Litecoin. Warto kupić LTC aby oszczędzać na prowizjach?

Kryptowaluta Litecoin to jedna z najstarszych monet i jest dostępna na wielu giełdach kryptowalut. Czy warto zainwestować w LTC?

Kryptowaluta Litecoin to bliźniaczy projekt Bitcoina, który pełni rolę “lekkiej” alternatywy. Umożliwia tańsze i szybsze przesyłanie kryptowaluty, korzystając jednocześnie z pełni decentralizacji. LTC jest traktowany przez zaawansowanych użytkowników kryptowalut jako “testowa” kryptowaluta BTC. Wdrażane są tu nowe funkcjonalności i sprawdzane są pod kątem reakcji społeczności i technicznym.

Litecoin różni się od Bitcoina:

 • liczbą jednostek LTC (4 razy więcej w porównaniu do BTC),
 • technologią kryptograficznego dowodu (scrypt),
 • czasem wydobycia bloku.

Litecoin jest często używany jako zamiennik głównych kryptowalut, ze względu na szybkie potwierdzenia transakcji i popularność. Kryptowaluta jest na rynku bardzo długo i zyskała rzesze użytkowników i zwolenników.

Dlaczego warto zainteresować się Litecoinem?

Litecoin pozwolił wczesnym inwestorom zainkasować spore zyski. Ci, którzy trafnie przewidzieli dołek notowań mogą cieszyć się zyskami liczonymi w setkach procent. Długoterminowi holderzy dostali chwilę oddechu pomiędzy wahaniami rynku.

W czasie hossy kurs 1 LTC może osiągnąć wartość nawet $300-$400.

W czasie bessy cena spada do przedziału $20-$80.

Inwestowanie w Litecoina nie jest dla słabych rąk, ale może przynieść sporo profitów.

Co sprawia, że cena LTC rośnie?

Litecoin podąża za ogólnym nastrojem rynku kryptowalut. W samym projekcie pod względem technologicznym niezbyt wiele się dzieje. Szczególnie, jeśli porównamy LTC do szybko rozwijających się projektów layer-2, takich jak Solana.

Litecoin jest projektem, którego cena porusza się w przewidywalnym trendzie. Możemy dzięki temu wnioskować przyszłość projektu. Jakie są długoterminowe prognozy dla LTC?

Halving Litecoina, czyli coraz mniejsza podaż

Odpowiedzią może być halving, czyli zmniejszenia nagrody za wykopanie bloku Litecoin z 25 LTC do 12.5 LTC, a następnie w kolejnych latach znów o połowę. Zwykle takie wydarzenie sprawiało, że na rynek trafia mniej LTC od minerów, którzy natychmiastową sprzedażą finansują sobie koszty wydobycia (prąd, urządzenia).

Zgodnie z prawem popytu i podaży, mniejsza podaż wpływa pozytywnie na cenę. Już kilka miesięcy przed halvingiem rozpoczynają się przygotowania pod zmiany i w kursie Litecoin występuje większa zmienność.

Kalendarz halvingów Litecoin:

 • Sierpień 2015
 • Sierpień 2019
 • Prawdopodobnie sierpień 2023 (z 12,5 LTC na 6,25 LTC)
 • Lato 2027 (z 6,25 LTC na 3,125 LTC)
Kurs Litecoin sprawdzisz na giełdach kryptowalut i na stronach typu coinmarketcap lub cryptomaps. Traderzy powinni śledzić kurs ltc w miejscu, gdzie dokonują transakcji, żeby otrzymać najlepsze ceny.

Różnice pomiędzy Bitcoinem i Litecoinem napędzają zmiany kursu

Metoda wydobywania jest pierwszą techniczną różnicą. Bardziej użyteczne jest stwierdzenie, że transakcje LTC są dużo szybsze niż w BTC. Stąd bierze się popularność Litecoina, który jest często używany jako waluta transferowa między giełdami. Kurs Litecoin wzrasta mocno szczególnie w okresach, gdy Bitcoin przeżywa problemy z zapchaniem sieci.

Litecoin jest przez wielu uważany za brata Bitcoina, choć nie jest to do końca prawdą. Wiele ich różni, ale za tymi czynnikami stoją poważne technologiczne wyzwania, z których często przeciętny inwestor w kryptowaluty nie zdaje sobie sprawy. Jednym z tych faktów, niesłusznie niedocenianych, jest bycie poligonem doświadczalnym, jakim jest dla środowiska kryptowalut Litecoin. Było to szczególnie widoczne podczas wdrażania optymalizacji wielkości bloków i algorytmów przetwarzania transakcji. Kurs Litecoina poruszał się w rytmie newsów o nowych wdrożeniach i funkcjonalnościach.

Gdzie sprawdzać kurs Litecoin?

Gdzie zatem sprawdzać kurs Litecoina? Pierwszym miejscem są agregaty, takie jak CoinMarketCap. Znajduje się tam uśredniony kurs z wielu giełd, co sprawdza się do ogólnego przekonania się jaki trend panuje aktualnie na kryptowalucie. Można też sprawdzić kapitalizację, co da nam porównanie wielkości projektu do innych, podobnych. Popularnym skrótem jest też wpisanie w wyszukiwarkę frazy “ltc to pln”, która powinna pokazać nam aktualny przelicznik.

Długoterminowy wykres ceny kryptowaluty LTC mówi, że w czasie hossy wzrosty są wielkie. W czasie bessy niestety cena Litecoina spada do niskiego, stałego poziomu kilkudziesięciu dolarów.

Kurs Litecoin dla traderów

Inwestorzy potrzebują mieć więcej kontroli nad ceną Litecoina. Jeśli chce się osiągnąć dobry wynik inwestycyjny, po pierwsze warto śledzić cenę w miejscu, gdzie dokonujemy transakcji. Jeśli mamy do czynienia z daytraderami, najczęściej korzystają oni z giełd o najniższych prowizjach, takich jak:

 • Binance,
 • BitFinex (jeszcze bez przymusu weryfikacji konta).

Litecoin, jako waluta z błyskawicznym czasem potwierdzenia transakcji i relatywną stabilnością, ma wysoki wolumen transakcji i cena na różnych giełdach jest zbliżona. Nie wyklucza to jednak szans na arbitraż.

Wśród spekulantów i daytraderów ważna jest ocena trendów, stąd przydatne jest narzędzie do analizy technicznej. Najpopularniejszym wyborem jest TradingView (również dostępny na Binance), gdzie można znaleźć wiele narzędzi, wskaźników i gotowych analiz. Dzięki wizualizacji łatwiej określić poziomy oporów i wsparć oraz poznać opinie o Litecoinie autorstwa traderów i analityków.

Gdzie kupić Litecoin?

Dzięki długiej historii większość giełd, zarówno polskich, jak i zagranicznych pozwala na zakup Litecoina. Jeśli nie masz jeszcze kryptowalut, możesz skorzystać z jednego z bankomatów Bitcoin, który jest prosty w obsłudze i jest w bliskiej odległości. Sprawdziliśmy wybrane giełdy kryptowalut, na których można kupić Litecoin.

 • Binance to popularna giełda z niskimi prowizjami. Aktualnie największe tego typu miejsce.
 • Poloniex to giełda z USA, na której jest wiele altcoinów.
 • Kraken to solidna giełda z USA.
 • KuCoin to giełda azjatycka z bardzo niskimi prowizjami.
 • Bitfinex to popularna giełda z USA, bez konieczności weryfikacji.

Jeśli widzisz potencjał w Litecoinie, podziel się w komentarzu jakie czynniki wzrostu kryptowaluty widzisz. My widzimy rolę Litecoin jako waluty, którą przesyła się szybko i pewnie w wiele miejsc, dzięki sporej adaptacji. Dopóki Bitcoin nie rozwiąże w długim terminie swoich problemów z liczbą transakcji przewyższającą możliwości sieci, będą na tym korzystać altcoiny, takie jak LTC.

Czy kurs Litecoin uda się uzyskać stabilność, potrzebną do rozwoju? Giełdy kryptowalut wspierają Litecoina, o czym świadczy dołączenie LTC to grona kryptowalut dostępnych na Coinbase.

Czy warto zatem zainwestować w kryptowalutę Litecoin? Nawet, jeśli nie trzymamy LTC w celu zainkasowania zysków ze wzrostu wartości, LTC będzie używane do przesyłania wartości. Używajmy zatem LTC gdy przesyłanie BTC jest drogie i oszczędzajmy.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!