UPDATE 2019: w lipcu giełda BitMarket nagle zakończyła działalność.

Kontynuacja serii artykułów, w której poszukujemy najlepszej giełdy kryptowalut zaprowadziła nas do jednej z najdłużej działających stron na rynku. Prześwietlamy giełdy pod kątem prowizji, bezpieczeństwa, łatwości korzystania i wielu innych czynników, które mogą wpłynąć na zadowolenie inwestora. Ostatecznym pytaniem jest jak zawsze – która giełda kryptowalut jest najlepsza i czy warto założyć konto akurat na tej giełdzie?

Polska giełda kryptowalut Bitmarket - dużo narzędzi dla traderów i inwestorów w bitcoin i kryptowaluty. Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, Bitcoin Cash i inne - razem z kursem Bitcoin.

BitMarket.pl to jedna z najdłużej działających giełd kryptowalut w Polsce, została założona już w 2014 roku. Jednym z najważniejszych claimów, jakie niesie ta giełda dzięki wczesnemu startowi jest trofeum pierwszej giełdy na świecie (!), która wdrożyła błyskawiczne depozyty i wypłaty. Dzięki temu, że właściciel giełdy prowadzi spory biznes w branży domen (aftermarket), inwestorzy szybko nabrali zaufania do Bitmarketu, pozwalając jej na szybki rozwój.

Mało kryptowalut

Z drugiej jednak strony, giełda pozostała dramatycznie z tyłu pod względem liczby wspieranych kryptowalut. Giełda kryptowalut, która w 2018 roku wspiera jedynie Bitcoin (Bitcoin Cash i Gold również ze względu na łatwe wdrożenie), Litecoin i Dogecoin to zdecydowanie za mało. Jakie są inne czynniki, które grają na korzyść Bitmarketu?

Dużo funkcjonalności dla traderów

W obszarze możliwości spekulacji nie ma nic do zarzucenia – Bitmarket wygrywa z innymi polskimi giełdami kryptowalut. W ramach darmowego konta dostajemy:

  • możliwość grania z dźwignią na BTC i LTC
  • swapy BTC i LTC (odpłatne wypożyczanie kapitału inwestorom grającym z dźwignią)
  • kontrakty LiteMineX (syntetyczna lokata w Bitcoin, płacąca 7.3% w skali roku)

Sporo funkcjonalności, choć niektóre pary są mało płynne – szczególnie swapowe – i trzeba sporo poczekać, jeśli chce się wejść na rynek po dobrej cenie.

Opłaty Bitmarket

Sprawdzamy cennik i widzimy, że opłaty obowiązujące za wypłaty są niskie (2 zł za przelew), wpłaty w złotówkach są oczywiście darmowe. Limit wypłat dla zweryfikowanego konta wynosi 1 milion zł.

Prowizje za handel są progresywne i zmniejszają się od 0.6% do 0.3% w zależności od obrotu. Osoba, która osiągnie 2000 euro obrotu będzie płacić 0.1% prowizji będąc market makerem (ktoś, kto złożył nową ofertę kupna lub sprzedaży w arkuszu zleceń) lub 0.4% będąc market takerem (ktoś, kto zawiera transakcję z ofertą istniejącą arkuszu zleceń). Market maker musi poczekać na partnera transakcji, więc niższa prowizja jest dla tych, którzy nie muszą kupować lub sprzedawać natychmiast.

Ryzyko giełdy BitMarket

Giełda kryptowalut Bitmarket została w 2015 roku przejęta przez spółkę Kvadratco, przez co straciła powiązanie z oryginalnymi twórcami. W lipcu 2019, ku zaskoczeniu wielu inwestorów, giełda ogłosiła zaprzestanie działalności ze względu na problemy z płynnością. Będziemy śledzić tę sytuację i informować na bieżąco o wynikach postępowania.

Każdy ocenia wg swoich potrzeb

Giełda Bitmarket, mimo tego, że jest pionierem na polskim rynku, jest spółką założoną w Wielkiej Brytanii i na Seszelach (bit market). Warto o tym pamiętać i dostosować swoją percepcję ryzyka, ponieważ może się okazać w razie kłopotów, że będziemy mieli do czynienia z zagranicznym podmiotem. Niektórym może również nie podobać się trochę oldschoolowy interface, bez zaokrąglonych i modnych designerskich kształtów.

Nie da się jednak ukryć, że zaufanie gra dużą rolę, a giełda, która funkcjonuje od lat zdążyła wyrobić sobie dobrą markę. Niestety, dobra passa trwała jedynie kilka lat, a zarobione zaufanie można szybko stracić. Jeśli uważasz, że warto skorzystać z Bitmarket, załóż darmowe konto i skorzystaj z możliwości, jakie dają inwestycyjne pary, swapy lub po prostu błyskawiczne wpłaty i wypłaty z dużym limitem.

Bitmarket.pl - pierwsza giełda kryptowalut na świecie, która umożliwiała w łatwy sposób transfer bitcoin do złotówek, dolarów i euro. Dostęp do narzędzi tradingowych to wielka zaleta bit market, pomimo mniejszej liczby kryptowalut.

###

Handlujesz bardzo dużo i szukasz giełdy z jeszcze niższymi prowizjami, aż do 0.05%? Załóż konto bez weryfikacji na Binance.

Binance - anonimowa giełda kryptowalut bez weryfikacji i dokumentów. Sprawdź w 2018 jak dowiedzieć się kursów kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *