O kryptowalutach było głośno w ciągu ostatnich lat z kilku okazji. Najczęściej przyczyną był nagły i silny wzrost cen, nowe fortuny, ale były też głębokie spadki cen, wielkie straty w wyniki hackingu, kontrowersyjne regulacje i zmiany przepisów. Mogłoby się wydawać, że większość ludzi wie, co to są kryptowaluty i aktywnie uczestniczy w ich promowaniu i funkcjonowaniu. Hasło jak zacząć z Bitcoinem było tylko pierwszym, dawno zrobionym krokiem.

To niestety nie jest oczywiste… Wcale NIE JEST ŁATWO zacząć z kryptowalutami.

Posiadaczy kryptowalut jest bardzo mało. Jeszcze mniej jest ludzi, którzy wiedzą, na czym polega Bitcoin i o co chodzi w kryptowalutach. Można oczywiście kupić Bitcoin, w miarę bezpiecznie przechowywać kryptowaluty i robić transakcję. Do rozwoju i powiększania wachlarza umiejętności potrzebne są jednak chęć do nauki i wysiłek, ponieważ konstrukty stojące za kryptowalutami są skomplikowane i, co gorsza, szybko się zmieniają.

Poradnik Bitcoin doskonale nadaje się na start z kryptowalutami. Zacząć z Bitcoin od nauki, przez zakładanie adresu, portfela, kupowanie na giełdzie kryptowalut, na inwestowaniu skończywszy.

Jak zacząć z Bitcoin i kryptowalutami?

Zdobądź wiedzę o kryptowalutach. Będzie Ci dużo łatwiej, jeśli znasz angielski. Polski internet nie jest optymalnym źródłem wiedzy dla początkujących, co staramy się zmienić naszym poradnikiem. Najlepsze wprowadzenie do Bitcoina, jakie znaleźliśmy, zostało napisane przez oddział amerykańskiego banku centralnego. Istnieje też wiele serii dla początkujących na kanałach Reddit i stronach konkretnych projektów. Bardzo łatwo jest się tam zagubić. Co zatem robić? Zobacz opracowany przez nas uproszczony plan dla Bitcoina i reszty kryptowalut:

Bitcoin: jak zacząć?

Dowiedz się, co to jest Bitcoin (odpowiedź: metoda transferu wartości oparta o technologię blockchain) i poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez początkujących. Czy przechowuję Bitcoiny na swoim komputerze? (Nie: masz jedynie dostęp, za pomocą klucza prywatnego, do BTC utrzymywanych przez wszystkie komputery w sieci). Z czego wynika wartość Bitcoin? (Z potencjału zastosowania technologii blockchain oraz adaptacji wśród ludzi). Takich pytań jest dużo więcej.

Zdobądź adres Bitcoin. Najprościej wygenerować go bezpiecznie na własnym komputerze.

Naucz się zabezpieczać klucz prywatny. Nigdy go nie udostępniaj, nikomu. Kup portfel sprzętowy lub wygeneruj papierowy portfel i zabezpiecz go hasłem, lub zaszyfruj.

Zdobądź Bitcoin. Możesz go łatwo kupić na giełdach kryptowalut. Jeśli nie chcesz go kupować, sprawdź jak zdobyć Bitcoin.

Zachowaj go lub wydaj. Trzymając Bitcoiny, możesz traktować je jako długoterminową inwestycję lub metodę na dywersyfikację oszczędności. Wydając kryptowaluty, wspierasz adaptację technologii.

Jak zacząć z Bitcoin? Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie jak wejść w kryptowaluty. Trzeba sporo się dowiedzieć, nauczyć i spróbować. Najlepiej zacząć już teraz.

Kryptowaluty: jak zacząć?

Znasz już Bitcoin? Dowiedz się jeszcze więcej o technologii blockchain i kryptowalutach. Po zdobyciu Bitcoinów możesz pójść krok dalej, zacznij eksplorować świat pozostałych kryptowalut. Jest wiele metod, możesz spróbować po największej kapitalizacji, wtedy odkryjesz Ethereum i Ripple. Jeśli chcesz poznać forki Bitcoina, napotkasz Bitcoin Cash, Bitcoin Private, Bitcoin Gold. Szukasz gwiazd z potencjałem? Poszukaj informacji o IOTA, TRON, czy NEO. Wolisz spokojne, istniejące od dłuższego czasu krypto? Litecoin, Dash lub Monero mają duże społeczności i ogólnodostępne bazy wiedzy.

Zdobądź portfel. Wszystkie kryptowaluty poza Bitcoinem, czyli altcoiny, mają swoje technologie i metody przechowywania. Co prawda można przechowywać środki na giełdach kryptowalut, jednak jest to niewskazane ze względu na bezpieczeństwo. Pierwszym krokiem do inwestycji w altcoina jest zapoznanie się z portfelem, gdzie trafią nasze środki. Może być to portfel sprzętowy lub oprogramowanie instalowane na komputerze czy komórce.

Zarejestruj się na giełdzie kryptowalut. Sprawdź wcześniej, czy dana giełda prowadzi handel kryptowalutą, którą chcesz kupić. Największe giełdy kryptowalut, takie jak Binance lub KuCoin mają ogromną liczbę tokenów i bardzo niskie prowizje. Mniejsze giełdy, takie jak polski (a dokładniej maltański, który ostatecznie skończył w… Estonii) Bitbay, dużo mniejszą liczbę kryptowalut, ale w zamian pozwalają na wpłaty w złotówkach lub euro. W 2019 pojawiła się giełda Binance Jersey w bezpiecznej jurysdykcji w EU, która pozwala na szybkie depozyty w euro i funtach.

