Libertad

Libertad to meksykańska moneta bulionowa, wybijana w srebrze i złocie. Dostępne rozmiary monet to 1/20, 1/10, 1/4, 1/2, 1 uncji (srebro oraz złoto) oraz 2, 5 uncji i 1 kg (tylko srebro). Monety posiadają próbę 999, na rewersie jest Anioł Niepodległości (El Ángel) z kolumny w Mexico City oraz napisy: 1 onza, plata pura, rocznik oraz ley .999, natomiast na awersie – godło Meksyku oraz napis: Estados Unidas Mexicanos. Nowa wersja została odświeżona, na rewersie pojawiły się historyczne meksykańskie godła, które otaczają aktualne. Monety pochodzą z mennicy Mexico City – najstarszej mennicy na kontynencie amerykańskim (założoną przez Antonio de Mendoza w 1535 roku). Ciekawostką jest, że wybity na rewersie obraz Anioła Niepodległości, rzeźby znajdującej się w Mexico City zwany jest “golden statue”, złotą rzeźbą, mimo, że jest ona wykonana z brązu, a jedynie pokryta 24 karatowym złotem.

Nakład zamieszczony jest w tabelce:

źródło: wikipedia

Korzyściami, które przemawiają za kupnem akurat tej bulionowej, srebrnej monety jest jej niewątpliwa uroda. Libertad posiada jeden z piękniejszych designów, z Boginią Zwycięstwa na tle wulkanów Popocatépetl and Iztaccihuatl. Moneta jest również dość popularna w USA i można znaleźć ją zarówno na portalach aukcyjnych, jak i u dealerów. Często można dostać ją taniej od amerykańskich Silver Eagle lub kanadyjskich Maple Leaf.

Minusem jest słaba jeszcze rozpoznawalność w Europie, szczególnie przy próbie odsprzedaży. Monetę można dostać u głównych dealerów lub sprowadzić z zagranicy (np. przez portale aukcyjne), jednak widać potencjalne problemy z ceną sprzedaży.

Interesujący jest również wątek meksykańskiego srebra. Libertad można nabyć z myślą o zachowaniu dla siebie kawałka meksykańskiego srebrnego przemysłu, który jest największym dostawcą srebra na świecie. Meksyk w swojej historii dostarczył światu około jedną trzecią całego wydobycia. Jest kilka wielkich graczy na rynku, którzy eksplorują największe złoża, między innymi:

  • Pan American Silver (eksploatowane kopalnie: La Colorada, Alamo Dorado)
  • First Majestic Silver Corp. (eksploatowane kopalnie: La Parrilla, San Martin, La Encantada, Del Toro)
  • Endavour Silver (eksploatowane kopalnie: Guanacevi, Guanajuato)

Duże i znane złoża znajdujące się w meksykańskim “srebrnym pasie” (silver belt), La Faja de Plata, to Pensaquito (uznawane za największe złoża na świecie) i Fresnillo (kopalnia Mina Proano).

Podsumowując, Libertad jest jedną z srebrnych monet bulionowych, rozpoznawalnych na świecie i cieszącą się opinią niezwykle ładnego designu. Podziel się w komentarzach informacją, czy posiadasz taki egzemplarz w swoich zbiorach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *