Bitcoin Cash to pochodna Bitcoina, która jako pierwsza odniosła sukces po oddzieleniu się od podstawowego łańcucha. Główna strona projektu – bitcoincash.org – krótko wprowadza w parametry waluty, mnożąc pochwały i różnice, które zostały poprawione w porównaniu do pierwowzoru. Waluta aktualnie jest na trzecim miejscu pod względem kapitalizacji i cieszy się sporą popularnością w Chinach, Korei oraz wśród spekulantów różnej narodowości. Głównym skrótem Bitcoin Cash jest BCH, chociaż niektórzy używają jeszcze skrótu BCC (który został wcześniej zarezerwowany dla kryptowaluty BitConnect).

Podsumowane

  • Bitcoin Cash (wielkość bloku 8 MB) wydzielił się z Bitcoin (wielkość bloku 1 MB) podczas dyskusji o przyszłości technologii w kontekście wielkości bloku, czasu transakcji i kosztów transakcyjnych
  • W celu zrozumienia dynamiki pomiędzy poszczególnymi walutami Bitcoin warto obserwować moc obliczeniową przełączającą się pomiędzy łańcuchami w zależności od opłacalności wydobycia
  • Bitcoin i Bitcoin Cash dzielą ledger do bloku numer 478558, warto jednak pamiętać, żeby NIE WYSYŁAĆ BCH na adres BTC – może doprowadzić to do ich nieodwracalnej straty. Bitcoin Cash używa nowszego P2SH (styl hashowania).
  • Bitcoin Cash można bezpiecznie przechowywać na popularnych portfelach hardware, np. Ledger Nano S, portfelach papierowych lub na giełdach (czego nie należy robić)
  • Wszyscy posiadacze kluczy prywatnych BTC w momencie bloku 478558 stali się właścicielami ekwiwalentu w BCH

Bitcoin Cash na tle innych walut

Bitcoin Cash cena i kapitaliazacja

Bitcoin Cash pojawił się na początku sierpnia 2017 jako kolejna odpowiedź na zapchaną sieć – wysokie opłaty transakcyjne i długie oczekiwanie na zrealizowanie transakcji. Split poprzedzało dużo zamieszania, generowanego zarówno przez wpływowe osoby ze środowiska kryptowalut, jak i przez wahania kursu Bitcoina i pozostałych krypto. Gdy środowisko Bicoin Core szykowało się do wprowadzenia technologii Segregated Witness, grupa developerów i inwestorów zdecydowała, że samo wprowadzenie SegWit bez modyfikacji wielkości bloku to za mało i zdecydowali o rozgałęzieniu łańcucha Bitcoin, i kontynuację łańcucha w którym wielkość bloku wynosi 8 MB, zamiast stałego jeszcze od czasów Satoshi Nakamoto 1 MB. Blok 478559 był pierwszym blokiem nowej waluty. Warto dodać, że Bitcoin Cash nie zaimplementował SegWit.

Jak działa karuzela BTC/BCH?

Jednym z najbardziej znanych inwestorów stojących za Bitcoin Cash jest Roger Ver. Potrafi “przekonać” do wspólnych przedsięwzięć chińskich minerów dysponujących dużą mocą obliczeniową – efekty tych wspólnych działań przejawiają się zmiennością kursu obu walut. Zwykle wygląda to tak: w momentach zakorkowania puli oczekujących transakcji w Bitcoin wzrasta popyt na Bitcoin Cash, gdzie transakcje przeprowadzane są błyskawicznie. Część minerów przerzuca się na kopanie bloków Bitcoin Cash ze względu na potencjał zysku wynikający z mniejszej trudności wydobycia BCH. Nakręca tym samym spiralę wzrostów ceny BCH, ponieważ odpływ mocy obliczeniowej z wydobycia BTC przy jednostajnej trudności spowoduje, że jeszcze trudniej będzie wydobyć się spod góry niepotwierdzonych transakcji… Aż do momentu, w którym ludzie ogarniają się, że sprawy zaszły za daleko i cena BCH jest absurdalnie wysoka. Wtedy sprawy zmieniają bieg na odwrotny, szczególnie szybko w momencie, gdy na rynek trafiają duże ilości BCH od posiadaczy zachęconych dobrą ceną. 13 listopada została wdrożona zmiana, która zredukowała amplitudę zmian, ale cały czas pozwala BCH adaptować się do zmian trudności szybciej, niż oryginalny łańcuch. Niewyjaśnione jest też do końca źródło wielkiej liczby transakcji zapychających ledger, ze względu jednak na cui bono, społeczność uważa, że nitki prowadzą do przedsięwzięć wydobywania kryptowalut w państwie środka i whales.

Hashrate Bitcoin i Bitcoin Cash

Jak widać powyżej, odebranie mocy obliczeniowej Bitcoin w zorganizowany sposób przybiera czasem tak duże rozmiary, że więcej mocy obliczeniowej skierowane jest do wydobywania BCH – co jest ewenementem, rozpatrując wielkość obu projektów i porównując wsparcie społeczności. Nie ma to jednak znaczenia dla części przedsiębiorstw wydobywania kryptowalut, dla których liczy się tylko maksymalizacja zysku – mówiąc na marginesie – przełączająca się automatycznie między łańcuchami z większymi wypłatami za kopanie.

Ty też masz BCH?

Wszyscy posiadacze kluczy prywatnych Bitcoin stali się w momencie splitu posiadaczami takiej samej liczby BCH, przypisanych do klucza prywatnego w nowo powstałym łańcuchu. Wykorzystanie tych środków zależy od portfela, w którym znajduje się prywatny klucz, np. Ledger Nano S dedykuje do tego procesu ułatwioną procedurę. Wykorzystanie środków z papierowego portfela wymaga transferu do innego klucza w celu zabezpieczenia środków w BTC i transfer “starego” klucza prywatnego do miejsca pozwalającego na przetwarzanie BCH – instrukcja jak wyciągnąć BCH z papierowego portfela (po angielsku).

Ze względu na nowszy styl hashowania (P2SH) zdecydowanie nie warto wysyłać BCH na adresy BTC – doprowadzi to do utraty monet. Adresy Bitcoin Cash zaczynają się od cyfry 3.

Szanse Bitcoin Cash

Korzyściami z przechowywania i spekulacji Bitcoin Cash są na pewno możliwość dokonywania transakcji walutą, gdzie opłaty transakcyjne są bliskie zero. Zmienność ma inny charakter porównując do Bitcoina, ponieważ większość czasu cena BCH spędza dużo poniżej all-time-high. Można też kopać w dodatkowym łańcuchu, gdzie trudność jest mniejsza i szybciej się dostosowuje do liczby wydobywających. Z drugiej strony, ekstremalna spekulacja, zarówno po stronie wydobywających ventures, jak i dużych spekulantów skutecznie zniechęciła część społeczności do wspierania Bitcoin Cash. Czy łańcuch ma szanse przetrwać w dobrej formie? Na pewno będzie trwał tyle czasu, ile będzie użyteczny jako wehikuł wpływu na społeczność kryptowalut i mechanizm przenoszenia wartości w czasie przy użytecznym medium wymiany. No i oczywiście w celu robienia flipów. A za rogiem powoli materializuje się… chiński bitcoin.

######

Znasz się na kryptowalutach? Załóż konto na giełdzie kryptowalut bez weryfikacji z najniższymi prowizjami.

Inwestowanie w Bitcoin może być proste: sprawdź jak bezpiecznie kupić kryptowaluty.

Masz już kryptowaluty i chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie? Pamiętaj, żeby trzymać je w bezpiecznym portfelu bitcoin i ethereum.

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

  1. Bitcoin cash jest fundamentalnie lepszy od bitcoina, posiada wszystkie zalety i zadnej z wad. Krotkoterminowo BTC moze dominowac, ale w dlugim terminie to lepsza waluta wyjdzie na prowadzenie, czyli Bitcoin cash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *