Krugerrand

kruger-backKrugerrand to południowoafrykańska, złota moneta, produkowana od 1967 roku przez Rand Refinery. Jej nazwa pochodzi od Paula Krugera, który był prezydentem Republiki Południowej Afryki pod koniec XIX wieku oraz nazwy południowoafrykańskiej waluty, którą jest Rand (eng. Ridge – nazwa bierze się od bogatych w surowce (złoto, uran) gór). Moneta przedstawia na awersie popiersie wspomnianego prezydenta oraz napis Południowa Afryka po angielsku oraz w afrikaans, natomiast na rewersie widnieje antylopa skoczek (springbok), rok produkcji, nazwa monety oraz zawartość złota po angielsku oraz afrikaans (1 oz fine gold, 1 oz fyngold). Zwykła, jednouncjowa moneta posiada 160 ząbków na rancie (w odróżnieniu od droższych proof krugerrand, które posiadają ich 220 oraz wybijane są na specjalnie przygotowanych, polerowanych krążkach).. Średnica monety wynosi dokładnie 32.77 mm, grubość monety to 2.84 mm.

krand51

Kiedy rozpoczęto produkcję Krugerrandów, intencją producenta było zarówno popularyzowanie złota  wśród zwykłych ludzi, jak i – co jest nietypowe dla monet bulionowych – używanie ich w obiegu. Stąd monety wybijano w bardziej trwałym niż czyste złoto stopie złota (91.67%) i miedzi (8.33%), czyli złocie próby 22 karatów. Nie był to łatwy czas dla południowoafrykańskich produktów z uwagi na ekonomiczne sankcje spowodowane stosunkiem reszty świata do apertheidu – skończyły się one dopiero w latach 90′.

Do 1980 wybijano jednouncjowe (31,1g czystego złota – 1 oz, 33.93g stopu 1.0909 oz), po czym do produkcji dołączono monety półuncjowe, ćwierćuncjowe oraz 1/10 uncji. Według producenta Rand Refinery, 48 milionów uncji sprzedano do 2008 roku w formie krugerrandów, czyli około 1360 ton złota.

Najważniejszym plusem, rozważając kupno krugerranda, jest popularność. Jest to najbardziej rozpoznawalna moneta, co sprawia, że sprzedaż jej będzie najłatwiejsza ze wszystkich porównywalnych monet bulionowych. Łatwo jest również znaleźć narzędzia do przetestowania (np. linijka Fischa lub jej ekwiwalent) oryginalności monety lub potwierdzenia jej potencjalnemu sprzedawcy. Dzięki temu, sprzedając monetę możemy liczyć na lepszą cenę (mniejsze ryzyko kupującego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *