczestniczyć w kolejnej fazie rozwoju kryptowalut, zwróć uwagę na opisane powyżej możliwości. Jest wielka szansa, że będą dla Ciebie opłacalne. Trzeba jednak przyznać, że walka o pieniądze w tej fazie rynku kryptowalut może być męcząca. Najłatwiej mają developerzy usług, którzy i tak muszą korzystać z bridgingu czy swapów jednego tokena do drugiego.

Czy wysiłek w tej fazie cyklu ma finansowy sens? Tak.

W miarę wzrostu ekonomii blockchain, rośnie również potrzeba innowacyjnych i skalowalnych rozwiązań, które będą w stanie sprostać rosnącemu popytowi. To nie są magiczne pieniądze z internetu, ale nie jest to również magiczna formuła do zrobienia fortuny. To usługa IT z ideologią, oferująca wirtualne, niezmienne przechowywanie danych w specyficznie skonstruowanej chmurze. Nikt nie jest w stanie zmienić danych, ponieważ umożliwia to kryptografia. Nadal jest dużo eksperymentowania i to tych eksperymentów, często finansowo bardzo opłacalnych, dotyczy ten artykuł.

To nie jest porada inwestycyjna. Prowadź własne analizy i obliczenia. Inwestuj tylko tyle, na ile możesz sobie pozwolić, ponieważ możesz wszystko stracić na spekulacji. Ten rynek nie jest racjonalny i rozsądny, szczególnie w fazie zmiennych cen.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

2 KOMENTARZE

  1. Gdzie zwykle trzymacie środki między inwestycjami? Powiedzmy, że macie 300-400k zł, które chcecie mieć pod ręką gdy nadarzy się okazja ale może to być kilka tygodni. ROR? Czy jakieś inne bezpieczne propozycje?

  2. Hej,
    Jak dysponujecie 800+ swoich pociech? Odkładacie na konto, inwestujecie w coś?
    Chce zrobić plan inwestycyjny na najbliższe lata mojej córki i potrzebuje inspiracji.
    Nie ukrywam, ze zastanawiałem się nad kryptowalutami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!