Kup wybraną kryptowalutę za Bitcoiny. Przelej środki na giełdę kryptowalut i kup wybraną przez siebie kryptowalutę za Bitcoin lub normalne pieniądze, jeśli giełda na to pozwala. W momencie dokonania transakcji stałeś się właścicielem kryptowaluty, gratulacje. Masz teraz wybór gdzie ją przechowywać: najlepiej przelać na portfel pod własną kontrolą.

Zachowaj we własnym portfelu lub wydaj. Przelew z giełdy na własny portfel wiąże się z prowizją, warto wcześniej sprawdzić, ile wynosi koszt wysłania pieniędzy z giełdy. Możesz też przelać kryptowalutę bezpośrednio z giełdy na adres sklepu, kontrahenta lub znajomego, od których kupujesz usługi lub produkty.

Jak zacząć z kryptowalutami? Poza Bitcoin masz też do wyboru Ethereum, Monero, Dash, Ripple, Neo, Tron, IOTA i prawie dwa tysiące innych kryptowalut. Jak poradzić sobie z natłokiem informacji?

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty może wydawać się łatwe, szczególnie gdy weszliśmy w długo rosnący rynek. Czasem można napotkać obliczenia, ile procent wzrósł Bitcoin od początku istnienia. My potrzebujemy jednak znaleźć metodę na zyski tu i teraz.

Plan inwestowania w kryptowaluty. Na początek konieczne jest utworzenie planu, opartego o nasze potrzeby i oczekiwania. Jaki jest nasz horyzont inwestycyjny? Jakich zysków się spodziewamy? Jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować? Jak zapewnimy bezpieczeństwo portfela? To tylko podstawowe pytania. Podzieliliśmy naszą instrukcję na dwie części: informacje dla traderów, czyli krótkoterminowych spekulantów oraz poradnik dla długoterminowych inwestorów.

Szybkie zyski na kryptowalutach – spekulacja

Jeśli zamierzasz spekulować na kursie Bitcoina i kryptowalut, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Przyda się z pewnością dostęp w czasie rzeczywistym do ceny Bitcoina, Ethereum i innych kryptowalut, najlepiej na giełdzie, gdzie odbywa się trading. Bardzo przydatne są narzędzia do rysowania wykresów i obliczania wskaźników, jeśli korzystasz z analizy technicznej Bitcoina.

Narzędzia wspomagające inwestowanie w Bitcoin:

Długoterminowe inwestowanie w kryptowaluty

Jeśli zamierzasz długoterminowo, czyli na co najmniej 2 lata, zainwestować w kryptowaluty, jesteś w lepszej sytuacji. Po pierwsze, będziesz dokonywać mniej transakcji i wydasz mniej na prowizje. Po drugie, ten sposób jest mniej obciążający psychicznie. Spadki nie będą dla Ciebie dramatycznym przeżyciem, bo i tak zamierzasz trzymać Bitcoina przez dłuższy czas. Sprawdzającą się strategią jest uśrednianie, czyli kupowanie wybranych kryptowalut za określoną kwotę pieniędzy co miesiąc, np. 500 złotych.

Co potrzebujesz do długoterminowej inwestycji w Bitcoin?

  • bezpieczny portfel, np. sprzętowy Ledger Nano S lub zaszyfrowany portfel papierowy,
  • bezpieczna giełda kryptowalut, np. Binance,
  • arkusz kalkulacyjny do śledzenia postępów i obliczania stopy zwrotu.
Jak zacząć inwestować w Bitcoin? Założyć konto na giełdzie kryptowalut, uzyskać dostęp do kursu Bitcoin i przelać pieniądze. Potem wszystko zależy od naszego talentu i zarządzania.

Jak zacząć kopać kryptowaluty?

Jeśli cofniemy się kilka lat i popatrzymy na krajobraz świata Bitcoina, odkryjemy, że jednym z najłatwiejszych sposobów na zdobycie BTC jest wydobycie, czyli kopanie bitcoin. Wystarczyło zapędzić do pracy kartę graficzną (wcześniej procesor) i po kilku tygodniach mogliśmy cieszyć się kawałkiem Bitcoina. Te czasy już minęły. Bitcoin i większość kryptowalut wydobywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu, którego zdobycie wiąże się z inwestycją. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wydobyciu, sprawdź nasz poradnik i zobacz wprowadzenie do kopania kryptowalut. Jednakże, jest kilka kryptowalut, które można wykopać na GPU, na przykład Ethereum Classic.

Przekonaj się, czy można w 2019 kopać kryptowaluty na zwyczajnym komputerze desktop z dobrą kartą graficzną? (podpowiedź: można)

Jak będąc początkującym kopać kryptowaluty? W 2018 jest już trochę za późno, choć można spróbować na komputerze za pomocą karty graficznej. Sprawdź poradnik!

Podsumowanie

Mimo, że nie jest wcale tak łatwo zacząć z Bitcoinem, to jest to droga, którą przeszło już wiele osób. Jest łatwiej podróżować przetartym szlakiem, podążając za instrukcjami z poradnika. Żeby zacząć, wystarczy nauczyć się podstaw nowej technologii. Jeśli potrafisz kilkoma zdaniami wytłumaczyć, co to jest Bitcoin i jak działa, jesteś na dobrej drodze. Kolejny krok to zdobycie i zabezpieczenie adresu w portfelu. Stąd już tylko chwila do zakupów na giełdzie kryptowalut. Nagle okazuje się, że pierwsze kroki nie były takie trudne, a to, co nadchodzi jest jeszcze bardziej ekscytujące. W połowie 2018 roku będzie prawie dwa tysiące kryptowalut i nie jest to z pewnością ostateczna liczba. 2019 przyniósł okrzepnięcie rynku i wiele nowych, ciekawych przedsięwzięć. W 2020 rynek dyskontuje przyszłość wielu projektów i ich potencjał do zmiany świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *