Lisk. Kryptowaluta o najgorszym sentymencie w polskiej społeczności

Lisk umożliwia developerom pisanie programów w Java Script i umieszczanie ich w blockchain. W przyszłości obiecuje fokus na interoperacyjności. Oznacza to, że programy pisane w blockchainie Lisk będą mogły komunikować się i współpracować.

Projekt kontynuuje walkę w kryzysowym otoczeniu. Cena spadała aż do poziomu 2 złotych, co jak się okazało było dnem, od którego kurs się odbił. Na polskim forum Lisk po staremu, inwestorzy uśredniali spadającą cenę, wydając wciąż spore kwoty.

Trudno jednak będzie osiągnąć upragniony zysk, jeśli w przeszłości można było nabyć Liska za 20-100 zł za sztukę. Uśrednianie zakupionych za kilkadziesiąt złotych LSK może potrwać wiele lat, bez większej szansy na osiągnięcie średniej ceny w okolicach paru złotych.

Coraz niższe szczyty ceny LSK sprawiają, że inwestorzy nie mogą wyjść z inwestycji. Być może zostaną w niej na zawsze.
Długoterminowy wykres ceny LISK nie napawa optymizmem. Coraz niższe szczyty nie świadczą dobrze o cenie LSK.

Stąd właśnie bierze się niechęć do Liska jego długoterminowych inwestorów. Ci, którzy kupili projekt w czasie jego największej popularności nigdy nie odzyskali włożonych środków. Nawet hossa w 2021 roku nie pozwoliła im nawet zbliżyć się do poziomów z 2017.

Pomimo tego, że został osiągnięty ważny milestone w postaci wypuszczenia Lisk Core 2.0, kurs nie przestał spadać. Osiągnięto jedynie niewielkie, trwające parę tygodni wahania, po czym kurs przełamał wsparcie w okolicach 1$. Aktywność developerów, którzy rozwijają kod kryptowaluty również jest w trendzie spadkowym.

Ile commitów dokonali developerzy Liska w 2019
Ile commitów dokonali developerzy Lisk w 2019?

Inwestorzy zarzucają twórcom kryptowaluty i zespołowi, który zajmuje się rozwojem projektu słabą promocję i odwrót od marketingu. Z drugiej strony wdrożenie ambitnej roadmapy w niezbyt sprzyjającym otoczeniu rynkowym jest już samo w sobie trudnym wyzwaniem.

Jak będą wyglądały perspektywy Liska? Nasze prognozy dotyczące perspektyw Liska nie do końca się sprawdziły. Co prawda udało nam się przewidzieć dołek, nie spodziewaliśmy się jednak odbicia sporo powyżej $1 za 1 LISK.

Ludzie, którzy uwierzyli w potencjał odbicia mogą liczyć nawet na 100% zysku w rok. Potem znów spadki… Dopiero pod koniec 2020 Lisk wrócił znów powyżej jednego dolara za 1 LSK. Nie na długo, ponieważ w 2022 kurs znów zameldował się na jednym dolarze. W 2023, kurs z $0.70, znów wzrósł do 1 dolara. Można przypuszczać, że jest to dość stabilny poziom dla tego tokena.

Kurs Liska spadał jak kamień…

Od szczytów podczas kryptowalutowej gorączki, po pierwszej fali spadków, kurs spadał o kolejne 60%, osiągając minimalne poziomy w bliskich okolicach $1 i poniżej. Tak niska cena Liska jest szczególnie bolesna dla tych, którzy kupowali rok temu. Dziś za te same pieniądze kupiliby dwadzieścia, trzydzieści razy więcej tokenów.

Kurs Lisk porusza się w rytmie szerokiego rynku kryptowalut i choć na rynku dochodziło do szybkich, 10% odbić, to ze względu na skalę spadków w ostatnim roku, trudno je odnaleźć na wykresie. Pojawia się zatem pytanie, czy cena Liska jest już atrakcyjna pod kątem inwestycji długoterminowej?

Popularność LSK w Polsce

Popularność kryptowaluty Lisk w Polsce jest wciąż większa, niż w innych krajach. Pomimo ogromnych spadków, które zjadły prawie 97% ceny od szczytu mierzonego kapitalizacją wg coinmarketcap.

Bierze się to głównie z sentymentu, ponieważ Lisk była jedną z pierwszych kryptowalut dostępnych na popularnym niegdyś Bitbaju. Ze względu na to, że nie było alternatyw, ludzie kupowali to, co jest. A był Lisk, Game Credits i inne wynalazki.

Jak kopać kryptowalutę Lisk?

Pytanie jak kopać Lisk przewija się od początku naszego relacjonowania kursu Liska i rozwoju projektu LSK. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie da się kopać kryptowaluty Lisk, ponieważ zastosowany tam algorytm to nie Proof of Work, tylko delegated Proof of Stake. Nie oznacza to jednak, że nie można zarobić na Lisku.

Zatwierdzaniem transakcji i weryfikacją bloków w ekosystemie Lisk zajmują się wybrani delegaci, którzy otrzymują za to nowo wyprodukowane tokeny LSK. Proces nazywa się “Forging Lisk”, a delegaci zatwierdzający transakcje wybierani są drogą głosowania przez społeczność. Są delegaci, którzy dzielą się otrzymanymi Liskami z tymi, którzy na nich zagłosowali. Wystarczy zatem zebrać odpowiednio dużo Liska i zagłosować na tych, którzy potem podzielą się wyprodukowanymi tokenami.

Lisk i JavaScript. Czy portfel Lisk Hub wpłynie pozytywnie na prognozy kursu Lisk?

Czy Lisk ma potencjał do wzrostów?

Skoro już jesteśmy przy inwestycji w Lisk, warto zastanowić się, jakie są szanse na pozytywny wynik inwestycji w Lisk. Sprawdźmy podstawowe parametry projektu i oceńmy ich pozytywny i negatywny impakt:

 • Lisk jest obecny na większości sprawdzonych giełd kryptowalut,
 • Liczba commitów na projekowy Git jest duża w porównaniu do innych projektów (ponad 300/mies., ponad 50 kontrybutorów),
 • Społeczność zgromadzona wokół projektu wciąż jest duża (180k Twitter, 30k Reddit).

Są to liczby, które pozwalają wierzyć w to, że projekt rozwija się wciąż, a wokół niego są zgromadzeni ludzie, którzy wciąż wierzą w jego powodzenie, mimo długich spadków ceny. Warto zapoznać się z ostatnimi zmianami w oprogramowaniu, czyli udostępnieniu użytkownikom portfela Lisk Hub. Jest to narzędzie do jeszcze efektywniejszej kontroli posiadanych Lisk coinow.

Jak wyglądała przeszłość Lisk?

Kryptowaluta Lisk jest szczególnie bliska sercu polskich inwestorów kryptowalutowych. Było to widać szczególnie na forum Lisk na platformach społecznościowych, grupach facebookowych i postach świeżych inwestorów. Dużo kapitału wpłynęło od pełnych nadziei inwestorów w czasie kryptowalutowej gorączki. Co stało się później z LSK?

Spadająca cena LSK

Nawet w czasach swojej świetności, Lisk nie pozwolił inwestorom długo cieszyć się zyskami.

Kurs Lisk dramatycznie spadł, aż do poziomu, który nie był widziany od szczytów rynku kryptowalut.
Kurs Lisk spadał od lutego 2018 praktycznie bez przerwy.

Kurs Lisk skasował wszystkie zyski z największych wzrostów podczas szału na kryptowaluty. Inwestorzy, którzy kupowali po $40 dolarów za sztukę stracili ponad 90% swojej inwestycji.

Co gorsza, kurs LSK spadł również relatywnie do wartości Bitcoina, przez co nie można uciec z powrotem do głównej waluty, żeby zminimalizować straty. Czy spadki kursu Lisk są zasłużone i stoi za tym słaba przyszłość projektu? Długoterminowe prognozy ceny LSK nie napawają optymizmem.

Skąd czerpać wiedzę o LSK

Przyjrzyjmy się na początek miejscom, gdzie można dowiedzieć się więcej o projekcie Lisk, postępach w realizacji planu i przyszłości LSK.

Forum na temat Lisk najlepiej przeglądać w języku angielskim, pierwszym miejscem z zebraną wiedzą jest forum Reddit o Lisk. Innymi są oficjalne i nieoficjalne grupy inwestorów w Liska na facebooku. Niestety, aktualnie przepełnione są one pytaniami o to, co poszło nie tak z inwestycją w Lisk i trzeba się przebijać przez nie, żeby dotrzeć do wartościowych newsów. Polskie fora i grupy dotknęła ta sama przypadłość. Warto zwrócić uwagę na fakt, że całkowicie zniknęły prognozy kursu Liska i ogólnie prognozy powodzenia projektu Lisk.

Gdzie sprawdzać informacje na temat Lisk? Kurs na coinmarkretcap, a newsy na reddit, forach, grupach społecznościowych i u źródła, czyli w zespole Lisk.
Nikt nie zna przyszłości, ale można czytać prognozy kursu Lisk, żeby wzbogacić swoje postrzeganie finansów i inwestycji.

Rozwój technologii

Pierwszym kamieniem milowym, o którym warto wspomnieć jest rebranding Lisk. Szefowie projektu co prawda nazywali to relaunchem, czyli wszystkimi czynnościami, które składały się na fundamentalne zmiany: nowe logo i strona, zmieniona strategia marketingowa, nowości technologiczne takie jak zmiany w ledgerze i strategia dotycząca wykorzystywanych w przyszłości technologii i frameworków, zmiany w interfejsach, etc.

Nie da się ukryć, że rebranding stał się strategią podnoszenia lub utrzymywania kursu kryptowalut, przez co wiele projektów dokonało mniejszych lub większych zmian. Na korzyść Liska przemawia fakt, że relaunch się udał, głównie dzięki temu, że do wykorzystania było bardzo dużo pieniędzy, głównie zdobytych podczas ICO.

Portfel Lisk, czyli Lisk Nano jest stabilnym rozwiązaniem do przechowywania tokena. Część użytkowników, szczególnie tych nietechnicznych, wciąż przechowuje Lisk coin na giełdach, zamiast w bezpiecznym Lisk wallet. Lisk ciągle funkcjonuje na podstawie DPoS, w odróżnieniu od większości głównych kryptowalut działających na PoW. Kryptowaluta Lisk wciąż celuje w sektor IT, a użyta technologia to JavaScript; zasada działania na sidechainach wciąż nie została podważona i zdaje się być sensownym rozwiązaniem informatycznym.

Gdzie kupić Lisk?

To pytanie, po prawie 90% spadku od szczytów wydaje się nie mieć wciąż powodów do realizacji. Nie widać z drugiej strony motywacji, żeby się spieszyć, ponieważ na rynku nie widać wszechogarniającej paniki i wyprzedawania się długoterminowych inwestorów. Panuje marazm i smutek.

Dla długoterminowych inwestorów może mieć to mniejsze znaczenie, ale jeśli dla traderów lub obracających większym kapitałem ważna jest wysokość prowizji, a ta jest najniższa na dalekowschodnich giełdach kryptowalut. Najniższe prowizje przy zakupie kryptowaluty Lisk oferuje giełda Binance (nawet 0.075%).

Lisk to kryptowaluta, która cieszy się szczególnie dobrymi opiniami wśród polskich inwestorów. Która giełda kryptowalut jest najlepsza do zakupu Lisk?

Kurs Lisk zmienia się z uwagi na wdrażanie kolejnych etapów rozwoju projektu. Czy uda się przekonać kolejnych chętnych spekulantów do wykorzystania koniunktury na rynku programowania aplikacji opartych o blockchain?

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

4 KOMENTARZE

 1. Pamiętam jak myślałam o kupnie tej kryptowaluty gdy kosztowała 15 dolarów. Ale zdecydowałam się na liska gdy był w cenie dolara. Nie wiem czy ten projekt ma realną przyszłość, czy to tylko czysta spekulacja….natomiast jedno co jest pewne to to,że mnóstwo inwestorów ma liska w dużo wyższych cenach, i widząc po obrotach….nadal trzymają te akcje. Gdy spojrzy się na wolumeny przy cenach 30 dolarów to są powalające, tymczasem teraz te kilka milionów w obrocie może świadczyć o tym,że inwestorzy albo nadal wierzą w liska,albo są bardzo, bardzo cierpliwi. A wbrew pozorom gdy rodzi się być może linia trendu wzrostowego na krypto…warto poczekać.

 2. Hejka ja wierzę że przyjdzie czas na Liska
  Jest ogromny potencjał ma dobrych programistów.Czas jest naszym sprzymierzeńcem!
  Przecież jakby współtwórcy nie wierzyli
  W projekt to by nie trzymali swoich zasobów coinow Liska na portfelu takich ilości tylko najzwyczajniej by się ich pozbyli.
  Ja przyjmuję każde ilości Liska adres
  9642636239009824976L
  Dziękuję

 3. Chyba czas zainteresować sie Liskiem znowu. Platforma Liskowa juz za rogiem ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!