(artykuł zaktualizowany we wrześniu 2024)
Jedną z najprostszych dróg do rozpoczęcia przygody z technologią blockchain opisaliśmy w artykule Jak zdobyć darmowe Bitcoiny. Zabieramy się za kolejny ważny temat, czyli wydobycie Bitcoinów na dowolnym urządzeniu: komputerze, laptopie, telefonie lub smartfonie. Kopanie odbywa się za pomocą przeglądarki i nie potrzeba skomplikowanej wiedzy technicznej do uruchomienia wydobycia.
Jeśli nie lubisz dużo czytać, od razu wnioski: nie opłaca się i nie warto. Działaj jednak, jeśli chcesz nabrać praktyki w konkretnych technologicznych rozwiązaniach lub sprawdzić model biznesowy minerów i ich triki.
Sens biznesowy kopania BTC na komputerze lub smartfonie
Dlaczego zaangażować się w kopanie bitcoinów przez przeglądarkę na telefonie lub komputerze? Model biznesowy tego rodzaju działalności nie ma sensu. Najczęściej chodzi o zaproszenie do adopcji kryptowalut szerokiej społeczności użytkowników przeglądarek internetowych. Zauważcie, że nie potrzeba do tego ani specjalistycznej wiedzy, ani drogich narzędzi. Oznacza to również, że warunkiem powodzenia będzie duża liczba zaangażowanych “kopaczy”, którzy muszą podzielić pomiędzy siebie wystarczająco kryptowalut, aby było to zachęcające.
Mamy zatem ogromną grupę docelową i nie mamy wobec nich wielkich wymagań:
- instalacja skryptu (lub nawet nie, po prostu odpalenie strony lub przeglądarki) oraz
- pogodzenie się z powolniejszym działaniem sprzętu i jego szybszym zużyciem.
Ze strony właścicieli stron internetowych lub aplikacji jest to kolejny sposób na monetyzację użytkowników.
Pomysł miał wiele lat na rozwinięcie skrzydeł i aktualnie jest już rozstrzygnięte, że nie ma sensu. MinerGate, HoneyMiner czy proste skrypty podłączające ludzi do pooli są już zamknięte lub niedostępne. Kopanie kryptowalut wyparte jest przez nowoczesne i oszczędne technologie potwierdzania transakcji oparte o Proof of Stake oraz profesjonalne centra danych, które kopią kryptowaluty oszczędniej i w sposób lepiej zorganizowany.
Czy darmowe kopanie bitcoinów na telefonie przez przeglądarkę jest kontrowersyjne?
Kontrowersje w temacie wydobycia BTC przez przeglądarki internetowe narastały przez chciwych developerów i właścicieli stron internetowych. Schemat wyglądał następująco:
- programista strony internetowej lub developer wtyczki do przeglądarki Chrome umieszczał w kodzie swojej strony lub wtyczki skrypt nakazujący przeglądarce dokonywać obliczeń potrzebnych do wydobycia kryptowalut, takich jak Bitcoin, Monero lub inne projekty,
- programista lub developer nie informował użytkownika o wykorzystaniu jego zasobów do obliczeń,
- programista lub developer nie dzielił się osiągniętymi korzyściami z użytkownikami stron,
- użytkownik poznawał, że coś się dzieje słysząc głośne chłodzenie komputera, który był przeciążony obliczeniami,
- proceder można optymalizować zmniejszając obciążenie procesora, dzięki czemu użytkownik mógłby niczego nie zauważyć.
Jak widać nie było to najlepszy układ dla nikogo, nawet dla właścicieli stron. Z ich strony było to słabe, ponieważ pogarszało się mocno doświadczenie korzystania ze stron lub aplikacji i następował szybki odpływ użytkowników.
Inaczej jest jednak, gdy użytkownik komputera lub smartfona sam chce zarabiać na mocy obliczeniowej swojego sprzętu. Tutaj stan się nie zmienia: bariera wejścia jest niska i każdy z dowolnym sprzętem może spróbować. Zyski są jednak bardzo małe i rzadko przewyższają poniesione koszty.
Minusy kopania kryptowalut przez przeglądarkę
Największym minusem kopania kryptowalut przez przeglądarkę jest szybsze zużycie mobilnego sprzętu. Czy jest to laptop czy smartfon, ich baterie nie są przeznaczone do działania w wyższych temperaturach, które towarzyszą intensywnym obliczeniom.
Można zapomnieć o kopaniu na urządzeniach firmy Apple, gdzie wymiana baterii to koszt ponad 100 zł za telefon lub ponad 500 zł za laptop. Zresztą, w przypadku przegrzewania baterii w laptopach innych firm lub telefonów z Androidem koszt wymiany też się nie zwróci. Pozostawia to opcję kopania kryptowalut jedynie na:
- urządzeniach typu desktop z zasilaczami z prawdziwego zdarzenia, które są i tak włączone przez 24h na dobę,
- laptopach podłączonych do prądu z wyjętą baterią,
- telefonach z padniętą baterią, które i tak będą działać tylko w trybie “stacjonarnym”.
Jeśli masz takie urządzenia, dowiedz się jak wygląda kopanie kryptowalut przez przeglądarkę i spróbuj szczęścia.
Ile czasu trwa wykopanie jednego Bitcoina?
Podane przez nas liczby są tylko przykładowe. Próbujemy zgadnąć ile czasu trwa wykopanie 1 BTC.
- Normalny komputer z kartą graficzną: Przyjmijmy, że twój komputer ma moc obliczeniową na poziomie około 30 MH/s (megahashów na sekundę), co jest typowe dla niektórych nowszych kart graficznych. Załóżmy, że sieć Bitcoin ma moc obliczeniową na poziomie około 13 EH/s (exahashów na sekundę, co jest 13 bilionów megahashów). Twój komputer dostanie jeden blok (6.25 BTC) średnio raz na około 27 miliardów lat. To dlatego kopanie Bitcoinów na zwykłym komputerze jest praktycznie niemożliwe.
- Specjalny układ ASIC: Układy ASIC mają moc obliczeniową na poziomie około 100 TH/s (tera hashów na sekundę, co jest 100 milionami mega hashów). Przy tej samej ogólnej mocy sieci, taki układ ASIC wydobędzie blok (6.25 BTC) średnio raz na około 830 tysięcy lat.
- Farma obliczeniowa: Teraz, jeżeli mówimy o dużej farmie obliczeniowej, mogącej generować 0.5 EH/s (co jest 0.5 bilionami mega hashów), to taka farma mogłaby wydobyć blok (6.25 BTC) średnio raz na około 260 minut.
Te obliczenia pokazują, jak trudne jest kopanie Bitcoinów dla przeciętnego użytkownika. Dlatego większość “kopaczy” Bitcoinów działa w dużych centrach obliczeniowych, gdzie łączą siły, tworząc tzw. “pule kopaczy”. W takiej puli, wszyscy kopacze wspólnie próbują rozwiązać zagadkę, a kiedy to się udaje, dzielą się nagrodą proporcjonalnie do swojego wkładu w moc obliczeniową.
Jak za darmo kopać Bitcoiny przez przeglądarkę?
Nie ma już kopania kryptowalut przez przeglądarkę w serwisie FreeBitcoin, ani w MinerGate, ani w HoneyMiner.
Mimo to, serwis FreeBitcoin wciąż rozdaje darmowe Bitcoiny i oferuje możliwość umieszczenia darmowych Bitcoinów na lokacie płacącej ponad 4% rocznie. Niestety już nie można wspomagać się dodatkowo kopaniem bitcoinów przez przeglądarkę, a skryptem nie da się już kopać BTC w tle na procesorze. W zamian serwis rozdaje raz dziennie 20 satoshi za samo zapisanie się na listę mailingową w najnowszej promocji z kołem fortuny.
My chcemy jednak sprawdzić kopanie bitcoinów przez przeglądarkę na dowolnym urządzeniu. Jakie są inne opcje?
CryptoTab Browser wciąż działa
Wtyczka przeglądarki CryptoTab Browser została przez lata rozwinięta aż do… zostania samowystarczalną przeglądarką internetową. W rzeczywistości jest to kopia Chrome, ponieważ działają tam wszystkie jej wtyczki. Dzięki CryptoTab Browser, oprócz przeglądania internetu można dokonywać obliczeń i zarabiać kryptowaluty.
Użytkownicy skarżą się jednak, że wraz z wyższą ceną BTC ich zarobki dramatycznie spadają. Nie opłaca się również kupować tzw. Boostów czy płacić za specjalną wersję aplikacji. Plusy to łatwa migracja z Chrome i dość kompleksowe rozwiązanie w postaci zebrania wielu urządzeń w “farmę”.
Kopanie Monero na dowolnym urządzeniu dzięki MinerGate
MinerGate to pool, do którego mogą dołączyć użytkownicy komputerów kopiących kryptowaluty na dowolnym sprzęcie, szczególnie Monero, kopane na procesorze komputerów. Oprogramowanie MinerGate wspiera wiele kryptowalut.
MinerGate to oprogramowanie do kopania kryptowalut, które przez długi czas było dostępne jedynie dla doświadczonych użytkowników. Ci, którzy nie boją się linii komend i poleceń wydawanych komputerowi ze skomplikowanymi parametrami mogli korzystać z cgminera. Aktualnie program jest dostępny dla wszystkich dzięki łatwemu interfejsowi,i. MinerGate umożliwia również kontrolę kopania za pomocą aplikacji na Androida, jednakże kopanie na urządzeniu mobilnym zostało wyłączone ze względu na politykę Google.
Nie trzeba dodawać, że od strony finansowej nie opłaca się to.
Inne skrypty do darmowego kopania przez przeglądarkę
Trudno już znaleźć skrypty do kopania kryptowalut, ponieważ coraz mniej osób je rozwija. Wiele serwisów przestało działać, a te, które zostały, takie jak CoinImp, skrypty CoinHive lub inne repozytoria są trudne do implementacji. Najczęściej są one również przeznaczone dla deweloperów stron internetowych.
Tutaj też nie trzeba dodawać, że umieszczanie takich skryptów bez informowania użytkowników jest nieuczciwe. Dodatkowo nie ma również ekonomicznego sensu.
Kopanie Bitcoinów w chmurze, czyli could mining
Kopanie Bitcoina i innych kryptowalut w chmurze polega na wykupieniu mocy obliczeniowej, która posłuży do obliczeń i w ostatecznym rezultacie od wykopania kryptowalut. Najpopularniejszymi serwisami do cloud miningu, czyli kopania kryptowalut w chmurze są:
- Genesis Mining to była firma cloud mining, która działa długo na rynku. Niestety jej podstawowe ceny były zbyt wysokie, aby myśleć o jakichkolwiek zyskach. W 2021 firma zawiesiła przyjmowanie nowych klientów.
- NiceHash prowadzi rynek mocy obliczeniowej, gdzie można po cenie rynkowej kupić możliwość kopania Bitcoina, Litecoina i innych kryptowalut, jak również kopać BTC u siebie na dowolnym urządzeniu.
- HashFlare: wielu użytkowników pozostało bez możliwości wypłaty depozytów, firma prawdopodobnie wycofała się z biznesu z uwagi na niskie ceny kryptowalut.
Kopanie w chmurze opiera się na niepewnym pomyśle, który nie zostawia wiele pozytywnych scenariuszy dla inwestora. Sam model biznesowy służy głównie do zabezpieczania interesów firmy dysponującej mocą obliczeniową.
Stawki za urządzenia, utrzymanie i wydatki firmy pobierane są w dolarach i są najczęściej wyrażone stałą kwotą w dolarach za jednostkę mocy obliczeniowej: TH (TeraHash).
Jeśli cena BTC spadnie, to przy stałych stawkach w dolarach kopanie w danym kontrakcie może po prostu przestać się opłacać.
Podobne wnioskowanie dotyczy scenariusza, w którym cena BTC idzie ostro w górę. Doświadczenie uczy, że wtedy trudność kopania bardzo wzrasta, co przekłada się na mniejsze zyski z kontraktu.
Kopanie ma najlepsze perspektywy, jeśli jest wyliczone pod konkretną cenę za 1 BTC. Aby mieć jakiekolwiek szanse na zyski należy skorzystać z początkowych promocji zwiększających hashrate lub obniżających prowizje. Następnie szybko wypłacić zgromadzone środki. Tutaj również nie ma ekonomicznego sensu się angażować.
Jak wcześniej kopało się Bitcoiny? Freebitcoin
Freebitcoin to dobre miejsce, w którym początkujący w dziedzinie kryptowalut mogli zdobyć pewną ilość bitcoina i nauczyć się zasad korzystania z portfela i transakcji. Tam również można zakładać lokaty w Bitcoin, oprocentowane ponad 4% w skali roku, płacące odsetki co dzień.
Jest to też sposób dla wytrwałych na zdobycie większej liczby satoshi, za pomocą wydajnego korzystania z systemu punktów rewards (sposób wytłumaczony w poprzednim artykule o darmowych bitcoinach) oraz wspomagania się innymi darmowymi miejscami dystrybucji kryptowalut. Dodatkowo, aktywność w serwisie jest nagradzana losami na loterię – co tydzień jest do wygrania kilka BTC.
Oprócz możliwości zdobycia darmowych bitcoinów przy wspomaganiu się dodatkowymi punktami oraz uczestnictwa w cotygodniowej loterii, doszła całkiem nowa możliwość zdobywania dodatkowych BTC za pomocą mocy procesora na komputerze, laptopie lub telefonie komórkowym (niestety, usługa kopania nie jest już dostępna dla wszystkich kont). Serwis freebitcoin jest przeznaczony dla ludzi chcących poznać, czym jest bitcoin – jest sponsorowany przez operację wydobywania kryptowalut na dużą skalę oraz przez ludzi, którzy dzięki wczesnym inwestycjom w branży mają kapitał przeznaczony na edukację i promocję idei kryptowalut.
Dla kogoś, kto jeszcze nie zetknął się z bitcoinem, powodem dla braku chęci do bezpośredniej inwestycji własnych pieniędzy jest np. negatywna ocena ryzyka z powodu wysokiej ceny BTC lub brak czasu dla utrzymywania kosztownej infrastruktury ochrony posiadanych bitcoinów. W tym przypadku zdobycie odpowiedniego salda za pomocą kopania w przeglądarce i darmowych bitcoinów jest najlepszym wprowadzeniem do świata krypto.
W serwisie, celem każdego użytkownika jest przekroczenie bariery 30 000 satoshi. Wtedy jego kapitał zaczyna zarabiać automatycznie na lokacie. Dzięki kopaniu bitcoinów przez przeglądarkę, stało się to dużo łatwiejsze.
Można wspomagać zbieranie bitcoinów obliczeniami na komputerze, laptopie, komórce, wszystkie urządzenia kopią jednocześnie.
Darmowe BTC zamiast kopania
Zwróć uwagę, że kopanie przez przeglądarkę nie jest już dostępne. Możesz zarejestrować się w serwisie i otrzymać darmowe Bitcoiny, jednak kopanie przez przeglądarkę nie jest już możliwe.
- Zarejestruj się w serwisie oferującym darmowe bitcoiny
- Nie zapomnij zdobywać darmowych satoshi (może dopisze Ci szczęście i wygrasz więcej) – wypełnij captcha i kliknij “Roll”
- Kliknij link do strony kopania przez przeglądarkę:
- Kliknij “Start mining”:
Po chwili usłyszysz, że procesor zacznie cięższą pracę, a licznik satoshi zacznie się zwiększać.
Ile można było zarobić na kopaniu Bitcoin?
