Kryptowaluta Libra. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Facebook Coin

Istnieje hipoteza, że cyfrowa waluta największego serwisu społecznościowego na świecie grała rolę w szybkich wzrostach ceny Bitcoina od $5000 za 1 BTC aż do ponad $9000 w czerwcu 2019. Ruch ten został powtórzony w 2020, gdy z poziomów $4000 naruszony został nawet poziom $10000 za 1 BTC.

Kryptowaluta Facebooka Libra, czy ma szansę na rywalizację z Bitcoinem, Ethereum, i innymi?

Cel Libry to łatwe wysyłanie pieniędzy przez cały świat

Były szef Paypala, David Marcus prowadzi aktualnie projekt Libra Association od strony wysokopoziomowego zarządzania. Libra w rozumieniu jej twórców ma stać się środkiem globalnej wymiany i natychmiastowo obsługiwać transakcje w nowym portfelu portfelu. Porównuje medium wymiany do tradycyjnych kryptowalut, które są w rozumieniu dowodzących projektem Libra produktem inwestycyjnym i służą do przechowywania wartości oraz wzrostu. Projekt wystartował nieoficjalnie już w 2019 roku. Libra będzie zarządzana przez odrębny od Facebooka podmiot zarejestrowany w Szwajcarii. Co ma z tego zapamiętać przeciętny użytkownik? Będzie mógł przesyłać pieniądze na cały świat tak łatwo, jak aktualnie wysyła i dzieli się zdjęciami ze znajomymi.

Partnerstwa Facebooka i jego kryptowaluty Libra

Co najbardziej interesujące, projekt Libra / Calibra będzie stable coinem, opartym o depozyty. Będzie to prawdopodobnie oznaczało to, że ludzie, którzy przeleją pieniądze “na konto” projektu otrzymają równowartość depozytu w Libra Coin, zdeponowane w portfelu. Nie jest niestety powiedziane (i nie wiadomo, czy będzie), jaki procent depozytu będzie przetrzymywany w celu zabezpieczenia przetrzymywanych pieniędzy. Jest za to powiedziane, że celem depozytów jest zmniejszenie zmienności ceny. W tym miejscu oczywiście następuje przytyk w kierunku Bitcoina, a dokładniej do wahań kursu Bitcoina. Jest jednak coś na rzeczy, jeśli kryptowaluta Libra ma trafić do szerokiego grona ludzi, to będzie im ciężko wytłumaczyć spadek wartości projektu o połowę z uwagi na zmienność rynku.

Jakie firmy współpracują z facebookiem w ich projekcie kryptowaluty Libra? Mastercard, Visa, PayU, Coinbase, Uber i wiele innych.
Ta lista zmienia się błyskawicznie. Niektórzy się wykruszają, inni dochodzą

Facebook ogłosił partnerstwo z 27 firmami, organizacjami i fundacjami, które mają wspierać rozwój Libry. Do tego grona zaliczają się Visa, Mastercard, Uber, Spotify, PayPal, eBay, jak również Coinbase i PayU. Warto wspomnieć o firmie przetwarzającej płatności Stripe czy operatora telefonii komórkowej Vodafone. Z punktu widzenia szerokiej adaptacji, na pewno istotne jest dołączenie największych firm, takich jak Visa i Mastercard. Ze strony kryptowalut bramą będzie Coinbase, co oznacza, że projekt będzie połączony ze światem “tradycyjnych” kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Znany na polskim podwórku PayU oznacza brak przeszkód do rozwoju projektu na rynku Europy Środkowo-wschodniej. Zagadkowo brzmi wciąż współpraca z organizacjami non-profit, które skupiają się na wykluczonych z płatności za pomocą usług głównego nurtu. Być może powinniśmy spodziewać się rozwoju projektu na rynku afrykańskim lub w regionach o mniejszym stopniu rozwoju.

Portfel Libra

Już na starcie Libra i fundacja miała problem na tle praw autorskich. Firma Finco pozywa fundację za użycie praktycznie identycznego logotypu, który jest używany przez Finco w jej aplikacji i kartach płatniczych. Ze względu na dość duże podobieństwo będzie im się naprawdę bardzo trudno bronić. Dodatkowo, ze względu na to, że firmy zrzucające się na fundację płacą jedynie $10 milionów dolarów, nie wydaje się, żeby miały sporo środków na wykupienie firm, które mają prawa własności do logotypów.

Kryptowaluta Facebooka będzie miała swój portfel Calibra, który będzie służył do obsługi transakcji i płatności na całym świecie.
Zapowiadało się nieźle…

Portfel Calibra został zmieniony na portfel Novi

Nowa nazwa ma być potwierdzeniem, że Facebook jest tylko jednym z partnerów całego projektu Libra, na równi z Andreessen Horowitz, Coinbase, Iliad, Lyft, Shopify, Spotify, Uber i innymi. Portfel ma operować niezależnie od Facebooka. Nazwa portfela bierze się z łacińskich słów “novus” i “via”, czyli “nowa droga”.

Widać nawiązanie do poprzedniego logotypu. Novi to nowa Calibra.

Jakie korzyści będzie miał Facebook?

Facebook przez ostatnie lata przyzwyczaił inwestorów do tego, że potrafi znaleźć zysk dla akcjonariuszy w wielu aspektach swojej działalności. Nie inaczej będzie też z portfelem Novi, który ma w planach nie tylko monetyzację swojego wewnętrznego stablecoina Libra, ale też przetwarzanie płatności w ekosystemie Facebooka, czyli w aplikacjach Messenger i WhatsApp. Korzyścią dla użytkowników miałoby być bezpieczne przechowywanie środków i natychmiastowa wysyłka do innych użytkowników tych aplikacji na całym świecie.

Facebook planuje oczywiście rozszerzenie funkcjonalności o pożyczki, co stawia projekt w bardzo jasnym świetle pod kątem potencjalnych zysków. Firma rozszerzy swój profil działalności o usługi parabankowe i finansowe, co może pozytywnie odbić się na oczekiwanych zyskach. Oczywiście, oficjalną wersją jest chęć zwiększenia czasu, jaki ludzie spędzają korzystając ze wszystkich aplikacji Facebooka, ale nie dajmy sobie zamydlić oczu, big data będzie szła w ruch w nowym, finansowym obszarze. Ten czas i uwagę będzie można sprzedać milionom przedsiębiorców, sprzedawców i reklamodawców, którzy szukają swoich klientów na wszystkich platformach Facebooka. Wygląda to na sytuację win-win.

Facebook i jego kryptowaluta Libra może być najczęściej używanym procesorem płatności na świecie już za kilka lat, rozpoczynając od 2020.

Facebook Coin, czyli Libra to fenomen, który kilka miesięcy temu był na ustach wszystkich. Projekt wywołuje ogromne kontrowersje, od zachwytów, że Libra zaprosi do cyfrowego świata finansów wykluczonych do tej pory mieszkańców Afryki i Azji, po głęboką niechęć to znanego z braku poszanowania dla prywatności szefa Facebooka.

Jakie przeciwności ma do pokonania Libra?

Globalni regulatorzy od początku nie pałali zbytnią sympatią do pomysłu światowej kryptowaluty należącej de facto do FB. Nie byli również skłonni uwierzyć, że projekt będzie zarządzany nie przez Zuckerberga, a przez zawiązaną w Szwajcarii fundacją. Fundacja ta miała składać się z wielu prominentnych instytucji i największych firm, co miało zapewniać jej stabilność i budować zaufanie. Posady, na których usadowiony był ten pomysł mocno się zachwiały. W ciągu kilku dni z projektu wycofały się ważne firmy:

  • Paypal
  • Visa
  • MasterCard
  • eBay
  • Stripe
  • Mercado Pago

Visa zasłoniła się brakiem wcześniejszych wiążących deklaracji, i zamiast ogłosić opuszczenie fundacji, zakomunikowała po prostu, że… się do niej jeszcze nie przyłączy. Nie zamyka sobie jednak furtki to zmiany decyzji po późniejszej analizie. Nie pozostało już jednak dużo czasu, ponieważ twórcy zakładają, że mimo wszystko Libra wystartuje. Portfel Novi już istnieje.

Politycy również przeciwko?

Niemieccy i francuscy politycy ustami swoich regulatorów zapowiedzieli, że Libra nie zostanie dopuszczona do działalności na terenie ich krajów. Szef amerykańskiej rezerwy federalnej Powell również zapowiedział, że będzie stał na przeszkodzie działalności Libry w USA dopóki nie zostaną rozwiązane “ważne kwestie” związane z praniem pieniędzy, prywatnością, stabilnością i ochroną uczestników systemu finansowego. Jednym słowem, regulatorzy mają wielką chęć na spory wpływ na projekt. Piłeczka jest po stronie Facebooka i konsorcjum, a zadanie w postaci zadowolenia polityków i regulatorów to spore wyzwanie. Mark Zuckerberg zeznawał przed amerykańskimi politykami, dzięki czemu wiemy, że jest w stałym kontakcie z establishmentem.

Nie wszystko stracone…

Kryptowaluta Facebooka Libra, czy ma szansę na rywalizację z Bitcoinem, Ethereum, i innymi?

Rezygnacja firm składających się na fundację założycielską może brzmieć źle, ale jest to normalne zjawisko w procesie formowania ryzykownych przedsięwzięć. Tak samo jak nie wszyscy inwestorzy kończą jako akcjonariusze, tak nie ma wymagań, żeby wszystkie zadeklarowane firmy skończyły jako fundatorzy. Logotypy zawsze można zmienić, a polityków przekonać za pomocą… korzyści dla ich wyborców rzecz jasna.

Jak potoczy się dalej historia tej kryptowaluty? Fundacja zostanie zawiązana ze wszystkimi chętnymi, po czym po cichu będą dołączać do niej kolejne podmioty. Politycy i regulatorzy w krajach rozwiniętych powoli będą uświadamiać sobie, że to nie ich kraje są targetem i grupą docelową tego projektu. W krajach mniej rozwiniętych pomysł zostanie powitany z nieufnością, ale też nadzieją na to, że sporo ludzi dzięki temu zyska dostęp do tanich usług finansowych. Sporo w tym przypadku to niedoszacowanie, ponieważ gra toczy się o miliardy, ludzi i dolarów.

Czy kryptowaluty będą miały miejsce na portalach społecznościowych?

Był taki projekt, który prawdopodobnie spędzał sen z powiek Marka Zuckerberga… Sieć społecznościowa, która płaci w kryptowalutach za branie udziału w samym działaniu strony, czyli odbieranie wiadomości, czytanie, itd. To earn.com, gdzie planowano wyemitowanć token, który będzie używany do wewnętrznych transakcji. Ewentualne zarobki będą wypłacane w BTC. W świecie kryptowalut to konkurent dla pomysłowych tokenów związanych z marketingiem internetowym, np. Basic Attention Token. Opisaliśmy też interesujące ICO dla tych, którzy mają możliwość zbudowania sieci sprzedażowej, które nawiązuje do podobnego pomysłu.

Co wyróżniało ten projekt? Na pewno wsparcie dużych nazwisk, takich jak na przykład jeden z czołowych inżynierów Googla – Jeff Dean. Branży nie było dane sprawdzić, czy ten projekt ma szanse pobić największego konkurenta z Cupertino, ponieważ został zakupiony za zawrotną kwotę $100 milionów przez Coinbase.

A następnie rok później Coinbase zdecydowało się zamknąć projekt! Czy uważa, że nie ma szans w starciu z potentatem społecznościówek?

Jak zarobić na Librze?

Kryptowaluta Libra może w najbliższej rzeczywistości stać się sposobem płatności wybieranym przez miliardy ludzi, którzy zarejestrowali konta w serwisach Facebook, Instagram oraz komunikatorach Messenger i Whatsapp. Mimo tego, że Facebook przeżywa kryzys wizerunkowy związany z nie do końca uczciwym wykorzystaniem danych użytkowników, ludzie wciąż odwiedzają ten serwis społecznościowy i korzystają z możliwości, które daje błyskawiczne połączenie z gronem znajomych. Dlatego portfel Novi jest niejako skazany na sukces. Jak można zmonetyzować ten potencjał już teraz?

  1. Dowiedz się jak najwięcej o kryptowalutach. Sprawdź nasze wprowadzenie do kryptowalut, żeby zdobyć podstawy.
  2. Sprawdź jak kupić Bitcoin i zdobywaj Bitcoiny, nawet bez inwestycji.
  3. Śledź najnowsze informacje ze świata kryptowalut, aby być gotowym, gdy wystartuje portfel Novi w pełnej funkcjonalności.

Podziel się w komentarzach w mediach społecznościowych, co sądzisz o potencjale projektu Libra.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź nas na facebooku!