Miasto kryptowalut, gdzie nie zapłacisz zwykłymi pieniędzmi. Dobry pomysł?

Projektowane w Malezji miasto blockchain ma futurystyczny wygląd i takie same rozwiązania.

Miasto, w którym można płacić tylko kryptowalutami? Brzmi jak zdanie z futurystycznej wizji. Co ciekawe, ta wizja właśnie się realizuje: w Malezji. To niewielkie państwo pełni kluczową rolę w światowym transporcie morskim, leżąc przy jednej z najważniejszych cieśnin świata, Malakka. Szlakiem morskim przez tę cieśninę jest transportowane gros efektów światowej produkcji, zlokalizowanej w Azji. Nie jest zatem dziwne, że to właśnie w tym miejscu zdecydowano się zlokalizować miasto blockchain.

Jak nazywa się miasto kryptowalut?

Prawie 400 hektarów terenu zostanie wykorzystane do budowy nowoczesnego miasta o nazwie Melaka Straits City.  Co ważne, nie jest to jedynie malezyjski projekt. Główną rolę będą grały Chiny, które reprezentowane są przez wielkie konsorcjum budowlane Fujian Construction Engineering, a dokładniej firmę zależną China Wu Yi. Nie ma żadnej tajemnicy w tym, że są to firmy, za którymi stoi chiński rząd. Miasto zaprojektuje CPG Corporation, która w swoim portfolio ma takie realizacje, jak lotnisko w Changi czy singapurski parlament.

Jak będzie działało miasto blockchain? Projektanci zakładają, że infrastruktura, która korzysta z blockchain będzie jeszcze bardziej dostępna dla wszystkich, ułatwiając życie mieszkańcom, turystom i biznesowi. Pomysłodawcy zakładają, że integracja miasta z wynikami analiz statystycznych big data przełoży się na większe bezpieczeństwo i szybszy rozwój.

Czy w mieście blockchain zapłacimy Bitcoinem?

W malajskim mieście kryptowalut prawdopodobnie nie będzie można zapłacić kryptowalutami, które dziś sprawdzamy np. na liście coinmarketcap. Projektanci ujawnili, że do obsługi płatności za miejskie usługi będzie służyła platforma DMI z jej tokenem DMI coin. Do użytku w mieście będzie oddana mobilna aplikacja, portfele i inne mechanizmy obsługi transakcji. DMI będzie miała zatem bezpośredniego wpływu na ceny Bitcoina, Ethereum i innych popularnych kryptowalut, ponieważ nie będzie na starcie połączona z ich ekosystemem i nie wygeneruje większego popytu. Będzie, jednakże, spełniała cele marketingowe i promocyjne, na czym na pewno skorzysta więcej projektów opartych o blockchain.

Jeszcze jedno Bitcoin City, tym razem…

…w Słowenii. W Ljubljanie istniało sobie centrum handlowe o swojskiej nazwie BTC City. Nazwa nie miała związku z Bitcoinem, tylko nawiązywała od lokalnego aspektu (Blagovno Transportni Center). Na szczęście znalazł się zespół, który zagospodarował potencjalną przestrzeń do współpracy. Tak powstało Bitcoin City, miejsce, gdzie projekt związany z technologią AI łączy tradycyjny handel z blockchain. Miejsce, gdzie można płacić kryptowalutami, znajdują się Bitomaty oraz centrum konferencyjne i biznesowe z fokusem na technologię blockchain.

W Bitcoin City można zapłacić za pomocą kryptowalut w wielu miejscach.

Czy adaptacja kryptowalut postępuje szybko?

Mogłoby się wydawać, chociażby po cenach kryptowalut, które w 2019 pną się w górę, że adaptacja cyfrowych aktywów idzie pełną parą. Pomagają w tym najważniejsze tytułu prasowe, jak na przykład mainstreamowy The Washington Post. Amerykański periodyk opisał czeską kawiarnię Paralelní Polis, gdzie możliwe są płatności jedynie za pomocą kryptowalut. Choć z artykułu przebija się lekkie poczucie wyższości nad libertariańską tęsknotą za wolnością, to sama publikacja informacji o takim zjawisku jest pozytywna. Dla fanów kryptowalut najważniejsze jest to, żeby informacja o tym sposobie dokonywania transakcji trafiła do jak największej liczby ludzi.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!