Ile można zdobyć? Wypłata jest uzależniona od kursu BTC (im wyższy, tym lepsza wypłata) oraz od tego, jak często używasz koparki bitcoin. Prawdopodobnie moc obliczeniowa nie jest wykorzystywana tylko do miningu Bitcoina, ale również innych kryptowalut, a użytkownik jest rozliczany w BTC. Jest bardzo mała szansa na to, że procesor może przegrzać się podczas kopania BTC przez przeglądarkę. Dodatkowo, użytkownik może regulować natężenie kopania za pomocą suwaka zmniejszającego obciążenie.
W zależności od mocy procesora, można zarobić ok. 20 satoshi na godzinę, co daje ok. 200 satoshi na “dzień pracy”: jeśli mamy stronę działającą w tle podczas roboczego dnia. Stosując to przez kilka tygodni jesteśmy w stanie zredukować blisko połowę wysiłku, jaki włożylibyśmy w osiągnięcie 30 000 satoshi, czyli poziomu, od którego zaczynają się odsetki na lokacie Bitcoin.
Generalnie plan był taki, by dotrzeć do salda 30 000 satoshi. Wtedy Twoje kryptowaluty będą codziennie zarabiały dla Ciebie odsetki.
Jak się kiedyś kopało? HoneyMiner do kopania na komputerze z Windows lub OSX
HoneyMiner to było darmowe oprogramowanie do kopania kryptowalut na urządzeniach z systemem Windows lub OSx. Serwis został zamknięty w 2021 roku. Pozwala na kopanie Bitcoinów na procesorze lub karcie graficznej. Aby założyć konto należy ściągnąć aplikację służącą do kopania BTC.
Po ściągnięciu programu HoneyMiner użyj adresu e-mail i hasła, aby założyć konto. Na ekranie powitalnym programu znajduje się suma zarobionych satoshi (czyli cząstek Bitcoina, 1 satoshi to 0.00000001 BTC), poziom, na którym znajduje się użytkownik, lista urządzeń i przełącznik włączający kopanie na urządzeniu.
Darmowe kopanie kryptowalut na komputerze, laptopie, smartonie, telefonie
Wykopywanie Bitcoinów za pomocą zwykłych, domowych komputerów lub smartfonów przestało być opłacalne już kilka lat temu. Z drugiej jednak strony, urządzenia, które i tak są cały czas włączone nie odczuwały tak bardzo zwiększonego “wysiłku”, a wykopane drobne ilości kryptowalut mogły posłużyć jako wstępny kapitał do nauczenia się podstaw świata kryptowalut.
Najlepiej jednak już na starcie pozbyć się nadziei na szybkie zyski i przygotować na… pracę nad zwiększaniem wiedzy i doświadczenia. Warto zacząć od podstaw. Najlepszym miejscem aby zacząć jest strona, która pomoże obliczyć zyskowność kopania kryptowalut: WhatToMine. Na niej można sprawdzić, która kryptowaluta jest aktualnie najlepszym wyborem do kopania i wiele innych parametrów potrzebnych do podejmowania dobrych decyzji.
Nasze wnioski? Lepiej nauczyć się czegoś przydatnego: analizy potencjału projektów blockchain, zaznajomić się z tradingiem lub zdobyć życiowe umiejętności przydatne do pracy. O darmowym kopaniu Bitcoinów przez przeglądarkę na telefonie lub komputerze lepiej zapomnieć i nie zawracać sobie nim głowy.
Chodzi jako tako ale wydaje mi się że coś za mało dostajemy!
Stacjonarka, 2 laptopy plus smarfton daje lepsze wyniki niż na screenie. Ale mogłoby być więcej.
Ja też stacjonarka i smartfon i nawet nawet to dobrze jest.
Witam gdzie trzeba kliknąć na tym freebitco żeby włączyć te kopanie. Tam tylko można tą loterie zbierać
Kopania na freebitcoin już nie ma u wszystkich, są tylko BTC za darmo i inne sposoby na zwiększenie zwrotu, kolo fortuny gdzie masz codziennie min. 15x więcej satoshi, niż przy klikaniu