Jak wykorzystać kryptowalutę Bitcoin Cash? Historia manipulacji

Bitcoin Cash to pochodna Bitcoina, która jako pierwsza odniosła sukces po oddzieleniu się od podstawowego łańcucha. Główna strona projektu, bitcoincash.org, krótko wprowadza w parametry waluty, mnożąc pochwały i różnice, które zostały poprawione w porównaniu do pierwowzoru. Waluta w swoich najlepszych czasach była na trzecim miejscu pod względem kapitalizacji i cieszyła się sporą popularnością w Chinach, Korei oraz wśród spekulantów różnej narodowości. Głównym skrótem Bitcoin Cash jest BCH, chociaż niektórzy używają jeszcze skrótu BCC (który został wcześniej zarezerwowany dla kryptowaluty BitConnect).

Cechy Bitcoin Cash

  • Bitcoin Cash (wielkość bloku 8 MB) wydzielił się z Bitcoin (wielkość bloku 1 MB) podczas dyskusji o przyszłości technologii w kontekście wielkości bloku, czasu transakcji i kosztów transakcyjnych
  • W celu zrozumienia dynamiki pomiędzy poszczególnymi walutami Bitcoin warto obserwować moc obliczeniową przełączającą się pomiędzy łańcuchami w zależności od opłacalności wydobycia
  • Bitcoin i Bitcoin Cash dzielą ledger do bloku numer 478558, warto jednak pamiętać, żeby NIE WYSYŁAĆ BCH na adres BTC. Może doprowadzić to do ich nieodwracalnej straty. Bitcoin Cash używa nowszego P2SH (styl hashowania).
  • Bitcoin Cash można bezpiecznie przechowywać na popularnych portfelach hardware, np. Ledger Nano S, portfelach papierowych lub na giełdach (czego nie należy robić).
  • Wszyscy posiadacze kluczy prywatnych BTC w momencie bloku 478558 stali się właścicielami ekwiwalentu w BCH.

Bitcoin Cash na tle innych walut

Bitcoin Cash cena i kapitaliazacja
Archiwalna kapitalizacja z 2017 pokazuje, że udział BCH był dużo większy, niż w późniejszych latach.

Bitcoin Cash pojawił się na początku sierpnia 2017 jako kolejna odpowiedź na zapchaną sieć i jej główne problemy. Wysokie opłaty transakcyjne i długie oczekiwanie na zrealizowanie transakcji to tylko parę z nich. Split poprzedzało dużo zamieszania, generowanego zarówno przez wpływowe osoby ze środowiska kryptowalut, jak i przez wahania kursu Bitcoina i pozostałych krypto. Gdy środowisko Bicoin Core szykowało się do wprowadzenia technologii Segregated Witness, grupa developerów i inwestorów zdecydowała, że samo wprowadzenie SegWit bez modyfikacji wielkości bloku to za mało.

Zdecydowali o rozgałęzieniu łańcucha Bitcoin. Postulowanie kontynuację łańcucha w którym wielkość bloku wynosi 8 MB, zamiast stałego jeszcze od czasów Satoshi Nakamoto 1 MB. Blok 478559 był pierwszym blokiem nowej waluty. Warto dodać, że Bitcoin Cash nie zaimplementował SegWit.

Jak działa karuzela BTC/BCH?

Jednym z najbardziej znanych inwestorów stojących za Bitcoin Cash jest Roger Ver. Potrafi “przekonać” do wspólnych przedsięwzięć chińskich minerów dysponujących dużą mocą obliczeniową. Efekty tych wspólnych działań przejawiają się zmiennością kursu obu walut. Zwykle wygląda to tak: w momentach zakorkowania puli oczekujących transakcji w Bitcoin wzrasta popyt na Bitcoin Cash, gdzie transakcje przeprowadzane są błyskawicznie. Część minerów przerzuca się na kopanie bloków Bitcoin Cash ze względu na potencjał zysku wynikający z mniejszej trudności wydobycia BCH.

Spirala wzrostu ceny

Nakręca tym samym spiralę wzrostów ceny BCH. Odpływ mocy obliczeniowej z wydobycia BTC przy jednostajnej trudności spowoduje, że jeszcze trudniej będzie wydobyć się spod góry niepotwierdzonych transakcji… Aż do momentu, w którym ludzie ogarniają się, że sprawy zaszły za daleko i cena BCH jest absurdalnie wysoka. Wtedy sprawy zmieniają bieg na odwrotny, szczególnie szybko w momencie, gdy na rynek trafiają duże ilości BCH od posiadaczy zachęconych dobrą ceną.

W odpowiedzi na manipulacje została wdrożona zmiana, która zredukowała amplitudę zmian. Cały czas pozwala jednak BCH adaptować się do zmian trudności szybciej, niż oryginalny łańcuch. Niewyjaśnione jest też do końca źródło wielkiej liczby transakcji zapychających ledger. Ze względu jednak na cui bono, społeczność uważa, że nitki prowadzą do przedsięwzięć wydobywania kryptowalut w państwie środka i whales.

Hashrate Bitcoin i Bitcoin Cash

Jak widać powyżej, odebranie mocy obliczeniowej Bitcoin w zorganizowany sposób przybiera czasem bardzo duże rozmiary. Tak, że więcej mocy obliczeniowej skierowane jest do wydobywania BCH. Jest to ewenementem, rozpatrując wielkość obu projektów i porównując wsparcie społeczności. Nie ma to jednak znaczenia dla części przedsiębiorstw wydobywania kryptowalut, dla których liczy się tylko maksymalizacja zysku. Mówiąc na marginesie, przełączająca się automatycznie między łańcuchami z większymi wypłatami za kopanie.

Ty też masz BCH?

Wszyscy posiadacze kluczy prywatnych Bitcoin stali się w momencie splitu posiadaczami takiej samej liczby BCH, przypisanych do klucza prywatnego w nowo powstałym łańcuchu. Wykorzystanie tych środków zależy od portfela, w którym znajduje się prywatny klucz, np. sprzętowy portfel dedykuje do tego procesu ułatwioną procedurę. Wykorzystanie środków z papierowego portfela wymaga transferu do innego klucza w celu zabezpieczenia środków w BTC i transfer “starego” klucza prywatnego do miejsca pozwalającego na przetwarzanie BCH. Instrukcja jak wyciągnąć BCH z papierowego portfela (po angielsku).

Ze względu na nowszy styl hashowania (P2SH) zdecydowanie nie warto wysyłać BCH na adresy BTC – doprowadzi to do utraty monet. Adresy Bitcoin Cash zaczynają się od cyfry 3.

O co chodzi z forkiem Bitcoin Cash ABC i Bitcoin Cash SV?

Temat wprowadzenia Bitcoin Cash nie jest jedynym ciekawym aspektem tej kryptowaluty. Opisywaliśmy powyżej, jak można było sporo zarobić na forku i na manipulacjach cen kryptowalut związanych z dodatkową podażą po pierwszym forku. Zwróciliśmy też uwagę też samą naturę kryptowaluty Bitcoin Cash w kontekście potencjalnej inwestycji. Kolejny fork dotyczył rozdziału samego BCH na kolejne dwie gałęzie.

Kolejny fork

Z punktu widzenia inwestora, forki kryptowalut to nic innego, jak dokładanie podaży do rynku. Czasami może wynikać to z realnej potrzeby społeczności lub wymagań technologicznych, jednakże koniec końców to mechanizm zwiększania płynności. Najczęściej, po przejściowych problemach związanych ze zmianą nazwy i przestawieniu technologii, sytuacja wraca do poziomu równowagi na wyższym poziomie kapitalizacji. Czy tak będzie w tym przypadku? Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji BCH.

Konflikt personalny gotował się od jakiegoś czasu. Bitcoin Cash ABC, Mogul Roger Ver wraz z potentatem Bitmain Jihanem Wu ostatecznie rozstali się z samozwańczym Satoshim Nakamoto, czyli Craigiem Wrightem, firmującym Bitcoin Cash SV. Tak się akurat złożyło, że środowisko “oryginalnego” Bitcoina będzie się tym razem z ciekawością przyglądać rozwojowi sytuacji w siostrzanym projekcie.

Konsekwencje forka kryptowalut

Hashwar, czyli bitwa o to, który łańcuch będzie wykopywany to pierwsza konsekwencja. Split łańcucha poprzedza zatem intensywna kampania, mająca przekonać minerów o tym, że to właśnie ten łańcuch będzie przynosił większe zyski, będzie popularniejszy i jeszcze lepiej rozwiązywał problemy użytkowników.

Bitwa o nazwy to nie mniej ważny aspekt. Obu stronom zależy na tym, żeby zachować prawo do oryginalnej nazwy. Wiemy, że tym razem strony postanowiły dołożyć końcówkę do nazwy:

  • Bitcoin Cash ABC, czyli Adjustable Blocksize Cap to nic innego jak dynamicznie określany rozmiar bloku. Nie jest to rewolucyjna zmiana, choć mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Wg inicjatorów, jest to położenie podwaliny pod szybki technologiczny rozwój, w którym wielka liczba użytkowników dokonujących wielkiej liczby transakcji będzie wymagała coraz to większych rozmiarów bloku.
  • Bitcoin Cash SV, czyli Satoshi Vision to pomysł, który zawiera podniesienie rozmiaru bloku do 128 MB oraz wprowadzenie rozwiązań pozwalających na szybką i łatwiejszą transformację projektu w kierunku smart kontraktów.
Która wizja Bitcoin Cash wygra i jakie będą konsekwencje dla inwestorów? Zwiększenie rozmiaru bloku, smart kontrakty a wszystko to w niesprzyjającym otoczeniu rynkowym.

Jak przebiegł fork Bitcoin Cash ABC vs. SV?

Wydarzeni rozegrały się w miarę szybko. Po splicie 15 listopada 2018 większość minerów wybrała Bitcoin Cash ABC, ale poziom mocy przeznaczonej do utrzymania łańcucha Bitcoin Cash SV jest wysoki i nic nie zwiastuje porzucenia któregokolwiek z projektów. Co więcej, cena obu tokenów fluktuuje raczej w kierunku wyższych poziomów, pomimo trudnej sytuacji na rynku kryptowalut.

Na marginesie, niepewność związana z forkiem na Bitcoin Cash mogła również wpłynąć na cenę projektu Bitcoin. Dzięki temu, że firma Bitmain była zaangażowana w Bitcoin Cash ABC, cały czas istnieje groźba przełączenia mocy obliczeniowej tej firmy wykopującej Bitcoin. Może to spowodować spadek zaufania do BTC i tym samym spadek wartości, co być może miało wpływ na spadki cen poniżej $5000 za 1 BTC.

Czy warto kupić Bitcoin Cash ABC lub Bitcoin Cash SV?

Jeśli uważasz, że nadchodzące odbicie cen kryptowalut będzie miało największą dynamikę w niepewnych projektach, warto zwrócić uwagę na Bitcoin Cash. Część giełd kryptowalut wspierających BCH już zdecydowało o tym, że to Bitcoin Cash ABC zachowa oryginalny ticker BCH. Niektóre, z drugiej strony, stosują skrót BCHABC. Bitcoin Cash Satoshi Vision funkcjonuje jako BCHSV, czyli nietypowy skrót z większą liczbą liter.

Pamiętaj, że jeśli posiadałeś Bitcoin Cash na giełdzie kryptowalut, otrzymasz oba tokeny po implementacji forka. Większość solidnych giełd kryptowalut, takich jak Binance, przeprowadziło tę operację i umożliwi wpłaty, wypłaty i transakcje. Potem, ku zaskoczeniu wielu inwestorów, Binance wyrzuciło z listy wspieranych krypto Bitcoin Satoshi Vision.

Szanse projektu

Korzyściami z przechowywania i spekulacji Bitcoin Cash są na pewno możliwość dokonywania transakcji walutą, gdzie opłaty transakcyjne są bliskie zero. Zmienność ma inny charakter porównując do Bitcoina, ponieważ większość czasu cena BCH spędza dużo poniżej all-time-high. Można też kopać w dodatkowym łańcuchu, gdzie trudność jest mniejsza i szybciej się dostosowuje do liczby wydobywających. Z drugiej strony, ekstremalna spekulacja, zarówno po stronie wydobywających ventures, jak i dużych spekulantów skutecznie zniechęciła część społeczności do wspierania Bitcoin Cash.

Czy łańcuch ma szanse przetrwać w dobrej formie? Na pewno będzie trwał tyle czasu, ile będzie użyteczny jako wehikuł wpływu na społeczność kryptowalut i mechanizm przenoszenia wartości w czasie przy użytecznym medium wymiany. No i oczywiście w celu robienia flipów. A za rogiem powoli materializuje się… chiński bitcoin.

Czy warto zainwestować w Bitcoin Cash?

Kryptowaluta Bitcoin Cash jest chińską alternatywą dla Bitcoina. Czy stanie się konkurencją, która zagrozi najstarszej kryptowalucie?

Bitcoin Cash wciąż wywołuje wiele emocji wśród posiadaczy kryptowalut. Hard fork, którego wynikiem był Bitcoin Cash, wydarzył się z uwagi na problem skalowalności Bitcoina. Wraz ze wzrostem popularności kryptowaluty, sieć coraz bardziej zapychała się, a recepty w postaci implementacji Segregated Witness, według niektórych, odwlekały jedynie konfrontację z problemem. Bitcoin Cash to implementacja radykalnego rozwiązania problemu skalowalności za pomocą zwiększenia wielkości bloku z 1 MB do 8 MB. Można aktualnie wybrać pomiędzy dwiema kryptowalutami używającymi nazwy Bitcoin Cash, a różnice między nimi są technologiczne i ideologiczne.

Największe kontrowersje wzbudziło jednak zachowanie minerów, którzy przełączali się nie tylko w momencie największej zyskowności kopania BCH vs BTC, ale też w sztucznie wykreowanych momentach zakorkowania mempoola BTC. Opisywaliśmy ten mechanizm powyżej. Ostatecznie wszystkie łańcuchy koegzystują w miarę harmonijnie i coraz częściej Bitcoin Cash jest wykorzystywany w kryzysowych momentach do szybkiego przesyłania kryptowalut. Jeżeli uważasz, że rozwiązanie problemu skalowalności przez zwiększenie wielkości bloku spowoduje dalszy sukces BCH ABC, możesz kupić go na wielu giełdach kryptowalut. Z nich wszystkich największa jest Binance.

Gdzie kupić alternatywę Bitcoina?

Jeśli chcesz zainwestować w Bitcoin Cash Satoshi Vision, niestety znajdziesz ich na największej giełdzie. Aktualnie najwygodniejszym miejscem jest BitFinex.

Mimo, że kryptowaluty Bitcoin Cash cały czas wzbudzają kontrowersje, warto wykorzystywać je do tego, do czego została wymyślona, czyli szybkiego przesyłu wartości w projekcie opartym o Bitcoin. Duży rozmiar bloku i stosunkowo mała popularność sprawiają, że jeszcze długo będzie służyła do szybkich i prawie darmowych transakcji bez ryzyka, że zablokują się w sieci na dwa tygodnie.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

1 KOMENTARZ

  1. Bitcoin cash jest fundamentalnie lepszy od bitcoina, posiada wszystkie zalety i zadnej z wad. Krotkoterminowo BTC moze dominowac, ale w dlugim terminie to lepsza waluta wyjdzie na prowadzenie, czyli Bitcoin cash.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!