cenazysk.pl

kryptowaluty, inwestowanie, zarabianie

Morgan Dollar

| 1 Comment

Morgan dollar to jedna z najlepiej rozpoznawalnych na świecie amerykańskich monet. Bita z 90% stopu srebra i miedzi w latach 1878 – 1921 (z przerwą w latach 1905-1920) jest celem zarówno kolekcjonerów, jak i zainteresowanych srebrnym bulionem. Moneta przedstawia na awersie głowę Liberty z wieńcem z dębowych liści, datę oraz znak mennicy, natomiast na rewersie znajduje się orzeł.

coins.about.com

Z punktu widzenia numizmatyka, liczy się wiele czynników, z których najważniejsza jest rzadkość monety oraz stan jej zachowania. Najpierw patrzymy na datę i mennicę, żeby zdobyć informacje o ilości wybitych monet. Najcenniejsze są monety wybite w mennicy Carson City, noszące charakterystyczne “CC”. Stan zachowania monety określa się za pomocą skali od 1 do 70, przyjętej za wzór przez stowarzyszenia kolekcjonerów i firmy gradingowe. Na każdej monecie znajdują się charakterystyczne punkty (zwykle najwyższe punkty w profilu), które pozwalają na ocenę stopnia zużycia monety.

Ważnym wydarzeniem w historii tych srebrnych jednodolarówek był Pittman Act (1918), czyli sprzedaż ok. 260 milionów srebrnych monet jednodolarowych (kupcem była Wielka Brytania, a monety zostały przetopione), a następnie odkupienie takiej samej ilości srebra z amerykańskich kopalń i wybicie kolejnej partii srebrnych monet jednodolarowych. Celem operacji było wsparcie amerykańskiego przemysłu wydobywczego. Spowodowało to, że wybite przed 1921 rokiem monety stały się jeszcze rzadsze i podbiło to ich wartość kolekcjonerską. Swoją drogą, w 1921 przygotowywano się już do nowego designu srebrnej monety jednodolarowej. Niestety, nie udało się wyrobić i odnowiono stary projekt Morgana. Nowy wzór “Peace Dollar” został wprowadzony w 1922 roku.

coins.about.com

Z punktu widzenia inwestora w srebro lokacyjne, monety jednodolarowe w gorszym stanie, sprzedawane po cenie spot srebra, są znakomitą formą przechowywania surowca. Są bardzo dobrze rozpoznawalne, łatwe do sprawdzenia i przechowywania, mają dokładnie 3/4 uncje czystego srebra. Szczególnie dobre są do tego monety z 1921 roku, których wielki nakład spowodował mniejsze zainteresowanie numizmatyków.

Wynika z tego, że dollar Morgana jest ciekawą opcją zarówno dla zainteresowanego inwestora w metal, jak i kolekcjonera lub pasjonata amerykańskich monet. Piszcie w komentarzach, czy mieliście okazję zobaczyć tę ciekawą, amerykańską, srebrną jednodolarówkę.

One Comment

  1. Pingback: Amerykańskie monety - przegląd | cenazysk.pl

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.