Kryptowaluta Neo jest w Chinach uważana za najbardziej zdeterminowanego konkurenta Ethereum. To przekonanie ma sens, patrząc chociażby na ceny obu tych kryptowalut. Neo osiąga średnioterminowy dołek na poziomie kilkunastu dolarów, a Ethereum przekroczyło z impetem granicę $200 i lewituje w okolicach długoterminowego wsparcia “z jedynką z przodu”. Czy warto wierzyć w reklamowany przez Chińczyków potencjał Neo?

Kryptowaluta Neo to dobra okazja do inwestycji dla ludzi, którzy wierzą w smart economy i projekty programistyczne kryptowalut. Gdzie sprawdzić cenę Neo? Kurs neo sprawdzisz na giełdach kryptowalut i w portfelu.

Jak Neo radziła sobie do tej pory na rynku? Kurs Neo

Wykres ceny kryptowaluty Neo odzwierciedla zachowanie szerokiego rynku kryptowalut.

Cena kryptowaluty Neo odzwierciedla szeroki rynek kryptowalut. Szybki wzrost do wysokiego kursu, a od początku 2018 powolny spadek, sięgający nawet 85%. Czy warto teraz kupić NEO? Po jakiej cenie?

Wykres kursu Neo w skali logarytmicznej potwierdza szybkie przełamanie bariery dolara, dziesięciu dolarów i stu dolarów podczas zeszłorocznych wzrostów. W 2018 nastąpiło powolne oddawanie pola i spadki ceny Neo aż do poziomu z połowy zeszłego roku. Trend spadkowy wydaje się powoli wyczerpywać, choć z technicznego punktu widzenia, warto poczekać na konkretny sygnał, np. podwójne dno lub ogłoszenie większego wdrożenia lub przełomu.

Zagłębiamy się w szczegóły kryptowaluty Neo

Historia rozpoczęła się od rebrandingu w czerwcu 2017, gdy chińska kryptowaluta Antshares zmieniła nazwę na Neo. Idea pozostała ta sama: rozwinąć ekosystem dokoła kryptowaluty i utrzymać rozwój, realizując wizję smart economy. Neo nie można wydobywać, podaż jest stała i wynosi 100 milionów, z czego 50 milionów jest przetrzymywane przez fundację Neo. Zaraz po starcie token Neo kosztował 60 centów, więc ci, którzy kupowali na samym początku wciąż cieszą się dużymi zyskami.

Jak działa Neo? Bez wydobycia, jak w przypadku Ethereum czy Bitcoina, do potwierdzania transakcji i obsługi smart contractów służy NeoGas. Użytkownicy ekosystemu Neo płacą Gas za obsługę i działanie smart kontraktów, a opłaty są proporcjonalne do zasobów, które zużywane są przez kontrakt. Gas jest roboczą walutą zmieniającą ręce w rytm użytkowania sieci i trafia do posiadaczy Neo w postaci dywidendy. Neo nie dzieli się na mniejsze jednostki, minimalna ilość Neo, jaką można przesyłać, to 1.

O Neo dla zainteresowanych technologią blockchain

Jak wygląda ekosystem Neo w szczegółach? Po pierwsze, implementacja kryptowaluty bez wydobycia, czyli Proof of Stake zdaje się sprawdzać. Z drugiej jednak strony, cena NeoGas spada wraz ze spadkiem kursu Neo, przez co posiadacze tokenów otrzymują coraz mniejsze dywidendy.

Zaletą ekosystemu Neo jest fakt, że programiści smart kontraktów mogą używać mainstreamowych języków programowania do kodowania smart kontraktów. NeoContract jest osobnym konceptem, który stanowi jedną z istotniejszych przewag nad Ethereum. NeoQS z kolei to technologia, która pozwala na spokojne patrzenie w przyszłość w kontekście zagrożenia ze strony komputerów kwantowych.

Jak wygląda kwestia użytkowania sieci Neo przez inne tokeny i projekty? Aktualnie, jest kilka projektów z top kapitalizacji kryptowalut, które działają w sieci Neo. To między innymi Red Pulse, Ontology, DeepBrain Chain, Trinity i Qlink. Można je kupić na dalekowschodnich giełdach kryptowalutDodatkowe implementacje, które świadczą o bardzo szerokim spojrzeniu na rozwój Neo to natywny system plików NeoFS oraz NeoX, mechanizm pozwalający na komunikację między blockchainami.

Kontrowersje może wzbudzać fakt, że Neo nie do końca wydaje się być zdecentralizowany. Jest to o tyle ważne, że decentralizacja jest historycznie warunkiem koniecznym powodzenia kryptowaluty. Wiąże się to z dystrybucją odpowiedzialności i oceny sytuacji w przypadku zmianach w kierunku rozwoju i ważnych dla ekosystemu decyzjach.

Jakie są technologiczne przesłanki kryptowaluty Neo? Oparty o blockchain system smart economy, razem z NeoGas pomaga inwestorom odzyskać zainwestowane pieniądze.

Czy warto kupić Neo po cenie z 2018?

Porównując do cen ze szczytu rynku kryptowalut z okolic przełomu lat 2017 i 2018, cena Neo wydaje się być okazyjna. Z drugiej strony, skoro kurs jest wciąż tysiące procent wyższy niż cena startowa, warto mieć to w pamięci. Jakie może być uzasadnienie dla zakupu Neo jako części kryptowalutowego, inwestycyjnego portfolio? Patrząc na Neo, którego celem nie jest zastąpienie tradycyjnych walut, ale implementacja nowoczesnych rozwiązań blockchain w Chinach, warto go kupić jako ekspozycja na chiński sektor technologiczny blockchain.

Dodatkowa wartość, czyli dywidenda NeoGas

Trzymając Neo, otrzymujesz kryptowalutę NeoGas, którą można traktować jak dywidendę, wypłacaną właścicielom akcji firm. Jeśli przechowujesz Neo na giełdzie, NeoGas okresowo powinien spływać na Twoje konto. Jeśli trzymasz Neo we własnym portfelu, możesz zdecydować, kiedy przypisać zgromadzony Gas do swojego rachunku. Ta ostatnia opcja jest ważna np. z punktu widzenia podatkowego. We wrześniu 2018, rzeczywista stopa zwrotu z trzymania Neo, wypłacana w NeoGas wynosi około 3,03%. Teoretyczna stopa zwrotu, oparta na zakładanych z góry parametrach sieci, takich jak czas generowania bloku wynosi ponad 4,5%.

Gdzie kupić Neo?

Najlepszym miejscem do zakupu Neo jest giełda kryptowalut Binance. Na tej giełdzie jest automatyczne dopisywanie do konta zgromadzonych NeoGas. Dodatkowo, możesz liczyć na regularne dodawanie tokenów i nowych kryptowalut z potencjałem.

Przyłącz się do konwersacji

2 komentarze

  1. cyt. “Trzymając Neo, otrzymujesz kryptowalutę NeoGas, którą można traktować jak dywidendę, wypłacaną właścicielom akcji firm. Jeśli przechowujesz Neo na giełdzie, NeoGas okresowo powinien spływać na Twoje konto. Jeśli trzymasz Neo we własnym portfelu, możesz zdecydować, kiedy przypisać zgromadzony Gas do swojego rachunku. ”
    Czyli w jaki sposób mogę otrzymać NeoGas, na czym polega to że mogę sam zdecydować kiedy przypisać zgromadzony Gas do swojego rachunku?

  2. NeoGas zbiera się automatycznie w portfelu. Zanim będzie można go użyć (przetransferować, etc.) należy dopisać go do stanu posiadania za pomocą przycisku “Claim” (Pobierz). Wtedy zostanie dopisany do salda i będzie można z niego korzystać. Fakt, że trzeba aktywnie zadziałać, żeby dopisać Gas do salda może mieć znaczenie np. w przypadku rozliczeń podatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *