Najczęstsze pytania o kryptowaluty, tokeny i blockchain

Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin, ale wiele innych, często ekscytujących i obiecujących projektów, które rozwiązują realne problemy. Nadzieję na postęp technologiczny dają:

  • automatyzacja,
  • tokenizacja,
  • delegowanie zaufania do systemów komputerowych,
  • decentralizacja.

Mozemy mieć nadzieję, że dzięki nim usługi będą tańsze i bardziej dostępne. Zwróćmy się zatem do podstawowych pojęć i mechanizmów, które przybliżą kryptowaluty każdemu zainteresowanemu nowymi technologiami.

Co to są kryptowaluty?

Pytanie co to są kryptowaluty pojawia się u każdego, kto styka się z cyfrowymi aktywami, Bitcoinem, smart kontraktami i i innymi, nowoczesnymi rozwiązaniami opartymi o blockchain.

Kryptowaluty to cyfrowe aktywa.

  • Zostały zaprojektowane jako środek wymiany online,
  • używają kryptografii jako metody weryfikacji transakcji,
  • mają ograniczoną liczbę jednostek.

Kryptowaluty są zdecentralizowane, w przeciwieństwie do scentralizowanych walut narodowych, portfeli internetowych lub banków centralnych. Zdecentralizowana metoda kontroli opiera się o system rozproszonych rejestrów (distributed ledger). Bitcoin, który został udostępniony w 2009, jest uznany za pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutę. Od tamtej pory stworzono kilkadziesiąt tysięcy kryptowalut.

Na pytanie jakie są najpopularniejsze kryptowaluty można odpowiedzieć w kolejności kapitalizacji, czyli zsumowanej wartości wszystkich jednostek danej kryptowaluty po cenie ostatniej transakcji. Największą kryptowalutą jest Bitcoin, a następnie projekty Ethereum, Ripple, Tether, Binance Coin, USDC, Cardano, Solana, Dogecoin. Lista ta ciągle się zmienia, sprawdź nasz przegląd kryptowalut z potencjałem.

Co to w ogóle znaczy “kryptowaluty”?

Jednym z częściej zadawanych pytań o kryptowaluty jest: Co to znaczy sam termin kryptowaluty. Jednym zdaniem można odpowiedzieć na to bardzo prosto: są to cyfrowe waluty oparte o kryptografię.

Ich “cyfrowość” oznacza to, że naturalna postać kryptowalut nie jest materialna, oparcie o kryptografię sugeruje złożoność natury naukowej, przy jednoczesnym pełnieniu funkcji pieniężnej. Czy to wszystko musi być tak skomplikowane?

Sama znajomość tego, co znaczy słowo kryptowaluty nie wiąże się z obowiązkiem dogłębnej znajomości tych trudnych aspektów. Co więcej, jest bardzo dużo łatwych sposobów na to, żeby po prostu korzystać z kryptowalut, wiedząc jedynie, czym ogólnie są, bez wgłębiania się w technologiczne i finansowe aspekty.

Gdybyśmy mieli rekomendować jakąś definicję kryptowalut lub gdyby ktoś chciał mieć z góry przygotowaną, prostą i elegancką odpowiedź na pytanie co to znaczy kryptowaluty, polecamy używać tej: są to cyfrowe pieniądze, oparte o kryptografię.

Jak zacząć z kryptowalutami? Warto rozpocząć od wyboru giełdy kryptowalut. Należy też wiedzieć, że kryptowaluty to cyfrowa waluta oparta o kryptografię.

Jak zacząć z kryptowalutami?

Skoro wiemy już ogólnie czym są kryptowaluty, możemy przejść krok dalej. Wiemy już, że do użytkowania, płacenia i inwestowania nie potrzeba głębokiej wiedzy o naturze kryptowalut, możemy zatem rozpocząć poszukiwania prostej drogi, aby zacząć.

Jedno jest jednak niezmienne w świecie innowacji technologicznych: trzeba się wciąż uczyć i podążać za zmieniającym się światem. Nieustanna zmiana wymusza na inwestorze konieczność śledzenia co dzieje się w branży, kto przekroczył bariery, które jeszcze wczoraj stały na przeszkodzie postępu. Tokenizacja zmienia świat finansów taki, jaki znamy, a jutro możemy obudzić się w miejscu, gdzie banki i wymiana wartości są zorganizowane według nowych zasad i reguł.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty w ogromnej większości działają w oparciu o blockchain. Jest to technologia, która pozwala na oddelegowanie maszynom zapewnienia wysokiego poziomu zaufania i bezpiecznego środowiska do zawierania transakcji, przechowywania danych i zastosowań IT.

Utrzymaniem tego stanu zajmują się tzw. węzły, które uczestniczą w procesie potwierdzania transakcji lub utrzymywania sieci w ruchu. W zależności od kryptowaluty, różne podejścia są zastosowane. Na przykład, w Ethereum Classic węzły zajmują się kopaniem kryptowaluty i to w trakcie kopania dochodzi do potwierdzania transakcji.

W przypadku kryptowaluty Ripple rozwiązanie jest bardziej scentralizowane.

Największa kryptowaluta Bitcoin składa się po prostu z węzłów kopiących bloki, które zawierają transakcje dołączane do blockchain. Jego brat Litecoin służy za poligon doświadczalny i mniejsza społeczność do testowania rozwiązań.

W przypadku kryptowaluty Neo samo posiadanie kryptowaluty uprawnia do otrzymywania NeoGas, który pełni rolę zarówno kosztu, jak i zachęty do uczestnictwa w funkcjonowaniu sieci.

Bardzo istotną cechą kryptowalut jest fakt, że tak naprawdę nikt nie jest właścicielem fizycznej reprezentacji kryptowaluty. Nie ma zatem monet, banknotów czy certyfikatów własności, ponieważ nie ma tradycyjnej “trzeciej strony” utrzymującej wartość. W zamian jest klucz prywatny, który jest biletem wstępu, udziałem w części blockchain, umożliwiający dostęp do wydawania lub transferu kryptowaluty.

Warto zatem pamiętać o tym, że to klucz prywatny i tylko klucz prywatny umożliwia nam pełną kontrolę nad kryptowalutami.

Jak zainwestować w kryptowaluty? Najlepsze zwroty dają ryzykowne projekty krytpowalutowe oparte o blockchain z potencjałem.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Jak inwestować w kryptowaluty to pytanie, które zadają sobie inwestorzy chętni do uczestnictwa w rozwoju technologii blockchain.

Motywacje są różne. Czy zostali zachęceni ogromnymi zyskami z przeszłych wzrostów cen, sięgających tysięcy procent? Czy wierzą w to, że kryptowaluty i technologia rozwiąże realne problemy w finansowym świecie, takie jak przyspieszenie i obniżenie kosztów transakcji międzynarodowych?

Jak zatem inwestować w kryptowaluty? Jest kilka sprawdzonych strategii, które warto znać:

  • inwestować w sprawdzone projekty, które rozwiązują realny problem,
  • uważać na koszty inwestowania i prowizje,
  • mieć plan wejścia i wyjścia z inwestycji, dostosowany do profilu inwestycyjnego.

Warto również znać dobre praktyki inwestowania w kryptowaluty, z których najważniejsza to pełna kontrola nad własnymi środkami. Wiąże się to z zabezpieczeniem klucza prywatnego na bezpiecznym urządzeniu lub w portfelu.

Jak zacząć inwestować w tokeny?

Jeśli jesteśmy już przekonani co do tego, że kryptowaluty zostają w finansowym świecie na dłużej, a zasoby przeznaczone na rozwój tej branży doprowadzą do coraz lepszych produktów i usług opartych o blockchain.

Mamy więc realną motywację, żeby przeznaczyć część naszego kapitału na inwestycję w kryptowaluty. Instrukcja krok po kroku jak zacząć inwestować w kryptowaluty:

  1. Załóż konto ze zwrotem prowzji na giełdzie kryptowalut z niskimi opłatami. Prowizje brokerów to największy koszt w długim terminie.
  2. Dokonaj analizy ryzyka, czy projekt, który wybrałeś odpowiada Twojemu profilowi ryzyka.
  3. Kup wyselekcjonowane tokeny, starając się dokonywać transakcji w lokalnych dołkach i uśredniać cenę, jeśli trend jest już w fazie szybkiego wzrostu.
  4. Sprawdzaj stan swojego portfolio kryptowalut, kontrolując jakość projektów, newsy ze świata kryptowalut, w szczególności projektów, w które zainwestowałeś.

Inną drogą, żeby szybko zainwestować w kryptowaluty jest uczestnictwo w projekcie na wcześniejszym etapie, np. w airdropach czy zostanie udziałowcem projektu blockchain. W tym ostatnim przypadku najlepsze stopy zwrotu ma aktywne uczestnictwo, dokładając umiejętności i pracy do wspólnego celu, jakim jest powodzenie przedsięwzięcia. Nie muszą być to stricte techniczne umiejętności, może być to sprzedaż, marketing lub wsparcie.

Gdzie inwestować w kryptowaluty?

Inwestor, który dostrzegł szanse w inwestowaniu w aktywa cyfrowe, zastanawia się na pewno jak najprościej dodać je do swojego portfolio. Pojawia się pytani, gdzie inwestować w kryptowaluty?

Jeśli nie masz dostępu do prywatnych emisji tokenów lub uczestnictwa jako wczesny inwestor w projektach emitujących tokeny lub kryptowaluty, pozostają publiczne projekty. Warto jednak pamiętać, że liczy się wiele aspektów, z których na początek warto zwrócić uwagę na koszty.

Inwestor w kryptowaluty powinien w pierwszej kolejności znaleźć balans pomiędzy niskimi kosztami inwestycji i dostępnością dużej liczby projektów z dużym potencjałem. Stąd polecamy największe giełdy kryptowalut, które dostarczają zarówno odpowiednią liczbę atrakcyjnych tokenów, jak i zapewniają dostęp do tanich transakcji.

Jeśli szukasz giełdy do zakupu najpopularniejszych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, Solana, Internet Computer, Dogecoin, dobrym wyborem jest Binance. Tam również można nabyć tokeny giełdy Binance Coin.

Jak kupić kryptowaluty? Najprościej użyć giełdy kryptowalut. Dostarczamy listę giełd z ich największymi zaletami.

Jak kupić kryptowaluty?

Najczęściej jednak droga do zakupu kryptowalut wiedzie:

  • przez popularne giełdy kryptowalut,
  • bitomaty, czyli bankomaty kryptowalut, które są dostępne w każdym większym mieście,
  • serwisy pozwalające na osobisty kontakt sprzedawcy i kupującego.

Giełdy kryptowalut

Najpopularniejsze giełdy kryptowalut to Binance (oferuje najwięcej możliwości), Coinbase i Bitfinex.

Bitomaty

W każdym większym mieście znajduje się bitomat, czyli bankomat Bitcoin. Zobacz naszą instrukcję jak korzystać z bitomatów oraz mapę bitomatów w Polsce.

Serwisy osobistej wymiany kryptowalut

Najstarszym serwisem jest LocalBitcoins. Aktualnie jednak światowym liderem z największym potencjałem użyteczności jest Paxful. Serwis skupia się na krajach o największym potencjale demograficznym w Azji i Afryce. Skorzystać jednak mogą wszyscy.

Na pytanie jak kupić kryptowaluty jest wiele poprawnych odpowiedzi, z których najprostsza jest zależna od sytuacji inwestora. Niekiedy warto na początku poradzić się bardziej doświadczonego znajomego i odkupić od niego lub niej kryptowaluty.

Aby kupić kryptowaluty należy na początku wybrać miejsce zakupu. Popularne miejsca opisaliśmy w naszym poradniku Jak kupić Bitcoin i kryptowaluty?. Dla początkujących przydadzą się na pewno podstawowe informacje.

Kryptowaluty można kupić za tradycyjne pieniądze (nazywane przez bywalców ze świata kryptowalut słowem “FIAT”), zarówno za gotówkę, jak i przelew lub karty debetowe i kredytowe. Można dokonać transakcji całkowicie online nie wychodząc z domu, można również dokonać zakupu osobiście u zaufanego kontrahenta.

W przypadku mniej popularnych kryptowalut często koniecznym krokiem będzie wcześniejszy zakup Bitcoina. Wynika to z faktu małej płynności i popularności takich par. Dobrym miejscem do rozpoczęcia badania rynku kryptowalut z potencjałem jest serwis CoinMarketCap.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zostanie inwestorem w kryptowaluty i wiemy jak to zrobić, rozpoczynają się poszukiwania optymalnego miejsca. Najprostszym rozwiązaniem i odpowiedzią na pytanie gdzie kupić kryptowaluty jest użycie giełdy kryptowalut.

Polecamy w tym momencie wciąż aktualną analizę giełd kryptowalut z oceną ryzyka. Jeśli szukasz konkretnych miejsc, gdzie można kupić kryptowaluty, warto rozpocząć od pytania które kryptowaluty chcemy kupić.

Największe projekty są dostępne na większości najpopularniejszych giełd kryptowalut. W selekcji i dostępności projektów o największym potencjale przoduje giełda kryptowalut Binance.

Giełdy te pozwalają na wpłaty za pomocą karty kredytowej lub debetowej (zwróć uwagę na prowizje i konieczność weryfikacji konta!).

Najpopularniejsze kryptowaluty to Bitcoin, Ethereum i stable coiny USDT, USDC. Ambitniejsze projekty oferują również dostęp do DeFi czy giełd NFT. Niszowe projekty, które wielokrotnie opisywaliśmy są często dostępne na mniej popularnych giełdach kryptowalut.

Jak kupować kryptowaluty?

Jak kupować kryptowaluty dotyczy regularnych zakupów cyfrowych aktywów. Inwestor, który nie jest już początkującym uczestnikiem rynków i zdaje sobie sprawę z faktu, że nie da się regularnie łapać górek i dołków, widzi potrzebę uśredniania i minimalizacji ryzyka.

Stąd strategia regularnego kupowania cyfrowych aktywów może sprawdzać się w długim terminie. Pozwala również na oszczędność czasu i stresu, ponieważ założony z góry plan eliminuje chaos i niepewność.

Opracowanie strategii kupowania kryptowalut rozpoczyna się od decyzji w które kryptowaluty lokować środki. Zależy to od poziomu akceptacji ryzyka, ilości kapitału i innych praktycznych czynników.

Załóżmy, że inwestor chce kupować kryptowaluty z potencjałem, które są notowane na najpopularniejszych giełdach kryptowalut. Należy zatem wybrać giełdę, która ma najniższe prowizje w relacji do dostępnych kryptowalut, po czym regularnie dokonywać zakupu w celu uśrednienia ceny.

Dzięki temu osiąga się wiele celów: zautomatyzowane zakupy to mniej stresu i niezdecydowania, niskie prowizje nie oddalają celu inwestycyjnego i nie redukują znacząco potencjalnych zysków.

Gdzie kupować tokeny?

Gdzie kupować kryptowaluty to pytanie zadawane przez inwestorów, którzy są zdecydowani kupować małe ilości kryptowalut w regularnych odstępach czasu. Ta strategia pozwala na uśrednianie cen, dzięki czemu nie kupuje się na górce (nie łapie się też dołków, ale praktycznie nikomu nie udaje się ich dokładnie wyłapać).

Pojawia się zatem pytanie, jakie miejsce do kupowania kryptowalut jest najlepsze. Odpowiedź zależy głównie od tego, jakie kryptowaluty chcemy kupować. Jeśli są to te z najpopularniejszych, takie jak Ethereum, XRP czy Chainlink, to możemy skorzystać z popularnych giełd kryptowalut. Jeśli są to obiecujące, lecz ryzykowne projekty, często musimy korzystać z mniej sprawdzonych rynków.

Pierwszą zasadą, która dotyczy wszystkich inwestorów, jest ograniczanie stałych kosztów transakcji. Oznacza to korzystanie z giełd, które pobierają małe opłaty za transakcje i za wypłaty.

Jak kopać kryptowaluty, takie jak Ethereum, Monero czy Bitcoin?

Jak kopać kryptowaluty?

Kopanie kryptowalut to jeden z najlepszych sposobów na ich zdobycie. Nie jest to jednak proste, ponieważ konkuruje się z profesjonalnymi przedsięwzięciami wydobywającymi Bitcoina, Ethereum, Monero i inne kryptowaluty.

Zasadne jest zatem pytanie jak kopać kryptowaluty będąc zwykłym użytkownikiem komputera? Przygotowaliśmy dla was instrukcje, które ułatwią start, jeśli zdecydujecie się na tzw. mining.

Każdy użytkownik komputera typu desktop może spróbować wstawić do swojego “pudła” kartę graficzną i spróbować kopać popularne kryptowaluty, takie jak Ethereum czy Ethereum Classic. Instrukcję jak kopać kryptowaluty na komputerze wyposażonym w kartę graficzną polecamy nie tylko tym, którzy chcą poznać konfigurację, skrypty i porady sprzętowe. Z opracowania jak kopać na GPU skorzystają też ci, którzy jeszcze nie podjęli decyzji czy w ogóle zabierać się za kopanie kryptowalut.

Jak kopać kryptowaluty na komputerze?

Użytkownicy komputerów, którzy chcieliby dorobić trochę pieniędzy, z pewnością rozważali włączenie na swoim sprzęcie kopania kryptowalut. Ze względu na to, że rywalizują z profesjonalnymi firmami, nie można spodziewać się wielkich zysków.

Mimo to, prywatne osoby próbują swoich sił. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie: jak kopać kryptowaluty na komputerze? Pierwszy dylemat pojawia się już na starcie: nie wszystkie komputery nadają się do kopania kryptowalut.

Aby mieć pewność, że Twój komputer jest w stanie rywalizować z innymi wydobywającymi, sprawdź naszą instrukcję jak kopać kryptowaluty na komputerze za pomocą GPU.

Co konkretnie potrzeba, aby kopać kryptowaluty na komputerze? Na pewno potrzeba oprogramowania, dzięki któremu obliczenia będą miały szansę trafić do blockchain kopanej kryptowaluty.

Możemy spróbować zarówno indywidualnego wydobycia, często przy pomocy skryptu połączonego z portfelem, jak również kopania w tzw. poolu, gdzie dzielimy wydobytą kryptowalutę pomiędzy wszystkich uczestników. Nie wolno również zapomnieć o utrzymaniu sprzętu w czystości od nadmiaru kurzu oraz o zapłacie rachunków za zwiększone zużycie prądu.

Jak kopać kryptowaluty na laptopie?

Oprócz użytkowników zwykłych komputerów desktop, na wydobycie kryptowalut często mają ochotę również właściciele laptopów. Czym zatem różni się kopanie kryptowalut na laptopie od reszty sprzętów? Spójrzmy najpierw na kwestię jak kopać kryptowaluty na laptopie?

Pod względem oprogramowania lub wcześniejszego przygotowania, kopanie kryptowalut na laptopie niewiele różni się od tego na komputerze. Różnice w sterownikach czy w sprzęcie mogą sprawić początkującym użytkownikom trochę kłopotów, choć większość odpowiedzi jest już dostępna, najczęściej w anglojęzycznym internecie.

Jeśli chcesz zacząć kopać kryptowaluty już dzisiaj, zobacz, czy możliwe jest jeszcze kopanie kryptowalut w przeglądarce internetowej komputera. Ta metoda wykorzystuje procesor komputera, więc warto wcześniej rozważyć, czy może lepiej od razu zainwestować w kartę graficzną (używaną lub nową). Po dekadzie rozwoju rynek jest już tak rozwinięty, że opłaca się kopać jedynie bardzo niszowe projekty.

Na co zwracać uwagę przy kopaniu kryptowalut na laptopie? Wykorzystując moc procesora generuje się dużo ciepła, a laptopy, gdzie sprzęt jest upakowany w małej obudowie, nie jest optymalnym zestawem do takich zastosowań.

Z drugiej jednak strony, stary komputer lub nieużywany laptop doskonale nadaje się do tego, żeby przetestować konfigurację do kopania kryptowalut lub dołączyć do mało znanego projektu i wykopać tokeny zanim staną się popularne.

Gdzie bezpiecznie trzymać kryptowaluty, aby wzrost ich wartości pozwolił zarobić na zainwestowanych Ethereum, Tron, Power Ledger i innych projektach?

Gdzie trzymać kryptowaluty?

Na początku warto wspomnieć, że trzymanie kryptowalut wcale nie musi wiązać się z ryzykiem spadku ceny. Można trzymać środki w tzw. stable coins, czyli tokenach, które utrzymują stałą cenę, przywiązaną do dolara USD.

Przyznamy, że kwestia jak przechowywać kryptowaluty jest wyzwaniem dla większości inwestorów. Choć spekulanci trzymają swoje środki na giełdach, żeby móc szybko zareagować na zmiany rynkowe, to nic nie uzasadnia takiego ryzyka, jeśli aktywnie nie uczestniczy się w tradingu.

Niestety, jest to wciąż zwyczajem ludzi, którzy wierzą, że uda im się uniknąć realizacji ryzyka w złym dla nich kierunku. Jaka jest alternatywa?

Najbezpieczniej trzymać kryptowaluty w miejscu, które nie jest podłączone do internetu. Czy jest to portfel sprzętowy, taki jak Ledger Nano S czy Trezor, czy dobrze zabezpieczony papierowy portfel, jest preferencją właściciela. Chodzi o pełną kontrolę nad kluczem prywatnym przy zapewnieniu bezpieczeństwa i braku dostępu niepowołanych osób.

Jeśli inwestujemy w popularne kryptowaluty, takie jak Ethereum, Ripple czy Chainlink, większość komercyjnych rozwiązań wspiera te portfele. Podobnie jest z tokenami ERC-20 opartymi o sieć Ethereum. W przypadku mniej popularnych projektów warto korzystać z natywnych portfeli, przygotowanych przez autoryzowanych developerów.

Podsumowując, pytanie gdzie trzymać kryptowaluty jest wyzwaniem każdego inwestora w kryptowaluty. Nie wszyscy są, niestety, odpowiednio nastawieni, aby ze stuprocentową pewnością odpowiedzieć, że zrobili wszystko, aby zabezpieczyć własne środki. Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna.

Każdy krok w pozytywną stronę oznacza, że świat kryptowalut stał się odrobinę bezpieczniejszy, a inwestycja minimalnie pewniejsza. Warto zatem przeznaczyć czas zarówno na edukację, jak i na powiększenie bezpieczeństwa i zwiększenie świadomości inwestorów w kryptowaluty.

Jak zarabiać kryptowaluty?

Kryptowaluty to gorący temat, który jest jeszcze bardziej podgrzewany przez oczekiwania inwestorów co do szybkości i skali wzrostów. Niektórzy inwestorzy, którzy całkowicie uwierzyli w świetlaną przyszłość krypto myślą nawet o tym, żeby swoje dochody połączyć z tym nowym rynkiem. Czy jest to dobry pomysł, decyduje każdy zaangażowany w zmianę przychodów z tradycyjnych walut, takich jak złotówki czy euro na Bitcoiny, Ethereum czy Tethery.

Jak bezpiecznie zarabiać kryptowaluty bez wystawiania całego swojego dochodu na ryzyko w przypadku spadków cen?

Z jednej strony, dobrym pomysłem jest próba zaangażowania się w kopanie kryptowalut. Jest to jedne ze sprawdzonych sposobów na zdobycie kryptowalut, a właściwie ich wymianę za wydatki na sprzęt i energie elektryczną.

Inny to trzymanie kryptowalut, które wypłacają dywidendę, takie jak Kucoin Shares. Kolejny to zbieranie środków wypłacanych za posiadanie kryptowalut Proof of Stake, takich jak Solana, Tezos czy Atom. Dobrym pomysłem jest udział w airdropach, tak jak airdrop BitTorrent w projekcie Tron.

Niektóre giełdy kryptowalut pozwalają na automatyczne zbieranie środków z dywidend i airdropów. My rekomendujemy jednak trzymanie kryptowalut w bezpiecznym portfelu z pełną kontrolą klucza prywatnego.

Jak zdobyć kryptowaluty za darmo?

Pytanie jak zdobyć kryptowaluty za darmo rozpala umysły wszystkich, którzy liczą na darmowe rzeczy. I nie jest to bezzasadne, ponieważ kryptowaluty są dość często rozdawane za darmo, żeby rozreklamować projekt lub zwiększyć adaptację lub liczbę zasilonych portfeli. Więcej użytkowników oznacza większą szansę projektu na sukces. Gdzie zatem szukać kryptowalut, które można zdobyć za darmo?

Pierwszym adresem, do którego powinni udać się wszyscy amatorzy darmowych kryptowalut jest nasz poradnik Darmowe kryptowaluty. Dowiesz się, jak łatwo zdobywać darmowe Bitcoiny. Będzie wymagało to jednak sporego zaangażowania w codzienne logowanie się do serwisów, ale korzyścią jest brak konieczności wydawania własnych pieniędzy.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!