O co chodzi z kopaniem kryptowalut? Wyjaśniamy

Czy to dobrze, że każdy, kto ma komputer lub smartfona może dołączyć do rewolucji blockchain? W teorii tak, co potwierdza reakcja świata na Bitcoina i resztę projektów. Sprawdzamy, jakie są możliwości dołączenia do cyfrowej rewolucji poprzez kopanie kryptowalut.

“Łańcuch bloków” stanowi w tej rewolucji konkurencję dla banków, ubezpieczycieli, analityków, prawników, przynosząc ogólnoświatowy system oparty o zaufanie do kryptografii. A dołączyć można w miarę prosto: podłączając do sieci swoją koparkę kryptowalut.

Zmienia się fokus. Z wysoko wyspecjalizowanej organizacji, skupiającej wyselekcjonowane jednostki, utrzymujące drogą usługę na zamkniętym technologicznie sprzęcie i oprogramowaniu. Docelowo, na zdecentralizowane, oparte o otwarty kod źródłowy środowisko, w którym każdy, nawet na domowym komputerze może wziąć udział w utrzymywaniu rozproszonej struktury.

Koparka kryptowalut w domu? Wystarczy jedna karta graficzna i można rozpocząć kopanie kryptowalut: Ethereum Classic, Monero, Sia i inne. Program do kopania jest łatwy w konfiguracji i wystarczy zwyczajny komputer pod biurkiem.
Do kopania kryptowalut wystarczy już jedna karta graficzna.

O co chodzi z kopaniem kryptowalut?

To po prostu potwierdzanie transakcji w rozproszonej bazie danych.  Na przykładzie Bitcoina, w każdej sekundzie, do komputerów-węzłów sieci Bitcoin spływają nowe transakcje. Raz na jakiś czas, w przypadku BTC to 10 minut, wszystkie poprawne transakcje są zamykane w tzw. bloku i dołączane do księgi z transakcjami.

Za dokonanie tej operacji, koparka Bitcoin, która to zrobiła, otrzymuje nowo utworzone Bitcoiny. Czy żeby kopać kryptowaluty trzeba utrzymywać specjalistyczny węzeł w sieci? Niekoniecznie, można dołączyć do zautomatyzowanej grupy, która łączy siły w operacji potwierdzania transakcji (tzw. poole).

Znalezienie share oznacza, że kopanie kryptowalut działa. Im więcej share, tym większy nasz udział w wypłacie. Koparka kryptowalut znalazła ETH i ETC
Znalezienie share (udziału) w kopaniu oznacza, że dołożyliśmy naszą cegiełkę do stabilności sieci.

Prywatna koparka kryptowalut

Co można zrobić, żeby się dołączyć? Jest kilka możliwości.

Czy to łatwe? Zależy od tego, ile chcemy poświęcić wysiłku.

Kopanie kryptowalut ma już ponad 10 lat, więc wypracowane rozwiązania są dostępne również dla osób, które nie chcą mieć wiele wspólnego z algorytmami i serwisowaniem drogiego sprzętu.

Najłatwiejsze opcje są następujące:

  1. Kopanie kryptowalut na domowym komputerze za pomocą karty graficznej
  2. Kopanie kryptowalut na specjalistycznym sprzęcie

Sprawdźmy je poniżej.

Kopanie kryptowalut na komputerze kartą graficzną

To jeden z popularniejszych sposobów na zarobienie kryptowalut, choć większość mocy obliczeniowej jest wykorzystywana do kopania altcoinów: Ethereum, Ethereum Classic czy Monero.

Potencjalny zysk zależy mocno od przecenionych spadkami cen kryptowalut kart graficznych. Im taniej uda się kupić sprawne GPU, tym szybciej uzyskamy pozytywny zwrot z inwestycji w sprzęt i prąd. W sytuacji, gdy rynek jest rozgrzany, a ceny kart graficznych wysokie, możemy zapomnieć o zyskach.

Koparka kryptowalut w domu? Prawie każdy komputer stacjonarny nadaje się do kopania kryptowalut. Wystarczy dokupić kartę graficzną, zainstalować ją w dostępnym porcie i skonfigurować koparkę.
Komputer stacjonarny stał się koparką kryptowalut.

Jak wygląda konfiguracja koparki kryptowalut i programu do kopania możesz sprawdzić w instrukcji krok po kroku: Jak kopać kryptowaluty na GPU.

Kopanie kryptowalut na dedykowanych urządzeniach

Dla inwestorów, którzy są zdecydowani na większą inwestycję, czeka do podjęcia odpowiedzialna decyzja. Skoncentrowanie się na jednym typie koparek kryptowalut ma wiele korzyści związanych z zakupem, obsługą i serwisowaniem.

Jeśli zainwestują w kopanie Bitcoinów, muszą kupować sprzęt ASIC, najlepiej bezpośrednio od chińskich producentów. Największe firmy, które produkują dedykowane koparki to Bitmain lub Avalon. Czasy, gdy popyt na te urządzenia był ogromny, a trudność zmieniała się w tempie uniemożliwiającym określenie stopy zwrotu, już minęły. Można w miarę bezpiecznie założyć, że zakupiona koparka Bitcoinów zwróci się w ciągu kilku lat.

Jeśli z kolei inwestor chce zainwestować w kopanie kryptowalut innych niż Bitcoin, najczęściej decyduje się na zakup koparki kryptowalut opartej o karty graficzne. Koparki GPU dostarczają firmy Nvidia i AMD, a inwestorzy umieszczają je na stelażach z dodatkowym chłodzeniem. Często można spotykać zestawy składające się z 6 i więcej kart, dzięki czemu można zoptymalizować zasilanie.

Koparka kryptowalut składająca się z wielu kart graficznych może wykopać sporo altcoinów. Konfiguracja nie jest skomplikowana z programem do kopania. Z odpowiednim zasilaniem i opłacalnością, kopanie kryptowalut może być źródłem dodatkowego dochodu.
Stelaż z kartami graficznymi, mocnym zasilaczem to podstawa kopania kryptowalut na większą skalę

Jaka jest opłacalność kopania kryptowalut?

Czy warto kopać kryptowaluty? Zależy jaki aspekt rozważamy.

Technologiczny: zdecydowanie tak, bierzemy udział w rewolucji, która zmieni wiele branż. Nie wiadomo, gdzie i kiedy mogą przydać się umiejętności konfigurowania i utrzymywania węzła w technologii blockchain.

Finansowy: na to pytanie odpowiedzą obliczenia potencjalnego zysku względem ryzyka. Należy wziąć pod uwagę trudność kopania kryptowaluty i jej przewidywany wzrost. Odjąć przestoje wynikające z awarii, doliczyć zużycie sprzętu. Dodać korzyści związane z faktem, że wykopane kryptowaluty są przyjazne anonimowości.

Pierwszy krok został już wykonany. Wiesz już o co chodzi z kopaniem kryptowalut.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!